Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczyna to fajnie wyglądać.

Akwarium wyczyszczone i jak na razie nie ma nowych plag.

Za tydzień w sobotę będą dwie rybki, krewetka i kilka ślimaków. Niestety muszę po to jechać 500 km w jedna stronę. Sklep nie wysyła, może w lecie ale w zimie nie ma opcji. Uroki życia w Norwegii :D

Dzisiaj przed podmiana wody

PO4- 0

NH3- <0.15

NO3- 2.5

NO2- 0

KH- 8.9

Zasolenie 1.024  i tutaj mam mały problem, Zasolenie mi spada i nie wiem czemu :angry:

Raz w tygodniu bakterie Special Blend

Dwa razy w tygodniu Reef Energy AB+ 0.5 ml

Czy przy tych parametrach wody podawać NOPO-X z Red Sea? Czy poczekać aż będzie więcej życia?

 

Kilka fotek  /Musze ogarnąć jak robić zdjęcia w morszczaku ;)/

 

 

20240203_161230.jpg

20240203_161055.jpg

20240203_161101.jpg

20240203_161108.jpg

20240203_161119.jpg

20240203_161200.jpg

20240203_161134.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę wieczorem przywiozłem rybki, ślimaki, kraba i krewetki.

Rybki  błazenek i tak zwany doktorek.

Dwie krewetki Lysmata Amboinensis

Ślimaki dwa Nassarius, dwa Trochus sp, dwa Bumble Bee Snail

Krabik Lybia Tesselata

Przed wpuszczeniem aklimatyzacja. Wpuszczenie do akwarium po zgaszonym świetle.

W niedziele rano jest tylko błazenek. Ślimaki się rozlazły. Krewetki weszły pod skały. Doktorka nie było, przed włożeniem do akwarium wydawał się w kiepskiej formie. Ale nagle się pojawił pełen życia. W niedziele nakarmiłem rybki. Wykazywały zainteresowanie pokarmem. Wieczorem po zgaszeniu światła zauważyłem ze doktorek wpływa w szczelinę po skalami. Pomyślałem ze na noc szuka schronienia.  W poniedziałek już się nie pojawił. Błazenek normalnie pływał i wykazywał zainteresowanie jedzeniem. Krewetki nadal pod skalami. Dzisiaj rano przed zapaleniem światła błazenek jeszcze pływał. Po godzinie 12 już go nie było i nie wiem gdzie jest. Na akwarium jest siatka. Był mały, pomyślałem ze wciągnęło go do skarpety. Ale nie. Nie wiem gdzie może być. Jest tez tylko jedna krewetka. Druga mało ruchliwa i nawet daje się złapać ręką bez problemu. Wpadłem w lekka panikę. Szybko testy.

KH- 8.6

PH- 8.15

PO4- 0

NH3- <0.15

NO3- 0

NO2- 0

Zasolenie 34 ppt

I teraz zagadka. Co zabija moje rybki i krewetki. Kraba tez nie widziałem, ale raczej prowadzi skryty tryb życia. Ślimaki łażą i jedzą. Widać to szczególnie na tylnej ścianie. Sieczki po przejściu ślimaka. Nie widzę tylko Nassarius, ale pewnie się gdzieś zakopały. Korale wyglądają dobrze.

Do akwarium leje tylko bakterie.

Jedyny problem jaki zauważyłem to ze dolewka dolała dużo wody. Podejrzewam ze ślimak przytkał przelew. Ale zasolenie było OK.

Pojawiło się tez trochę glonów, które czyszczę i odsysam.

Jechałem po tez rybki 1000km. Nie chodzi już o koszty. Hobby musi kosztować. Ale o te stworzenia.

Boje się do akwarium wpuszczać nowe życie, aby znowu czegoś nie zabić.

Trochę się podłamałem, ale się nie poddam.

 

Macie większe doświadczenie. Może macie jakieś teorie co to może być.

Edytowane przez Sevarar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po akcji którą opisałem wyżej, zrobiłem test ICP.

Wczoraj dostałem wynik.

Chrom dużo za dużo, tak mi się wydaje

Ale prosiłbym Was o zerkniecie na test i ocenę.

