Skocz do zawartości
Rutinho

Akwarium 64l Start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
Pozwolę sobie wkleić treść  postu który już publikowałem na innym forum w celu zdobycia jak największej liczby porad co do zmian itp. 
Wiedzy i dobrych rad od doświadczonych osób nigdy za wiele. 
Posiadam akwarium 40x40x40 słodkowodne które chciałbym w przyszłości 'przerobić' na morskie i tu pojawiaj się pytania o sprzęt ,obsadę itp. 
Na wstępie wypisze to co ja sobie sam wybrałem jeśli chodzi o sprzęt oraz to co chciałbym w tym akwa trzymać . 
Prosiłbym o jakieś rady co zmienić , co dodać 


1.Akwarium 64l wym.40x40x40.


2.Filterek FZN 3


3.Oswietlenie - Maxpect jump mj-l 165


4.Cyrkulator - Jebao/Jecod SOW-4


5.Automatyczna dolewka - Aqua Trend Levelautomatic EYE


6.Filtr RODI - https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/osmoza-filtr-rodi-4-kompletny-zestaw  wybrałem taki czy się nadaje czy jednak cos dokupić lub kupić inny jeśli tak to jaki polecacie ? 


7.Miernik TDS - https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-tester-twardosci-wody-osmoza-temp-9025737589


8. Refraktometr - https://allegro.pl/oferta/refraktometr-miernik-zasolenia-wody-salimetr-0-10-7260370341


9. Wkład Biologiczny do filtra - Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 1kg (przed startem akwarium na pewien czas będą umieszczone w sumpie znajomego w celu zasiedlenia przez bakterie )


10. woda z podmian około 40-50l na start zbiornika od znajomego. 


11.Bakterie i pożywka tu nie wiem czy dobre wybrałem  - korallen zucht zeoba10 ml /// korallen zucht zeostart 3 10 ml


12.Skała - wybrałem skale ożywiana zamiast żywej około 6-7kg


13.Piasek- tu natomiast nie wiem czy kupować czy jednak lepiej bez piasku. Jeśli piasek polecacie to który najlepiej?


14. Sól - Wybrałem Aquaforest Sea Salt lub Tropical Marine Powder Reef Salt . Jeśli macie lepsza i sprawdzona sól to poproszę o propozycje . 


15. Obsada jeśli chodzi o ryby to standardowo błazenki plus jakaś mniejsza rybka odpowiednia do tego litrażu  i tu proszę o polecenie jakiegoś gatunku .


16. Ekipa czyszcząca - krewetka plus ślimaczki i właśnie jakie  i w jakiej ilości do tego zbiornika ?


17. Korale planuje głownie miękkie na początku mojej przygody z akwarium morskim . 


18. Jakie testy bede potrzebowal na start i jaka firma jest dobra ?


Jest to tylko mały szkic roboczy tego co planowałem zakupić , obecnie zbieram informacje 
Z góry dzięki za wszystkie rady i propozycje.

Pozdrawiam . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 i 2 - mam akwarium o takich wymiarach i ja wybrałem Tidal'a ale obecnie uważam, że lepszą opcją jest panel

Ad. 3 - nie miałem, ale powinna dać radę

Ad. 4 - zależy jak ułożysz skałę, u mnie chodzą dwa

Ad. 5 - mam i jestem zadowolony

Ad. 6 - przydałby się jeszcze na koniec blok z żywicą

Ad. 7 - chyba mam coś podobnego, do testu RO wystarczy

Ad. 8 - mam z lampką ledową z firmy Arka ale teraz pomyślałbym o bardzo dokładnym spławikowym (kalibracja refraktometru za każdym razem to nie jest to co lubię)

Ad. 9 - a sprawdzałeś ile tych kulek Ci się zmieści do FZN-3?

