Skocz do zawartości
asifa

Czym zastąpić świetlówki aktyniczne??

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Mam pytanko! Czy zamiast świetlówek aktynicznych można zastosować niebieskie diody led?? Akwarium ma 150 litrów brutto, hqi 70w 10000k ale możliwość wymiany na 150w. Jeśli nie to czym można ewentualnie zastąpić świetlówki bo niestety nie mieszczą sie w obudowie.

Bardzo proszę o radę.

pozdrawiam...


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma obudowy do nieprzerobienia...swiatlo aktyniczne ponoc stymuluje wzrost korali..jesli nie bylo by wymagane prz zbiornikach rafowych nikt by ich nie stosowal ....jesli bylo by jakis zastepstwo...to pewnie wiekszosc osob by z tego kozystala .

ale nie sugeruj sie ta odpowiedzia ..ja dopiero zakladam akwarium i moze doswiadczeni cos Ci doradza


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
asifa :

Czy zamiast świetlówek aktynicznych można zastosować niebieskie diody led??

mozna zalozyc niebieskie okulary


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED-y sobie zamontuj ale jako nocne oswietlenie,a jdna lub dwie T5 zawsze gdzieś wciśniesz.

jamnik:

nie ma obudowy do nieprzerobienia


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szymon widze że aż tryskasz inteligencją

@ jamnik stymuluja napewno bo używam ich od początku ok roku tak sie tylko zastanawiam czy można aktynikę czymś zastąpić,obudowu nie przerobie bo jest zakrótka na 24-T5 ale coś wymyśle


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobudowanie oprawek dla swietlowek T5 + statecznik ......+ plyta spienionego PCV {gdzies w dzile DIY znajdziesz)zeby zabudowac to co sie stworzylo...

naprawde nie wymaga wielkiej wiedzy i zdolnosci.......tak wiec po co kombinowac..nie lepiej zrobic tak jak maja inni i to sie sprawdza ?


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ jamnik to będzie moje 3 z kolei akwa mam dość kombinacji DIY i tych pierdół kupiłem lampe pasującą do mebli i całej kompozycji i niechce tego psuć.Przy pierwszym baniaku mi nie zależało, liczyło sie samo założenie a teraz zależy mi najbardziej na wyglądzie (baniaków prowizorek i DIY mam poddostatkiem w pracy)


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ synek szukałem ale znalazłem 55W to zadużo


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
asifa :

@szymon widze że aż tryskasz inteligencją

a zdaża mi się, nie powiem

może najłatwiej byłoby wymienic tą 70-tke na 150-tke o barwie 16-20kk?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szymon lubie dużo niebieskiego nawet 20kK ale to nie to samo.Moge wsadzić tam 15W-owe świetlówki z Resuna ale to jest szajs szkoda sie grzebać,patrzałem po PC ale mniejszych niż 55W nieznalazłem. Lampe mam (jak na mój gust) zarąbistą i tak musiałem ją lekko przerabiać bo była na zwykłe żarniki. http://www.allegro.pl/item205579889_lampa_wiszaca_aluminium_samos_luna_.html

nie wiem co zrobić.Moge zmienić na 150Hqi spokojnie chociaż baniak mam nietypowy 90x50x35wys i 70WHqi+2*24T5 wystarczy same miękasy.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie będzie pasował żarnik - inny rozstaw - kilka cm Ci zabraknie - możesz pokombinować z oprawką Rx7s - ale też nie wiadomo czy wejdzie do klosza wewnętrznego.

pomjam fakt umieszczenia w środku dławika, zapłonnika i kondensatora - grzania się tego ustrojstwa i wagi całego zestawu.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ przemek już przerobiłem na Rx7s wsadziłem elektronikę i Hqi świeci tylko te świetlówki niemam żadnego pomysłu<a  href=caf3ab72311c3c3b.jpg' alt='caf3ab72311c3

oczywiście jest odstęp między dławikiem a żarnikiem i jest też odbłyśnik tak wyciągłem pokazowo


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze Ci napisze, ze ja balbym sie wieszac to nad zbiornikiem. Moze uda sie to uruchomic, moze obudowa sie nie odksztalci lub nie straci koloru, moze faktycznie wszystko zagra. Ale aktyniki czy wogole dodatku t5-tek nie ominiesz - popros kogos, jakiegos majsterkowicza, stolarza, etc zeby rzucil okiem na projekt i pomysl - mozna na pewno estetycznie dopasowac dwie aktyniczne t5-tki. zdejmij obudowe, po cholere Ci ona, zaloz korone, w kolorze lapmy, szeroka na 8-10cm. To sie wszystko da zrobic.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje że będzie dobrze działać działa lampa z aluminium dławik elektroniczny żarnik dość daleko od obudowy głównej.<a  href=f15048febde2c772.jpg' alt='f15048febde2c

sory za zdjęcie ale na szybko robiłem.

