Skocz do zawartości
Marius

Szukam przyklady sump-ow

Rekomendowane odpowiedzi

Zna ktos linki z przykladami dobrych sump-ow. Planuje odpalenie nowego baniaka i chce cos naprawde dobrego zrobic.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstepny projekt sumpa 110 x 50 x 50

133f0dacc09b16bamed.jpg

Co sadzicie to takim rozwiazaniu ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompe mam 6500 l/h wiec to chyba odpada


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć problem z zapowietrzaniem się pompy, duże pompy mają chwilowy duży pobór wody i zanim ci woda przeleje z akwa, to komora ci się opróżni.

Policz sobie dokładnie jak dużą potrzebujesz komorę na pompę, żeby się nie zapowietrzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tata :

Policz sobie dokładnie jak dużą potrzebujesz komorę na pompę, żeby się nie zapowietrzała.

Jak to obliczyc ? Mam pompe RD 6500 l/h


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie dlaczego mial by zamienic miejscami odpieniacz i refugium???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

... bo w odpieniaczu zostanie "wybite" wszystko dobre to co dostarczy refugium.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja coś dodam :)

Marius, w starym zbiorniku sump miałem zorganizowany mniej więcej tak jak to narysowałeś. W nowym sumpie najpierw jest odpieniacz, a potem refugium. Przy dość mocnym przepływie akwarium-sump odpieniacz nie ma szans wszystkiego wybić. Stosująs MM producent wręcz zaleca bardzo duże przepływy przez filtry glonowe.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mozna odpieniacz zasilic bezposrednio ze splywu...


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co niby ma odpieniacz wybic jak algi w refugium wylapia NO3 ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Algi żywią się nie tylko NO3. Jeśli odpieniacz będzie wyłapywał zbyt dużo rzeczy np. na poziomie amoniaku, które potem nie przejdą w NO2, NO3 itp. to może rzeczywiście nastąpić deficyt związków, które glony pobierają lecz moim zdaniem jest to bardzo mało prawdopodobne. Trzeba by było podłączyć jakiś odpieniacz-rakietę przewymiarowany jakieś 100 razy w porównaniu do pojemności akwarium i w dodatku taki, który nie przestaje pienić po karmieniu czy wsadzeniu rąk do zbiornika.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze jezeli refugium mialo by spelniac role wylacznie filtra glonowego a nie zrodla planktonu czy czego tam jeszcze to przeplyw powinien byc niewielki i miejsce przed odpieniaczem nie jest zle ale tylko mi sie tak wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na plankton itp. przepływ powinien być niewielki i poza obiegiem odpieniacza. Jeśli tylko glonowy to nic nie przeszkadza duży przepływ i miejsce za odpieniaczem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, to zalezy czy to ma być refugium, czy filtr glonowy, bo to dwie różne rzeczy, chociaż wiadomo że refugium może być też filtrem glonowym a filtr glonowy moze pełnić funkcje refugium.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lionfish, nie chce się mądrzyć ale refugium wcele nie jest po to aby tam się plankton mnożył. Nazwa refugium jest raczej związana z miejscem gdzie trafiają ryby lub inne organizmy najczęściej gnębione przez inne zwierzęta.

Można, przepuszczając odpowiednio małą ilość wody, stworzyć jako-takie warunki do rozwoju małych organizmów typu plankton ale moim zdaniem chyba lepiej jest to zrobić jako oddzielny zbiornik lub komora w sumpie. Wg mnie najlepiej funkcjonuje glonowy z dużym przepływem wody + MM.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory rozumiałem to tak, ze refugium pochodzi od ang. "refuge" czyli "schronienie". Czyli że schronienie znajdą tam i większe zwierzaki i mniejsze. A jeśli namnożą się tam różnego rodzaju mikroorganizmy, którymi przy okazji odżywią się koralowce, tym lepiej.

Spotkałem sie też z opinią, że jeśli w refugium trzymamy ryby to przestaje ono być refugium, ponieważ zjadają one właśnie wspomniane mikroorganizmy, którymi żywią się koralowce i inni mieszkańcy zbiornika głównego.

Myśle, że to zależy po prostu dla kogo owe "schronienie" zostało założone: dla ryb, planktonu, czy glonów.

pozdrawiam


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że jeszcze nie spotkałem się z opinią, że to "refuge" czyli "schronienie" jest dla planktonu lub troszkę większych organizmów. Wszystko co czytałem dotyczyło ryb lub bezkręgowców, które z takich czy innych powodów trzeba było wyłowić ze zbiornika głównego.

Może rzeczywiście lepiej w naszych realiach - czyli w większości przypadków nie mamy specjalnych pomieszczeń technicznych tylko wszystko musimy upchać w szafkach:) - traktować tą jedną komorę w sumpie jak kto chce, nazywając ją potocznie "refugium" :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

aż się boje to powiedzieć by nie wywołać „świętego oburzenia” :wink , ale co mi tam .

Otóż będąc w Anglii miałem okazję widziec kilka ( dokładnie 6 ) rafowych zbiorników ( domowych i w firmach) i wszystkie one miały pompę w środkowej komorze sumpa , a odpieniacz i refugium były po jego bokach . Filt glonowy natomiast był w osobnym zbiorniku podłączonym do obiegu .Zbiorniczki wyglądały jak marzenie. Jak widać i takie rozwiązanie się sprawdza.

