Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie prościej dremel z diamentową tarczą z uchwytem? Dużo szybciej pójdzie i mniej nabrudzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie próbowałem, zdam relację jak już potnę i porobię szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Patent dosyć ciekawy:clappinglubie takie DIY i majsterkowanie .

Ta wyrzynarka ma regulacje obrotów ? 

Przemyśl też wymianę ostrza ( nożyka ) na bardziej drobniejszy żeby czasem nie szarpał ci ciętego koralowca , na uwagę również zasługuje sam blat roboczy który będzie miał kontakt z wodą , czy aby nie spuchnie od wilgoci z czasem ? 

Tak czy siak DIY ma potencjał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Brzesztot będziesz musiał odwrotnie przykręcić. Bo normalnie ma ząbki w górę , a to utrudni cięcie gdyż będzie szarpało .

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do blatu, pisałem że jest plexa, akurat na zdjęciu tego nie widać.

Jeśli chodzi o nożyk to długo szukałem, i znalazłem długość robocza nożyka 97mm, ząbki są ułożone w dół, (idea była taka-aby koral był przyciskany do blatu przy cięciu) próbne cięcia na: pleksa, deska, sklejka, panel, wychodzą bez szarpania, zaś krawędz z jednej i drógiej strony jest gladka.

W piątek opiszę jak działa na koralach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj udało mi się wypróbować maszynkę diy do cięcia korali.

Pierwsze cięcie to strach przed nie znanym, ale nie było tak strasznie.

Na pierwszy rzut poszła goniopora niebieska, obawiałem się że zachlapie całą chatę, jak kolega wyrzej pisał, trochę mnie przestraszył, nie nachlapałem nic tylko trochę było mokro na blacie od mokrych koralowców, każde cięcie gonioporek mimo tego że mają twarde szkielety to poszło dobrze, najlepiej się cieło alveoporę ponieważ ma strasznie miekki szkielet, nożyk się spisał nie szarpał i nie zauwarzyłem poszarpanej tkanki, jeśli chodzi o nożyk to wydaje mi się że jest troszkę za gruby, będę szukał cieńszego, chyba że znajdę piłę taśmową o srednicy ok 30-40 cm.Jedyne co mnie denerwowało to głośno chodząca wyrzynarka, która nie ma regulacji obrotów.

Korale zdipowałem, i po przyklejałem, są pootwierane i w sumie nie widać że coś z nimi robiłem.

Parametry, parametry Po4 trzymam dość wysoko 0,46 nie widzę żeby przeszkadzało to goniom a wręcz przeciwnie chyba lubią zasyfiałą wodę.

No3= 10-20 

Kh= 9,7 chcę zbić do ok 8,720230922_195018.thumb.jpg.3a4ab9b6c5ec96c246b3eff51b2b613f.jpg

Edytowane przez Alcoholik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Od dłuższego czasu prowadzę walkę z asterinami, wyciągam je po 3-4 dziennie, zastanawia mnie to z kąd ich tyle jest.

Wiem że lubują się w zoantusach, ale pewnego dnia moja goniopora się nie otwierała, powodem był przyklejony asterin, zobaczcie co zrobił20230930_091335.thumb.jpg.1824a6f79d1c3ad46ddb5f9b6d07c427.jpg

Mieliście takie przypadki?

 

 

Edytowane przez Alcoholik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mazmaciek napisał:

Czasami widuję u siebie asteriny, od kilku miesięcy moje goniopory chorują, ale nigdy nie widziałem na nich asterin 

Co się dzieje z twoimi goniami że chorują? Jakie są objawy może coś ci pomogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Alcoholik napisał:

zastanawia mnie to z kąd ich tyle jest

Zajrzyj latarką pod skałę lub zaczaj się w nocy to się zdziwisz ;)

U mnie asteriny raczej przebywają na skałach (a dokładniej od spodu lub w szczelinach) przez cały dzień, żerować wychodzą w nocy i żywią się glonami wapiennymi (pozostawiają ślady w postaci jaśniejszych placów). Na koralach raczej ich nie widuję, ale mimo to jak widzę rano na szybie to wywalam. Spec od zoanthusów powiedział mi kiedyś, że są różnie odmiany asterin i nie wszystkie są złe. Te u mnie mają czarno-szarą nakrapianą górę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, chris_ek napisał:

Zajrzyj latarką pod skałę lub zaczaj się w nocy to się zdziwisz ;)

U mnie asteriny raczej przebywają na skałach (a dokładniej od spodu lub w szczelinach) przez cały dzień, żerować wychodzą w nocy i żywią się glonami wapiennymi (pozostawiają ślady w postaci jaśniejszych placów). Na koralach raczej ich nie widuję, ale mimo to jak widzę rano na szybie to wywalam. Spec od zoanthusów powiedział mi kiedyś, że są różnie odmiany asterin i nie wszystkie są złe. Te u mnie mają czarno-szarą nakrapianą górę

Mam takie same, cimnoszare plamki.

