Jump to content

chris_ek

Klubowicz
 • Content Count

  42
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysztof
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  wybiórcze
 • Akwarium
  kostka 64l

Recent Profile Visitors

106 profile views
 1. Cała lewa strona na piasku. No tak, miał być lewy górny róg... W tym miejscu na piasku raczej są tylko okrzemki tylko w dość grubej warstwie. Zastanawia mnie dlaczego jest tak duży ich wysyp skoro używam wody RODI więc krzemu za dużo nie powinno być? No tego nie przewidziałem i nie wiem czy zmieszczę się w budżecie, może tym razem jakoś ulgowo się dogadamy Przetarłem przednią szybę, po dwóch dniach była jeszcze gorsza więc stwierdziłem że nie ma sensu. Dodatkowo mam zamiar dosypać jeszcze piasku to wtedy go oczyszczę. Zresztą uważam, że im rzadziej pcha się ręce do akwarium tym lepiej. OK, światło skręcone. Tylko pytanie czy jak je na powrót podkręcę to wtedy nie wywali zielonymi?
 2. Jeżeli chodzi Ci o prawy górny róg to glony tam znajdujące się przyniosłem razem z wodą z podmiany razem z kawałkami obumarłych korali. Do tej pory obserwowałem te plechy ale dzisiaj idą do kosza bo zauważyłem że zaczynają rosnąć - powiedzmy, że to był dla mnie taki wskaźnik co się dzieje w akwarium. Właściwie to miałem nic z nimi nie robić, same przyszły same odejdą a w między czasie wyciągną trochę azotu z wody.
 3. Możesz rozwinąć myśl? Dlaczego tak sądzisz i w jakiej proporcji ta mieszanina?
 4. Prawie dwa tygodnie od zalania, dojrzewanie w pełni, na razie akwarium opanowały okrzemki i bomblują bardziej niż rośliny w słodkim.
 5. Najpierw chciałem uzyskać taki efekt Ale shelfs'y, które przyszły ze sklepu okazały się na tyle grube, że nie wyglądało to dobrze. Na szczęście pokazałaś swój projekt
 6. Pierwsze co bym zrobił to sprawdził/skalibrował miernik TDS.
 7. Przemyśl sprawę Tidala, ja w swojej kostce zastosowałem model 75 i strasznie dużo potrzeba miejsca z tyłu przez co szafka jest mocno odsunięta od ściany. Nie podoba mi się to i obecnie poszedł bym w stronę panelu - tylko nie wydzielaj z obecnego akwarium a poszerz szafkę i akwarium o panel. Oczywiście jeśli nie może być sumpa.
 8. No ładnie, ładnie. Zapowiada się las Euphylii. A sprawdzałaś KH podczas dojrzewania? To teraz mam zagwozdkę co zrobić u siebie
 9. No tak, po przyswojeniu wiedzy teoretycznej zawsze trzeba sprawdzić to w praktyce. Tu dotykasz dwóch kwestii: po pierwsze tą są dwa różne podejścia (niekoniecznie się wykluczające) ale mając inne narzędzia pod ręką inaczej podchodzisz do tematu, a po drugie często mówi się żeby wybrać sobie jedną osobę czy też model prowadzenia akwarium i tego się trzymać. Co do filtrów to pewnie są te lepsze, czy też bardziej polecane, i gorsze. Są akwaria morskie z filtrami kubełkowymi ale ich właściciele wiedzą jakie są ich wady i świadomie się na nie decydują - mi przeszło przez myśl zastosowanie kubełka ale jak sobie uświadomiłem, że dość często trzeba będzie go otwierać to zrezygnowałem. Czyli nie testowałeś od początku a potem było już za późno - tak można to spuentować? Przynajmniej teraz robisz porządnie i czegoś się nauczyłeś - szkoda tylko że na własnym błędzie. Ups, właśnie do mnie dotarło, że świeżak świeżaka uczy , jak coś nie tak to poprawcie
 10. Amoniak rośnie tylko wtedy jak go podasz z zewnątrz (krople, karma), azotyny na razie będą rosły potem zaczną spadać, po około 4 tygodniach lub jak Ci się cykl azotanowy zamknie robisz podmianę (żeby uzupełnić mikro i zmniejszyć azotany). Zresztą poczytaj o cyklu azotowym oraz dział dla początkujących - sam dopiero startuję ze słonym i zacząłem od poukładania sobie tego w głowie. Co do filtra wewnętrznego to ja mam tylko takie zastrzeżenie, że żeby go sprawdzić/wyczyścić będziesz musiał za każdym razem go wyjmować z akwarium. A kaskada Aquaela jak długo chodziła, bo to są jedne z najcichszych filtrów tylko potrzebują trochę czasu żeby się ułożyć. Bakterie lej teraz bo mogą znów nie doczekać lepszych dni jak Ci znów coś ze startem nie wyjdzie. A przy okazji możesz napisać co było powodem poprzedniej porażki? Nie to żebym był wścibski, ale jak opiszesz rzetelnie co i jak było to na pewno Ci koledzy pomogą uniknąć błędów.
 11. Hej, możesz napisać co w końcu wylądowało na najwyższej półce bo nie mogę rozpoznać? Ciekawi mnie też odległość tej półki od lustra wody bo nie wiem czy w swoim nie mam jej za wysoko.
 12. Może gdy będziesz stopniowo zwiększał moc lampki to się przyzwyczai. Mojego kciuka masz, drugiego ma Beti więc zgłaszam wolne do odwołania
 13. Super, gratulacje dla "mamusi", trzymam kciuki żeby przeżył.
 14. A co jeszcze złego miałoby być? Coś jeszcze chowasz w zanadrzu: Valonia, majano? A tak na poważnie to naprawdę doceniam Twoją pomoc, ponoć wcześniej czy później i tak bym coś przywlókł do akwarium a teraz przynajmniej z pierwszej ręki wiem jak to wygląda. W akwarium coś trochę drgnęło bo pojawiły się okrzemki a ja już nie mogę się doczekać.
 15. Co rozumiesz przez pojęcie ceramika? Jeżeli chodzi Ci o wkłady do filtra (typu matrix) to czy czasem nie jest tak, że przepływ przez ceramikę w filtrze powinien być jak największy?
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.