Skocz do zawartości
pies666

Czym podnieść CA, MG?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Moje akwarium (100l w obiegu) ma niecałe dwa miesiące i dzisiaj po zrobieniu testów na Ca i Mg zauważyłem, że są strasznie niskie (Ca=350). Posprawdzałem wszystko i wyszło szydło z worka - erybka pomyliła się w zamówieniu i dostałem Sea Salt zamiast zamawianego Reef Salt. Moje niedopatrzenie, że nie zauważyłem tego przy zasypywaniu.

Akwarium przeszło dojrzewanie - plagi okrzemek, trochę dino. Mam kilka szczepek prostych miękasów (briareum, zoa, xenia), jakieś 2 ślimaki - jestem cierpliwy i nie szalałem z nie wiadomo czym. Korale żyją, wpuszczone kilka dni temu.  Pytanie - co teraz zrobić?

Na spokojnie robić podmiany z prawidłową solą (zamówiłem już kolejny reef salt) - 10% co tydzień? Mam też wszystko do ballinga - może po prostu zwiększę "sztucznie" Ca i Mg Ballingiem do jakichś chociaż 380mg/l i potem podmianki? Co byście zrobili? Chyba nie ma co wprowadzać jakichś radykalnych kroków pokroju - wymiana połowy wody? Pozostałe parametry poza Ca mam  w normie. Magnez tylko trochę za niski. Niestety nie wiem czego jeszcze w tej soli brakuje - zgaduje, że jest uboższa również w inne mikroelementy i pierwiastki.

Dzięki za pomoc :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ostatnio podobny problem, tylko w około 500 l, myślałem że test jest zły lub reaflaktometr źle pokazuje i mam za mało zasoloną wodę.
Miałem ca ok 340.

Ja podniosłem ręcznie zamówiłem chlorek wapnia bezwodny  zrobiłem roztwór 100 g na litr wody i dolewałem po 20 ml dwa razy dziennie i co dwa dni robiłem testy.

A mało tego powiem Ci że też robię teraz podmiany Reef Salt i robiłem czysty test solanki i wyszedł mi ok 390 więc sprawdź też czystą solankę

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy samych miękkich to na razie nie bawił bym się w ballinga, bo nie podejrzewam, abyś miał jakąś dużą konsumpcję. Nie uważam aby to była jakaś poważna pomyłka, może nawet i lepiej, że na start dałeś taką uboższą sól. Przy 100 litrach na początek bym próbował podmian z bogatszą solą, dość szybko dojdziesz do odpowiedniego poziomu. Przede wszystkim bez gwałtownych ruchów. 2 miesiące to bardzo młody zbiornik i nagłe zmiany parametrów mogą się odbić czkawką.

Zrób ze 2 podmiany, zobaczysz jakie będą parametry. Jak ca nie będzie rosło to wtedy podbij samo ca.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że akwarium ma niecałe 2 miesiące i przeszło dojrzewanie ? Byłbym ostrożny z takim twierdzeniem , u mnie ma ok. roku i niedawno doszedłem do wniosku, że jest względnie dobrze.

Na początek miałem sól Instant Ocean , dość biedna sól i było tak dopóki nie zużyłem opakowania , teraz Red Sea.

Czy zasolenie masz dobre ? czym mierzysz ? może jest błąd pomiaru zasolenia albo testów na Ca , Mg ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma błędu pomiaru - sól jest taka a nie inna i poziom Ca jest idealny dla tej soli. Wręcz szablonowo zgadza się z tym co zapisał producent. Poziom zasolenia 1.025 - mierzone refraktometrem. Dla 1.025 producent przewiduje Ca na poziomie bodajże 350mg/1l. Akwarium przeszło wstępny cykl azotowy, NO3 spadło do 0 dwa tygodnie temu - nie ma się co czepiać do słów - wiadomo o co chodzi. Oczywiście, że jest to bardzo młody zbiornik - dojrzewać będzie jeszcze długi czas.

Dzięki za sugestię - będę po prostu podmieniał wodę zwykłymi podmiankami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.