Skocz do zawartości
ori3211

Prośba o pomoc w iIdentyfikacja przeciwnika

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba jak w temacie. Mam młode akwarium Red Sea Max Nano 90L to fakt, ale próbuje przezwyciężyć pierwsza plagę, a ręce już świerzbią żeby dodać coś nowego do obsady i upiększyć to gruzowisko. Wrzucam pare zdjęć oraz wpisy z dziennika. Jest to wrażliwe na światło bo rano tego jest mniej, ma to związek z krzemianami bo SiO4 nie było w zakupionej żywej wodzie a dolałem tego świństwa z uszkodzonego filtra DI. Ewidentnie żywi się też tym bo SiO4 spadało co dziennie gdy testowałem i lałem wodę RO zabrudzoną DI.  

Pytanie co to jest albo czym są? Oraz jak z tym walczyć ? 

  1. Kupić Lampe UV i wpiąć w obieg?
  2. Kupić DinoX i robić kuracje 21 dni?
  3. Zakryć akwarium całkowicie, ale to boje się o zwierzaki ew. nie włączać lampy lub tak jak ustawiłem 5% niebieskiego tylko przez kilka dni?
  4. Czytałem o współczynniku redfielda wiec może dolać troche nawozu Azotu i Fosforu ?
  5. Lać VSV chociaż niby ten AF PRO Bio F, mam jeszcze Bio S
  6. Lać wodę utleniona 5m/100ml ?
  7. Czyścić codziennie i czekać na cud z nieba  ?

Już chyba od nadmiaru informacji i mnogości wątków na forum nie wiem co mam zrobić.

Moj dziennik:

  • February 1, 2023 19:51
    Akwarium wystartowałem z ok 11kg żywej skaly miks troche Indonezja.
    Ok 1,5kg piasku aragonitowego suchego. ok 70L żywej wody z dolewki zmieszanej z RO(jak sie potem okazalo ze slabo dzialajacego filtra DI z krzemianami). Ok 0,5kg swieżych mediów od Maxspecta.
    Do wody dolalem 30ml Microbe-Lift: Special Blend.
  •  February 8, 2023 19:43
    Zaczely pojawiać sie miejscowo Dino.
    Wyczyscilem skale i piasek, przedmuchalem, wl. odpieniacz i wate.
    Zorientowalem sie ze w RO zywica pusczala troche krzemianiow. Dodalem nowy wklad filtrujacy jako ostatni w obwodzie. Czysci do 000 TDS i 0 SIO4 w testach JBL.
    Dolalem dawke:
    Azoo 11in1 super-bio bacteria biostarter
    Azoo psb bakterie
    Oraz troche - Seachem PRISTINE

 

  •  February 9, 2023 20:02
    Przeczytalem ze Dino mozna pozbyc sie na brudno. Wiec do obsady dokupilem 2 nassariusy, 2 Turbo, 2 Trochusy i 1x maly Blazenk oraz jakies 10 glowek Zoanthusa Fairy Dust. Do tego karmie obsade 2 razy dziennie 1/4 kostki morzonej artemii bez plukania.
  • February 10, 2023 19:59 
    Dolalem lyzeczke AQUAFOREST PRO BIO F
  •  February 11, 2023 19:46
    Krzemiany nadal byly obecne wiec zlalem 10L wody i wlalem 10l nowej RO z zasoleniem ustawionym na 35 zeby podniesc KH, zasolenie i zredukowc krzemiany. Wymiana waty, czyszczenie odpieniacza.
    Dolalem swieza porcje baktreri Microbe Lift: special blend
  • February 12, 2023 20:06
    Dino w natarciu zintensyfikowało nalot na cala skałe
    Ponownie zbiornik wyszorowałem, skale, piasek, szyby. SiO4 jest juz w normie 0,1 ale nie wiem czy wchloneły go Okrzemki/Dino zeby zbudowac kolonie a po moim szorowaniu rano znowu wyjda .

    Dolalem krople: AQUAFOREST PRO BIO F
    Zmniejszylem swiecenie do 6h.
    Ustawilem na lampie program 5% niebieskiego przez 3dni.

