Skocz do zawartości
Mistral

Klejenie skały w działającym zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Moja solanka hula od ponad roku, jednak bez szczególnych sukcesów.

Na samym początku popełniłem duży błąd, który cały czas odbija się echem - nie skleiłem skały, tylko zwyczajnie ją o siebie poopierałem. Z perspektywy czasu wiem, że był to bardzo duży błąd: przy grzebaniu w zbiorniku skała lata na boki, przesuwa się w okolice szyby (myjka się nie mieści) i generalnie jest niestabilna.

Chodzi mi po głowie wyjęcie całej skały, ustawienie jej w jakąś sensowną konstrukcję i sklejenie Cersanitem. Oczywiście na czas całej operacji, wszystkie korale znalazłby się w wiaderku z solanką.

Pytanie: czy takie coś nie rozwali mi totalnie biologii w baniaku? Czy ktoś robił podobną operację?

 

Z góry dzięki za wsparcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób robi to stopniowo właśnie żeby biologię zachować. Jednak plagi mogą wyjść na skały ponownie.

Najlepiej by było wyciągnąć część z jednej strony, zrobić porządek później druga strona. Lub po prostu restart i wszystko zrobić od początku - zależy od obłożenia i wieku akwarium


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, 9866666 napisał:

Wiele osób robi to stopniowo właśnie żeby biologię zachować

dobrze prawi, jak będziesz sobie kleił na raty powiedzmy co 2 tygodnie miesiąc, powinno się udać tylko dobrze przemyśl koncepcję zanim zaczniesz wyjmować z wody bo czas jest istotny co by życie na skale nie padło. mokre gazety z solanki na czas schnięcia konstrukcji powinny pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gazet kup zapas trytrytek. CX5 łapie szybko (z resztą portlandzki, np CX20, też), ale nie od razu ma wytrzymałość wystarczającą, żeby się konstrukcja trzymała, więc warto ją trytrytkami złapać, a potem możesz je rozciąć i wywalić.

https://reefhub.pl/zywa-skala/

Ale tak ja przedmówcy radzili, nie wszystko na raz, bo kH poleci w kosmos. No i wiadomo, zawsze coś tam ten cement uwalnia, chrom, krzemiany... nie jest to obojętne dla baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.