Skocz do zawartości
pa_blo

DSB + MM...razem, osobno czy wogole ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem na etapie projektowania nowego sumpa, w ktorym to napewno znajdzie się miejsce na refugium.

Chciałbym tam umieścic DSB lub MM a moze obydwa ?

Co sadzicie o tym, ma to sens czy lepiej dac samo DSB albo samo MM.

za wszystkie odpowiedzi z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam @pa_blo ten temat byl juz na forum nieraz poruszany w Polsce DSB jest niemozliwy do zrealizowania z braku odpowiedniego piachu.Natomiast o MM sie nie wypowiadam bo nie mam i mial pewnie nie bede.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi tutaj glownie o to czy DSB nie bedzie mialo negatywnego skutku na MM lub odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Penek"jak to w Polsce nie można miec DSB , są koledzy co mają ten system filtracji .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RobertK czytalem nawet chyba na tym forum ze do DSB potrzebny jest odpowiedni zywy piach z flora grzebiaca a takiego w Polsce nie da sie kupic.A czy kilkucentymetrowa warsta piasku np.tego http://www.um-um.pl/product_info.php?manufacturers_id=176&products_id=4720 to juz DSB to niech sie wypowiedza w tym temacie bardziej doswiadczeni.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek

Musze sie nie zgodzic, co do mikrofauny piaskowej. Za przyklad moge posluzyc moimi 7-8cm piasku, w ktorym jest spora ilosc kanalikow i takichtam po roznych robakach - najprawdopodobniej wieloszczetach, ktore ze skaly przeniosly do piasku. Plus sporo mieszka u mnie kielzy, ktore takze potrafia kopac sobie dolki w piasku. Ogolnie tego co mam u siebie, szczegolnie po wprowadzeniu babki, ktora zaserwowala mala apokalipse dla robakow piaskowych, nie uznaje za DSB, ale nie jest tak, ze nie da sie zrobic DSB w Polsce. Swoja droga nawet w Stanach rzadko sprzedaje sie piach z mikrofauna - wystarczy wyobrazic sobie problemy z transportowaniem piachu w wodzie.

Swoja droga kawal swietnej roboty odwalil AquaManiac niedawno w tym topicu. Sporo przydatnych informacji.

@pa_blo

Smk ma chyba mieszanine MM i piachu zapytaj sie go, jak sie mu sprawuje.

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no rozruszalem temat bo juz pa_blo nie doczekal by sie odpowiedzi.:)


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ocelocik

czytałem tego posta ale nie ma tam wlasnie informacji czy mozna stosowac DSB i MM rownoczenie.

Problem polega na tym ze nie wiem czy:

- zrobic jedna komore i dac DSB i MM lub odwrotnie

- zrobic dwie komory i w jednej DSB a w drugiej MM

Jezeli wyjdzie ze nie powinno sie rownoczenie uzywac DSB i MM to problem bedzie rozwiazany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD

widzialem rowniez ten topic.

U SMK to dziala, no teraz pytanie czy: zrobic to w jednej komorze czy w dwoch ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem gdzie czytalem na temat DSB,w Magazynie Akwarium artykol M Kosteckiego o plenum,oto co pisze o DSB "Drugim nowoczesnym pomyslem na filtracje jest system glebokiego zloza piaskowego (Deep Sand Bed)Zaklada on umieszczeniew zbiorniku ,kilkunasto centymetrowej warstwy piachu o bardzo niskiej granulacji.Ten piach ma zostac zasiedlony,przez roznego rodzaju zwierzeta,ktorych aktywnosc ma wykluczyc powstawanie siarkowodoru.Zalety tego systemusa warte rozwazania,lecz wydaje sie iz jest on bardzo problematyczny w naszych warunkach.Trudno otrzymac w pelni skolonizowana zywa skale,jak tez ruznego rodzaju robaki,wegetujace w piachu.Idealny bylby dodatek,piachu pobranego z naturalnego srodowiska,lecz z racji zmian zachodzacych w dlugim transporcie,jest to niemozliwe do zrealizowania.Mozna obawiac sie iz zanim warstwa glebokiego piachu ,zacznie pelnic role zywego filtra,moga pojawic sie bardzo istotne broblemy.Musimy byc rowniez swiadomi iz w przeciwienstwie do systemu berlinskiego takiego zbiornika nie mozna przeniesc.Naruszenie machaniczne zloza piaskowego,natychmiast zmieni wode w plynaca toksyne.Oczywiscie mowimy o zbiornikach pracujacych pare lat"


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze najlepiej wzorować się na sprawdzonych metodach doświadczonych akwarystów.

@pa_blo, jeżeli znajdziesz doświadczonego (ale nie rok czy dwa) akwaryste który ma mix DSB+MM i dobre efekty, to można spróbować.

Słyszałem wiele dobrych opini o DSB (lub quasi DSB jak kto woli) oraz o błocie MM.

Nie słyszałem aby ktoś (poza SMK) zrobił mix tego.

