Skocz do zawartości
tomi82

72l 60x30x40 sprzęt na start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

zdecydowałem się w końcu zamienić dotychczasowe słodkowodne akwarium na solniczkę, ze względów lokalowych nie mogę założyć większej rafy więc jak się nie ma co się lubi , lubi się dotychczasowe 72 litry. Akwarium chciałem prowadzić metodą podmian 10% raz w tygodniu po przejściu okresu dojrzewania zbiornika (z racji małej szerokości nie chce ładować odpieniacza do środka). Jeśli chodzi o obsadę którą chciałbym prowadzić byłyby to miękasy i LPS, kilka ślimaków, krewetka czyszcząca, para błazenków (myślę że więcej rybek raczej nie ma szans)

Jeśli chodzi o sprzęt specyfikacja jest następująca:

szkło 72l 60x30x40,

filtracja: kubełek eheim 2213 do środka chciałem dać samą ceramikę około 3l + ups (aby zapobiec kłopotom przy braku zasilania),

jeśli chodzi o cyrkulacje z racji posiadanych kuponów do poniższego sklepu biorę pod uwagę 

https://www.digitalo.pl/hydor-pompa-koralia-evolution-4000-4400-eu-1105471/

lub

https://www.digitalo.pl/hydor-pompa-koralia-4-eu-1105414/ ,

Ogrzewanie: grzałkę kupię 50W ustawioną na 25*C (im mniej elektroniki do zepsucia się tym lepiej wg mnie),

Oświetlenie: tu mam problem i największy mętlik na początku chciałem kupić 2xSpectra 30W, następnie lampa DIV na diodach 3w sterowana aqma, póżniej przyszedł czas na Jebao AK-80 lub AL-90 z tego co zauważyłem większość lamp używanych w takich małych zbiornikach to All Prime 16 lub MAxspect MJ- L165 czy dopłata 500zł (różnica między Jebao a All Prime i Maxspect) jest tego warta?

Skała- w czasach kiedy pierwszy raz interesowałem się akwariami morskimi normalne było kupno żywej skały z frachtu teraz większość osób kupuję suchą skałę, prosiłbym o polecenie konkretnego rodzaju skał z którymi nie ma problemu (nie oddają nic do wody) z tego co wiem skała ma być jak najbardziej porowata i lekka  i ma być jej około 10% w tym przypadku tak z 7 -8 kg,

ponieważ hoduje krewetki filtr RODI jest w ciągłym użyciu

chciałbym spytać o testy i mierniki jakie są potrzebne na początek, w słodkowodnych używam głównie testów SERA dysponuję też miernikiem TDS.

Z góry dziękuje za komentarze i rady 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdecydowanie lepiej dołożyć kaskę na docelową lampę. Wszak światło na rafce najważniejsze. Sam szykuję się ndo restartu akwarium i kupiłem maxspecta. Filtracja opartae będzie na tidalu 110 i qq3. Czy kubełek się sprawdzi nie wiem, ale jest raczej żadkoscią w morskim świadku. Skałę jaką mogę polecić to Marco rocks. Będzie to moje trzecie akwarium na tej skałę. Dużym plusem jest możliwość aquascapingu, bez ograniczenia:).  Testy na początku nie potrzebne, no może na amoniak. Lepiej tą kasę zainwestować w życie np. ślimaki lub inną tzw. ekipę sprzątającą. Sam będę startował na bakteriach microbe-lift. Jak dla mnie śmierdziele są the best.:D

Jeżeli chodzi o cyrkulację. Miałem hydore 900 i 1600 , bardzo dobry sprzęt ale bez sterowania. Zmieniłem na używane jebao że sterowaniem i robiło to dużą różnicę np. przerwa na karmienie. Dziś wybrałbym bym serię SOW tą najmniejszą, chińczyk ale dają radę;)

Przypomniało mi się o automatycznej dolewce:D Warto zainwestować. Wygoda niesamowita i pomaga utrzymać parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, tomi82 napisał:

Witam serdecznie,

zdecydowałem się w końcu zamienić dotychczasowe słodkowodne akwarium na solniczkę, ze względów lokalowych nie mogę założyć większej rafy więc jak się nie ma co się lubi , lubi się dotychczasowe 72 litry. Akwarium chciałem prowadzić metodą podmian 10% raz w tygodniu po przejściu okresu dojrzewania zbiornika (z racji małej szerokości nie chce ładować odpieniacza do środka). Jeśli chodzi o obsadę którą chciałbym prowadzić byłyby to miękasy i LPS, kilka ślimaków, krewetka czyszcząca, para błazenków (myślę że więcej rybek raczej nie ma szans)