  • February 13, 2023 18:00
    dzis caly dzien bez lampy i nie ma zadnego wykwitu

0d2055c4a474.jpg0b5f32052a45.jpg7652b080f99a.jpg01e394b47db0.jpgb8dd2acdf12d.jpg

 


aquarium58225.png

Akwarium z panelem filtracyjnym. Odpieniacz RedSea, Lampa Red Sea 55w. Pompa_Falownik AquaNova NWM-4000.

Edytowane przez ori3211 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Twoje akwarium dojrzewa. To normalny proces, może trwać, w zależności od doświadczenia i cierpliwości akwarysty od kilku tygodni do kilku miesięcy. A czasem kilka lat, jak ktoś co rusz coś zmienia i dolewa do akwarium. Dobrze, że wrzuciłeś do akwarium jakieś ślimaki, za niedługo może być przydatny krabik jakiś, dobrze jest zdobyć trochę mezoplanktonu zwierzęcego. Jak zwykle większość osób z niewielką wiedzą zbyt szybko wrzuciłeś korale, ryby i zacząłeś pewnie intensywnie świecić. Zoanthusom nie wróżę przyszłości, błazenki to twardziele, więc przeżyje w każdych warunkach. Zalej szklankę piwem, daj sobie na wstrzymanie i pozwól biologii działać.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, ori3211 napisał:

Już chyba od nadmiaru informacji i mnogości wątków na forum nie wiem co mam zrobić.

Przede wszystkim napisz jakie masz doświadczenie w morskim, czy i w jaki sposób zamknąłeś cykl azotowy, czy ktoś Ci podpowiada jak prowadzić zbiornik z kogoś bierzesz przykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak doświadczenia to moje pierwsze akwarium morskie. Wcześniej tylko słodkowodne krewetkaria. Cykl azotowy  moim zdaniem jest zamkniet, wnosze to po zerowym NO2 i nabudowanym NO3 ktore sledze od poczatku ustawiania zbiornika na zywej wodzie i skale. Zbiornik prowadze z tego co wyczytam na forum, wyogladam na YT :) @mazmaciek na ile mu czas starcza wspiera mnie merytorycznie  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj, oglądaj i bądź cierpliwy. Plagi to część naturalnego cyklu. Za akwarium dojrzałe można uznać akwarium roczne-dwuletnie. To u ciebie to pewnie okrzemki + dino. Nie mają konkurencji, świecisz na nie, rosną w najlepsze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co robić obecnie, bezczynnie czekać? Kontynuować nie doswietlanie Dino jeszcze przez 2 dni ? jesli to Dino i wlasnie teraz ginie i puszcza do wody neurotoksyny to czy mam wsadzic do filtra wegiel aktywny czy odpieniacz wystarczy ? Czy moze lampe UV np. taka Sobo UV-007 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem świeć, tylko skręć białe widmo na korzyść niebieskiego. Ja na początku miałem bardzo podobnie i samo odeszło, może miałem łatwiej bo nie miałem jeszcze życia.

A tej żywej skały to dużo ? Bo jak patrzę na zdjęcia to tam tylko suchą widzę.

Co do cyklu azotowego to miałeś skok NO2 a następnie spadek do zera? Tak się upewniam bo strasznie szybko by się to odbyło.

Obserwuj, rób testy i dokształcaj się. Moim zdaniem lampa UV to teraz nie jest dobry pomysł. Co do węgla to nie wiem bo nigdy nie stosowałem, napewno odda trochę fosforanów do wody co może "dolać oliwy do ognia".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie czytam historie Twojego zbiornika :) Ty to widze szalałeś z koralami na poczatku ja to jednego Zoaska Fair dust mam. Korci mnie juz zeby dokupować cukierasy ale boje sie ze wcześnie jeszcze i potrace jak nie okielznam dino czy cyjano ktore sa przedemna jeszcze. 