Być może mix DSB+MM to przełomowe odkrycie, ale osobiście poczekam aż to przełomowe odkrycie przetestuje wielu innych.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, skoro ten mix jest nowatorski to co wybrac DSB czy MM ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Peniek

Nie wiem czemu, ale mam wieksze zaufanie do tego co pisze AquaManiac, niz do ( z calym szacunkiem) pana Kosteckiego w tym wzgledzie :) Zreszta jezeli mowimy o DSB warto wspomniec o R(emote)DSB - polecam szczegolnie taki topic. Kopalnia informacji, plus przestroga ze dobrze zrobione DSB potrafi miec zbyt duza skutecznosc.

@pa_blo

Hmm jezeli masz miejsce na dwie oddzielne przegrody - jedna z DSB, druga z MM to kierowalbym sie w tym kierunku. Chocby z takiego wzgledu, ze trudno zdobyc informacje o skutecznosci mieszaniny, a obie metody filtracji oddzielnie maja dosc dobra opinie. Naprawde najlepiej bedziesz jak zasiegniesz informacji bezposrednio u SMK.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie chodzi o to ze mam miejsce na jedno i drugie.

jestem na etapie projektowania dlatego zalezy mi na opiniach czy warto miec jedno i drugie czy tylko jedno i wtedy zrobic odpowiedni projekt.

@ocelocik

dzieki za linka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pa_blo

Gdybym obecnie zakladal dodatkowy filtr to chocby ze wzgledu na koszty i wystarczajaca wydajnosc zalozylbym w obydwu przegrodach DSB :).

DSB potrzebuje sporej cyrkulacji. MM - nie. Tu juz powstanie pierwszy problem (ktory jest tez oczywiscie do rozwiazania). Gdyby tak przygotowac przegrode na DSB aby nad piachem przelewala sie 5-10 cm warstwa wody to prad wody bedzie sila rzeczy szybszy niz normalnie w sumpie i prawdopodobnie wystarczajacy. Wazne jest, zeby detrytus nie zalegal na powierzchni DSB.

Populacja bakterii i co za tym idzie innych stworkow bedzie w DSB sie powiekszala lub zmniejszala w zaleznosci od ilosci dostarczanego pokarmu. Jezeli dodatkowo bedzie pracowal MM, to ta ilosc bedzie na tyle mala, ze nie caly DSB bedzie wykorzystany.

Juz kiedys zwrocilem uwage na fakt, ze DSB i MM i jak ktos chce to jeszcze refugim glonowe i Bubble King wcale nie beda razem lepsze niz tylko jedna metoda filtrowania. Chodzi tylko o dobre dopasowanie objetosci filtra do wielkosci obsady, a to jest mozliwe tylko na bierzaco.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Pieniek, nie rozumiem stwierdzenia ....w Polsce nie można lub nie ma" chcesz DSB w Polsce to robisz DSB chcesz MM w Polsce to też robisz MM znaczy rodzaj filtracji. Już trochę dogoniliśmy Europę , ba nawet w niej jesteśmy :).

@Pablo krótko - ja mam DSB dwa miesiące i jestem zadowolony akwa ma prawie 4 miesiące więc za dużo nie mogę wyarzić opini ale jak narazie nie żałuje podjęcia decyzji wybranie powyższej metody filtracji.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie odpuszcze sobie MM i zrobie jedna a wiekszą komore na DSB.

Teraz tylko projekt sumpa i mozna dziala.

Moze dacie mi jakies wskazowki zeby go dobrze zaprojektowac ? :)

Sump trzy komorowy:

pierwsza - odpieniacz

druga - komora z DSB

trzecia - pompa obiegowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzecia -grzalka

trzecia - wlot dolewki

:yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Stani

dokładnie

Jak wysokie powinno być DSB, czytałem że powinno mieć 18cm.

Robic takie czy nizsze ? co o tym myslicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 -12 cm tez jest dobrze choc osobiscie, dla wszelkiego spokoju, dalbym ciut wiecej np. 14.

To wcale nie oznacza, ze 18 jest zle. :) Wsio zalezy od cyrkulacji, ilosci pokarmu, tlenu, jakichs szkrabow w piachu i pewnie innych Schreckow.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym zauważyć, że co innego daje nam DSB a co innego MM.

Warstwa MM ma ok 3 cm grubości, i u mnie przede wszystkim ma za zadanie dozowanie mikroelementów.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

ja nie wiem po co te gadki.

dsb w akwa, mm w sumpie , bez odpienka -- popatrzcie sobie na stronie K.Tryca

wystarczy tylko nasladowac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem - u mnie zastosowałem mix DSB + MM i zjechało u mnie NO3 z 20mg do 2,5mg (nie robiłem pomiarów od prawie 2 miesięcy więc dziś zerkne jak wygląda sytuacja). Czego dokładnie to jest zaleta - MM z cheatomorphą czy DSB czy obu tego nie wiem. Wiem że działa. Czy to dobre rozwiązanie? Nie wiem. Powiem wam za rok jak się nagromadzi w tym więcej syfu i się okaże czy mix MM i DSB to dobre rozwiązanie czy bomba z opóźnionym zapłonem.

Jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony. Po roku różnych prób i sposobów filtracji ten rozwiązał mój problem z cyjano (teraz mam je tylko w sumpie na MM- jak często bywa) i z NO3.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.