Skocz do zawartości
mem_phis

Euphyllie gold tracą tkanke twardą na szkielecie

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, =Fresz= napisał:

Tak powinno się zakleić kropelką w żelu. A dlaczego powinno? po to żeby robaki sobie nie drążyły kanalików i nie drażniły euphylli, a co gorsza żeby nie doprowadziły do jej zgonu.

 właśnie to mi chodziło po głowie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzicie, o tym nie slyszalem. Kilka razy biorac ciety koral ze sklepu nie widzialem takich zabezpieczen. Az z ciekawosci popatrze na YT co z tym robia.

W drugim zbiorniku kwarantannowo/szczepkowym, ktory przywiozlem jakies 2 tyg temu i czesciowo zalalem swoja woda, przenioslem pare korali. Wczoraj wieczorem patrzylem wszystko ok, dzisiaj wywalilem euphyllie glabrescens fioletowa z 3 glowkami - BJ.... siedziala tam 5 dni. 2 zbiorniki do leczenia......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poogladalem troche na YT i nie trafilem na nikogo kto by zabezpieczal miejsce ciecia, ale pewnie to nie zaszkodzi a moze pomoc.

Bronilem się jak mogłem przed tą kuracja (nie dość że robota,  czas, pieniadze to jeszcze zawsze coś się w trakcie wydarzy), ale zaczalem działać. Z tego co poczytalem to BJ trzeba przeleczyc, bo nieruszany, moze na chwile dac o sobie zapomniec i po jakims czasie zaatakowac korale. Przeczytalem rowniez artykul o eksperymentalnym leczeniu antybiotykiem cipro, ale jako, ze nawet u nas na forum były pozytywne relacje z walki za pomoca chemiclean a go mam to tak tez zaczalem. Na opakowaniu pisalo, ze odpieniacz moze przelewac ale nie wiedzialem ze az tak i to po 2 min :/

Odpieniacz, ktory byl odpalony jako napowietrzacz czyli nic nie zbieral do kubka przelal tak, ze pokryl piana stojacy na nim kore 7th, gdyby nie to ze w drugim odpieniaczu od paru dni testowalem drugie zabezpieczenie przelania kubka z sensorem optycznym na magnesie, ktory po wykryciu wody, odlacza prad i wlacza alarm, to sie obawiam ze nie mialbym co zbierac z kore... (polecam! Duzo wygodniejsze w instalacji niz standardowy czujnik plywakowy plus alarm - AUTOAQUA SMART SKIMMER SECURITY jakies 230zl). No i doszla mi godzinka na czyszczenie wszystkiego i przestawianiu w szafce tak zeby ustawic gdzie indziej kore :/

Będę informowal jakie sa rezultaty tych wszystkich dzialan i dla golda i dla reszty zbiornika no i zobaczymy co z tego bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuracja zakonczona po 72h. Zrobilem podmiane, obylo sie bez strat. W międzyczasie stracilem 1 glowke na fioletowej - to nie bylo BJ. Z ciekawostek, na zoltej acanie zostalo troszke tkanki - wiec moze odbije...

Z tego co poczytalem w roznych miejscach o podobnych przypadkach to ludzie czesto wskazywali na niedobory strontu i jodu. Wiec nic pewnego, ale zanikanie tkanki moze byc u mnie spowodowane wlasnie niedoborami jodu.

Jezeli cokolwiek sie zmieni to bede informowal. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zdam raport porównawczy.

Euphylia straciła całkiem tkankę z najmniejszej główki. Ta główka źle rokowała już w momencie przenosin, ale po cichu liczyłem, że się uda.

Pozostała część na razie wygląda w miarę ok. Nie jest to koral w idealnej kondycji, ale może da radę. Zobaczymy za dwa tygodnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak, wczoraj zrobilem jeszcze Mega tescik na BJ, pocialem spora ilosc korali :)

Zeby test byl jeszcze lepszy, czesc ucialem tak jak sie nie powinno, mianowicie poprzez tkanke oddzielajaca korale. Czesc zgodnie z sugestia, zabezpieczylem superglue, a czesc testowo nie (nie do konca wiem, ktore to ktore ;)

Dzisiaj po cieciu, wszystkie wygladaja dobrze. Napompowane bez zadnych oznak BJ. Zobaczymy co bedzie dalej...

Co do Golda, to aktualnie wyglada nieźle, ladnie sie pompuje (ale bez szalu jak inne) i ma tkanke na nóżce, nie jakos mega duzo, ale ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i doszlismy do konca tej historii.

Mianowicie, moja po cieciu i dipowaniu a Reef primer i w jodzie, doszla do siebie (poza tym dozowałem sporo jodu do zbiornika i w midzyczasie jeszcze doszedl chemiclean w zbiorniku). Ta czesc, ktora trafila do Katani, niestety caly czas marniała, odebralem ja jakos pare dni temu - ale to juz bylo za pozno, poobcinałem martwe elementy i zrobiłem dipowanie, ale juz na tym etapie wygladalo to zle, tkanki nie bylo w ogole na koronie. Po 2 dniach od calego procesu niestety padla.

Ergo:

na 100% nie jestem pewien co bylo przyczyna ale mogl to byc niski poziom jodu, plus PH spadajace noca do 7,7, plus moze BJ plywajacy w zbiorniku - a może tylko jeden z tych czynników (jod) a pozostałe po prostu nie pomagały - to raz, a dwa, jak coś się dzieje to trzeba działać a nie czekać co będzie (ta sama rada z ospą kosztowała mnie kilka ryb) - wiec przy pierwszych oznakach ze cos jest nie tak dipowanie i icp....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.