Jump to content

pawmar

Klubowicz
 • Content count

  121
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Paweł
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Gliwice

Recent Profile Visitors

878 profile views
 1. pawmar

  "Pandemiczna" Nano Rafa

  No właśnie nie wiem czy fajne bo wygląda jakby się miało wszystko obalić ;-). Ale może to tylko takie wrażenie. Koniecznie poklej skałę bo ja tego nie zrobiłem i kleiłem pod wodą co się dało i to była masakra, a Ty masz jeszcze większą wieżę niż ja. Generalnie przesunąłbym wszystko LEKKO do tyło zbiornika (tak, żeby dało się tylko ręką operować). Szkoda miejsca z przodu zabierać. Szybko go potem brakuje. Generalnie projekt ciekawie się zapowiada.
 2. pawmar

  Murena

  Czytałem w jakimś poście niedawno, że jak murena dorasta z jakąś obsadą w jednym zbiorniku to to są koledzy. A jak wpuszczasz nową obsadę do dorosłej już mureny to jednak będzie to pokarm. Ale pewnie zależy to od gatunku i nie jest regułą więc ryzyko i tak zawsze będzie istnieć.
 3. pawmar

  Krab dzikus-identyfikacja

  Posznupałem po necie i znalazłem coś takiego: http://www.wetwebmedia.com/swcrabfaqs3.htm Predatory Xanthid crab Czort wie czy to to samo, ale podobny. Najgorsze jest to, że piszą że jest mięsożerny :-/.
 4. pawmar

  szafka.

  No nie wiem... przesunięcie akwariumu w bok też mi się nie podoba. Jakoś tak pod kątem będzie bo i tak się ugnie. Myślę, że najlepiej byłoby dać dodatkową płytę meblową, białą, na całą szerokość (powiedzmy, że tej samej grubości co blat). Też się pewnie ugnie, ale już dużo mniej. Stracisz też na estetyce, ale śpisz spokojnie. Coś za coś.
 5. pawmar

  szafka.

  Ja mam podobnie słodkie, aż pewnego razu i na dole (dokładnie po środku) się rozciekło.
 6. pawmar

  Co to rośnie?

  Żeby nie tworzyć osobnego tematu pozwolę sobie podpiąć w temacie gąbek. Przepraszam barto125. Ponieważ powszechnie wiadomo, że gąbki są pożyteczne to czy mogą być również szkodliwe? U mnie dokładnie takie białe jak na zdjęciu obrosły szkielety Caulastrei i właśnie Euphylii. Nie dość, że te korale nie pompują się już tak jak kiedyś, to jeszcze Caulastrea traci tkankę na szkielecie w miejscu, która nie zdążyła jeszcze obrosnąć gąbką. Czy to może być przyczyna?
 7. pawmar

  Pielęgnacja akwarium - woda i szyby

  Dużo ciekawych rzeczy piszecie... Możesz mieć rację. Zbiornik prowadzę na soli Red Sea Salt. Sama sól pewnie nie jest zbyt bogata, ale od jakiegoś czasu suplementuję Makro i Mikro z Tropical Marine Power Easy i chyba faktycznie za dużo Mikro bo zdecydowanie szybciej szyby mi zachodzą nalotem, aniżeli wcześniej. Nie, nie chcę ich zaprzestać, ale widzę teraz że trochę je zmniejszę, bo skoro i tak suplementuję Makro i Mikro to nie jest to aż tak niezbędne jak mi się wydawało. Wrzucę węgiel na stałe (do tej pory używałem wyłącznie doraźnie), żeby próbować pozbyć się bursztynowej barwy wody. A pytałem raczej ogólnie :-) (bo tak jak pisałem powyżej) wydawało mi się, że za dużo w baniaku naprodukuje się niepożądanych związków w tym choćby głupiego nalotu na szybie. A okazuje się zupełnie odwrotnie. Nie wiem czy nie podchodziłem do tematu pielęgnacji zbyt sterylnie. Korale uznawane za stosunkowo łatwe, rosną u mnie raczej średnio, (a niektóre nawet straciłem) pomimo, że parametry wody "książkowe" (za wyjątkiem NO3 które waha się od 10-25, bo nigdy nie umiałem go zbić niżej). Nie dość że niczym ich nie dokarmiam, to na dodatek wybieram im jeszcze jedzonko :-). Cóż, po tym co piszecie, spróbuję czyścić szyby bardziej cyklicznie aniżeli raz na tydzień, nie przejmując się tym, że to co zlezie z szyby pozostanie w wodzie, bo może moje korale tego właśnie potrzebują. Boję się tylko, że przy mniejszych podmianach NO3 mi eksploduje, ale będę monitorował.
 8. pawmar

  Pielęgnacja akwarium - woda i szyby

  O czyszczenie w sumie również, ponieważ do tej pory wydawało mi się to tożsame. Tzn ilość samego nalotu na szybie wydawała mi się tak duża, że ciężko mi sobie było wyobrazić, że można to zbalansować bakteriami czy odpieniaczem (a gdzie jeszcze organika i inne rzeczy które wspomniałem powyżej...). Czy możliwość braku podmian tyczy się wyłącznie dużych zbiorników, nie wiem... 400l, 500l, 1000l? Czy przy odpowiednim zbalansowaniu (w tym zastosowaniu oczywiście Ballinga) można również taki manewr zastosować w mniejszych zbiornikach?
 9. pawmar

