Skocz do zawartości
TomaszD.

Morskie Mati 65l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

W akwarystyce słodkiej od lat. W morskiej, w sumie to od tego roku. Początki były mega skomplikowane. Wpierw 5l, potem 14l... ale rozmiar nie był tak problematyczny jak mój pierwszy "mentor". Nie zraziłem się, jestem mega zauroczony i mogę przed tą solniczką przesiadywać całymi dniami.

 

Odkupiłem EasyTanka Invitala 65l (60x30x40), dokupiłem żywej skały oraz trochę życia i tuż po wyremontowaniu (był warunek) pokoju syna postawiliśmy nasz obiekt westchnień.

 

Aktualnie:

Szkło: 60x30x40  ;  ~53l wody netto

Filtr: Saechem Tidal 55  ;  gąbka + kulki Maxspecta

Cyrkulator: JVP-130

Bakterie: Microbe Lift

Sól: Blue Treasure

Grzałka 75W

Lampa: Ecotech Radion XR30W G2

 

Życie:

- żywa skała z wieloszczetami

- 1x Garbik niebieski neon

- 2x Błazenek

- 1x Krewetka czyszcząca

- Pseudogorgonia

- Sarcophyton

- Rhodactis (działa jako ostoja spokoju dla błazenków)

- Briareum

- Euphylia bicolor

- Capnella

- Talerzowiec czerw

- Zoa (dosłownie dziś przywiozłem)

 

Będę wdzięczny za pomoc, sugestie, uwagi. Odkąd porzuciłem wspomnianego mentora jadę na tym co wyczytam, wypytam, wypróbuję.

 

m01.jpg

m02.jpg

m03.jpg

m04.jpg

m06.jpg

m07.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam watoline w szafce, ale póki co woda jest na prawdę klarowna więc nie myślałem [emoji848]
Czy to aby ułatwić mi obronę przed cyjano?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czyścisz ta gąbkę codziennie  to jest ok ale generalnie  lepiej wate włożyć i co 2 dzień wymieniać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem powolne rozjaśnianie, max mam 65% (biały i czerw 50%, nieb i royal 100%) przez jakąś godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, TomaszD. napisał:

 

Czy w prawym dolnym rogu nie gromadzi się przypadkiem syfek? Bo tam pewnie jest już słaby przepływ wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek, dziękuję za zwrócenie uwagi.

Mam w domu Malawi od kilku lat, jestem wyczulony pod kątem cyrkulacji. Co prawda obecnie wszystko świeże w fazie testów i codziennej obserwacji więc staram się podpatrywać gdzie się tylko da. Tutaj problemu nie mam. Akwarium ma 60cm, od lewej dmucha JVP-130 przykręcony do minimum. Tam z tyłu postawiłem Pseudogorgonie, widać ją za gałązką skalną, musiałem ją podłożyć małymi skałkami bo mi ją zdmuchowało pod filtr -taki tam przeciąg. Woda dość mocno odbija się od prawej ściany, zawija i idzie tyłem w stronę filtra dołem. Bałem się, że będzie za mocny prąd, tymczasem "drzewko" ładnie wystawia polipy, jak mało kiedy :)

 

m08.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam ustawienia lampy, jest za jasno jeszcze. Idę w max 45%.

Przy okazji życie płynie :)

https://youtu.be/tXjrwZS2Zh0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, TomaszD. napisał:

Stan na dziś da2ce0f70bbd65809ce7874d7726c8cb.jpg

Co to za koral po prawej stronie tuż pod garbikiem? Ukwiał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dziś test odchowu czegoś dziwnego, wyglądającego jak mała Paraancora.c4e9c3dd606b74922bc3175bfce11e29.jpg4d1ad1a837e3677934634a90adbbf09c.jpgef4fbe1a8656a300610957492679c39f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wyjaśniło się. Tkanka euphyli przylepiła się do czegoś.

Za to dziś zmiana aranżacji i nowy nabytek.
Teraz można szukać kolejnych słodyczy.54545ae31058457eabc16cc692f093df.jpg006910ad774c345c9ac1da795d904277.jpgeb25214baa7a0bf16db32c48f480f641.jpgb5d3e45973d3ad7c2b9d00a9935c2261.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten mandaryn nie za wcześnie ? Na Twoim miejscu dołożył bym jeszcze jeden cyrkulator, jakiś niewielki przepływ żeby miał i ustaw go za skałę, nazbiera Ci się tam dużo syfu i wynikną z tego problemy. Ja w 75litrach Red Sea mam 3 cyrkulatory i obiegówke. Zbierało mi się dużo syfu pod skałami i miedzy koralami, jeden cyrkulator ustawiony mam na falowanie i robi to dużą robote, nie ma wtedy jednostajnego przepływu który pozwoli osiąść detrytusowi w miejscach do których może się przyczepić. Tani cyrkulator za 50zł zrobi robote za skałą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarz. Zwrócę na to uwagę.
Aktualnie pracuje Tidal 75 i daje zadowalającą cyrkulację. Błazny nie walczą z prądem, Euphylie Rhodactis i zoa ładnie się otwierają. Trzy razy na dobę, przez godzinę, pracuje cyrkulator aby wywiać to co zalega. Mam tak od tygodnia i jak dla mnie "jest lepiej".
Poniżej filmik z dziś, zbiornik się budzi więc jeszcze nie jest w pełni okazały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje że nie walczą, ale musisz się sam przekonać do mocnej cyrkulacji. Myślę że wyjdzie to rybom na zdrowie, za skałami na 100% masz strefe gdzie jest brak cyrkulacji. I to właśnie tam zaczną się problemy. Każdy z nas to przerabiał. Ja mam red sea max nano i są tam 3 cyrkulatory i obiegówka. Jeśli zastosujesz kilka cyrkulatorów to prąd wody będzie się rozpraszał, chodzi mi o to że nie będzie dmuchało w jednym kierunku tylko zawirowania spowodują przepływ na większym obszarze i rozproszy się strumień. Ja swoje ustawiłem właśnie tak żeby nie wiało jak na dworcu. Powodzenia 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.