Skocz do zawartości
Prusak

Bąbel przezroczysty na błazenku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebuję pomocy.
Posiadam akwarium morskie 53l (14 gallons). Start zbiornika był w Lutym 2021, Błazenki (2 sztuki, malutkie, około 2cm/1 inch) wpuściłem 13 Kwietnia 2021.
26 kwietnia 2021 wpuściłem do akwarium krewetkę czyszczącą i rybkę Gobidon Okinawae i podejrzewam, że tutaj zrobiłem błąd. Nie miałem wtedy akwarium kwarantannowego, wszystkie ryby i koralowce kupowałem od jednego sprzedawcy (który mówił, że ryby są zdrowe i przebyły tygodniową kwarantanne u ich dostawcy).
Gobidon Okinawae był chudy od samego początku i nie chciał nic jeść. Często chował się z tyłu skały, lub za grzałką. Niestety 30 kwietnia 2021 wieczorem Gobidon zmarł. Dwa pozostałe błazenki zachowywały się normalnie, ale następnego dnia gdy wstałem i spojrzałem na akwarium zobaczyłem 
zwłoki mojego jednego błazenka (Nie mam pojęcia dlaczego zmarł, nie miał żadnych widocznych chorób i parametry akwarium były w normie.), a drugi błazenek wyglądał jakby umierał.
Leżał przy dnie, ciągle próbował utrzymać się w pozycji pionowej i zachowywał nocną rutynę. Nocą przepływał do swojego miejsca do spania (lewy dolny róg akwarium). Po tygodniu niejedzenia, cięzkiego oddechu, otwierania ust nagle "ozdrowiał".
Zaczął ochoczo jeść, pływa swobodniej w akwarium niż kiedykolwiek, przypływa zawsze do człowieka, który stoi przy akwarium. Obecnie wydaje się żywszy kiedykolwiek. 
Niestety pojawił się pewnego rodzaju bąbel na dole ciała błazenka i zauważyłem jakby wygryzione miejsce na płetwie grzbietowej Błazenka (nie jestem pewien czy nie miał Błazenek tak od samego początku).
Chciałbym prosić Was o pomoc w identyfikacji choroby (bąbla) i porad jak wyleczyć rybkę. 

Bąbel jest przezroczysty. 

 

Moje obecne parametry wody:
PH= 8.0/8.5 (Test marki "Tropical Aqua Care")
NO2= 0 (Test marki "Salifert")
NO3= 25mg (Test marki "Salifert")
KH= 7.7 (Test marki "Salifert")
Zasolenie wody= 1.025 (mierzone Salimetrem skalibrowanym)
CA = 425mg (Test marki "Colombo)
MG= 1230mg (Test marki "Colombo")
PO4= 0.01 lub 0.03 (trudno stwierdzić kolor, Test marki "Salifert")
NH3 = <0.15 (Test marki "Salifert")
Lampa Fluval Nano Marine Led 3.0 bluetooth
Filtr Aquael FZN3 (która tworzy cyrkulację wody w akwarium, nawet najmniejszy falownik Jebao SOW 5M na najniższych obrotach był zbyt silny)

Do podmian wody używam obecnie soli marki "Tropical Marine Power Reef Plus". Cotygodniowe podmiany wody na około 10%. Gdy zaczęły się problemy używałem soli marki Tropic Marin Syn-Biotic (z Konikiem Morskim na pudełku).

Obsada akwarium:
1 sztuka Krewetki Czyszczącej,
1 sztuka ślimaka Strombus, 
2 sztuki ślimaka Trochus,
2 sztyki ślimaka 
1 Błazenek (ten, który potrzebuje pomocy)
1 Koralowiec Candy Cane, 
1 Koralowiec Euphyllia Paradivisa,
1 Kenya Tree,
1 Koralowiec Organ Pipe,
1 Koralowiec Blastomussa Wellsi

Akwarium nie posiada odpieniacza, ponieważ jest za małe. 

Link do zdjęć, gdzie widać bąbel: https://imgur.com/a/MTSxDYF


Pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rybka przypadkiem nie próbowała zamieszkać w którymś koralowcu? Np w Euphylli?. Zmiana nie wygląda na dużą, jeśli błazenek nie wykazuje żadnych innych objawów, pływa i je normalnie to na razie nie ma co panikować. Obserwój tego "bąbla" czy się nie powiększa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

A rybka przypadkiem nie próbowała zamieszkać w którymś koralowcu? Np w Euphylli?. Zmiana nie wygląda na dużą, jeśli błazenek nie wykazuje żadnych innych objawów, pływa i je normalnie to na razie nie ma co panikować. Obserwój tego "bąbla" czy się nie powiększa.

Dziękuję za szybką odpowiedź :)

 

Euphyllia jest nowa w akwarium. Kupiłem ją 13 maja z olx, długo polowałem na nią i była dobra cena. Nie mogłem się oprzeć. 

Wydaje mi się, że bąbel trochę się powiększa, ale trudno stwierdzić, bo rybka jest bardzo ruchliwa. Zrobienie jej takiego zdjęcia było trudne :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.