Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 1:

Cześć!

Chciałem się pochwalić swoim małym zbiorniczkiem. Do tej pory miałem (i mam w drugim pokoju) akwarium 54l słodkowodne z rybkami i roślinkami. Zawsze mnie fascynowały morskie akwaria więc w końcu udało mi się :) Udało mi się zdobyć niskim kosztem używane akwarium aquaela nano reef wraz z filtrem i oświetleniem za 150zł. Grzałki brak, ale w mieszkaniu mam około 25 stopni (grzałka w drugim akwarium pomimo termostatu w ogóle się nie włącza).

Na chwilę obecną cyrkulatora jeszcze nie ma, za cyrkulację będzie odpowiedzialny ruch wody z filtra, lub mam takie małe urządzonko które jest zamocowane teraz. Jeżeli zajdzie potrzeba to dokupię falownik do tego przeznaczony.

Testy mam z akwarium słodkowodnego więc nie muszę kupować. Żadnych testów jeszcze nie robiłem - bo w pierwszym dniu to bez sensu.

Wczoraj w erybce (zaskoczyło mnie miłe podejście do klienta o!)zakupiłem:

- 1kg żywej skały - 25zł (bo małe kawałki)

- 3l suchego piasku - ~30zł

- 1 fiolkę bakterii (wleję dziś jak będzie pełny baniak wody) - 5zł

- plastikowy hydometr (taki co można przykleić do szyby na chwilę) -~60zł

- 2kg soli IO - 23zł

- gratis dostałem około 20l wody z działającego zbiornika

------

razem jakieś 143zł +/- 10zł

Do filtra włożyłem kawałek gąbeczki jaki miałem czysty (dokupię większy kawałek) oraz do drugiej komory węgiel aktywny. Ze względu na zbyt niski poziom wody w zbiorniku filtr jeszcze nie jest włączony - dziś już będzie.

W załączniku zdjęcia skałki i akwarium.

Skała na prawdę super, już wyszła mała rozgwiazda, chyba asterina - chodzi po szybce i jest jej tylko połowa :huh:. Zauważyłem też chyba malutkie (1-2cm) wężowidło ale schowało się pod skałkę.

Dziś jadę do kolegi z forum po jakieś 2-3 kg żywej skały i kolejne 15-20l wody tak więc jeszcze dziś baniaczek będzie pełny.

Jak będzie się coś działo to będę się chwalić/informować :thumbup:

post-22539-0-97442900-1406105571_thumb.jpg

post-22539-0-44707000-1406105572_thumb.jpg

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwował jak Ci idzie:)

W końcu mam taką samą kostkę :)

Powodzenia i cierpliwości.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę ustaw tak żebyś czyścikiem mógł szyby wyczyścić. Z falownikiem się wstrzymaj do wprowadzenia życia, może się okazać że korale ładnie się pompują na cyrkulacji z kaskady. gąbki lepiej zamienić na absorbery fosforanów i azotanów. Sam kompletuję sprzęt do nano rafki aquaela. Masz filtr RODI czy będziesz kupował wodę?

Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

Skałę dzisiaj będziemy ustawiać jak będzie już komplet. Z falownikiem jak pisałem - jeśli będzie później potrzeba to się kupi, chwilowo jest zbędny. Gąbki zmienię na obsorbenty fosforanów i azotanów chwilę przed wprowadzeniem życia - teraz niech spokojnie dojrzewa.

Niestety nie mam filtra RO/DI, po drodze do pracy mam 2 sklepy kakadu gdzie dostanę wodę RO/DI. Myślę że będzie to jakieś 5l/tygodniowo na dolewki + 5l na podmianki.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z testów ze słodkiego masz zooleka kh to uważaj na niego ;) Mój pokazuje jakieś bzdury w słonej wodzie.

A tak poza tym to trzymam kciuki, powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam na rozwój sytuacji, z takimi małymi zbiornikami nigdy nie jest łatwo dlatego kibicuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje inwestycji! Z doświadczenia wiem ze taka nanorafka to świetna sprawa na złapanie bakcyla i szybka przesiadke na coś większego ;) Pare miękasków i jakieś bezkręgowce napewno bedą sie dobrze czuły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2:

Cześć!