Zrobiłem sobie małą dzidę, rurka a na końcu strzykawka i sukcesywnie je deportuję z akwarium.

Niestety jeden wyżarł mi gonioporę może przez przypadek się ukleił na niej ale mimo to zaczołem z nimi walczyć.

Akwarium przy karmieniu20230930_114648.thumb.jpg.502c9c6dac1ec170397f8c002da8b172.jpg

Zrobione przed chwilą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Alcoholik napisał:

Mieliście takie przypadki?

Z tego co zauważyłem u siebie  to asteriny nie tykają  zdrowego korala , w poprzednim akwarium miałem ich masę i krzywdy nikomu nie robiły , zjadały tylko obumierające części koralowców , teraz też ich mam parę i historia się powtarza .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Alcoholik napisał:

Co się dzieje z twoimi goniami że chorują? Jakie są objawy może coś ci pomogę

Pierwszą kupiłem w sklepie w Rzeszowie, piękna czerwona, po 2 miesiącach zaczęła oblewać skałę, rosła w oczach.

Po kilku miesiącach kupiłem drugą w sklepie koło Radomia, przyszła z widoczną utratą tkanki po bokach, wydipowałem, było ze dwa płazińce, włożyłem do akwarium z 5 cm od tej pierwszej. 

chwilkę przed tem wyskoczył mi mandaryn i u siebie wirków nie widziałem. 

Druga Goniopora nie wystawiła polipów ani razu, a pierwsza po kilku dniach też przestała polipować, powoli obie tracą tkankę. Widziałem wirki ze 2 razy, wyłapałem je ile mogłem, kupiłem nowego mandaryna i tych szkodników już nie widuje. 

Myślę że to jakaś choroba, tylko nie wiem jak się zabrać za leczenie, na upartego mogę je odkleić od skały 

Przez cały ten czas parametry nutrientów no3 -0 po4-0, dopiero od 2 miesięcu powoli idą w górę bo kupiłem kilka ryb, obecnie no3-5 ( salifert), po4 0,07 (hanka)poniżej 0,03 według saliferta, kh dość wysoko, zazwyczaj około 9, w ostatnim icp wyszedł zbyt wysoki glin, od zawsze tak jest, wyniki testów są w moim temacie 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dawno się nie odzywałem, akwarium działa dalej. 

Wczoraj miałem zabawę z cięciem włókniny, szybkie cięcie i są dwie rolki20240107_132722.jpg.51aabf72f88d4d78ce2a95fc08dc12eb.jpgZdjęcie akwarium

 

20240102_144108.thumb.jpg.efe9413b935cdcec49131d7c26c9462c.jpg

20240107_134439.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2024 o 13:01, chris_ek napisał:

Napisz lepiej co z gonioporami, jakieś sukcesy, porady jak je utrzymać?

Goniopory tak jak każdy inny koral lps czy też sps, trzeba być systematycznym i nie działać zbyt pochopnie.

Goniopory i Alweopory, jeśli chodzi o mnie i moje znikome doświadczenie z tymi koralowcami to tak, udało mi się pofragować, wszystkie fragi się przyjęły i żyją poza jedną na którą wlazł asterin i wypalił już naruszoną tkankę, chyba ją czymś zainfekował i gonia zeszła.

Parametry w jakich u mnie żyją są stabilne, co zauważyłem goniopory( bernardopory) uwielbiają Po4 nawet 0.60 wtedy pompują się jak oszalałe, nie stety mam tylko 2 rybki i Po4 spadło do 0,07 Hanką mierzone.

Jeśli chodzi o karmienie to karmię prochami co 2 dni rozrabiam i wlewam w toń.

Codziennie dozuję pompą fito w żelu easy boster 25,easy boster nano i easy sps evo do tego jeszcze nutrimarin.

Dozowanie z ręki co dwa dni AF rotifers, reef energy, jod, stront, molibden, codziennie No3.

