Jump to content

chris_ek

Klubowicz
 • Content Count

  684
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysztof
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  wybiórcze
 • Akwarium
  kostka 64l

Recent Profile Visitors

2190 profile views
 1. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 36,1 elektroniczny tester zasolenia pH = 8,12- miernik elektroniczny KH = 7,7 - test Salifert (było 7,5) Ca = 440 - test Salifert (było 435) PO4 = 0,08 - test Hanna (było 0,03) NO3 = 5 - test Salifert (było 5) W obu ICP wyszedł wysoki poziom sodu więc zmieniłem suplementację azotu z NaNO3 na Ca(NO3)2x4H2O - co prawda wpływ dodawanego azotanu sodu na ogólny poziom sodu był niewielki ale skoro miałem azotan wapnia... Następna z instynktem zabójcy
 2. Jakieś pół roku temu, jak kupiłem hankę to przez jakiś czas robiłem pomiary na oryginalnych i na Saliferta odczynnikach. Rozjazd wyników był jednak spory i to raz w jedną raz w drugą stronę więc po pewnym czasie dałem sobie spokój.
 3. chris_ek

  Testy ZOOLEK

  Przez długi czas w słodkim robiłem testy Zoolekiem i było w porządku. Do solniczki zakupiłem jednak testy Saliferta i wtedy zrozumiałem różnicę. Nie chodzi o dokładność czy powtarzalność pomiarów ale o zwykłe zakraplanie z buteleczek - w Zooleku za każdym razem to była walka z twardym plastikiem buteleczek o to żeby krople były takie same.
 4. Wydaje się, że im mniej tym lepiej. Z tym, że glony/zooksantele do fotosyntezy go potrzebują więc coś tam musi być. Z wyliczeń wyznaczania zawartości CO2 na podstawie kH i pH przy wartościach pH=8,3 a KH=7,5 zawartość CO2 wynosi 1,13 mg/l.
 5. Zawartość CO2 raczej podawana jest w mg/l więc to ppm.
 6. chris_ek

  Testy ZOOLEK

  Dla mnie cena trochę zaporowa ale może ktoś kupił bo ciekawy jestem opinii.
 7. chris_ek

  Testy ZOOLEK

  Do pomiaru pH proponowałbym coś dobrego z elektronicznych albo na razie w ogóle nie mierzyć.
 8. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 36 elektroniczny tester zasolenia pH = 8,13- miernik elektroniczny KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5) Ca = 435 - test Salifert (było 415) PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,03) NO3 = 5 - test Salifert (było 5) Niby poziom fosforanów jest ok ale mam wrażenie, że to trochę za mało dla niektórych korali. Zechcę trochę więcej podkarmiać żeby podnieść tak do około 0,05. Caulastrea to też niezłe ziółko. Od jakiegoś czasu dunka z jednej strony nie pompowała się - teraz wiem dlaczego.
 9. Tak jeszcze spytam czy kupowałeś z importu czy też z hodowli bo słyszałem, że ktoś w Polsce je rozmnaża.
 10. Światło słoneczne nie posiada witaminy D, to promieniowanie UV powoduje że nasza skóra ją wytwarza. Czy u korali też taki proces zachodzi - nie wiem. Pytanie czy ktoś będzie chciał poświecić czas takim badaniom.
 11. Trochę chaotyczne do nagranie i jak dla mnie to zabrakło pomiarów wszystkich (wraz ze świetlówkami) rodzajów świateł pod wodą. Widmo świecenia LEDów jest dobrane pod kątem wykorzystywania przez chlorofil czy w takim razie korale spożytkują w jakiś sposób dodatkowy zakres promieniowania?
 12. Piękne. A P. fridmani nie chciał zapozować do zdjęcia? Kupiłeś jedną sztukę czy parkę?
 13. A wcześniej jaki był?
 14. Przedwczoraj nieśmiało wysunęła kilka polipów a wczoraj goniopora już cały dzień polipowała.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.