Skocz do zawartości
Joachim000

pytania techniczne

Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry  , finalizuję zakup akwarium, ale mam jeszcze kilka pytań. mianowicie jak mierzyć parametry wody, i jaką polecacie sól i jak ją stosować. nie jestem też pewien jaki pokarm będzie odpowiedni dla zoanthusów i briareum  i grzybieńców i jaki pokarm stosować dla thor amboinensis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Joachim000 napisał:

jak mierzyć parametry wody

Testami Salifert, Colombo, AF pomiar parametrów Ca Kh Mg NO3
Zasolenie refraktometrem lunetkowym z kompensacją temperatury
Temperaturę - termometrem
 

15 minut temu, Joachim000 napisał:

sól i jak ją stosować.

otóż sól do akwarystyki morskiej tu masz spory wybór przy proponowanej obsadzie sugerował bym np na starcie Instant Ocean z późniejszym przejściem na Reef Crystal.
Jak stosować - uwodnić za pomocą RODI, skontrolować zasolenie i podmieniać wodę w zbiorniku.

 

15 minut temu, Joachim000 napisał:

jaki pokarm będzie odpowiedni dla zoanthusów i briareum  i grzybieńców

odchody rybie , wrotek morski mrożony ,  być może żywy fitoplankton... I oczywiście światło, cebion.

 

15 minut temu, Joachim000 napisał:

jaki pokarm stosować dla thor amboinensis

artemia i mysis  - to wg specyfikacji gatunku.

Wnioskując po obsadzie - kostka 30+ litrów bez odpieniacza prowadzona na kaskadzie. Więc pokarmu prawie wcale nie będziesz dawać a parametry okażą się mniej ważnym szczegółem życia. (dużo się pomyliłem?) Powodzenia w starcie.
 

EDIT: po tak ładnym wstępie jak nam zapodałeś zapomniałem o kulturalnym przywitaniu ale oczywiście ... Dzień dobry.  Sorki że na końcu wypowiedzi.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam jestem początkujący, ale znam odpowiedzi na większość pytań, które zadałeś

1 ja stosuję (te testy które mam:p) testy saliferta, i uważam że to dobry i w miarę łatwy w wykonaniu test,

2 co do soli - niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni, ale ja na start użyłem instant ocean,

3 jak ją stosować: nie chcę cię wprowadzić w błąd, żeby nie było, że głupoty piszę, ale zdaje mi się, że musisz napełnić w  2/3 szkło, posolić, włożyć skałę i dolać resztę

4 nie karm zoa, briareum i grzybków - to miękkasy, czyli wystarczy światło i nutrieny (briareum i grzybki przyrastają nawet wśród moich glonów, a zoa nie mam;)),

5 nie wiem, bo nie mam i nie miałem thor amboinensis

Podkreślam, że nie mam dużego doświadczenia, więc bardziej wtajemniczeni więcej i lepiej odpowiedzą na te pytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i umknęło mi ... a pisząc posta o tym nawet myślałem.

Z testów jakie mogą się przydać to na PO4 - jedyny słuszny to niestety albo stety hanna instrument - osobiście używam HI713 choć zapewne zaraz pojawią się głosy iż się nie nadaje bo nie ma znaczka marine. Ale wierz mi sporo osób na tym bazuje. Zakup testów kropelkowych do PO4 niestety uważam iż mija się całkowicie z celem bo odczyt wyniku dla mnie to strzelanie z zamkniętymi oczami do celu. Dlaczego tyle kosztuje - otóż bo to fotometr który odczyta za Ciebie stopień zabarwienia fiolki i wykona to z pewną powtarzalnością... * wynik oczywiście opatrzony jest błędem pomiarowym ale moja percepcja barwy mniej i bardziej niebieskiej chyba ten błąd ma większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

euphyllia euphylli nie równa ale większość z nich lubiła artemię, LPS vitalis podawany w taki sposób iż wsypuję granulki do kubka aby namiękły wodą akwariową i taką rozmiękniętą papkę wlewam do zbiornika, boostery na bazie tranu drażnią je i powodują większe napompowanie, jod tylko wszystko z umiarem... A nie lubi Imperatora, ustników, ryb które ją podskubują i wirków... :) Karmienie do toni wodnej lub jak chcesz się bawić do mordki. :) Glabrescens krewetki crystal red/black też wcinała. Jeśli na początku nie czujesz się na siłach omijaj Ancorę te wg mnie były nieco bardziej kapryśne... Ale to moja subiektywna ocena więc mogą być różne opinie.

Co do rurówek - pokarmy dla filtratorów. I unikanie Chelmona :)bo ewidentnie mu smakują.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.