Co do światła to mialem wlasnie taki setup i stosuje zacienianie teraz lampa wyl. caly dzien i boki zakryte zeby nie wpadalo lewe swiatlo (niby 3 dni na Dinosy) (ALE mam obok krewetkarium z 15W bialym ledem i chyba musze sciana zakleic bo moze byc ze duzo bialego wpada z boku)

90382cf2585b.png

"Żywa skała" w sklepie byla w baniaku w wodzie z odpieniaczem w srodku. Nie jest to jakas z frachtu. Podobno mieszanka jakas razem z indonezja. Ale nic z niej nie wychodzi. Jest jej okolo 10-11kg w 90L baniaku(60L zywa z podmianki ze sklepu +moze 10L RODI weszlo) 

Karmie teraz mrozonkami 1/4 kostki artemi na dzien Blazenka wiec moze cos ruszy ponownie ale wczoraj mierzylem bylo NO2 bylo 0. Nie plucze pokarmu moze troche nutrienty poprawi. 

Mam malo NO3 z stosunku no3/po4 to moglbym miec conajmniej z 5, zastanawialem sie tak jak ty na poczatku czy nie dolac troche z suplemtu 
- Nawóz płyn Yokuchi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, ori3211 napisał:

Co do światła to mialem wlasnie taki setup i stosuje zacienianie teraz lampa wyl. caly dzien i boki zakryte zeby nie wpadalo lewe swiatlo (niby 3 dni na Dinosy) (ALE mam obok krewetkarium z 15W bialym ledem i chyba musze sciana zakleic bo moze byc ze duzo bialego wpada z boku)

Jeżeli nie zasłoniłeś tak żeby panowały "egipskie ciemności" to chyba nic to nie da.

12 minut temu, ori3211 napisał:

Jest jej okolo 10-11kg w 90L baniaku

Masz zdjęcie jak wygląda?

13 minut temu, ori3211 napisał:

Karmie teraz mrozonkami 1/4 kostki artemi na dzien Blazenka wiec moze cos ruszy ponownie ale wczoraj mierzylem bylo NO2 bylo 0. Nie plucze pokarmu moze troche nutrienty poprawi. 

Artemia jest bardzo mało "odżywcza", może lepszy jakiś suchy. Z drugiej strony ja u siebie te glony zagłodziłem, nie wiem co będzie jak je będziesz dokarmiał.

17 minut temu, ori3211 napisał:

Mam malo NO3 z stosunku no3/po4 to moglbym miec conajmniej z 5, zastanawialem sie tak jak ty na poczatku czy nie dolac troche z suplemtu 
- Nawóz płyn Yokuchi

Nie znam tego nawozu, upewnij się że skład jest bezpieczny - ja kiedyś użyłem nawozu do "roślinniaka" i skończyło się zejściem jednego lps'a.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie zastosowałeś sposobu Testera (filmik z reef hubę) na dojrzewanie jak Ci radziłem. Czekasz miesiąc i nic nie ruszasz az wywali glony i przestaje ich przybywać, później je zbierasz, czyścisz skale i tak dalej.

teraz z dojrzewaniem będziesz  bujał się jak ja z pół roku. Każdy ma inny pomysł na dojrzewanie, musisz sam zdecydować którą drogą iść i kogo słuchać. 
u mnie przy drugim zbiorniku dojrzewanie trwało miesiąc, i teraz skala czysta po 3 miesiącach zaczyna się glon wapienny, jest delikatne cyjano ale zawsze je mam, i nie wiem dla czego. 
moim zdaniem zaciemnienie nie zabije w całości okrzemki, kiedyś będziesz musiał zacząć świecić a kłopot powróci. Pozostaje Ci odmuchiwanie skały, czyszczenie i cierpliwe czekanie aż to minie. Ja bym nie lał nic ale ty zrobisz jak uważasz. Wiem ze akwarium wygląda mało atrakcyjnie ale na początku tak musi być 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mazmaciek napisał:

u mnie przy drugim zbiorniku dojrzewanie trwało miesiąc, i teraz skala czysta po 3 miesiącach zaczyna się glon wapienny, jest delikatne cyjano ale zawsze je mam, i nie wiem dla czego. 

