Skocz do zawartości
misiopysio73

Okres dawkowania NO3:PO4X

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Miałem problem z wysokim NO3 (25-50), kilka początkowych SPS-ów marudziło (akwarium kręci się niecały rok więc z zasiedlaniem raczej ostrożnie..). Postanowiłem zastosować NO3:PO4X. Podając zalecaną dawkę oraz bakterie AF (codziennie) oraz Special Blend od MicrobeLift przy weekendowej podmianie -  parametry zjechały zgodnie z oczekiwaniami. Wg pomiarów "hankami" PO4 - 0.01 i NO3 0,56.

Czy po uzyskaniu takich wyników mogę zaprzestać podawania tego specyfiku i zostać tylko przy bakteriach (Pro Bio S wraz z NP Pro oraz "śmierdziuchy" co drugi tydzień przy podmianach) i ponownie wrzucić do panela filtracyjnego Purigen wraz z Phosphate Minus (AF)  a NO3PO4X stosowa interwencyjnie, przejść na metodę VSV/vodka czy może stosujecie profilaktycznie dawkę NO3:PO4X cały czas? Chętnie poznam wasze sprosoby oraz przyjmę wszelkie porady. 

Pozdrowił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zależy od konkretnego systemu. Ja daję pompą VSV i mam NO3 koło 2 ppm, jak mi się pompa zacięła czy coś w podobie, bo już nie pamiętam, to NO3 od razu skoczyło powyżej 5.  Czy masz zaprzestać, czy zmniejszyć dawkę to już powinieneś ustalić testami. Ja Purigenu nigdy nie wyrzucałem, bo niby po co? Adsorber PO4 też mam cały czas, bo bym miał za wysokie fosforany bez względu na stosowanie pożywki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to wszystko zależy od zbiornika :)

U mnie utrzymuję teraz PO4 na 0,02 azotany ~2(1,91-2,02) dozując VSV w minimalnej ilości stale oraz PO4, jak odstawiłem i puściłem biologię samopas to miałem PO4 zawsze 0 i azotany <5. Wolę mieć parametry równe i stabilne dobre, niż bardzo dobre, ale zmienne :)

Zastanów się co u Ciebie ma jak działać i jakie przynosić efekty. Są osoby co leją NO3:PO4X stale, a są i tacy co dodają go okazjonalnie jak parametry polecą. Taniej będzie przejść na VSV:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wasze rady, jestem dość świeżym morszczakiem, choć z akwarystyką słodkowodną miałem do czynienia przez wiele lat. Póki co - po prostu szukam "swojej drogi" ;) jak poprowadzić to akwarium. Niewielki zbiornik (150l w obiegu) z tylnym panelem filtracyjnym traktuję jako poligon by zebrać doświadczenia i nauczyć się nowego. Póki co - jakoś daje to radę bez większych strat. Dlatego z pokorą słucham wszelkich wskazówek i opinii hih

Pozdrowił

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.