Ponad pół roku miałem 2 gonie zieloną i niebieską obok siebie dotykały się i było ok, ale pewnego dnia skończyło mi się fito i po ok tygodniu niebieska zaczeła parzyć zieloną, wydaje mi się że zrobiła się konkurencja pokarmowa i musiałem je rozdzielić.

Co tu jeszcze dodać, strasznie jestem zakochany w tych koralach, fascynują mnie i jak tylko je widzę nie przechodzę obojętnie, na dzień dzisiejszy jak dobrze pamiętam jest odkrytych 168 odmian.

20240109_131620.thumb.jpg.35bec9c58c3bc842036254debfd73eed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

20240114_141035.thumb.jpg.0c4731123c56a31e217be52de4633717.jpgAktualizacja:

Parametry :

Zas-32

Po4-0.12

No3-2

KH-9.27

Mg- 1240

Ca-460

Temp-21 st

Edytowane przez Alcoholik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 21' w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Masz 21' w akwarium?

Tam mam 21stopni tyle co w pokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2024 o 22:56, Alcoholik napisał:

Goniopory tak jak każdy inny koral lps czy też sps, trzeba być systematycznym i nie działać zbyt pochopnie.

A zauważyłeś jakieś preferencje co do światła i ruchu wody, czy wszystkie wolą takie same parametry czy jednak są między nimi różnice?

Pokazywałeś kiedyś gonię taką ultra fluo oraz pisałeś o miętowej, golden nugets i pink - udało Ci się je utrzymać?

Podpytuję bo mam obecnie trzy, z czego zielona i różowa ładnie polipują a ta trzecia (już nie pamiętam dokładnie ale z białym środkiem) co jakiś czas trochę wypuści polipy a potem ciągle zamknięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chris_ek napisał:

A zauważyłeś jakieś preferencje co do światła i ruchu wody, czy wszystkie wolą takie same parametry czy jednak są między nimi różnice?

Pokazywałeś kiedyś gonię taką ultra fluo oraz pisałeś o miętowej, golden nugets i pink - udało Ci się je utrzymać?

Podpytuję bo mam obecnie trzy, z czego zielona i różowa ładnie polipują a ta trzecia (już nie pamiętam dokładnie ale z białym środkiem) co jakiś czas trochę wypuści polipy a potem ciągle zamknięta.

Jeśli chodzi o Golden i pink, w moim przypadku z tego co zauważyłem to muszą mieć dostarczane fito, miałem przypadek że przesyłka szła ponad 2 tygodnie, dostały w d*pę pokurczyły się i nie było ich widać na dodatek zarosły glonem, teraz zaczęły wyciągać polipy ale jeszcze nie tak jak kiedyś, powoli zwiększam dawkę fito 

Reszta goniopor te co mam to lubią umiarkowany ruch wody u mnie jest to 30% cyrkulator minimum jaki mogłem opuścić, pompą obiegową skręcona na 60%,chociaż mam dwie niebieską i zieloną przyklejone po prawej stronie skały tam szarpie nimi i jest ok nic im nie przeszkadza, co do światła jestem w 5 tygodniu jak białe zacząłem podnosić z 30, chcę osiągnąć 40 podnoszę 1% na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2024 o 22:56, Alcoholik napisał:

Codziennie dozuję pompą fito w żelu easy boster 25,easy boster nano i easy sps evo do tego jeszcze nutrimarin

W jakich porach podajesz te pokarmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mała aktualizacja

Zdjęcie zrobione przed chwilą 

Alcoholik.thumb.jpg.4dad6cbfd5f8ea5e2a89cbeb740ca81a.jpg

chris_ek- Fito dozuję w różnych dawkach 24h/dobę, dotego codziennie jod,mangan,stront,reef energy coral nutrition AB,oraz różne proszki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Miałeś jakieś zgony jeśli chodzi o Alveopory i Goniopory czy wszystko się trzyma??


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak padły mi chyba 4 goniopory jak je fragowałem, na dzień dzisiejszy 4 bernardopory dochodzą do siebie jak miałem brak fito, ale co zauważyłem przy podmiankach, które robieię 10l na tydzień, zmiana zasolenia raz daję od 32 do 40 i podmieniam.

Przepraszam ucięło mi wiadomość.

Przy podmiankach jeśli zmieniam zasolenie, korale wydają się być zadowolone, pompują się jakby dostały jakiegoś energetyka, powera. przy wyłączonym obiegu powiekaszają swoją masę 2-3 krotnie

 

Edytowane przez Alcoholik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.