Mało tego , w @ widziałem , uwaga , włoskie zbiorniki ->>> to samo rozwiązanie .

Co kraj to obyczaj chciałoby się rzec , no ale ważne by działało , no nie ?

U siebie zaryzykowałem takie właśnie rozwiązanie ( wydawało mi się bardziej uzasadnione logistycznie :), chodziło mi o przepływ w refugium ) - jestem zadowolony -, a i dzięki prywatnym korepetycjom u zaprzyjaźnionych forumowiczów (dziękuję ) :) może i ja będę mógł wkrótce pokazać ładne fotki swojego zbiornika .

Pozdrowienia


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze faktycznie dac pompe glowna na srodku sumpa tak jak mowi MSAdam.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Marius , będzie bardzo trudno Ci o paparcie Kolegów dla mojego rozwiązania . Zdecydowana wiekszość zbiorników "Tutaj" ma rozwiązanie typu : odpieniacz-> refugium-> pompa . Przy czym refugium b.często spełnia w tym rozwiazaniu również rolę filtra glonowego. Filtr ten najcześciej nie stanowi dodatkowego zbiornika . Jak to słusznie zauważył Czarek , bo z reguły nie ma na niego miejsca. (ja znalazłem ). Pomijam oczywiście tych kilku, aktywnych na forum Kolegów, o których wiemy i którzy mają filtr glonowy w oddzielnym baniaczku .

Mnie przekonało do takiego rozwiązania ( "pompa w środku" ) to ,że :

1. Masz możliwośc dowolnej, swobodnej regulacji przeplywu wody przez refugium ( !) , uniezależniasz sie tym sposobem od pracy odpieniacza .

2. Tworzysz niejako dwa osobne , niezalezne od siebie obiegi wody które łaczą sie w komorze pompy.

3.Możesz dowolnie "kombinować i wymyślać " w refugium nie ingerując w nieprzerwaną pracę odpieniacza.

4.No i juz tak zupelnie subiektywnie , takie rozwiązanie wydaje mi sie ładniejsze :).

Pragne zaznaczyc ,że u mnie filtr glonowy jest dodatkowym zbiornikiem .

Nie chce absolutnie tutaj mędrkować, bowiem moje doswiadczenie w porównaniu z takimi forumowiczami jak Kol.Andrzej, Kol.Czarek, @Stani, Kol.Szymon ,Kol.Piotr (ze wymienie tylko tych aktywniejszych na forum Kolegów)jest mizerne. Ot po prostu zobaczyłem , widzialem rezultaty, przekonali mnie i postanowiłem spróbować właśnie TAK .

Marius , różne są drogi dochodzenia do celu, ważne by go osiągnąć.

Tak a' propos ,poczytaj archiwum dokładnie , swego czasu była b.ciekawa dyskusja Piotra z Czarkiem i @Stani'm o "wyższości glonowego MM i grotecha nad mikserem i reaktorem" :). Stary , w zadnej książce o tym nie napiszą .

Pozdrawiam Kolegów "glonowców" :)

Adam


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Ja miałem wcześniej glonowy na oddzielnym obiegu i nie twierdzę, że takie rozwiązanie jest złe ale jeśli ktoś myśli o MM to musi sobię zdawać sprawę, że przepływ przez złoże powinien być bardzo duży - to po pierwsze. Po drugie - ja w nowym zbiorniku starałem się nie popełniać błędów, a co za tym idzie wzorowałem się na zbiornikach kolegów - zbiornikach, które powalają na kolana :) Czyli nie "owijając w bawełnę" :) sump mam taki jak Andrzej (choć ostatnio się u niego parę rzeczy zmieniło) oraz Krzysiek Tryc. Doszedłem do wniosku, że trzeba naśladować sprawdzone rozwiązania, które w finale powodują opadanie szczęki osób oglądających akwarium i wcześniejsze moje kombinowanie (ze wszystkim) było wielkim błędem.

Oczywiście takie czy inne zaplanowanie sumpa nie spowoduje, że akwarium będzie piękne czy brzydkie bo na piękny zbiornik skałada się wiele rzeczy. Ja po prostu doszedłem do wniosku, że trzeba w jak najszerszym stopniu wzorować się na tych najpiękniejszych baniakach - tych, które widziałem na własne oczy :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarek , u mnie przepływ przez złoże też jest duży :)

Ja musiałem dać dodatkowy zbiornik na MM bo nie miałbym wystarczająco duzo miejsca na glonowy ( 140 l) w szafce po akwarium (trójkąt).Dałem do mebla obok .

Pisząc j/w chciałem jedynie zasugerować Mariusowi inne możliwości umiejscowienia pompy w sumpie niż tradycyjnie u nas przyjęto , bo prosił o przykłady rozwiązań .

Nie wiemy , czy Marius chce glonowy na MM . Jeżeli nie to , mogłby zrobic sumpa z "pompą w środku" :)

Pozdrawiam

Adam

edit : zazdroszcze Ci Czarek tej pomocy od Kolegi K.Tryca :lampka


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.