Skocz do zawartości
Wojdl

Rozmnażanie błazenków

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Czy ktoś z was rozmnaża błazenki ? Chciałbym spróbować swoich sił z zwykłymi pomarańczowymi ale mam kilka pytań. Jakie błazenki kupić aby dobrały się w parę ? Czy 1kwarium 31l starczy dla rodziców ? Jaki baniak dla maluszków (mam do dyspozycji 25l i 17l chyba, że trzeba kupić inne ? ) ?

Liczę na szybką odpowiedź, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj wyszukiwarki, jest kilka tematów. Chcesz rozmnażać a nie znasz podstaw. Wszystkie błazenki rodzą się samcami i kupisz również 2 samce z czego silniejszy zmieni płeć. 
Zacznij od podstaw, a później bierz się za rozmnażanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuj, bo satysfakcja z rozmnożenia ryb we własnym akwarium, tym bardziej morskim, jest ogromna. Od pewnego czasu mam wrażenie, że to forum zmienia się w drugą "Elektrodę". Mamy "morską szlachtę", która ciut zmęczona odpowiadaniem po raz trzydziesty na te same pytania zaczęła od jakiegoś czasu pisać "poszukaj - było na forum" i "Wujek Google nie gryzie". Z jednej strony się nie dziwię, bo forum zawsze warto wcześniej przeszukać przed zadaniem pytania, bo a nuż znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Warto też pokopać w odmętach Internetu, bo choćby na zagranicznych forach, stronach i kanałach YouTube jest masa informacji na różne tematy. Z drugiej takie odpowiedzi mnie wkurzają, bo potrafią skutecznie zniechęcić nowe osoby do tego mocno niszowego, acz niesamowitego hobby. I zamiast grono się powiększać, każdy zamyka się w swoim słoiku i z czasem kiśnie w nim jak ogórek. A potem słoiczek rozrywa i kwas wylewa się szerokim strumieniem na innych. Tyle na ten temat, przepraszam za offtop.

Natomiast co do Twojego pytania - faktycznie przejrzyj sobie dostępne źródła, o których pisałem. Błazny zawsze dobiorą się w parę, tak jak pisał kolega wcześniej. Inną kwestią jest ich dojrzałość płciowa i warunki w akwarium. Ja na swoją parkę czekałem blisko 4 lata, ale później przez ponad 2 lata regularnie składały mi ikrę, dopóki nie wykończyła ich oodinoza, którą przywlokłem sobie z babką. Odchować nigdy nie próbowałem, bo brakowało czasu, le trochę na ten temat czytałem. Udało mi się za to kilka razy rozmnożyć i odchować Pterapogony. Wracając do błaznów - na pewno brałbym większe akwaria do rozrodu, bo jak wykluje Ci się ich kilkanaście, to nie utrzymasz parametrów, które podczas odchowu młodych muszą być bardzo stabilne. Gdybym sam miał coś robić w tym kierunku, pewnie postawiłbym na jakiś zbiornik w okolicach 60-100l. Potem musisz czekać na moment złożenia ikry, bo w zbiorniku ogólnym wylęg szybko stanie się pokarmem (są różne metody łapania, np. w nocy na latarkę i drobną siatkę), a w hodowlanym rodzice mogą skonsumować potomstwo po wykluciu, ale są potrzebni przy ikrze, bo wachlując ją płetwami zapewniają napływ świeżej i natlenionej wody, co zapobiega atakowaniu ikry przez pasożyty.

Rada ode mnie na poważnie - zanim zabierzesz się za rozmnażanie błazenków, załóż sobie kilka 1-2l pojemników i potrenuj hodowlę czystego fitoplanktonu, wrotki i wylęgu Artemii, bo maluchy czymś trzeba wykarmić, więc doświadczenie się przyda. I pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, a człowiek uczy się na błędach ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.