Skocz do zawartości

chris_ek

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    950
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

Informacje o profilu

  • Imię
    Krzysztof
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Lublin
  • Akwarium
    kostka 64l

Ostatnie wizyty

2 542 wyświetleń profilu
  1. chris_ek

    Kłopoty z pH

    Tak pierwsze z brzegu
  2. chris_ek

    Kłopoty z pH

    Mam podobny problem i niestety nie znam odpowiedniego rozwiązania. Przez odpowiednie rozumiem takie, które u mnie pozwoliłoby na uzyskanie pH powyżej 8 przed zapaleniem się światła. Obecnie rano mam najczęściej w okolicach 7,80; maksymalnie dochodzi do 8,20 ale to w zależności czy przebywam w tym pokoju czy cały dzień mnie nie ma. W moim przypadku problem z niskim pH wynika z dużej ilości CO2 w pomieszczeniu gdzie jest akwarium. Co stosuję: - ballinga opartego na NaOH z dozowaniem co pół godziny i dawkami rozłożonymi tak, żeby w godzinach porannych lać trochę więcej by podnieść maksymalnie jak się da pH - od trzech miesięcy zacząłem używać odpieniacza w celu dodatkowego napowietrzenia (efekt to jakieś 0,1) - do rurki zasysającej odpieniacza podpiąłem scrubber CO2 (nie zauważyłem jakiegoś znaczącego wpływu na pH) W Twoim przypadku zacząłbym od podawania NaOH (niektórzy stosują kalkwasser też z dobrym skutkiem), masz niskie KH więc sporo mógłbyś wlać. Podniósłbym poziom KH do 8,5-9 bo wyższe KH trochę zmniejsza dobowe wahania pH. Polecam https://www.reefedition.com/ph-and-the-reef-aquarium/ i inne artykuły Randy'ego.
  3. chris_ek

    Regulacja poziomu wody

    Można w ten sposób ale moim zdaniem lepiej jest jak przegrody są odwrotnie (pierwsza do dna a druga ze szczeliną) - woda przelewa się przez górę pierwszej co daje łatwą możliwość położenia tam kratki rastrowej i np. waty. PS. Trochę niski ten sump i chyba nie da rady przyjąć całej wody w przypadku awarii prądu?
  4. I tu masz moim zdaniem przyczynę, że korale Ci popadały - skok KH. Ustabilizuj parametry, ustal odpowiednią dawkę ballinga - tylko rób to powoli i z głową a zbiornik powinien wrócić do formy. Z innych rzeczy to masz mocno przekroczony poziom Cynku co może sugerować jakąś korozję albo dostaje się razem z pokarmem.
  5. A jakie miałaś KH wcześniej, bo może to skoki tego parametru załatwiły korale? Co do Ca to moim zdaniem wystarczy jak teraz przestaniesz podawać lub mocno ograniczysz ballinga i samo spadnie. Miałem podobnie (raz zrobiłem dwukrotnie bardziej stężony roztwór) i Ca powędrowało do około 550 zanim się połapałem. Zredukowałem dawkę, robiłem normalne cotygodniowe podmiany i wszystko wróciło do normy bez żadnych strat.
  6. chris_ek

    Mam i ja!

    Nie wiem jak to wygląda więc nie podpowiem, natomiast zastanawia mnie dlaczego zasolenie spada poniżej ogólnie przyjętej dolnej granicy. Czyżby dolewka aż tyle wlewała że spada o 4 stopnie? A może wyjściowo masz zbyt niskie? To najlepsza droga na podniesienie azotanów, ale spokojnie z tym żeby nie przedobrzyć bo to młody zbiornik i póki co będzie mocno konsumował nutrienty.
  7. Aktualizacja . Parametry dzisiaj rano przed podmianą: pH = 7,79 - sonda hydromet Zasolenie = 36 elektroniczny refraktometr KH = 8,75 - test Salifert (było 8,30) Ca = 445 - test Salifert (było 440) PO4 = 0,09 - test Hanna (było 0,06) NO3 = 10 - test Salifert (było 5) Cztery tygodnie stosowania Microbacter Clean za mną. Od dwóch tygodni zwiększyłem dawkę dzienną dwukrotnie. Tydzień temu część kulek zrobiła się taka biało-przezroczysta i myślałem, że zaczyna przynosić skutki. Niestety te kulki zostały zastąpione nowymi więc żadnych postępów na razie nie widzę. Dzisiaj kończę z dozowaniem tego preparatu do akwarium i wątpię, żeby pojawiły się jeszcze jakieś rezultaty z jego stosowania.
  8. chris_ek

    Mam i ja!

    Chromem bym się nie przejmował. Najważniejsze to zasolenie, jod i żelazo; trochę nisko też azotany.
  9. chris_ek

    Kilka pytań na start

    Producent tak zaleca czy jak? Pytam bo używam i nie trafiłem na takie informacje.
  10. U mnie briareum potrafiło przez tydzień się nie otwierać a później jakby nigdy nic z powrotem polipowało. Sarco jeżeli jest skurczone i jakby pomarszczone to może zrzucać/zmieniać skórę. Więc jeżeli to jedyne objawy w zbiorniku to nie reagowałbym zbyt pochopnie. Oczywiście jeżeli nic ostatnio nie zmieniałeś w zbiorniku i któryś z parametrów nie skoczył w jedną czy w drugą stronę.
  11. Na forum reef2reef poczytaj trochę w wątku https://www.reef2reef.com/threads/randy-recommended-diy-two-part-recipes.984604/ Obecnie używam tego przepisu z zastosowaniem NaOH tylko w większym rozcieńczeniu https://www.reef2reef.com/threads/new-diy-two-part-recipes-with-higher-ph-boost.344500/
  12. Obecnie leci balling dwuskładnikowy z receptury "New DIY Two Part Recipes with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" więc teoretycznie dwa płyny, tylko żeby zmniejszyć skoki pH przy podawaniu NaOH to podaję z dwóch pojemników w odstępie pół godzinnym. Obecnie jednak skłaniam się bardziej do ballinga z trzema płynami według "Second New DIY Two Part Recipe with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" gdzie trzecim płynem byłby roztwór Reef Mineral Salt od AF. Pierwiastki natomiast podaję z ręki używając Trace Colors A|B|C|D od RedSea plus oddzielnie Mangan, Cobalt i Vanad.
  13. No właśnie, czy w nich można włączyć karmienie (jak w tych typowych robi się to przyciskiem) a potem cyrkulator sam wróci do poprzedniej funkcji? Jakoś nie mogę tego rozgryźć. Tak czy inaczej potwierdzam, że wolę jak mają także przyciski do sterowania i sorry za zaśmiecanie tematu.
  14. Jaki podróżnik w czasie
  15. Hmm... ja przy KH wlewam też najpierw z mililitr mniej niż się spodziewam na raz, potem dłużej mieszam i dalej już po kropelce lub dwie aż do zmiany koloru. Chyba nawet producent dopuszcza taka procedurę. Wlewanie całości po kropelce to nie na moją cierpliwość.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.