Skocz do zawartości
Suchy19

Belka LED

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę zaplanować oświetlenie do akwarium więc przyda mi się pomoc osób które już to robiły [emoji6]

Myśle do akwarium 60x40x40 zrobić jedna Belkę na 3 nitkach

6x 3w Royal Blue

6x 3w Blue

6x 3w Cold White 20 000k

 

Co myślicie o takim zestawieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga liczę zakładam ze masz na myśli power ledy nie 3 a 2,4W wiec 18x2,4= 43,2 W słabiutko...

Za dużo białego etc zrób jak ja w swojej lampie v2. Dużo więcej ledow ale mniejszy prąd ;) 

https://nano-reef.pl/forums/topic/111012-lampa-ledowa-by-sith-v2/

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro podają, że mają 3w, diody konkretniej to Epistar. Zamierzam robić pliki po 4 diody więc każda będzie wysterowana na 3V [emoji6] łącznie około 54W, nie wiem właśnie czy nie za mało będzie dlatego pytam i nie wiem też czy dołożyć diod Blue, Royal Blue czy Cold White zamontować o innej temperaturze [emoji16]

Myśle też nad sterowaniem zmierzch dzień wschód ale narazie o tym czytam default_p.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Suchy19 napisał:

Na Allegro podają, że mają 3w, diody konkretniej to Epistar. Zamierzam robić pliki po 4 diody więc każda będzie wysterowana na 3V emoji6.png łącznie około 54W, nie wiem właśnie czy nie za mało będzie dlatego pytam i nie wiem też czy dołożyć diod Blue, Royal Blue czy Cold White zamontować o innej temperaturze emoji16.png

Myśle też nad sterowaniem zmierzch dzień wschód ale narazie o tym czytam default_p.gif

Powiem Ci tak 3,4*0,7 to nijak sie ma do 3 ;)
Druga sprawa po przekroczeniu pewnego prądu, w diodach więcej wydzielanego jest ciepła niż oddawanego światła. Dlatego opcja wysterowania diod np 350 ma i dania 2 zamiast 1 leda to dobry pomysł ;) Jeśli chodzi o sterowania ja sobie nie wyobrażam lampy bez ;P Bo jedno wtedy nie trzeba się przejmować, aż tak stosunkiem Blue do White. A drugie fajnie tak na zachód w akwarium ;)

2 lampy zrobilem sterowanie zrobiłem ekspertem się nie czuję, ale chętnie podpowiem także czy tu czy na priv pisz ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiem Ci tak 3,4*0,7 to nijak sie ma do 3 [emoji6]
Druga sprawa po przekroczeniu pewnego prądu, w diodach więcej wydzielanego jest ciepła niż oddawanego światła. Dlatego opcja wysterowania diod np 350 ma i dania 2 zamiast 1 leda to dobry pomysł [emoji6] Jeśli chodzi o sterowania ja sobie nie wyobrażam lampy bez ;P Bo jedno wtedy nie trzeba się przejmować, aż tak stosunkiem Blue do White. A drugie fajnie tak na zachód w akwarium [emoji6]

2 lampy zrobilem sterowanie zrobiłem ekspertem się nie czuję, ale chętnie podpowiem także czy tu czy na priv pisz [emoji6]

To w takim razie dołożyć jeszcze jedna linie niebieskich? Jak byś mógł objaśnić jak dokładnie to wygląda z podłączeniem tego wszystkiego do automatycznego sterowania to było by super, nie wiem do końca co potrzebuje do złożenia tego ani jak dobiera się drivery [emoji16]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Suchy19 napisał:


To w takim razie dołożyć jeszcze jedna linie niebieskich? Jak byś mógł objaśnić jak dokładnie to wygląda z podłączeniem tego wszystkiego do automatycznego sterowania to było by super, nie wiem do końca co potrzebuje do złożenia tego ani jak dobiera się drivery emoji16.png

Prosta sprawa ;)
ZUjBx20.jpg?1
 

A tak bardziej serio w skrócie potrzebujesz:

