Skocz do zawartości
Lipa

Algae Scrubber (?)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Po przerwie chciałbym wrócić do posolonego. Miałem już kilka sukcesów i porażek jeśli chodzi o morszczyznę. 
Generalnie nie udzielam się na forum bo zanim zapytam to szukam i czytam. A na forum jest tyle tematów że większość pytań już zostało zadanych i odpowiedzi też są. 
Korzystając z okazji chciałem wam podziękować za wkład i czas na zbudowanie takiej bazy wiedzy. 

No dobra ale płynąc do brzegu. 
Chcę odpalić baniak 375L miękkie/LPS w małym pomieszczeniu w którym pracuję. 

Ważne jest dla mnie wyciszenie dlatego chcę uniknąć odpieniacza (na royal/king itp nie mam kasy). 
Przeczytałem dość na temat budowy i funkcjonowania AS od reefhub.pl przez 
http://www.algaescrubber.net  kilka wątków na nano-reef.pl (kidult/jaczal... ) 
Generalnie wydaje mi się że jestem teoretycznie przygotowany do eksperymentu i inwestycji no ale.... i tu jest pytanie. 

Mam wrażenie że ludzie rezygnują z tej metody bo (?) 
a) znajdują nowe zabawki (i ja to rozumiem :) ) np lśniące ociekające chromem i mające po 500KM odpieniacze, magiczne DSB bo ciekawość i wiele innych.
b) to działa ale .... ?
c) ... ?


Ilość wiedzy i teorii zawartej na algaescrubber.net jest jak dla mnie wystarczająca i przekonywująca ale trochę ostudził mój zapał fakt patentów np na podział przepływu bąbli powietrza przez przegrodę które tam są zamieszczone wydaje mi się trochę to naciągane.


Dlatego chcę poprosić o podzielenie się doświadczeniem dotyczącym AS/UAPS/ATS... itd generalnie algae scrubber? 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz planował sumpa do zbiornika? Jeśli tak to polecam serdecznie zamiast AS załóż sobie refugium z glonami.

Oprócz redukcji nutrientów będzie w nim mieszkała masa życia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stareńki odpieniacz sebastka na tunze silence i można tak wyciszyć że, w czasach kiedy miałem pół szafki wytłumione gąbką, trzeba było zaglądać do niej czy działa. Ale Ty wiesz lepiej. WIęc wiesz że odpieniacz też odpowiada za równowagę gazową. Refugium - bomba sprawa- tylko pamiętaj że też wyżera mikro...

Nie skreślaj odpieniacza i postaw spore refugium - od AS się odchodzi z przyczyn zarówno technicznych, jak i stabilności.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ALR1i później ALR3. Nie polecam to była walka z nim zapychał sie od spaghetti , glony zarastały ledy , spada przepływ wody  bo zapycha sie sitko w środku . Ciężko to sie czyści  . By wyczyścić trzeba to rozebrać na części MASAKRA . Jak możesz to rób refugium a najlepiej wstaw wiadro :) ja podejrzałem ten film i na tej metodzie zrobiłem własny . Zobacz od 7 min 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale - gratuluję nabytku :) z tego co pamiętam to w procesie fotosyntezy też zachodzi jakaś wymiana gazowa :)
@Gr4b3Q - dzięki za pomysł, tak to jest jedna z opcji. 
@hoom - pomysł z wiadrem jest super prosty i myślę że skuteczny, twoje doświadczenia dotyczą raczej refugium (glonów wyższych) niż tego o co pytałem.
Dzięki za zaangażowanie  

Miałem kiedyś - odpieniacze jeden taki Darka w zbiorniku 300L + technika i potem Tunze 9043 w 860L + kilka technicznych w osobnym pomieszczeniu. 
Przy 860 w jednym w zbiorników technicznych przygotowałem komorę taką cirka 40x40x25 na glon makaron + lampka
i dawało to naprawdę dobre efekty skończyło się to tym że odpieniacz praktycznie nie działał włączałem
gdy ozonowałem wodę i chyba właściwie tylko po to. A bym zapomniał oba na były bezgłośne, ale naprawdę dawały radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.