Skocz do zawartości
Dexter2k13

Jakaś mała pomoc dla nowicjusza słodkowodnego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Od  zawsze miałem chęć posiadania kolorowego akwarium słodkowodnego. Przygoda z morskim ostatnio stała się dla mnie trochę nudna i monotonna (nie żebym był ekspertem w tej dziedzinie) ale testy podmiana czyszczenie szyb i regulacja ballinga na potrzeby moich korali i ryb widać jest wystarczająca i rosną sobie zdrowo i wesoło. Dlatego chciałbym postawić zbiornik 30 litrowy odkurzony ze strychu na filtrze fzn3 i butli co2, na ziemi ogrodowej i prostymi roślinami. Paczkę 4 in-vitro zamówiłem dziś mineralizator vimi i all in one tez z vimi. Podstawowe testy słodkie tez kupiłem, Po4 No3 K Fe. Czy ktoś mógłby mi poradzić krok po kroku jak zacząć "Ponownie" przygodę ze słodkim? Kiedyś już próbowałem, stąd posiadam jakiś podstawowy sprzęt. Niestety nigdy nie umiałem sobie poradzić ze słodkim, stąd ta prośba.

Jeśli post narusza jakieś zasady forum to z góry przepraszam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr fzn3 może okazać się zbyt duży do takiego akwarium  w roślinnym nie musi  być tak dużej cyrkulacji jak w morskim. Ja bym wybrał podłoże aktywne - mi najlepiej sprawdzała się Tropica. Nie mogę znaleźć teraz linku z forum więc wkleję tekst

"Bezpieczny start akwarium
Bezpieczny start akwarium roślinnego zależy od wielu czynników. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi z nich. Autor opracowania: Godween

1. Podłoże (dobre, tzn. jakiś gotowiec, albo pod żwir jakiś substrat firmowy), na substrat wlewam ok. pół butelki Nitrivec`u (można spokojnie przedawkować), na to właściwa warstwa granulatu, żwiru, czy tam czegoś in. Do filtrów dawałem po dwie kapsułki Bactozymu dodatkowo)

2. Napuścić wody tylko do poziomu podłoża, by je nasączyć i sadzić rośliny, duuużo roślin, jak najwięcej, chyba że to ma być Iwagumi - sprawa trudniejsza - wyższa szkoła jazdy. Oczywiście kamienie, skały czy tam korzenie to już wcześniej...

3. Napuścić delikatnie wodę, najlepiej na talerzyk. Przez pierwszy tydzień codziennie wlewać Nitrivec (albo inny biostarter, wszystko jedno jaki), ale przedawkowany nawet dwa trzy razy, codziennie, to nic, że będzie mleko, wszystko się ustali potem. W tym czasie zrobić dwie, a nawet trzy duże podmiany wody (50%), bo wszystko świeże, cykl azotowy jeszcze nie ruszył i uwalnia się masa toksycznego NO2. W drugim i trzecim tygodniu też robić podmiany dwa, trzy razy w celu pozbycia się części tego NO2. Nitrivec można już odstawić. Jak masz test na NO2 to wtedy można zmierzyć, jak jest zero to znaczy że ruszył cykl azotowy i tworzy się już NO3. To dobry znak. Jak nie masz testów, to jeszcze jeden tydzień z dwoma trzema dużymi podmianami wody. Tak upłynie ten "nieszczęsny pierwszy miesiąc".

4. Przez ten miesiąc nie ma co świecić dużą ilością światła, tak do 0,5 w/l max, ok. 8...10 h dziennie. Ale CO2 obficie od początku w godzinach świecenia.

5. Zwierzęta można już wpuszczać w tym czasie. NO2 było trujące dla nich i stąd wcześniejsze zagrożenie, choć ja osobiście wpuszczam po dwóch tygodniach, dzięki tym biostarterom (np.Nitrivec), cykl azotowy ruszył już po kilku dniach, zdarza się...

6. Nawozy: Potas od samego początku 20 ppm tygodniowo, ja dzielę na dawki codzienne.

Makro - to w zależności od podłoża jak jest bogate w substancje odżywcze to na początku zanim się dokonają w nim odpowiednie procesy, wypuszcza do kolumny bombę kaloryczną, stąd również te duże podmiany przez pierwszy miesiąc. Ja się podpieram testami, tak by było NO3 ok. 15 ppm, PO4 1...1,5 ppm. Po miesiącu to sie również ustabilizuje, a po dwóch to już zupełnie uspokoi. Wówczas, po tych dwóch miesiącach już nie mierzę testami, ale pakuję tygodniowo K 15...20 ppm, N 10 ppm i P 1 ppm podzielone na dawki codzienne.

7. Zero napowietrzania (korzystnie działa napowietrzanie w nocy - przy. red.)

8. Po miesiącu można podnieść światło do 0,6 w/l (doświadczeni mogą sobie pozwolić na jeszcze więcej) i obserwować pierwsze oznaki chlorozy roślin, wtedy włączyć mikro, ale od połowy dawek, coraz więcej, z tygodnia na tydzień, aż do pełnych zalecanych dawek.