- zasilacz stało napięciowy 24/36V o odpowiedniej wydajności prądowej.
- sterownik i zasilanie do niego
- drivery led sterowane pwm
- ledy

Dużo informacji masz na stronie Aqmy tam Marcin przedstawił schematy co i gdzie podłączyć.  https://aqma.pl/index.php?route=common/home

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, faktycznie nie jest skomplikowane, na wejściu jest 36v z zasilacza czyli na ledy po driverach wyjdzie około 35/34.5V dobrze myśle?
W takim razie bym musiał robić nitki po 12 diod 3V żeby się to za bardzo nie grzało, pracowało by wtedy w okolicach 2,9V
Myśle, że zeobil bym dwie nitki, jedna full Royal Blue a druga CW 20000k mieszana z Blue
Pierwsza nitka:
8 CW
4 Blue
Druga nitka:
12 Royal Blue
Dobry pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Suchy19 napisał:

Dobra, faktycznie nie jest skomplikowane, na wejściu jest 36v z zasilacza czyli na ledy po driverach wyjdzie około 35/34.5V dobrze myśle?
W takim razie bym musiał robić nitki po 12 diod 3V żeby się to za bardzo nie grzało, pracowało by wtedy w okolicach 2,9V
Myśle, że zeobil bym dwie nitki, jedna full Royal Blue a druga CW 20000k mieszana z Blue
Pierwsza nitka:
8 CW
4 Blue
Druga nitka:
12 Royal Blue
Dobry pomysł?

Nitek nie dajesz po 12 koniecznie musisz wybrać driver. Wtedy patrzysz jakie ma on napięcie wyjściowe z reguły te 1/2V niżej niż zasilacz.
Wtedy robisz sobie np 3-4 nitki CW / RB / B / UV. I sterujesz kanalami. Dodatkowo do drivera mozesz np podpiąć 8 albo 6 ledów to już trzeba wyczytać ze specyfikacji w jakim zakresie napięć reguluje prąd ;)

Co do doboru ledów. Ja bym dał 1/4 CW do różnorakich Blue jak robisz sterowanie. Jak wygląda moja obecna lampa to możesz zauwazyć w moim temacie, a ze zmian to bym dodał więcej blue.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitki 3 po 12 diod łączonych szeregowo co daje wyjściowo pobór 36V a po obciążeniu driverów i sterownika powinno iść na ledy około 35V jak się nie mylę

O to mi chodziło w każdym razie, jak pisałem przeoczyłem jedno słowo (teraz dopiero zauważyłem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakie dasz drivery. Najpierw wybierz odpowiednie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na mój temat o lampie, oczywiście jest zrobiony w oparciu o sterownik AQMA - czyli sterowanie i każdego kanału z komputera lub telefonu. . żadnych kabelków , kostek, wszystko mieści się na jednej plytce. Każdy element jest wymienialny (wyjmij i włóż nowy)

 

jak widać mam 10 linii po 6 ledow 3w czyli 180w, zasilacz 24v 200-240W. aktualnie średnia moc ustawiona na ok 25-30% i do jest dość aby poprawnie oświetlić akwarium.

 

Ta lampa pracuje u mnie nuż 5 czy 6 lat.

 

2f8ca98b4b7d39cd80d5288f561a3d64.jpg7c7e22ebbfc789f28395d66383a16607.jpga544a01d29f6bf3c2a329ed3ad0736dc.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 


7432b41ad40f1789a6bf166a86a71b0eu1254a1102.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, meloow napisał:

Popatrz na mój temat o lampie, oczywiście jest zrobiony w oparciu o sterownik AQMA. żadnych kabelków , kostek, wszystko mieści się na jednej plytce. Każdy element jest wymienialny (wyjmij i włóż nowy)

 

jak widać mam 10 linii po 6 ledow 3w czyli 180w, zasilacz 24v 200-240W. aktualnie średnia moc ustawiona na ok 25-30% i do jest dość aby poprawnie oświetlić akwarium.