2024-03-10-Pierwszy.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, chris_ek napisał:

Najważniejsze to zasolenie

Zasolenie mi spada przez ślimaki, wchodzą na kratkę przelewowa zatykając ja i dolewka dolewa RO. Po odparowaniu zasolenie wraca do normy. Do momentu jak ślimaki znowu się nie pojawia na przelewie Mad Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem.

5 godzin temu, chris_ek napisał:

jod i żelazo; trochę nisko też azotany

 

Zacząć podawać jodynę i żelazo? Mam Iron+ i Iodine+ z Red Sea

A azotany pewnie się podniosą jak pojawia się ryby, czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sevarar napisał:

Zasolenie mi spada przez ślimaki, wchodzą na kratkę przelewowa zatykając ja i dolewka dolewa RO. Po odparowaniu zasolenie wraca do normy. Do momentu jak ślimaki znowu się nie pojawia na przelewie Mad Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem.

Nie wiem jak to wygląda więc nie podpowiem, natomiast zastanawia mnie dlaczego zasolenie spada poniżej ogólnie przyjętej dolnej granicy. Czyżby dolewka aż tyle wlewała że spada o 4 stopnie? A może wyjściowo masz zbyt niskie?

1 godzinę temu, Sevarar napisał:

A azotany pewnie się podniosą jak pojawia się ryby, czy się mylę?

To najlepsza droga na podniesienie azotanów, ale spokojnie z tym żeby nie przedobrzyć bo to młody zbiornik i póki co będzie mocno konsumował nutrienty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli próbkę wysyłałeś to azot będzie zafałszowany. W wodzie są bakterie które cały czas go przerabiają i zanim dojdzie do badania to część może zmienić formę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W piątek wpuściłem do akwarium dwa błazenki, dwie krewetki i parę ślimaków.

Przyszły tez korale.

Testy na drugi dzień po wpuszczeniu ryb przed podmianka

PO4- 0.14

NH3- 0.25

NO3- 0.2

NO2- 0.01

PH- 8.3

KH- 10.2

Na chwile obecna do akwarium leje bakterie raz w tygodniu po podmianie. Teraz to są Stability. Dwa razy w tygodniu po 0.2 ml podaje Iron+ i Iodine+ Test ICP wykazał tego brak.

Zastanawiam się czy zacząć coś podawać dla korali? Mam ich 12 sztuk. Mam  Reef Energy Plus

 

20240326_211502.jpg

20240326_211532.jpg

20240326_211546.jpg

20240326_211730.jpg

 

 

Wczoraj jeden z błazenków zaczął się dziwnie zachowywać. Rano przyjął pokarm, ale popołudniu już nie był zainteresowany jedzeniem. Dzisiaj również nic nie zjadł. Większość czasu spędza przy dnie. Co jakiś czas pływa z drugim. W czasie karmienia ucieka na dno. Zastanawiam się czy to normalne zachowanie?

  20240326_211524.jpg.38b0368c88c015dffef3ce2a693433b5.jpg

Edytowane przez Sevarar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błaznowi zafunduj jakiegos ukwiała  i przestan lac rózne specyfiki  szkło młode nie stabilne jak zaczniesz lac do niego chemie pd poczatku  to nigdy nie dojdzie do siebie. bedzie tylko  gorzej Jak powiesz za 7-8  miesiecy  ze masz zbiornik stabilny to wtedy uwierze .Korali tez nie musisz dokarmiac narazie masz takie ze wystarczy im światło 

 

Edytowane przez bmirek1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bmirek1 napisał:

Błaznowi zafunduj jakiegos ukwiała

Mam obawy przed ukwiałem w tak małym zbiorniku. Straszą ze będzie łazić po całym akwarium albo zarośnie cala skale.

 

1 godzinę temu, bmirek1 napisał:

Korali tez nie musisz dokarmiac narazie masz takie ze wystarczy im światło 

Super, w takim razie tylko światło :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Sevarar napisał:

Mam obawy przed ukwiałem w tak małym zbiorniku. Straszą ze będzie łazić po całym akwarium albo zarośnie cala skale.

 

Super, w takim razie tylko światło :rolleyes:

to własnie lepiej zeby teraz łaził az znajdzie sobie miejsce poki nie masz drogich korali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mazmaciek napisał:

A może kup sobie ukwiał crossa

Właśnie miałem pytać czy są jakieś mniej kłopotliwe ukwiały.

Super dzięki :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.