9. Akwarium w pełni dojrzeje po ok. 3 miesiącach.

10. Jedyny kłopot wtedy to błędy w nawożeniu, mała cyrkulacja i słabe CO2 - to są winowajcy późniejszych kłopotów z glonami"

 
Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wystartowało. powiedziałbym, że 60-70% dna osadzone roślinami. Belka led 24 waty świeci na 100% przez 8 godzin dziennie (zmiejszyć moc swiecenia?) zbiornik postawiony na ziemi ogrodowej i wodzie ro z mineralizatorem vimi. Co2 gazuje już zbiornik. Wjechały bakterie stability. Dawka na 5ml/30 litrów wody. w kaskadzie mam trochę life bio filla + trochę ceramiki (nie wiem jakiej ale nie siporax) gąbka + włóknina. Pierwsze testy zrobione wyniki:

GH 6-7
KH 9
No3 5
Po4 0.5
K 15
Fe 0

Testy wszystkie z zooleka kropelkowe. W niedziele planuje pierwszą podmianę około 10 litrów. Nie wiem Czy robić ją na tym vimi, mam jeszcze mineralizator z seachema equilibrum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oświetleniem nie szalej, skręć trochę, zawszę będziesz mógł podnieść jak już wyjdziesz na prostą. Rośliny z przycinki czy in vitro? Co do ziemi ogrodowej to nigdy nie miałem i tutaj nie do końca mam pojęcie co będzie się działo, ale ogólnie ziemia ogrodowa w HT to raczej tylko kłopoty. Nie stosowałem vimi natomiast stosuję equilibrum i jestem z niego bardzo zadowolony - trzeba tylko pamiętać że ma dużo potasu. Masz dość wysokie KH przy takim GH. Ogólnie postaraj sobie ustawić po pierwsze stosunek CA:Mg:K=4:1:3 lub 3:1:2 a potem N:P:K=10:1:20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośliny pół na pół alternatee i jednego echinodorusa mam żywego, bacopa staurogyne i accicularie mam in-vitro.

Nie wiem czym ustalić stosunek ca do mg, nie mam nawozów na magnez i wapń. wodą kranową ani ze studni nie dam rady. u mnie kranówa całkowicie do niczego a ze studni twarda jak cholera pozbawiona azotu. Co dziwne Fe test pokazał mi całkowite 0, Fiolka nawet się minimalnie nie zabarwiła. światło skręcę o jeden stopień na lampie. Po przejściu cyklu azotowego rozkręcę na 100% znowu

 

Edit: skręciłem lampkę o dwa stopnie na 7 stopniowej skali. Myslę, że teraz jest około 0.5w/l

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosunek Ca do Mg powinien ustawić mineralizator, Ty zadbaj tylko o K. Jeżeli do wody dodajesz tylko vimi to raczej nie spodziewaj się jakiś poziomów żelaza, ale na razie tym bym się nie przejmował. Żelazo podasz po ustabilizowaniu się, jak zobaczysz że są braki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten mineralizator od seachema mineralizator ma dobry stosunek ca do mg? bo mogę jego zacząć podawać, zaczynając od nastepnej podmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, chris_ek napisał:

Tak, equilibrium ma dobry, zresztą vimi chyba też bo wiele ludzi sobie chwali. Dziwny jest tylko wyższy poziom KH.

W niedziele zrobię podmianę na equlibrium. Zobaczymy co się stanie,  po paru godzinach od podmiany zrobię testy. tylko ciekawi mnie jak tak mała dawkę tego mineralizatora mam podać na tam małą podmianę (około 10l). Dolewkę mogę robić z kranówki? Czy lepiej RO dolewać + wtedy zbijane się KH 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

Zobaczymy co się stanie,  po paru godzinach od podmiany zrobię testy. tylko ciekawi mnie jak tak mała dawkę tego mineralizatora mam podać na tam małą podmianę (około 10l). Dolewkę mogę robić z kranówki? Czy lepiej RO dolewać + wtedy zbijane się KH 

Dawkę mineralizatora dobierasz do objętości wody i parametrów jakie chcesz uzyskać. Dolewkę radzę z RO, lepiej już nie mieszać kranu bo możesz za cholerę nie ustawić parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2021 o 22:33, chris_ek napisał:

Dawkę mineralizatora dobierasz do objętości wody i parametrów jakie chcesz uzyskać. Dolewkę radzę z RO, lepiej już nie mieszać kranu bo możesz za cholerę nie ustawić parametrów.

Zrobiłem dwie podmiany na czystej RO. Co dziwne KH skacze na ziemi ogrodowej. Po4 i no3 wywaliło w kosmos. + zerowe wartości żelaza, które dodałem z ręki. Testy zaraz po podmianie

 Gh 7
Kh 3
No3 20
K 15
po4 ~3
Fe 0

Fe z ręki podbiłem do 0.25. No3i po4 po podmianie na czystej Ro nie spadło. Robiłem kolejny raz test na KH to wyskoczyło mi 9-10. We wtorek znowu zrobię podmianę na czystej RO. Do tego z rana zbadam KH i Gh kolejny raz. Ziemia strasznie wywala pierwiastki do słupa wody, nie sądziłem, że będą to aż tak duże wartości. Będę walczył i się uczył. Co dziwne żadnych glonów nie ma, rośliny przeprowadzają już fotosyntezę. Rośliny Żywe bomblują już dość mocno a i in-vitro zaczynają tez oddawać tlen.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

Zrobiłem dwie podmiany na czystej RO

Bez mineralizatora i nadal masz GH=7? Ta ziemia sporo wywala do słupa wody. Jak już pisałem nigdy nie miałem akwarium na ziemi i w tej kwestii nie pomogę.

 

6 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

Fe z ręki podbiłem do 0.25

Nie wiem dlaczego uparłeś się na to żelazo. Na tym etapie to jak proszenie się o glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.