I to jest dobre dojrzewanie. Cyjano może ci wywalać z różnych powodów. Ja w głównym nigdy nie mam cyjano a w sumpie jest zawsze. Zbiornik 5 lat, stabilny, dojrzały.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) no a wez tam nic nie ruszaj nie stoi obok patrze i świeżbi :P

Po 2 dniach nie świecenia. Parametry w normie bez zmian, karmie mrozknkami bez plukania a nutrienty bez zmian.

Oczywiscie dino wylazly po 5h świecenia ale bylo ich mniej niż zwykle. Wiec cierpliwie wyszorowałem, wymieniłem watę po zabiegu i czekam na runde 2. 

Dzieki @chris_ek za twoja rada kupiłem im pożywniejszy pokarm Ocean Nurtion Formula Two morzonka i podaje im na wieczór a rano artemie.

W takim razie nic robie z lampa uv, weglem i azotami leje tylko bakterie Special Blenda co 8 dni i dodaje codziennie po łyżeczce AQUAFOREST PRO BIO F, zeby dino i bakterie mialy co jesc.

Zbiornik po Updacie doszło troche życia.

1d2cecadaabd.jpg 

ffcbe14380e6.jpg

@mazmaciek - czy tak miałeś ustawione Falowniki ? Dobrze to zrozumiałem ? Troche wymywa za skaly ten piasek w zasadzie to i lepiej bow tej usypanej gorce siedza nassariusy i wyjadaja detrytus a z tylu mam ciasno to nic tam nie bedzie sie psuło. 

1ea753574b9b.jpg

cb36a25708c5.jpg

Martwi mnie Zoasek nie które polipy sie zamknęły nie otworzyły dziś i tak jakby zmieniły warstwę skory i coś się odklejało z nich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie, ale tak tez nie wygląda źle. 
te zoasy mogą nie przeżyć w tak młodym akwarium. Z pożywką dla bakterii nie przesadzaj abyś zakwitu nie spowodował 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie ? to miales dwa falowniki ? Falownik mam ustawiony zeby plukal tylnia sciane, mniej wiecej na 9:30 ustawione a pomope na 11:00 zeby falowała tafla wody, natleniala i podnosila PH.  

Podaje tak jak w instrukcji lyzeczke AF Pro Bio F dziennie, dzis dalem krople AF Pro Bio S. Niby oba sa na wzrost bakterii probiotycznych z pozywka ale nie specjalnie wiec czym sie roznia? 

Zoasy narazie przestawilem na dol jednak podobno sa kaprysne i trzeba znalesc im miejsce. W drodze jest juz tez Red Sea TRACE-COLORS A B C D SUPPLEMENT oraz Red Sea Reef Energy Plus wiec bede mu podawal polowe dawki. Mam tez prawie ze zerowe nutirienty wiec podaje troszke wiecej tej mrozonki Ocean Nurtion Formula Two - jest bogata w skladniki i jak nie wyjedza blazny i slimaki to bedzie z czego no3 produkowac. BO doczytalem z artemi NO3 wzorstu nie bedzie ;P I odpieniacz na noc tez wylaczam po wieczornym karmieniu zeby mialo szanse cos sie na produkowac. Dobrze ?

Zastanawiam sie tez czy Bakterie te Special Blend raz na 8 dni tak jak w instrukcji to nie za rzadko. Seachem stability dodajesz niby 1 nakretke co dziennie a tu raz na tydznie dawke mala. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, ori3211 napisał:

W drodze jest juz tez Red Sea TRACE-COLORS A B C D SUPPLEMENT oraz Red Sea Reef Energy Plus wiec bede mu podawal polowe dawki.

:rofl:

Zastanów się, nie masz prawie korali za to masz dino, to co będzie konsumowało te aminokwasy i witaminy? Trace-colors jest do uzupełnienia mikroelementów przy dozowaniu ballinga - do czego u Ciebie będzie potrzebne?

