Skocz do zawartości
drogba_37

Rozregulowany sump / zakup nowego? / modyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium słodkowodne, roślinne, ale pozwoliłem sobie tutaj bo więcej jest tu posiadaczy duzych zbiorników z sumpem.

Akwarium 1240L, sump 140L, hula to wszystko już od dobrych 5 lat. Ale teraz mam chwile żeby w końcu zabrać się za modyfikacje sumpa, lub poszukać przyczyny dlaczego tak pracuje nieprawidłowo. chodzi o to że 2-3 może góra 6 dni pracuje ok, po czym nagle woda albo drastycznie obniża swój poziom w sumpie (podwyższając w akwarium), albo odwrotnie, woda przelewa się z sumpa do kanalizy (zabezpieczenie sumpa) obniżajac poziom w akwarium. Na 99% mogę wykluczyć wadę pompy z sumpa, bo przemieliłem ich z 5 rodzajów i zawsze to samo. a może to wina bardzo małej komory gdzie w sumpie pracuje pompa (zdjęcie w załączniku)?, mam w planach zmienić komorę sumpa i ten temat zanalizować, ale to trochę roboty będzie bo jak 5 lat temu robiłem hydraulike to tak na sztywno, jeszcze nie miałem takiej wiedzy. a może ktoś miał podobny problem i cos napisze?

 

 

1693970481594.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie całego sumpa. Jak masz zrobione zzabezpieczenie do kanalizacji?

To co piszesz jest generalnie niemożliwe, o ile pompa pracuje prawidłowo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze przychodzi na myśl przytkany przepływ w jednej z komór. Poziom wody rośnie to wzrasta ciśnienie słupa wody więc ma "siłę" przepchać się przez miejsce o gorszym przepływie. Potem poziomy się wyrównują i cykl zaczyna się od nowa. Ewentualnie przytyka się jakaś rura na spływie/powrocie  z takim samym skutkiem?

Drugą opcją to masz duże wahania napięcia w sieci, które wpływają na wydajność samej pompy chociaż nie wiem czy to możliwe żeby aż w takim stopniu zaburzało. Mnie sie tak działo czasem wieczorem że woda w kominie chlupała jakby za mały przepływ był, rano już tego problemu nie było. Pompka firmy jebao więc tej samej firmy jak Twoja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem zdjęcia jak to wygląda, ale połapać sam się nie mogłem, więc zrobiłem krótki film jak to u mnie wygląda, bo chciałbym wreszcie ten problem na zawsze rozwiązać:

komin i sump - YouTube

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty jak tam dolejesz wodę RO to ci się właśnie nie przelewa? Ogólnie stawiam hipotezę, że twój problem to niestabilny poziom wody spowodowany brakiem dolewki automatycznej.

 

Pompa NIBY powinna pracować stabilnie... ALE... nie do końca.

Ja u siebie zauważyłem takie coś (mam DCP10000):

- jak robię podmiankę, to wlewam 40l wody do sumpa (na uruchomionym obiegu). Rośnie poziom wody w sumie.

- wtedy - mimo, że nie zmieniam mocy pompy - więcej wody pompa pompuje do góry i w akwarium rośnie minimalnie (naprawdę minimalnie) poziom wody
- woda zaczyna się przelewać przez rewizje i wyraźnie pojawia się siorbanie.

Nie wiem czym to jest spowodowane, spec od fizyki musiałby się wypowiedzieć. Myślę, że to przez to, że jest więcej wody --> wyższy słup wody wywiera większy nacisk na pompę --> pompie łatwiej pchać wodę w górę --> rośnie poziom wody w akwarium.

Jeśli u ciebie poziom wody w komorze z pompą się zmienia, to będzie się też zmieniać wydajność pompy i będą wahania.

Postaw pojemnik na wodędo dolewki na sumpa, kup automatyczną dolewkę grawitacyjną i sprawdź.

Sprawdź też, czy te gąbki nie przytykają przepływu. Ogólnie to nie jest dla nich dobre miejsce w takiej komorze.

 

A tak poza tym to ni wiem kto robił tego sumpa ale jest ujowo zrobiony. Na jaki % masz ustawioną obiegówkę? Wygląda jak woda ledwo płynie przez sumpa.

PS. Ładne akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta dolewka wody RO to tylko przy wymianie wody, raz na miesiąc, podmieniam 40% wody i tylko wtedy uzupełniam wodą RO. Także to nie tu jest wina. 

Ta gąbka w przedostatniej komorze to tez jakoś tak ostatnio tam powędrowała, wczesniej ta komora była pusta, doraźnie tam wkładałem węgiel jak była potrzeba, także to też nie tu problem.

Natomiast wezme pod lupę temat automatycznej dolewki, nigdy tego nie miałem, nawet nie wiem jak to działa i wygląda. Ale chyba cos podobnego jak automatyczna dolewka to ja mam, ten kranik ustawiam na kropelkowanie, tak 1 kropla na 2-3 sekundy, ale moze to niedokładne było, sam nie wiem....

Ta automatyczna dolewka, to cos takiego?

Aqua-Trend Automatyczna dolewka grawitacyjna / zbiornikowa 4L Sklep akwarystyczny online ▷ Trzmiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://coralhouse.pl/pompy-do-akwarium/33481-automatyczna-dolewka-grawitacyjna

Chyba o dwóch różnych rzeczach piszemy. Sam na filmiku mówisz, że kran odkręcasz, żeby wodę uzupełnić. To jest dolewka. Postaw kanister na sumpie, do niego z kranu wodę, wężykiem do dolewki i masz z głowy. Raz na kilka dni odkręcisz kran i reszta się robi sama.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, katani napisał:

https://coralhouse.pl/pompy-do-akwarium/33481-automatyczna-dolewka-grawitacyjna

Chyba o dwóch różnych rzeczach piszemy. Sam na filmiku mówisz, że kran odkręcasz, żeby wodę uzupełnić. To jest dolewka. Postaw kanister na sumpie, do niego z kranu wodę, wężykiem do dolewki i masz z głowy. Raz na kilka dni odkręcisz kran i reszta się robi sama.

ok, rozumie, o co kaman, dzieki.

A powiedz mi jeszcze czy są takie dolewki żeby pojemnik stał nie ponad a obok sumpa? chodzi o jakąś pompkę chyba w zestawie takiej dolewki...pytam bo u mnie szafka strasznie niska, ustawić pojemnik (kanister) ponad sump to ciężko będzie, a mam akwarium 100L które mogłoby służyć jako taki kanister tylko by stało obok -- tam mam mega dużo miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, drogba_37 napisał:

ok, rozumie, o co kaman, dzieki.

A powiedz mi jeszcze czy są takie dolewki żeby pojemnik stał nie ponad a obok sumpa? chodzi o jakąś pompkę chyba w zestawie takiej dolewki...pytam bo u mnie szafka strasznie niska, ustawić pojemnik (kanister) ponad sump to ciężko będzie, a mam akwarium 100L które mogłoby służyć jako taki kanister tylko by stało obok -- tam mam mega dużo miejsca

Pewnie, że są, ale wtedy już z pompką i czujnikiem.

https://coralhouse.pl/pompy-do-akwarium/101944-levelautomatic-v3-pompa-automatyczna-dolewka


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.