Skocz do zawartości
Sebastian1978

Kostka 30l - pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. 

To moje 2 podejście do akwarium morskiego, niestety pierwsze z braku miejsca, po bataliach z drugą połowicą upadło.

Powstał pomysł odpalenia nano rafy w 30l po krewetkarium Aquaela.

Oczywiście pobuszowałem trochę w sieci i pojawiło się kilka pytań. Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie i uwagi zwłasza osób, które miały konatkt z tak małymi rafami.

W akwarium chciałbym trzymać głównie korale miękkie. Myślę o zoa, xenia, koral słoneczny i anthelia ale też gdzieś znalazłem że blastomus może się utrzymać.
 

Jak wspomniałem trochę poszukałem i chciałbym wystartować na nastepującym sprzęcie:

 

1. Akwarium 30l Aquael kostka OptiWhite

2. Filtr kaskadowy Aquael FZN 3  lub TIDAL 110                  ( Tu pierwsze pytanie, czy warto dać więcej pieniędzy za Tidala czy FZN w zupełności wystarczy?)

3. Cyrkulator  TUNZE 6015 Turbelle nanostream                  ( Drugie pytanie: czy może lepiej poszukać czegoś z regulatorem? Co proponujecie w rozsądnej cenie?)

4. Filtr kubełkowy EHEIM Clasic 150   wypełniony ceramiką, lub jeśli się uda dostać to drobnymi kawałkami skały

5. Grzałka narurowa 70W , którą planuję założyć na powrocie z kubełka

6. Oświetlenie DIY  ( 3W  Royal blue      - 4 szt
                                     3W  8500 K           - 4 szt
                                     1W  UV 410 nm   - 1 szt
                                     1W  Red                - 1 szt
                                     1W  Green            - 1 szt)      
Wszystkie LED'y z soczewkami 60 stopni, zamknę w obudowie po oświetlaczu 30W  (jutro postaram się wrzucić jakieś poglądowe fotki).

Chciałbym odpalić na żywej skale, możecie polecić jakieś dobre źródło? 

 

Z góry dzięki za uwagi.

Jeśli coś pokręciłem w nazewnictwie, wybaczcie... ciągle się uczę

 

pozdro.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Sebastian1978 napisał:

2. Filtr kaskadowy Aquael FZN 3  lub TIDAL 110                  ( Tu pierwsze pytanie, czy warto dać więcej pieniędzy za Tidala czy FZN w zupełności wystarczy?)

Zdecydowanie lepszy będzie Tidal 55 , większa pojemność i moc. Mam i używam, kaskada jest bardzo cichutka, w kostce będzie dobrze mieszać. Na początek może okazać się za mocna ale to zawsze będziesz mógł skręcić przepływ.

11 godzin temu, Sebastian1978 napisał:

3. Cyrkulator  TUNZE 6015 Turbelle nanostream                  ( Drugie pytanie: czy może lepiej poszukać czegoś z regulatorem? Co proponujecie w rozsądnej cenie?)

Kaskada jak pisałem wyżej na początek wystarczy. Za te pieniążki lepiej kupić auto-dolewkę. Bez tego nie wyobrażam sobie akwarium morskiego. Polecam Levelautomatic EYE Aqua Trend. Mała, zgrabna i nigdy mnie nie zawiodła. Ewentualnie dolewka grawitacyjna , ale będzie troszkę szpecić akwarium.

11 godzin temu, Sebastian1978 napisał:

4. Filtr kubełkowy EHEIM Clasic 150   wypełniony ceramiką, lub jeśli się uda dostać to drobnymi kawałkami skały

5. Grzałka narurowa 70W , którą planuję założyć na powrocie z kubełka

Kubełek będzie moim zdanie zbyteczny, grzałka raczej też. Lampa nagrzeje wodę. Ja w reefmaxie nie używam, lampa i cyrkulatory dostatecznie podnoszą temperaturę. Latem muszę zbijać wiatrakiem.

11 godzin temu, Sebastian1978 napisał:

Chciałbym odpalić na żywej skale, możecie polecić jakieś dobre źródło? 