Ad. 10 - ja miałem tylko 10 litrów i uważam że to bardzo dobry pomysł

Ad. 11 - tych nie używałem, ja na początek (i teraz też) używam "śmierdziuchów"

Ad. 12 - nie używałem ożywionej, startowałem na suchej ale naturalnej

Ad. 13 - jak dla jak akwarium to tylko z piaskiem, użyłem "żywego" mimo obiekcji sprzedających i na razie jestem bardzo zadowolony

Ad. 14 - AF Sea Salt jest do "fish only", na forum była ostatnio ankieta o solach

Ad. 15 - tu się nie wypowiem bo mam za małe dośwadczenie

Ad. 16 - ja zaczynałem od Trochusów i Nssariusów ale albo miałem ze słabego źródła albo u mnie się nie mogły utrzymać, obecnie mam kilka Turbo,  kilkanaście Columbelli i  jednego Strombusa

Ad. 17 - szybko nabierzesz ochoty na inne :D

Ad. 18 - standard: KH, Ca, Mg (ja używam Saliferta), NO3 (Salifert), PO4 (Salifert ale jak możesz to zainwestuj od razu w Hankę), przy dojrzewaniu przyda się też NH3 i NO2 (ja używałem Zooleka bo takie akurat miałem)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz licze ze jeszcze ktoś się wypowie i cos podpowie do siebie. 
Twoj temat także przeglądam zawsze się przyda dodatkowa wiedza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 i 2 - mialem wcześniej mniejsze 40X25X30 a teraz 50x45X40 i w obydwu działa mi tidal 55 ja jestem zadowolony - myślałem nad panelem albo mini sumpem ale jedno i drugie dla mnie to przerost formy nad treścią do takich maluchów ( ale uwaga to jest wyłącznie moja opinia) 

Ad. 3 - mam u siebie,  lampa bardzo fajna, ja sobie chwale, generalnie skręcona na około 70% 

Ad. 4 - mialem jebao SW2 zepsuła się (ale dmuchała ok), teraz mam tunze 6040 ze sterownikiem dmucha fajnie ale jest głośna i odsyłam na gwarancje,  zakładam tymczasowo jecod slw-20 

Ad. 5 - ja mam aqua medic refill system easy I nie narzekam, 

Ad. 6 - przydałby się jeszcze na koniec blok z żywicą - potwierdzam 

Ad. 7 - chyba mam coś podobnego, do testu RO wystarczy - potwierdzam, w sumie jaki byś nie kupił to każdy potrafi po jakimś czasie się zepsuć ( nie mylić z rozkalibrować) 

Ad. 8 -ja mam firmy  BLAU od dwóch lat i polecam, co jakiś czas sprawdzam tylko płynem kalibracyjnym i nigdy nie mialem problemu

Ad. 9 - również mam czy dobre czy nie to nie wiem, u mnie wszystko działa więc się sprawdzają - dodatkowo mam purigen i phosguard

Ad. 10 -

Ad. 11 - ja dolewalem stability seachem

Ad. 12 - 

Ad. 13 - ja startowałem na żywym, piasek kwestia gustu czy chcesz czy nie, ponoć bez piasku mniej problemów dla początkującego 

Ad. 14 - odkąd mieszam wodę w domu używam i Aquaforest Reef Salt i jakoś to tam hula

Ad. 15 - myślę ze dwa błazenki + krewetka ambionesis było by ok:)

Ad. 16 -  po przeanalizowaniu wielu forum/opini osób bardziej doświadczonych odpuściłem bo w wielu wypadkach nie widać większych efektów działania  ekipy czyszczącej:) ale może nie ktoś inny się wypowie. 

Ad. 17 - szybko nabierzesz ochoty na inne :D - dokładnie i powiem Ci tak ze zaczynałem z taka sama myślą ale obecnie mam dużo lps-ow (euphylie, goniopory) i kilka szczepek sps (sps tak czy inaczej nie lubię, osobiście mi się nie podobaja)  - LPS nie są w cale takie ciężkie i trudne w utrzymaniu ale trzeba być cierpliwym i systematycznym:)

Ad. 18 - standard: KH, Ca, Mg (ja używam Saliferta), NO3 (Salifert),  - obecnie nie używam testów - na salifercie się przejechałem trafiłem na cala serie wadliwych 

PO4 (Salifert ale jak możesz to zainwestuj od razu w Hankę),  - potwierdzam 

przy dojrzewaniu przyda się też NH3 i NO2 (ja używałem Zooleka bo takie akurat miałem) - tutaj tak samo, jakiekolwiek moim zdaniem 

 

odnośnie wody i skaly pierwszy zbiorniczek mialem żywy piach i żywa skale - wodę kupiłem w sklepie i tak sobie dojrzewało powoli:) 

przy przesiadce na większy baniaczek zrobiłem tak - całość wody i żywa skale 7kg wziąłem z jednego sklepu, wsypalem piach, przerzuciłem moja kaskadę Tidala i cale życie odrazu do nowego baniaka, żadnych strat oczywiście .

przepraszam ze bez polskich znaków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko odczytałem tak że spoko jeśli chodzi o te polskie znaczki.

