Skocz do zawartości
karpik

Rollermat Clarisea i odpieniacz w jednej komorze

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy mogą stać obok siebie w tej samej, pierwszej komorze? W drugiej planuję siporax, a w ostatniej pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam tak , jak planujesz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że projekt nienajgorszy;), ale w takim razie mam jeszcze pytanko czy przelew dolny do komory na siporax 3cm wystarczy? Jakiej wysokości ma być ostatnią komora z pompą? Pompa to Red Dragon 3,5m3

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jaki szeroki planujesz sump , wg. mnie wystarczy. Ostatnia komora taka , by woda zakryła pompę .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2020 o 14:00, JerzyB napisał:

Nie wiemy jaki szeroki planujesz sump , wg. mnie wystarczy. Ostatnia komora taka , by woda zakryła pompę .

Czy taki poziom wody ma jakieś głębsze uzasadnienie które mi umknęło? Pytam poważnie, bez cienia ironii czy złośliwości?

Ja zawsze dawałem wyższy bo:

- większy margines bezpieczeństwa na wypadek przeoczenia skończenia wody w dolewce

- nie chlupie

- nie tworzą się bąbelki powietrza które wciągnięte przez pompę dają efekt pyłu w akwarium

Piszę, jak to u mnie wygląda.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też mam  wyższy poziom , napisałem o min.  poziomie , jak założysz kolanko na wlot pompy  , to żadnego powietrza nie zasie .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać forum kolejnym nowym tematem więc poproszę o poradę w tym, a mianowicie czy schemat sumpa, który załączyłem jest poprawny? Czy może za przegrodą przed pompą dać kolejną z przelewem dolnym? Mam mało miejsca do wykorzystania i dlatego zależy mi na małej liczbie przegród, ale także na ciszy. Jak dobrać wysokość i ilość przegród by nic nie chlupało?

A może zrobić bez przegród, siporax umieścić w koszyku o 20cm wysokości i taki też poziom utrzymywać w sumpie?

 

sump.jpg

Edytowane przez karpik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrody nie ma sensu dodawać przegrody, wystarczy czujnik dolewki ustawić centymetr poniżej przelewu. Będziesz miał wysoki poziom i nie powinno chlupać. To chlupanie też jest względne, zależy miedzy innymi od szybkości pompy i długości przelewu. Nie zawsze chlupie.

Jakiej szerokości masz sump? Jeśli 40 cm lub większej, to ja bym zrobił komorę zrzutu na 55 cm, bo 13 na siporax czy inne media wystarczy a w taką 55 cm przegrodę wejdzie Ci w przeszłości i odpieniacz i reaktor - jak byś chciał zmienić rodzaj filtracji. A i na refugium można będzie przerobić środek

 

Jerzy, kolanko - bardzo dobry pomysł. Stary i sprawdzony. Ja nie stosuję bo nie mam miejsca :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dale napisał:

 

Jakiej szerokości masz sump?

35cm, schemat poprawiony;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.