 

2f8ca98b4b7d39cd80d5288f561a3d64.jpg7c7e22ebbfc789f28395d66383a16607.jpga544a01d29f6bf3c2a329ed3ad0736dc.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Tez mnie ta kablologia wkurza i też zamierzam zrobić coś fajniejszego ;) Ale pierwsza lampa była wykonana tak i tak zostało :P Docelowo do lampy ma iść 1 przewód z zasilacza, a cała elektronika w środku ;) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Popatrz na mój temat o lampie, oczywiście jest zrobiony w oparciu o sterownik AQMA - czyli sterowanie i każdego kanału z komputera lub telefonu. . żadnych kabelków , kostek, wszystko mieści się na jednej plytce. Każdy element jest wymienialny (wyjmij i włóż nowy)
 
jak widać mam 10 linii po 6 ledow 3w czyli 180w, zasilacz 24v 200-240W. aktualnie średnia moc ustawiona na ok 25-30% i do jest dość aby poprawnie oświetlić akwarium.
 
Ta lampa pracuje u mnie nuż 5 czy 6 lat.
 
2f8ca98b4b7d39cd80d5288f561a3d64.jpg7c7e22ebbfc789f28395d66383a16607.jpga544a01d29f6bf3c2a329ed3ad0736dc.jpg
 
Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
 
 
 
 
 
 
 
 

Aż tak się to grzeje, że potrzebuje tyle radiatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś gdzie mogę znaleźć informacje na temat driverów LDD-H, konkretnie nie wiem ile mogę podpiąć Wat pod jeden driver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Suchy19 napisał:

Wie ktoś gdzie mogę znaleźć informacje na temat driverów LDD-H, konkretnie nie wiem ile mogę podpiąć Wat pod jeden driver

https://www.tme.eu/pl/details/ldd-700h/przetwornice-dc-dc/mean-well/
Tutaj znajdziesz dokumentację techniczną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Suchy19 napisał:

Jak nie ma podanej dolnej granicy, to mogę podpiąć do 36W tak?

Tak możesz podpiąc diody o spadku napęcia na nitce 52V i uzyskasz wtedy 36,4W dokładnie bo 52V * 0,7 A = 36,4 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

281ffe729b431a76f64caf9ffe19c084.jpg
Pierwsze elementy już są, pleksa, profil i ledy
9x RB
9x B 460-470nm
3x 20000k
3x 8500k
3x UV 410-420nm
Zastanawiam się teraz czy ustawić linie RB, linie B i ostatnią przemieszać, czy całościowo pomieszać i później tylko odpowiednio podłączyć pod drivery po 9 sztuk, osobna linia dla RB i B oraz dla reszty. Ktoś podpowie jak je rozłożyć najlepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

f40d2579da256d89f7759db54fb90711.jpg
5bd9114ec199155135d3616571c86e51.jpg
Dobra, już mam rozplanowane, zostało już tylko lutowanie, nawiercenie pleksy i profilu pod śrubki, zamontować zatyczki boczne i wymyślić jakiś uchwyt... sterowanie zamówię na AQma gotowy sterownik, płytkę pod drivery itd.
Wysterowane będzie po 9 led na 700 mA.
Użyje driverów Mean Well LDD-700H
Nie będzie się to przegrzewało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Suchy19
27 ledow na takiej belce może się grzać zależy jaki prąd puścisz jeszcze. Ja mam po 24 ledy na takiej belce ale cała lampa składa się z 3 belek. I nie przekraczam 60% prądu i jest ok. A jeszcze jakiś zapas mam. 
akwarium mam 60 cm belka 50 cm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Suchy19 napisał:

60% prądu? Tzn, że masz ograniczone natężenie i napięcie tak?

Mam Aqme i Ldd 700L i steruje pradem a driver już dobiera napięcie ;) I kanały mam na ten moment ustawione na te 60% max.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że programem można sterować z jaką mocą ma świecić, ciekaw jestem jak to wychodzi z napięciem i natężeniem za driverem [emoji6]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.