Z frachtu raczej nie dostaniesz. Sprawdź marco rock albo fiji pukani. Osobiście wybrałbym pukani- lekka, porowata i atrakcyjna wizualnie. Zbiegiem czasu trzeba ją dobrze przedmuchiwać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej, sama Kaskada. Fzn w zupełności wystarczy, jeśli chodzi o falownik to ja bym w ogóle polecał ci najtańszy jvp, u mnie się super sprawdza i nie widzę potrzeby zakupu takiego z regulacją do kostki. Poza tym fzn sama w sobie daje mocną cyrkulację. 
Jeśli chodzi o żywą skalę to wszystko zależy, dobrą możesz kupić w sklepie typu erybka ale tak samo dobrą znajdziesz na olx jeśli poszukasz. Ja nie pamiętam z którego sklepu mam moją ale to był raczej niszowy sklep internetowy a skała była niczego sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, mazmaciek napisał:

A może znajdziesz kogoś kto do sumpa te kilka kg skały by włożył aby ożywić, ze dwa tygodnie i masz super skałę  

Bardzo dobry pomysł:clapping

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mazmaciek napisał:

A może znajdziesz kogoś kto do sumpa te kilka kg skały by włożył aby ożywić, ze dwa tygodnie i masz super skałę  

Hmm o tym nie myślałem.

Poszukam w okolicy, może znajdę kogoś kto by wspomógł. 
dzięki bardzo za pomysł.

Czy przy tym podejściu lepsza będzie skała sztuczna czy such naturalna?

 

Pozdrawiam

10 godzin temu, natan2012 napisał:

Zdecydowanie lepszy będzie Tidal 55 , większa pojemność i moc. Mam i używam, kaskada jest bardzo cichutka, w kostce będzie dobrze mieszać. Na początek może okazać się za mocna ale to zawsze będziesz mógł skręcić przepływ.

Czy dobrze rozumiem, że zamiast Tidal 110 polecasz 55  - wydawało mi się że 110 jest większa

10 godzin temu, natan2012 napisał:

Kaskada jak pisałem wyżej na początek wystarczy. Za te pieniążki lepiej kupić auto-dolewkę. Bez tego nie wyobrażam sobie akwarium morskiego. Polecam Levelautomatic EYE Aqua Trend. Mała, zgrabna i nigdy mnie nie zawiodła. Ewentualnie dolewka grawitacyjna , ale będzie troszkę szpecić akwarium.

Myślałem o dolewce grawitacyjnej. Akwa ma stanąć w szfce z wysoką koroną i tam chcę schować grawitacyjną dolewkę. 

 

Teraz klecę lampę, postaram się za wkrótce dać parę fotek jak wygląda.

Może pojawią się jakieś rozwiązania których nie brałem pod uwagę jak z tą skałą w sumpie

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to powiem Ci jeszcze taką rzecz że ja jak będę stawiał kolejne akwarium to tylko na suchej skale i bakterie. Zero wody, skały itp. z działającego akwarium. wszystkie szczepki i ryby z przynajmniej 2 tygodniową kwarantanną do tego ze 3 razy dipowane międzyczasie. Jest z tym masa roboty ale jest też szansa że w akwarium nie będzie plag. 

Obecnie przez moją niefrasobliwość i brak doświadczenia mam ślimaki osiadłe i płazińce, miałem też walonię i aiptazję ale z tym sobie jakoś poradziłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram pomysł kolegi @mazmaciek. Zrobiłbym teraz to samo i pewnie nie miałbym problemów z dzikimi Palythoa zarastającymi zbiornik jak chwasty, a toksyczne to, więc trudno wytępić, nie byłoby zapewne ślimaków osiadłych, Aiptazji, itp. Jasne - zawsze możesz coś przywlec, ale szanse są w takim przypadku znacznie mniejsze. Minus to oczywiście ciut dłuższe dojrzewanie, ale przy pomocy obecnie dostępnych specyfików, typu ATM Colony i z tym można sobie poradzić. Natomiast co do kwarantanny - przy 30 litrach ciężko stawiać zbiornik kwarantannowy, ale u nas brak porządnej kwarantanny niestety pokutuje. Sam pozbyłem się w październiku zeszłego roku calutkiej obsady, bo przywlokłem sobie oodinozę z babką. W USA systemy kwarantannowe są znacznie bardziej popularne. A u nas - pozostaje kupować życie w sprawdzonych sklepach, które uczciwie prowadzą kwarantannę u siebie. A są takie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, natan2012 napisał:

Tidal 110 by pralkę z koszteczki zrobił:lol: zdecydowanie 55 starczy.

Dzięki, wezmę Tidala 55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze uruchomienie lampy DIY już za mną.

Całość elektroniki zabudowałem na płytce stykowej do arduino uno, wszystko na złączkach, żeby było łatwiejsze do serwisowania.

Obudowa lampy to stary oświetlacz ledowy, przy okazji robi za całkiem wydajny radiator.

Na razie pracuje tylko w trybie ON/OFF ale w weekend zabiorę się za pisanie programu płynnej regulacji mocy świecenia, z efektem świtu i zmierzchu.

Wrzucam kilka poglądowych fotek.

Uwagi mile widziane.

Pozdrawiam

Led_diy_1.jpg

Led_diy_2.jpg

Led_diy_3.jpg

Led_diy_4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.