Z małymi zbiornikami może i jest więcej zabawy, ale za to są znacznie tańsze i można się sprawdzić :) Poza tym małe jest piękne - tym bardziej kiedy nie masz możliwości na większe ze względu na wielkość i układ mieszkania. Już telewizor trafił z jednego pokoju do drugiego, a stąd do szafy żeby zrobić miejsce solniczce :)

W postach będę podawać ceny w jakich co kupiłem - dla tych co planują czy po prostu są ciekawi - ja osobiście wcześnie przeglądając fora patrzyłem na to z ciekawości ile to będzie wszystko kosztować.

Dziś do akwarium dojechało 2,7kg żywej skały i do tego woda z żywego zbiornika do pełna baniaczka. Za skałę wraz z żyjątkami oraz wodą (gratis) zapłaciłem dzisiaj 70zł.

Zauważyłem że woda z erybki miała zasolenie na poziomie 1.029. Po dolaniu wody od kolegi z forum zasolenie mam na poziomie 1.024/5, więc jest lepiej :)

Do akwarium wlałem też fiolkę z bakteriami które były kupione wczoraj.

Razem z żywą skałą trafiły do mnie nowe żyjątka które widać na zdjęciach.

Z tego co zauważyłem to obecny skład to:

- 2-4 wężowidła małe

- kilka rozgwiazd - asteriny?

- 2 bardzo malutkie ślimaczki z białą skorupką

- w skale znalazła się też skorupka krabika małego, ale jego odnóża poszybowały pod taflę wody więc pewnie zostanie tylko skorupka

- jedna biała gąbka - Tethya gracilis ?

- Kilka główek grzybków

- Jakiś mały ukwiał ?

- kilka wieloszczetów

W załączniku dwie fotki. Zdjęcia w lepszej jakości dostępne w albumie googla:https://plus.google....87055649?sort=1

W związku z tym że są już jakieś żyjątka to już powinienem pomyśle nad zakupem jedzonka dla nich? Jeśli tak, to możecie polecić jakie i ile podawać?

post-22539-0-63485500-1406149312_thumb.jpg

post-22539-0-08074800-1406149313_thumb.jpg

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, na razie specjalnie nie ma co tam karmić i obciążać dodatkowo systemu.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że widzisz jakiś mały ukwiał. Upewnij się czy to nie aiptasia, bo później opanuje całe akwarium


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dopiero 3 dzień, nie planowałem mieć od razu tyle życia, ale samo przyszło w/na skale.

Ten mały ukwiał to chyba jednak aiptasia, dziś poobserwuję jeszcze i jak to się potwierdzi to ją wytnę.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasji to większość osób nie planuje :p A sam miałem jedną czy dwie i stwierdziłem, że nic się nie stanie po przecież mam krewetki. Tylko, że krewetkom się odwidziało i skończyło się na ładnych lasach ukwiałów. Mam nadzieje, że przez wycięcie nie miałeś na myśli użycie nożyczek czy noża w akwarium, bo może pogorszyć sprawe.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez wycięcie miałem na myśli jej wydrążenie ze skały, ale własnie doczytałem czym to może się skończyć... była naprawdę malutka, więc może przeczekać miesiąc i jak wpuszczę krewetkę to może zje :) Z tego co znalazłem to albo wyjąć skałę i ukruszyć w tym miejscu (żeby pozbyć się całości), albo preparat typu aiptasia-x/joe's juice ale to 47zł/58 kosztuje ;o a do baniaczka 30l chyba często używać tego nie będę :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wyciagałem skałe na początku i odłupywałem kawałek skałki, na którym siedziała. Jeśli to jedna sztuka to jest też opcja z strzykawką i wrzątkiem.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupisz krewetki, nie będziesz karmić - to zjedzą :) (u mnie zjadły)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wyciagałem skałe na początku i odłupywałem kawałek skałki, na którym siedziała. Jeśli to jedna sztuka to jest też opcja z strzykawką i wrzątkiem.

Ja robię dokładnie tak samo. Wrzuciłem samą skałę bez piachu, codziennie bacznie obserwuję z Żoną :) I w razie wypatrzenia wyciągam skałę i odłupuję kawałek. Taka mała kwarantanna. Kawałki skały obracam co 2 dni i obserwujemy dalej.


STOPKA.png.c14c9b2c9b32b2cf28cf2f90300f1a15.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię dokładnie tak samo. Wrzuciłem samą skałę bez piachu, codziennie bacznie obserwuję z Żoną :) I w razie wypatrzenia wyciągam skałę i odłupuję kawałek. Taka mała kwarantanna. Kawałki skały obracam co 2 dni i obserwujemy dalej.