Szczerze trochę się boje tego startu jak to wyjdzie  bo kupić sprzęt to jedno a później to utrzymać to drugie.

Ciągle mam dylemat na temat skały jeszcze czy iść w żywa a może ożywiana lepszą no i zostaje jeszcze temat sztucznej.

Dobry sklep by się przydał żeby nie kupić  jakiejś lipy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Rutinho napisał:

Szczerze trochę się boje tego startu jak to wyjdzie  bo kupić sprzęt to jedno a później to utrzymać to drugie.

Nie masz co demonizować po prostu zacznij ... a jak pojawią się problemy to będziesz je rozwiązywał "po drodze".

19 minut temu, Rutinho napisał:

Ciągle mam dylemat na temat skały jeszcze czy iść w żywa a może ożywiana lepszą no i zostaje jeszcze temat sztucznej.

Dobry sklep by się przydał żeby nie kupić  jakiejś lipy 

Sklep Ci poleci to co ma akurat na stanie (nawet ten dobry i renomowany) więc sam musisz podjąć decyzję. Jest tu wątek na temat żywej skały - przeczytaj, wyciągnij wnioski. Co do ożywionej to może bym obecnie zaryzykował ale tylko w przypadku gdybym sam ją mógł zobaczyć, wybrać i przywieźć.

Cytat

Ad. 1 i 2 - mialem wcześniej mniejsze 40X25X30 a teraz 50x45X40 i w obydwu działa mi tidal 55 ja jestem zadowolony - myślałem nad panelem albo mini sumpem ale jedno i drugie dla mnie to przerost formy nad treścią do takich maluchów ( ale uwaga to jest wyłącznie moja opinia)

 Dla mnie ważną sprawą jest estetyka. Moje akwarium stoi samodzielnie jako "słupek" i przez Tidala jest olbrzymia dziura od ściany, jeżeli akwarium stoi w jakimś "regale" to może się to nie rzucać w oczy. Druga sprawa to jeżeli masz panel to masz o wiele więcej miejsca na media filtracyjne, grzałkę, dolewkę. Tak więc dla mnie lepszy jest panel. No chyba, że panel byłby wydzielony z tych 40 cm a nie dołożony - wtedy jednak kaskada :)

 

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, chris_ek napisał:

Nie masz co demonizować po prostu zacznij ... a jak pojawią się problemy to będziesz je rozwiązywał "po drodze".

wiem wiem najgorzej sie zebrac do tego :D po przeczytaniu tylu roznych info w necie :D ale damy rade . 

Co do skaly to u mnie w miescie brak sklepu niestety. Zostaje albo jechac x km dalej albo zamowic cos z neta . 

Jeszcze pytanie co do bakterii ktore wybralem zostawić czy zmienić na cos innego  ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Nie masz co demonizować po prostu zacznij ... a jak pojawią się problemy to będziesz je rozwiązywał "po drodze".

Sklep Ci poleci to co ma akurat na stanie (nawet ten dobry i renomowany) więc sam musisz podjąć decyzję. Jest tu wątek na temat żywej skały - przeczytaj, wyciągnij wnioski. Co do ożywionej to może bym obecnie zaryzykował ale tylko w przypadku gdybym sam ją mógł zobaczyć, wybrać i przywieźć.

 Dla mnie ważną sprawą jest estetyka. Moje akwarium stoi samodzielnie jako "słupek" i przez Tidala jest olbrzymia dziura od ściany, jeżeli akwarium stoi w jakimś "regale" to może się to nie rzucać w oczy. Druga sprawa to jeżeli masz panel to masz o wiele więcej miejsca na media filtracyjne, grzałkę, dolewkę. Tak więc dla mnie lepszy jest panel. No chyba, że panel byłby wydzielony z tych 40 cm a nie dołożony - wtedy jednak kaskada :)

 

Dokładnie, zależy jakby to było z tym panelem jeśli wydzielony to kiepsko:) wiadomo jeśli solniczka ma stać przy ścianie to kiepsko wyglada odsunięta od ściany ze względu na kaskadę, u mnie stoi na biurku z dwóch stron mam ścianę  więc nie mam problemu. za jakiś czas będzie startował większy zbiornik stojący centralnie w salonie i będzie dostępny z każdej strony więc wszystko będzie w szafce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.