  Pielęgnacja akwarium - woda i szyby

  W głowie mi się to nie mieści i na prawdę trudno mi w to uwierzyć :-). Przynajmniej masz węgiel, zawsze coś wyciągnie z wody. Ale 3 lata...?
 10. Od dłuższego czasu nurtuje mnie jedna rzecz dotycząca pielęgnacji akwarium i muszę Was w końcu zapytać... Ostatnio sporo było na temat tego, że wielu z Was prowadzi akwaria w ogóle bez podmian albo robicie to bardzo rzadko. Raz na miesiąc, niektórzy rzadziej. U mnie szyby zachodzą nalotem po 2, 3 dniach. Po 6 lub 7 dniach jest już na prawdę słabo. NIGDY nie czyszczę tych szyb w ciągu tygodnia tylko przy podmianie w weekend. Czemu? A no dlatego, żeby ten syf nie zostawał w wodzie. W trakcie czyszczenia płuczę czyścik w wodzie (albo RO, albo tej którą ściągnąłem właśnie z akwa). Woda którą wylewam po czyszczeniu tych szyb to istny żur. A mimo wszystko, woda w akwarium to nie jest kryształ. Jak zgaszę światło i patrzę z góry, to woda niestety nie jest taka jak przy zalaniu nowego. Też ma lekko bursztynową barwę, której oczywiście nie widać w trakcie załączonego światła. Dodam tylko, że nie stosuję węgla i podmieniam około 10l co tydzień (akwarium ma 90 w obiegu). Panel z siporaxem i odpieniacz, który wywala syfu raz więcej raz mniej. Bakterie również leję raz na tydzień przy podmianie. I teraz pytanie... Jak Wy to u licha robicie :-), że czyścicie szyby czyścikami... nie stosujecie węgla (ostatnio dużo o tym było pisane i wnioskuję, że chyba większość nie stosuje)... a podmiany idą raz na miesiąc, raz na dwa, a inni wcale. Ja rozumem Ballingi dla korali - OKej, bakterie które usuwają fosforany i azotany - OKej, macie większy litraż - OKej. Wszystko rozumiem. Mimo wszystko wydaje mi się, że taka woda powinna być mimo wszystko słaba, przez nalot na szybie, przez kurz który się nazbierał na wodzie, przez kożuch który pewnie u nie jednego z Was się pojawia, przez kupy naszych pupili itd. Ja też leję bakterie i też podmieniam wodę i to sporo jak na taki litraż, a i tak woda jest daleka od tego jaką chciałbym mieć (najchętniej to podmieniłbym pół baniaka ;-P). Mam wrażenie, że podmiana to głębszy oddech dla naszego całego akwarium. Czy na prawdę jest możliwe, żeby nie podmieniać wody przez tygodnie czy nawet miesiące, utrzymując ją w "wysokiej kondycji"?
 11. pawmar

  Akwarium bez odpieniacza i podmian wody

  Coś pięknego. Jaki to litraż? OKej. Są wymiary akwa. Przepraszam, nie zauważyłem.
 12. pawmar

  Węgiel Aktywny AQUA NOVA NAC

  Tak mogę powiedzieć. Ostatnio kupiłem Aquaela i to jest przepaść w stosunku do AquaNova. Uważam że tak, bo dla mnie to będzie świadczyć o jego absorpcji. No dokładnie. Tak do końca nie masz pewności co dostałeś. Może dostałeś coś lepszego niż zamówiłeś :-). Ja tylko mówię że więcej go nie kupię. A jak ktoś chce, to przecież nie będę przekonywać żeby nie kupował, bo może komuś taka jakość wystarcza.
 13. pawmar

  Węgiel Aktywny AQUA NOVA NAC

  Ja używałem. Nie polecam. Po zalaniu wodą zachowuje się jakbym zalał kamienie. Nie słychać zamykania się porów, jak w każdym innym. Kupiłem konkurencyjnej firmy to chciał mi "wyskoczyć z wody" po zalaniu - tak strzelał. Myślę że będzie to miało bezpośrednie przełożenie na jakość filtracji. Ja w każdym bądź razie nie będę go już używał.
 14. pawmar

  Przenośny filtr RO DI

  Wg. mnie, pojawią się wszędzie tam gdzie dostarczysz powietrze. Od strony kranu i nie kranu, skoro też tam będzie kontakt powietrza. W powietrzu znajdują się pyły i inne zanieczyszczenia, które w kontakcie z długotrwałą wilgocią zapoczątkują reakcję i będą pokarmem. Wiadomo że tragedii nie będzie w 10min, ale uważam, wielokrotnie powtarzany proces lub długotrwały wróży "uszkodzeniem" membrany. Nie mam oczywiście żadnych dowodów, ponieważ nigdy mi na myśl nie przyszło żeby spuścić wodę, ale na chłopski rozum czuję że to nie jest mit.
 15. pawmar

  Przenośny filtr RO DI

  Tak na logikę... wydaje mi się że w mokrym, wilgotnym środowisku, jakim pozostanie niezalana membrana, będzie pojawiać się pleśń, grzyby i inne bakterie które raczej nie będą służyły naszemu akwarium. Nie masz takiego przeczucia :-)?
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.