Też tak można tylko na ile starczy Ci tej skały jak co chwilę przy nowej aiptasi będziesz ją odłupywał . Jak dla mnie to bez sensu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Ostatnio znalazłem łącznie ze 4-5 takich na 1cm wielkości, oraz do tego bardzo wiele takich pojedynczych nóżek.

Szkoda troszkę skałę ciągle wyjmować i odłupywać...tym bardziej jeśli jest ich kilka. Stwierdziłem że jeszcze nic z tym robić nie będę, poczekam ze 3 tygodnie i wrzucę krewetkę - przez około 3 tygodnie chyba się nie rozrośnie bardzo? Z tym co krewetka sobie nie poradzi użyję apstasia-x wyczytałem że sobie nieźle radzi


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest ich faktycznie więcej to krewetki będą lepszym pomysłem.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nimloth: Pewnie będzie to na pewno lepszy pomysł, ale na bianiaczek 30l dam 1 krewetkę tylko/aż. Do tego dziś mija czwarty dzień jak istnieje ten zbiornik, tak więc z wpuszczeniem krewetek muszę jeszcze poczekać.

Grzybki o których pisałem że znalazły się w zbiorniku to Discosoma nummiforme :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie grzybków to moje lysmata kuekenthali preferowaly je bardziej niż ukwiały :)


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5

Cześć,

Jak na tak młody wiek akwarium wczoraj będąc w erybce (w Markach - super zaopatrzony :) ) zakupiłem kilka żyjątek: kilka główek zoa, małż na którym siedziały, ślimak turbo i jedną główkę małej Caulastrea.

Zbiornik powoli zaczynają opanowywać okrzemki co widać na piasku i na szybach - dziś muszę koniecznie jechać kupić jakiś czyścik.

Wczorajsze zakupy w erybce to:

Woda 10l (słodka) = 4zł

Ślimak turbo fluctuosus (Tectus) = 9,99zł

2x Zoanthus = 35zł

Caulastrea = 15zł

ROWA Phos - 100ml =43zł

Do tego, później podjechałem jeszcze do kakadu i przy okazji kupiłem testy:

JBL KH = 16,49zł (promocja była :) )

ZOOLEK NO2 = 24zł

Po przyjechaniu do domu, zauważyłem że gratis dostałem z małżom 2 malutkie krewetki, ale takie na kilka mm przeźroczyste jeszcze, więc wątpię żeby któraś się uchowała.

Na małej skałce zauważyłem też tak jakby była Bispira viola (w czerwonej ramce na zdjęciu), ale jeszcze za małe żeby stwierdzić czy to to.

Aiptasi jest już kilka widzialnych, w erybce za 2 tygodnie ma znaleźć się ślimak który je lubi - więc albo on trafi do akwarium, albo wtedy może już jakaś krewetka.

W akwarium jest b. dużo wężowideł - z 5-7. Do tego 2 duże wieloszczety (takie znacznie grubsze) i kilka małych. Do tego wychodzą po zmroku też takie małe robaczki - tak jak wieloszczety tylko cienkie i krótkie.

Na ostatnim zdjęciu też widać białą gąbkę, oprócz białej, znalazłem 2 małe czarne gąbki też.

Testy wody, robione wczoraj wieczorem:

Temperatura w ciągu dnia: 27-28 stopni C

Zasolenie: 1.023 - 1.024

Ph: 7.8

Kh: 7

NO2: 0.2

NO3: 35

Gh: 12

Cl2: 0

Do filtra trafiło około 5mg - jedna łyżeczka - ROWA Phos oraz wrzuciłem mały kawałek (rozdrobniony) żywej skały, żeby bakterie miały gdzie sobie siedzieć (w filtrze oprócz tego jest jeszcze węgiel aktywny i gąbka).

Poniżej zdjęcia akwarium w obecnym stanie - trochę przestawione skałki + zdjęcia żyjątek.

Lepsze zdjęcia i więcej pod adresem: https://plus.google....87055649?sort=1

post-22539-0-85320000-1406535518_thumb.jpg

post-22539-0-36656900-1406535519_thumb.jpg

post-22539-0-86161800-1406535519_thumb.jpg

post-22539-0-20020200-1406535520_thumb.jpg

post-22539-0-54597200-1406535520_thumb.jpg

post-22539-0-88182000-1406535520_thumb.jpg

post-22539-0-20253700-1406535521_thumb.jpg

post-22539-0-54592000-1406535521_thumb.jpg


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 dni po starcie wpuszczasz obsadę ? "Trochę" nie za szybko ?


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.