Skocz do zawartości
wolan91

Rozdzielnia Elektryczna pod akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, VDR napisał:

Mi nie musisz mówić - ja wiem dlaczego stosuje się B16 przy ydyp 3x2,5mm2.
Co mówią normy na temat instalacji gniazd elektrycznych i co mówią warunki techniczne jakie muszą spełniać budynki ?
 




 

Ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

To tak z ciekawości - jak rozwiązałbyś zasilanie gwarantowane tylko np. dla pompy obiegowej w taki sposób by UPS i akumulatory nie stały w szafce pod akwarium przy sumpie i przez pół domu nie leciał przedłużacz gdzieś do technicznego pomieszczenia ? Tak byś nie musiał zasilać wszystkiego co masz przy baniaku a tylko i wyłącznie to co jest niezbędne w razie awarii prądu ?

Albo oddzielny obwód zaprojektowany podczas budowy domu, żeby było podłączenie pod te aku albo tak jak jest u mnie w robocie, własne trafo podłączone pod 3 niezależne linie średniego napięcia i żaden UPS nie jest potrzebny :bump

Przy czym, drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze, bo można akwarium ustawić w innym miejscu jak się zmieni koncepcja i nie trzeba ścian kuć albo każde gniazdko z własnym obwodem,  wtedy podepniesz aku pod dowolne gniazdko w domu, prosta sprawa.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, klossowski napisał:

Albo oddzielny obwód zaprojektowany podczas budowy domu, żeby było podłączenie pod te aku

no to po co ironizować o 3 fazach podciągniętych pod akwarium ? ;)  Ja mam dwa obwody na akwarium i dwa obwody na sumpa. Z tym że sump stoi w innym pomieszczeniu niż akwarium ;) Tzn będzie stał bo dopiero się klei ;)

5 godzin temu, klossowski napisał:

własne trafo podłączone pod 3 niezależne linie średniego napięcia i żaden UPS nie jest potrzebny 

to lepiej od razu mini elektrownię atomową - nie trzeba będzie 3 niezależnych linii średniego napięcia. A tak swoją drogą - w niektórych miejscach jest problem by od najbliższego trafo dociągnąć zasilanie a Ty o 3 liniach średniego napięcia marzysz :D

5 godzin temu, klossowski napisał:

 albo każde gniazdko z własnym obwodem,  wtedy podepniesz aku pod dowolne gniazdko w domu, prosta sprawa. 

A dopiero co 3 obwody na cały dom Ci wystarczały ;)  U siebie właśnie tak zrobilem - w kazdym pomieszczeniu mam obwod 24h na dobę i obwody które po uzbrojeniu alarmu dostają power off bo styczniki rozłączają obwody. Wszystko co ma działać non-stop ma oddzielny obwód (czasami na jednym obwodzie mam kilka gniazd - głównie w pokojach i sypialniach). 

Można mieć też 3 obwody na cały dom i pamiętać, że świeczka i zapałki są na 3 półce 4 regału w garażu :D  

P.s wczoraj kolejny zasilacz impulsowy przeniósł się do krainy wiecznego krzemu. Tym razem obwód gniazd "nadblatowych" w kuchnii. Świeczki nie trzeba było wyciągać. A to tylko blok postawiony 35 lat temu, z tym, że 10 lat temu całkowicie zmodyfikowałem instalację z aluminium i 3 bezpieczników topikowych na miedź, RCD i 6 obwodów.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosta instalacja jest Ok .Ja w bloku mam tylko cztery obwody na 1fazie i w ciągu 25 lat nie miałem problemu .

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

Prosta instalacja jest Ok .Ja w bloku mam tylko cztery obwody na 1fazie i w ciągu 25 lat nie miałem problemu .

Pozdrawiam

Moja rowniez jest prosta. 1 obwód lodowka, 1 obwod gniazda nadblatowe w kuchni głównie ze względu na czajnik elektryczny, toster itp, 1 obwód piekarnik, 1 obwód pozostałe gniazda w domu, 1 obwód wanna i 1 obwód oświetlenie. Dzisiaj wiedząc, że jednak postawie akwarium, zrobiłbym jeszcze oddzielny do akwarium.  Piekarnik elektryczny 3200kW, czajnik elektryczny 3000kW, toster 1000W,  nie wiem ile biorą silniki w hydro ale prewencyjnie poszły na oddzielny obwód.
RCD Legranda już wymieniałem. Uwalonych zasilaczy na zwarcie - sztuk 2 (w tym roku). Takie życie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, VDR napisał:

Moja rowniez jest prosta. 1 obwód lodowka, 1 obwod gniazda nadblatowe w kuchni głównie ze względu na czajnik elektryczny, toster itp, 1 obwód piekarnik, 1 obwód pozostałe gniazda w domu, 1 obwód wanna i 1 obwód oświetlenie. Dzisiaj wiedząc, że jednak postawie akwarium, zrobiłbym jeszcze oddzielny do akwarium.  Piekarnik elektryczny 3200kW, czajnik elektryczny 3000kW, toster 1000W,  nie wiem ile biorą silniki w hydro ale prewencyjnie poszły na oddzielny obwód.
RCD Legranda już wymieniałem. Uwalonych zasilaczy na zwarcie - sztuk 2 (w tym roku). Takie życie.

Legrand , myślałem, że to najlepsza firma .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.