Jump to content

chris_ek

Klubowicz
 • Content Count

  246
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysztof
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lublin
 • Zainteresowania
  wybiórcze
 • Akwarium
  kostka 64l

Recent Profile Visitors

823 profile views
 1. Moim zdaniem czekać. Po pierwsze poziom PO4 jest bardzo niski ale z tendencją wzrostową dlatego nie dodawałbym nic podnoszącego poziom fosforanów tylko poczekał - może się sam ustabilizuje. Po drugie czy NO3 na poziomie 7,8 to jakiś problem - zresztą na razie trochę oscyluje. Daj czas zbiornikowi niech złapie balans. Koralom jak widać cała ta sytuacja nie przeszkadza
 2. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 36 ppt pH = 7,80 - miernik elektroniczny (było 7,84) KH = 9,6 - test Salifert (było 10,5) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 430 - test Salifert (było 425) PO4 = 0,03 - test Salifert (było 0,00) PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,00) NO3 = 0,5 - test Salifert (było 0,0) Tydzień temu usunąłem Rowę - liczę, że jakiś czas się bez niej obędę. W tym tygodniu doszła nowa rybka - Ecsenius stigmatura. Na razie siedzi w grocie i tylko od czasu do czasu wypływa z niej ale na bardzo niewielką odległość. Kilka zdjęć żeby trochę ożywić te raporty
 3. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 36 ppt pH = 7,84 - miernik elektroniczny (było 7,90) KH = 10,5 - test Salifert (było 10,9) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 425 - test Salifert (było 415) PO4 = 0,00 - test Salifert (było 0,03) PO4 = 0,00 - test Hanna (było 0,07) NO3 = 0,00 - test Salifert (było 2,5) Nie za bardzo mam pojęcie dlaczego znów nutrienty zerowe - karmię raczej tak samo, jedynie tydzień temu podałem po podmianie "dawkę przypominającą" bakterii. Dzisiaj wyłowiłem martwą babkę cukrową - od czasu gdy padła ta mniejsza nie widywałem jej na otwartej przestrzeni bo siedziała w wykopanej norce pod skałami (czasem ją widywałem gdy świeciłem latarką w jedno z wyjść). Ciekawi mnie czy może to mieć związek z tym, że krewetka dwa dni temu przeniosła się w pobliże jednego z wyjść.
 4. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 36 ppt pH = 7,90 - miernik elektroniczny (było 7,82) KH = 10,9 - test Salifert (było 10,2) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 415 - test Salifert (było 405) PO4 = 0,03 - test Salifert (było 0,0) PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,00) NO3 = 2,5 - test Salifert (było 1) Edit. Ze spraw wartych odnotowania to doszła Lysmata debelius - Krewetka szkarłatna. Nie wiem czy to za jej sprawą ale w końcu nutrienty nie są na zerowych poziomach.
 5. Ta "Discosoma" przypomina mi bardziej niewybarwionego Rhodactisa firest fire.
 6. Aktualizacja tygodniowa. Parametry dzisiaj rano przed podmianą: Zasolenie = 35 ppt pH = 7,82 - miernik elektroniczny (było 7,78) KH = 10,2 - test Salifert (było 10,35) Mg > 1500 - test Salifert (było 1500) Ca = 405 - test Salifert (było 415) PO4 = 0,00 - test Salifert (było 0,0) PO4 = 0,00 - test Hanna (było 0,00) NO3 = 1 - test Salifert (było 0,2) Zdecydowanie trzeba zarybić to akwarium bo mocno zmniejszyłem podawanie KH a trochę zwiększyłem KNO3 i poziom KH praktycznie się nie zmienił. Zamówiłem też azotan wapnia żeby nie podawać azotanu potasu. Montipora forest fire - trochę z jednej strony jakby traciła tkankę, a przynajmniej tkanka zrobiła się jakaś fioletowa, podejrzewam że sinularia stała za blisko więc została przeniesiona. W najbliższym czasie planuję pozbyć się kilku miękkich korali. Niestety nadal mam problem z aiptasią - nie mogę się jej skutecznie pozbyć bo coraz pojawiają się nowe szczepki w różnych miejscach.
 7. Nie chodzi o to jaką obsadę tam sobie wyobrażam bo za mało mam doświadczenia w tej kwestii. Natomiast trzy małe rybki, jak to opisał Krzysiek, często trzymane są w dwa razy mniejszych akwariach jednak wtedy nutrienty raczej zadko bywają na niewykrywalnym poziomie.
 8. Tak obstawiałem czytając ile karmisz i jaką obsadę masz w tym akwarium. Pewnie wynika to z filozofii prowadzenia tego baniaka: mała obsada, mało nutrientów to i odpieniacz nie jest potrzebny - nie wiem czy dobrze tu rozumuję. No ale patrząc na wynik widać, że masz to ogarnięte w małym paluszku.
 9. Przepatrzyłem ten wątek bo mnie zaciekawiło jakie parametry tu masz ale nigdzie nie znalazłem. Możesz coś napisać jakie utrzymujesz? No chyba, że nie mierzysz.
 10. chris_ek

  Komu wierzyć?

  Spytam tylko, tak dla pełnego obrazu, czy zrobiłeś tak jak Salifert zaleca i pierwsze trzy krople do kubła a dopiero następne do refraktometru?
 11. Wiesz co, nie wiem dlaczego kupiłem 713. Jak wybierałem to rozpatrywałem pod kątem mierzenia fosforanów lub fosforu i jakoś w ogóle nie zauważyłem że jest jeszcze wersja przeznaczona do wody morskiej. Ciekawy jestem czy jest faktycznie jakaś różnica w pomiarach bo różnią się tylko zakresem. Serio... 3/8.... jak Ty to dzielisz?
 12. Ja mam tą na fosforany a nie fosfor bo nie celuję w ULN. Model HI 713 Planktonu 15 ml i ćwiartkę mrożonki. Trudno jednak porownywac mój baniak z Twoim bo ja mam tam tylko jedną malutką rybkę, krabika i trochę ślimaków więc ja muszę przekarmiać korale bo mi się nutrienty zerują. A i do tego leję jeszcze kropelki od AF.
 13. Chyba tym koralom na górze zrzedły miny na widok Alveopory bo jakieś takie mało napompowane. Ale trzeba przyznać, że wygląda pięknie, a Blastomussa - sama słodycz. Ja codziennie popołudniu leję fitoplankton i trochę phyto-mix, a wieczorem naprzemiennie: trochę mrożonki lub suchy.
 14. Nie masz co demonizować po prostu zacznij ... a jak pojawią się problemy to będziesz je rozwiązywał "po drodze". Sklep Ci poleci to co ma akurat na stanie (nawet ten dobry i renomowany) więc sam musisz podjąć decyzję. Jest tu wątek na temat żywej skały - przeczytaj, wyciągnij wnioski. Co do ożywionej to może bym obecnie zaryzykował ale tylko w przypadku gdybym sam ją mógł zobaczyć, wybrać i przywieźć. Dla mnie ważną sprawą jest estetyka. Moje akwarium stoi samodzielnie jako "słupek" i przez Tidala jest olbrzymia dziura od ściany, jeżeli akwarium stoi w jakimś "regale" to może się to nie rzucać w oczy. Druga sprawa to jeżeli masz panel to masz o wiele więcej miejsca na media filtracyjne, grzałkę, dolewkę. Tak więc dla mnie lepszy jest panel. No chyba, że panel byłby wydzielony z tych 40 cm a nie dołożony - wtedy jednak kaskada
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.