Skocz do zawartości
żeń-szeń

Projekt akwarium z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w związku ze zmianą akwarium na większe proszę Was o opinie do mojego nowego projektu.

W zamyśle ma to wyglądać tak

a40a510ef755efa574a36c3e1e1ea5dd.jpg

I komora - spływ, ceramika.

II komora - refugium.

III komora - odpieniacz

IV komora pompa, grzałka, dolewka.

V komora - RO

 

W projekcie martwi mnie słaba cyrkulacja w komorze III. Zapewne sprawę załatwiło by wklejenie kolejnej przegrody pomiędzy refugium i odpieniaczem ale szkoda mi trochę miejsca, poleci napewno conajmniej 2,6 centymetra.

Z drugiej strony nie upieram się przy refugium i niewiem czy nie zrezygnować z tej komory na rzecz ceramiki, pompy dokującej i VSV.

 

Co o tym sądzicie?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, żeń-szeń napisał:

W projekcie martwi mnie słaba cyrkulacja w komorze III.

Nie będzie taka słaba, jak tam włożysz np. Tunze 9004, on bierze wodą z powierzchni, a wypuszcza dołem, więc zastoju nie będzie, tym bardziej, że zajmie ponad pół tej komory.

 

55 minut temu, żeń-szeń napisał:

V komora - RO

Ta komora będzie miała pojemność 2.8 l. Ostatnich kilku cm i tak nie wypompujesz plus objętość samej pompki, to max 2 litry będzie do dolania. Na 1 dzień starczy. Warto w ogóle takie coś robić? Szybciej te 2 l dolejesz z ręki :lol:

 

Ps. A czemu przegroda przed pompą jest wyższa od tej przed odpieniaczem?

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegroda przed pompą wyznacza poziom wody w panelu, ta przed odpieniaczem ogranicza refugium.
Woda między refugium a odpieniaczem będzie szła laminarie, dlatego martwi mnie brak cyrkulacji w tej komorze.
Odpieniacz zrobiłem sobie sam a wyglada on dokładnie tak, no prawie tak samo bo uważam że wyszło mi dużo lepiej[emoji12]
8f05869b3d045f5462e46a537c3b248b.jpg
Powstał on z skraplaczy, pipet, wężyków i korków sylikonowych, wszystko dostałem w sklepie z sprzętem laboratoryjnym, koszt 100zł.
Pompę mam do niego oase oxymax 400. Coś on tam wody dołem zaciągnie ale nie specjalnie liczę na jakąś oszałamiającą cyrkulację.
Dolewki chce się pozbyć spoza akwarium, w obecnym zbiorniczku już raz wężyk wypadł, domownicy w porę zauważyli i tragedii nie było.
Ale faktycznie można się zastanowić nad porządnym „trzymajdlem” a 6cm rozplanować na inne rzeczy.
Z drugiej strony trochę się obawiam refugium i nie wiem czy nie lepiej będzie przy takim małym litrażu filtrację oprzeć o VSV albo pellety xl + ceramika. W takim wypadku komorę na dolewkę śmiało mogę zwiększyć do 6l


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, żeń-szeń napisał:

Dolewki chce się pozbyć spoza akwarium, w obecnym zbiorniczku już raz wężyk wypadł, domownicy w porę zauważyli i tragedii nie było.
Ale faktycznie można się zastanowić nad porządnym „trzymajdlem” a 6cm rozplanować na inne rzeczy.

Można kupić takie cuś. Są na węże różnej średnicy, raczej samo nie spadnie :lol:

https://www.coralhouse.pl/resun-kolanko-u-na-waz-8mm~p96959

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można kupić takie cuś. Są na węże różnej średnicy, raczej samo nie spadnie :lol:
https://www.coralhouse.pl/resun-kolanko-u-na-waz-8mm~p96959

Proste a dobre.
Najgorsze ze już otwór i grzebień wyfrezowalem w szkle barwionym w masie i pompa obiegowa też kupiona. No nic jutro coś pomyśle z ustawieniem pompy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka pompę planujesz, jesteś pewien,że zgodnie z twoim projektem woda przeleje się do komory pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawki naniesione i mam dwa typy.
Wersja pierwsza:
I komora - spływ, ceramika.
II komora - refugium.
III komora - odpieniacz, pompa, dolewka, grzałka.
IV komora - Ro.
202f0fa686acf6f62f37eaed968f6183.jpg

Wersja druga:
I komora - spływ, ceramika.
II komora - refugium.
III komora - odpieniacz, bubble stop.
IV komora - pompa, grzałka, dolewka.
1fafd9023ac5eb0a929f3acb2185def1.jpg


Tam gdzie będzie refugium przegrody będą z przyklejoną czarną plexi 1mm
W na panel poszło szkło barwione w masie 8mm
Pompa obiegowa to Tunze 1073.050


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.