Rozumiem, że chcesz mieć szybko ładne akwarium ale lepiej działać po kolei i cierpliwie. Skróciłeś etap dojrzewania i wprowadziłeś (moim zdaniem za szybko) życie i teraz masz czkawkę z radzeniem sobie z dino.

19 godzin temu, ori3211 napisał:

Podaje tak jak w instrukcji lyzeczke AF Pro Bio F dziennie, dzis dalem krople AF Pro Bio S. Niby oba sa na wzrost bakterii probiotycznych z pozywka ale nie specjalnie wiec czym sie roznia? 

Skoro nie wiesz czym się różnią i kiedy się je stosuje to po co podajesz? Serio pytam, bo ja ich nie znam i nigdy nie stosowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trace kupilem ze wzgledu na jod ktorym chce poratować zoasy. Mam juz 6 korali, 2 nemo i z 6 slimakow wiec nie tak znowu malo mysle ze pokarm pomoze im i beda lepiej odzywione. Zreszta oba produkty sa polecane na stronie red sea jak srodki do zbiornika pod miekasy i lpsy. 

Co do Dino to badajac co dziennie poziom nutrientow wyprowadzilem dino poki co i jestem bardziej na glonach w tabeli redfielda. Dino sa juz w odwrocie swiece normalnie. Karmienie zielona mrozonka podnioslo no3 i przynosi skutki.

Zycie wprowadziłem za porada sklepu w ktorym robie zakupy ktory udostepnil ozywione skaly i wode. Przeanalizowal parametry wody i doradziala dodanie zycia zeby biologia ruszyla szybciej. Raczej wierze ze wiedza co mowia.
Tu sa chyba z tego co czytam dwie szkoly szybsza drozsza popularyzowana w usa i tansza dluzsza dla cierpliwych przewzajaca na forach w europie.  

Z tymi bakteriami to masz racje tu nie ogarniam chyba jeszcze tego tematu do konca, wydawalo mi sie po lekturze katalogu AF ze zamist vsv o ktorym tu wszyscy pisza preparat pro bio f bedzie idealnym zamiennikiem a przy okazji wprowadzilem bakterie probiotyczne z AF pro bio s. Ale tam jest z 5 produktow bakteryjnych w ich ofercie i kazdy cos tam robi ale nie kumam roznic. 
https://aquaforest.eu/pl/product-category/probiotics-and-nitrification/
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że udało Ci się opanować dino.

Co do suplementacji jodu (nie będę się odnosił do tego czy potrzeba czy nie) to są preparaty tylko z jodem i nie za bardzo rozumiem po co kupować cały zestaw mikro. Dodatkowo jak zużyjesz jod z tego zestawu to nie dokupisz tylko tej buteleczki a trace'y są pomyślane tak żeby tymi czterema buteleczkami uzupełniać wszystkie mikroelementy (oprócz jodu jest w niej fluor i brom).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Chis - z tym zestawe przedobrzyłem, kupujac to kompletnie nie zdawałem sobie sprawy że to jest zestaw komplementarny i trzeba to razem podawać. Zostawilem go sobie zamknietego na przyszłość. W zamyśle chciałem suplementowac jod Zoasom zeby sie ladniej wybarwiały ale chyba to nie takie proste, jak zaczolem czytac jak to podawac te suple z traca to troche zglupialem. 

Aktualne zdjęcie. Dino jest tam gdzieś miejscowo na pisaku juz tylko. Na skałach zaczęły rosnąć glony. 
df88cf9c0293.jpg

Edytowane przez ori3211 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chris_ek lubisz miec racje :) utworzyłem wątek w własciwym miejscu :)

 

 

@mazmaciek - no narazie mam na podstawkach do fragowania, A co myslisz o obecnym setupie ? u góry trzymam miejsce na jakies wymagajace swiatla spsy, na polce po prawej myslalem o jakiejs Capnelli, Briareum trzymam na piasku bo podobno potrafi popłynąć potem jakies Zoasy, Euphylie i grzybki ale to juz faktycznie moze poczekam troche z tym co mam niech to popracuje teraz troche. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.