właśnie chodzi mi żeby baniak był całkiem odkryty żadnych wieńców(teraz mam wieniec)tylko nad panelem będzie obudowa żeby kubka od odpieńka nie było widać.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tak niskich baniakach wieńce daremnie wyglądają (testowałem to) postaram sie jakoś przymocować do obudowy panela.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta lampa juz jest odksztalcona. trzeba bylo dac jakis rozsadny projekt do gosci, ktorzy zajmuja sie rzeczami z kwasowki - zrobiliby za niewielkie pieniadze i cos funkcjonalnego i cos pasujacego do wystroju. Nawet wizualnie (a widze, ze przykladasz do tego najwieksza chyba wage) obecna lampa nijak nie pasuje. Do tego, jak juz ja zaswiecisz, to nie bedziesz mogl spojrzec w tamtym kierunku. Trzeba to ianczej rozwiazac moim zdaniem - bez urazy oczywiscie. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niemam nikogo w okolicy kto sie zajmuje takimi żeczami mam jeszcze troche gratów z alu w pokoju nie będzie tak źle. Jest troszke za mała to fakt najwyżej pójdzie do przedpokoju :D musze sie z tym przespać.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
asifa :

[...] mam dość kombinacji DIY i tych pierdół [...]

ale to co teraz robisz to dokladnie jest :haha DIY i kombinacja i na dodatek komplikująca sprawe.

jak chcesz to zrobic bez "kombinacji","pierdół" i "DIY" to kup normalną fabryczną lampę z HQI + aktynika i bedzie po sprawie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne kupie sobie lampe za min 1500pln niema sprawy kaziko daj kase i kupuje.drobna przeróbka a DIY to co innego robie w tym fachu i wiem o co biega.(mam Hqi w halopaku i T5 na elektronice z kompaktów i dlatego nie chce już tak zależy mi na wyglądzie bo baniaków życia i roboty przy tym mam pod dostatkiem w pracy) na początku pytałem czy można zastąpić aktynikę a skończyło sie na zmianie lampy a zaraz ktoś napisze zmień baniak mieszkanie i kraj.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mysle ze mozesz zamienic antynike na diody ... przeciez to i to jest niebieskie... tylko nie zapomnij zamienic przy okazji wody slonej na slodka, korali na roslinki, garbikow na glupiki, blazenkow na molinezje itd ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@asifa: zwracam tylko uwage, ze narzekasz na DIY a de facto caly czas wlasnie w nim siedzisz.

czy da sie zastapic aktynike diodami to nie wiem bo sie nie znam, ale na chlopski rozum to najpierw bym dokladnie zbadal sprawe czy rzeczywiscie i na ile widmo pokrywa sie i intensywnosc bedzie taka sama zeby zwierzeta nie odczuly roznicy.

rownie dobrze mozna powiedziec, ze zarowka osram 21w energooszczedna w castoramie to tez biale swiatlo wiec jedno i to samo co HQI bo to tez dla ludzkiego oka biale swiatlo.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asifa - lampa za 1500zl to jeszcze calkiem calkiem przyzwoicie:) takie to hobby, nie ma sie co oszukiwac - jesli nie chcesz przerobek to wlasnie cos takiego jest najlepszym rozwiazaniem. A kraju nie musisz zmieniac, tu jest calkiem niezle, trzeba tylko chciec;)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hase bardzo konstruktywna wypowiedź nic tylko pogratulować.

@Szymon tak by było najlepiej ale zdecydowanie "orginalne"lampy Hqi są zadrogie jak dla mnie i myśle że nie tylko dla mnie.Na kraj nie narzekam na kraj i niemam zamiaru uciekać i cwaniakować z za Odry:D

Kończe ten wątek bo niema sensu. Wypowiedzi w stylu zmień na słodkie do niczego nie doprowadzą, a wystarczy napisać że światła ze świetlówek aktynicznych nie da rady zastąpić innym źrudłem światła bo (i tu rozwinięcie) a na wypowiedź konkretnych ludzi nielicze bo już dawno tu nie piszą

Pozdro


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
asifa :

a na wypowiedź konkretnych ludzi nielicze bo już dawno tu nie piszą

Pozdro

kilku by sie znalazlo;) pozdrawiam

ps. odpowiedz na swoje pytanie dot. diod led dostales juz ode mnie, ale uznales ja za malo inteligentna. no coz. czasami chyba trzeba z armaty a nie z wiatrowki.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.