Skocz do zawartości
misiopysio73

Średnica zrzutu vs rollermat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jestem na etapie projektowania akwarium i kompletowania sprzętu. Zbiornik główny 130x65x60. Wg rad jakie otrzymałem hydraulika będzie miała 40mm na zrzut i rezerwę a 32mm na powrocie. Pompa obiegowa 8-9 tys litrów.

Do zestawu okazyjnie kupiłem już rollermat Clearsea 5000. Wg specyfikacji- jego przyłącze ma 32mm. I teraz zagwozdka. Czy jest sens dawać rury 40mm na zrzucie i rezerwie, skoro potem będę musiał zredukować na 32mm... 

No chyba że usłyszę od Was propozycję innych średnic. 

Proszę o pomoc bo czuję że im dalej w las....

Pozdrowił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz inny problem, niż sądzisz ;) Jeśli pompa będzie faktycznie te 8tys. litrów na godzinę pchać, to przekraczasz znacznie możliwości rollermata. Niezależnie od średnicy rury.

Przy ograniczeniu przepływu możesz spokojnie zmniejszyć średnicę rury do 32mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Robin_PL napisał:

Chyba masz inny problem, niż sądzisz ;) Jeśli pompa będzie faktycznie te 8tys. litrów na godzinę pchać, to przekraczasz znacznie możliwości rollermata. Niezależnie od średnicy rury.

Przy ograniczeniu przepływu możesz spokojnie zmniejszyć średnicę rury do 32mm.

Dzięki za odpowiedź. Co do tych 8 tysięcy- to umówmy się, że jest to wartość "na papierze" I na poziomie pompy. Minus wysokość słupa, rury, zaworu i inne historię... No i raczej rzadko kiedy pompa chodzi na 100%. (z tego co wiem, a wiem niewiele ;) )

Masz na myśli redukcję 40-32 przed samym rollerem, czy całość spływu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, misiopysio73 napisał:

Co do tych 8 tysięcy- to umówmy się, że jest to wartość "na papierze" I na poziomie pompy.

No to umówmy się że możesz mieć problem z wydajnością obiegu :) przerabiałem to u siebie, no i po zmianie pompy, zaczęło to dopiero fajnie śmigać.  Choć przy wydajnej filtracji bakteryjnej zbiornik może się kręcić. Przeanalizuj to pod tym kątem - jak działają inne, wzorcowe projekty (to znaczy takie z ładnymi zdjęciami w wątkach :) )


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, misiopysio73 napisał:

Dzięki za odpowiedź. Co do tych 8 tysięcy- to umówmy się, że jest to wartość "na papierze" I na poziomie pompy. Minus wysokość słupa, rury, zaworu i inne historię... No i raczej rzadko kiedy pompa chodzi na 100%. (z tego co wiem, a wiem niewiele ;) )

Masz na myśli redukcję 40-32 przed samym rollerem, czy całość spływu?

Oczywiście masz rację, nie podałeś wysokości podnoszenia, ilości "zakrętów" po drodze, itp.

Ponieważ nic nie wiemy o Twojej hydraulice, trudno się wypowiadać sensownie.

Zakładając, że jest dobrze zrobiona i nie ma ryzyka, że Ci się to zwężenie z 40 na 32mm przed rollermatem będzie zatykać, to bym zastosował redukcję. W razie czego zawsze możesz ją usunąć w przyszłości. "Łatwiej kijak pocienkować, niż go potem pogrubasić" ;)

Sama pompa 8tys. l na 500l to jest aż nadto. O wiele taniej i skuteczniej wymusisz ruch wody cyrkulatorami. 

A co do rollermata - możesz osiągnąć efekt, że będzie przewijał znacznie częściej, niż by to robił przy nominalnym przepływie. Ja tak mam u siebie (inny rollermat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny wielkosciowo zbiornik do Twojego. Mam spływ na 40 zredukowany właśnie do 32 do clariesea 500. Pompa jebao 6500. Wszystko działa bez problemu. Obieg jest wystarczający. Dodatkowo do mediów i chłodziarki mam osobna pompę. Główna chodzi bodajze na 70 stopniu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz :) niepotrzebnie się martwiłeś, wszystko będzie działało i śmigało. I kij z tym, ze nikt nie zapytał obsadę czy planowaną metodę prowadzenia zbiornika:)  

A jak Ci coś nie pyknie, to przecież nie ze względu na zły projekt, tylko przez złe wifi u sąsiada, albo kolanka 90 stopni zamiast łuków.

Ja sobie odpuszczę  bo jeszcze dojdę do wniosku że mam za duża pompę...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

O widzisz :) niepotrzebnie się martwiłeś, wszystko będzie działało i śmigało. I kij z tym, ze nikt nie zapytał obsadę czy planowaną metodę prowadzenia zbiornika:)  

Chyba nieco przesadzasz :)

To jest 500l wody. Niech nominalnie pompa ma 8, realnie niech pompuje połowę, tj. 4tys. litrów na godzinę. To jest osiem razy pojemność zbiornika. Jaka metoda prowadzenia zbiornika czy obsada wymaga takiego obiegu? Ruch wody to sobie cyrkulatorami załatwi. Taniej i efektywniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500l to jest coś koło tego, co mam w akwariach i sumpie. Przez sump przelatuje mi łącznie, realnie nieco ponad 12 000 l/h i dopiero to sprawiło że sump jest czysty a parametry w mocno obciążonym systemie stają się zbliżone do zalecanych.

Ale spoko, mogę się mylić, ważne żeby "zdrowo się chowało" :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ClariSea 5000 i przepuszczam przez nią 12K/h i jest ok . Przerobiłem spływ na 40 ale łącznie z tym w środku czyli nie Man redukcji na 32 . Po za tym rolka jest nie orginalna o większej przepuszalnosci wody i działa bajka . Pompa maxspect duo 12k chodzi na 100% 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.