Jeśli chodzi o sprzęt specyfikacja jest następująca:

szkło 72l 60x30x40,

filtracja: kubełek eheim 2213 do środka chciałem dać samą ceramikę około 3l + ups (aby zapobiec kłopotom przy braku zasilania),

jeśli chodzi o cyrkulacje z racji posiadanych kuponów do poniższego sklepu biorę pod uwagę 

https://www.digitalo.pl/hydor-pompa-koralia-evolution-4000-4400-eu-1105471/

lub

https://www.digitalo.pl/hydor-pompa-koralia-4-eu-1105414/ ,

Ogrzewanie: grzałkę kupię 50W ustawioną na 25*C (im mniej elektroniki do zepsucia się tym lepiej wg mnie),

Oświetlenie: tu mam problem i największy mętlik na początku chciałem kupić 2xSpectra 30W, następnie lampa DIV na diodach 3w sterowana aqma, póżniej przyszedł czas na Jebao AK-80 lub AL-90 z tego co zauważyłem większość lamp używanych w takich małych zbiornikach to All Prime 16 lub MAxspect MJ- L165 czy dopłata 500zł (różnica między Jebao a All Prime i Maxspect) jest tego warta?

Skała- w czasach kiedy pierwszy raz interesowałem się akwariami morskimi normalne było kupno żywej skały z frachtu teraz większość osób kupuję suchą skałę, prosiłbym o polecenie konkretnego rodzaju skał z którymi nie ma problemu (nie oddają nic do wody) z tego co wiem skała ma być jak najbardziej porowata i lekka  i ma być jej około 10% w tym przypadku tak z 7 -8 kg,

ponieważ hoduje krewetki filtr RODI jest w ciągłym użyciu

chciałbym spytać o testy i mierniki jakie są potrzebne na początek, w słodkowodnych używam głównie testów SERA dysponuję też miernikiem TDS.

Z góry dziękuje za komentarze i rady 

 

 

Co do kubełka do od razu atakuje ogladaj temat Romka:

A lampa hmmm DIY fajne jak sie ma zaciecie ja moze niedlugo zabiore sie za 3 lampe ;) Ale bez zaciecia to lepiej cos kupic :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niecałe 100l z panelem co daje około 70l przestrzeni dla zwierzaków więc mogę coś podpowiedzieć...

Podobnie jak @natan2012 polecam cyrkulator ze sterowaniem. Naprawdę różnica kolosalna. Polecam SOW-4. Spokojnie wystarczy. Można kupić z polskiej dystrybucji albo z Ali.

Jeśli chodzi o oświetlenie to ciężko polecić bo to bardzo subiektywna ocena. Jeden woli dopłacić te 500zł a inny nie. Ja mam Maxpescta RSX R5-100 choć mi osobiście światło All Prime bardziej się podoba. Wybrałem ją ze względu na to że ma większy zapas mocy i bardziej odpowiadało mi rozmieszczenie poziome niż centralne na środku bo boki zawsze będą trochę niedoświetlone (choć niekoniecznie musi to być wada - co kto woli).
Dla mnie 60w to tak bardzo na styk (bo pamiętaj że nie będziesz wykorzystywać wszystkich żarówek na 100% ich mocy bo będziesz regulować barwą).

Pomyśl nad dolewką. Dolewanie kilka razy dziennie wody to szaleństwo. Znam takich którzy prowadzą swoje akwaria bez dolewki i to z powodzeniem, ale jest to dla mnie zagadka jak oni to robią. To ogromny kłopot. A przecież nie zawsze będziesz w domu. Urlopy, delegacje itd. Mi schodzi dolewki około 6-8l tygodniowo więc to wg mnie nie jest temat do pominięcia.

Jeśli chodzi o testy to znajdziesz dziesiątki postów na ten temat. Ja używam Saliferta ale jak kiedyś porównywałem ze zwykłym Zoolek'iem którego używam w słodkim to pokazują dokładnie to samo. W związku z tym ja nie wychodzę cenowo powyżej Saliferta bo osobiście nie widzę takiej potrzeby.
Niezbędniki to No2, No3, Po4, KH, z tym że No2 ja użyłem raz przy starcie i potem się przeterminował, więc wg mnie akurat ten najlepiej kupić najtańszy z najtańszych.

Myślę że spokojnie możesz zaplanować jeszcze klika zwierzaków. Ja mam parę Błazenków, Pterapogona, Garbika, Gobidona Okinawae, krewetkę, kraba, jakiegoś ślimaka. Na prawdę nie jest ciasno. Czasem każdy "siedzi" w swoim kącie i trzeba ich szukać w tych 70l.
Choć z obsadą akurat nie ma co szaleć od razu.

Wrzuć jakieś fotki ze startu jak będziesz tak daleko bo jestem ciekaw jak to zaaranżujesz w podobnym litrażu do mojego.

