Skocz do zawartości
Nemoaqua

Bardzo małe prawie punktowe robaki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

W akwarium szczególnie po południu na gorze skał obserwuje wiele przemieszczających się w miarę szybko bardzo małych robaków jak pchły o rozmiarze do 1 mm. 
 

Chodza mi po Sarcophytonie i może dlatego właśnie jak się one po południu pojawiają, chowa polipy a one po nim chodzą 

 

Co to może być?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie wrzucić jakieś zdjęcie? Bo tak po opisie to ciężko... Równie dobrze mogą to być widłonogi. U siebie mam tego od groma, ale są pożyteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić ale są za małe. Wyglądają jak małe kropki na szczycie skał. Dążą do światła w ten sposób. Potrafią dość szybko się przemieszczać po skale ale również wchodzą jeden na drugiego aby być bliżej lampy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mając zdjęcia ciężko jest stwierdzić czy o to ci chodzi, ale sprawdziłem anglojęzyczne fora i znalazłem np coś takiego

https://www.nano-reef.com/forums/topic/355902-random-white-spots-forming-on-live-rock/https://www.nano-reef.com/forums/topic/355902-random-white-spots-forming-on-live-rock/

ktoś stwierdził że to białe algi wapienne. W innym wątku ktoś powiedział że to mogą być bardzo małe „zarodki” niezbyt pożytecznych ślimaków, które wkrótce przeobrażą się w wyraźnie widoczne ślimaczki. 
Pisali też o widłonogach.

Sprawdź sobie jak wyglądają spirorbis worms i porównaj. 
Takich białych małych stworków jest cała masa, więc ciężko jednoznacznie stwierdzić. Z nimi nic nie zrobisz bo jak niby miałbyś się ich pozbyć, znając życie ich liczba się zmniejszy. Jak długo masz akwarium? Jeśli to świeża sprawa to tymbardziej nic dziwnego, u mnie to pojawiał się każdy rodzaj takich robaczków a po pewnym czasie znikał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szczegółową odpowiedź. Na forach po angielsku również szukałem ale jakoś nie pasowały mi zdjęcia do moich robaków. Wszystkie były większe od moich. Sprawdzę linka, którego mi podesłałeś. 
 

Moje akwarium ma już kilka miesięcy ale wcześniej prawie nic nie rosło. Testów nie robiłem i pewnie poziomy azotu były mocno przekroczone. Około dwa tygodnie temu wsadziłem makroglony a tydzień temu bardzo dobry odpieniacz i nastąpiła eksplozja życia. Wszystko ruszyło. Wcześniej nawet asteriny się nie rozmnażały, co pewnie powinno cieszyć w normalnych warunkach. 
Będę obserwować, czy te robaczki w coś ciekawego się przekształcą.

 

dziekuje i pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ja myślę że nie ma się czym martwić, jak sam mówisz życie ruszyło to i te wszystkie robaczki zrobiły bum więc jest ich sporo :) ale to minie. A pokazałbyś swój zbiornik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic specjalnego. Lampa testowo zamontowana itd. Filtra nie mam i nie planuje montować. Jest sporo skały i piasku dla bakterii. W ciągu tych dwóch tygodni nawet Caulastrea zaczęła się dzielić. Akwarium ma 128 litrów. Nie dolewam do pełna aby rybki nie wyskoczyły. Poza tym szafkę będę musiał wzmocnić. Koralowce są nie wymagające. Niedługo wsadzę Montipore albo inny prosty Sps i może Euphilie Hammer

IMG_2330.jpeg

Edytowane przez Nemoaqua (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.