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za rady

Rozejrzę się za skałą Marco Rocks widziałem że jest dostępna bez problemu na allegro.  Wiem że wybór kubełka jako medium filtracyjnego jest kontrowersyjne większość użytkowników wybiera tidal 110 albo fzn-3 z tego co się zorientowałem ma to związek z obumieraniem bakterii przy braku zasilania (stąd ups jako uzupełnienie) no i płukanie waty jest też bardziej skomplikowane niż w przypadku kaskady.

Co do  cyrkulacji z tego co widziałem Jebao SOW-8 ma chyba najniższą wydajność i sterownik choć 8000l do 72 l nie zrobi pralki w środku?

Kupię podstawowe testy No2, No3, Po4, KH bez szaleństw tak ja radzi Pawmar.

Muszę zgłębić temat automatycznej dolewki, myślałem że będę wodę uzupełniał ręcznie ale zapewne spowoduje to skoki parametrów więc jeśli doradzacie zakup rozejrzę sie w temacie.

Widzę że w morskiej akwarystyce na lampkach się nie oszczędza: markowe lampy albo przemyślany DIY

W dniu 24.05.2021 o 16:44, sith114 napisał:

A lampa hmmm DIY fajne jak sie ma zaciecie ja moze niedlugo zabiore sie za 3 lampe ;) Ale bez zaciecia to lepiej cos kupic :P

I tutaj chciałem sie spytać bardziej doświadczonych, wymyśliłem takie światełko 60cm długości na profilu 16cm 24 diody 3W w ułożeniu 

LAMPA.thumb.png.30ca53d79ddb9fe0b56987dc36e3ca99.png

Każdy kolor miałby swój kanał czyli 

8szt diod niebieskich 

8 szt. diod królewskich 

4 szt diod UV

4 szt diod białych

Sterowanie zapewniłby sterownik Aqma  (z bluetooth i pomiarem temperatury pod wentylatory) z 4 driverami Driver LED 700mA, Mean Well LDD-700H (tu pojawia się pytanie czy można pod te drivery podpiąć kanały po 4 diody - białe i UV w schematach w instrukcji diod jest więcej przeważnie 8 na kanał, czy stosuje się inne mniejsze przeznaczone do mniejszej ilości diod)

Zasilaniem lampy zająłby sie zasilacz 32V 2,5A o mocy 80W licząc na szybko przy założeniu ze każda z diod ma 3W lampa pobierze 72W.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ile taka lampa będzie kosztowała na końcu? Nie wolisz kupić używanej markowej lampy za 300/400 zl1c64a0d78e56efaee44996dc6aa1f799.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja tez na początku próbowałem robić wszysztko sam dolewkę na pływakach, reaktory z akrylu, lampe na koniec straciłem trzy lata i wszystko finalnie wyładowało w koszu. A nie było tez aż rak tanio.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, yoluck napisał:

Zastanawiam się ile taka lampa będzie kosztowała na końcu? Nie wolisz kupić używanej markowej lampy za 300/400 zl

Koszt części ze sterowaniem to 650 zł pracy i czasu nie liczymy bo wiadomo że to we własnym zakresie, co do używanej elektroniki dużym plusem jest cena minus też jest spory nigdy nie wiadomo ile używana lampa jeszcze poświeci.

Wiem że nie na wszystkim można zaoszczędzić cyrkulacja, ogrzewanie skała to będzie nowe jak kubełek sie nie sprawdzi to za filtracje odpowie tidal 110.

Dokształciłem się jeśli chodzi o drivery wiem że LDD-600H delikatnie oszczędzi diody, a także że podłączając 4 diody na kanał driver będzie się grzał bo gdzieś musi wytracić niewykorzystane napięcie z zasilacza .

Tutaj potrzeba porady bardziej doświadczonych majsterkowiczów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2021 o 00:09, tomi82 napisał:

Co do  cyrkulacji z tego co widziałem Jebao SOW-8 ma chyba najniższą wydajność i sterownik choć 8000l do 72 l nie zrobi pralki w środku?

Jak już mówiłem uważam że SOW-4 starczy. Na prawdę ma power. Ja mam w swoich 70l dwa cyrkulatory Koralia Nano 900 i SOW-4. Działają oba tylko dlatego że taki miałem koncept na obieg wody (poza tym Koralia była pierwsza), a nie dlatego że ma za małą wydajność bo obecnie idzie max na 1/3 mocy.

Nawet jak kupisz SOW-8 żeby mieć zapas, to nie zrobi Ci pralki bo ma sterowanie. Na tym to polega. Sam regulujesz moc i częstotliwość, w nocy jak korale są pochowane to przechodzi na MIN, więc nie ma się nawet co zastanawiać :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.