Skocz do zawartości
Mapet

Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Mam na imię Maciek i właśnie przymierzam się do spełnienia marzenia, które chodzi za mną od dzieciństwa – akwarium morskiego. W związku z tym będę bardzo wdzięczny za Wasze porady i cenne doświadczenie, którego mi niestety brakuje.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że wielkość akwarium jest podyktowana wieloma względami jak dla przykładu kompromis z żoną, ilość dostępnego miejsca oraz fakt, że będę się zapewne przeprowadzał w przeciągu roku i nie chcę tego robić z małym basenem zasiedlonym morskimi stworzeniami. I tak – po lekturze forum wiem, że większe akwaria mają stabilniejsze parametry i można powiedzieć prowadzą się łatwiej :)

Założenie zbiornika jest takie, żeby było w stanie przetrwać bez większych problemów i uwagi powiedzmy do dwóch tygodni (o ile tak się da). Mam też kota więc ktoś będzie przychodził jak mnie nie będzie, ale nie chciałbym, żeby to co ma zrobić przy akwa go przerosło.

Planowana obsada raczej mieszana – zacznę jak wszyscy od miękkich później LPS i SPS, natomiast chcę wycisnąć z dostępnej objętości, ile się da i mieć później czym zasiedlać większe akwarium, jeżeli się pojawi po przeprowadzce.

Mieszkam w Norwegii i nad otwarte morze mam 15 minut samochodem więc pomyślałem sobie, że akwarium wystartuję na wodzie morskiej i podmianki też zapewne bym robił tą metodą – co o tym sądzicie? Na święta jadę do Polski i tam chciałbym dokupić resztę potrzebnych rzeczy, bo dostępność i wybór jest zdecydowanie większy.

Ostatnio udało mi się kupić używany sprzęt, ale muszę jeszcze dokupić kilka rzeczy i nie bardzo wiem jakie. Chciałbym, żeby akwarium było w miarę możliwości ciche.

Mam też pytanie odnośnie ustawienia go w domu – słyszałem, że nie może to być miejsce nasłonecznione ale czy jest tak w rzeczywistości?

To co mam:

Akwarium - Waterbox Cube 20 (76L) z panelem 3 komorowym: pierwsza do której prowadzi grzebień z miejscem na skarpetę 8cm x 8cm, druga 21,3cm x 8cm, trzecia 13,3cm x 8cm z której jest wylot pompy.

Filtr RO – easy line 190

Grzałka z termostatem 50W

Automatyczna dolewka H2Ocean

Dwa falowniki – Jebao SLW10 i jakiś mocniejszy Eheim (chyba 4000l/hr)

Przyrząd do mierzenia zasolenia

Pompa obiegowa 1000l/hr ale zepsuta więc do wymiany

Jakieś testy i dodatki, rurki, trzymadełka itp. Jak na zdjęciu.

Do dokupienia:

Lampa – genaralnie myślę o czymś modułowym, co będę mógł wykorzystać przy większym zbiorniku dokładając kolejne sztuki. Może chodzić na mniejszej mocy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Chciałbym, żeby ładnie świeciło, miało wschody i zachody, tryb nocny i kanał UV jako, że będę się starał obsadzać akwarium jak najbardziej kolorowymi koralami fluo. Co do kosztów to wiadomo – nie chcę wydawać fortuny, ale nie jest też tak, że muszę się trzymać jakiegoś budżetu. Nie chciałbym być w sytuacji, kiedy chytry musi dwa razy płacić – pierwszy bo był chytry a drugi bo musi zmienić to co kupił wcześniej. Myślałem o AI Hydra albo RedSea 50 albo 90. Nie wiem tylko czy te lampy to nie jest przesada…

Odpieniacz – czy dawać, a jeżeli tak to jaki?

Co wkładać do panelu i ile? Widziałem w zestawie, że były używane jakieś kulki ceramiczne, węgiel, gąbki i skarpeta.

Chciałbym mieć piach w akwarium – ile i jaki kupić?

Jaka skała – sztuczna/sucha/ceramiczna czy żywa/naturalna i ile?

Jaką sól i ile kupić?

Jaką pompę obiegową wybrać? Czy 1000l/hr będzie wystarczająca, a jak tak to jaki model?

Czy wkładać mniejszy falownik (Jebao) do akwarium czy sama pompa obiegowa wystarczy?

Jakie dodatki/jedzonko dla koralowców/rybek kupić i ile?

Co jeszcze dokupić?

Przepraszam za taką ilość zapewne prozaicznych pytań, ale mam szansę na zakupy w Polsce i nie chcę jej zmarnować, a akwarium chcę postawić raz a dobrze ;)

Bardzo Was proszę o pomoc. O porady jak to wszystko zmontować i wystartować będę pisał później jak już będę miał komplet :D

Pozdrawiam, Maciek

Zdjęcie WhatsApp 2023-11-28 o 14.12.49_907e14ed.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2023-11-28 o 14.19.10_a2b1fc68.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

postaram się zwięźle odpowiedzieć, jak ja to widzę.

Co dokupić:

1. Sól syntetyczna do sporządzania świeżej wody. Kup zaraz duże wiadro, np. 25kg. Nie startowałbym na samej wodzie morskiej z norweskich wód. Nie wiadomo, co tam siedzi. Są norweskie fora akwarystyczne. Mógłbyś się podpytać. Jednak sól musisz mieć. 

2. Odpieniacz: panel jest wąski, więc szukałbym czegoś , co dałoby radę powiesić na tylniej ścianie, aby był łatwy w czyszczeniu i obsłudze. Ewntualnie taki mały wewnętrzny tylko pod ten wymiar akwarium.   Generalnie odpieniacz może być przewymiarowany, jeśli w przyszłości chciałbyś mieć większy zbiornik. Zakładam, że sumpa nie bedziesz miał - wtedy najlepiej odpieniacz wewnętrzny.

3. Lampa: sam prawdopodobnie skuszę się na polski produkt  Reef flare. Przy większym zbiorniku dolożysz drugą lampę albo samą belkę LED. Serwis masz prakrtycznie pod ręką.

4. Skała: żywa naturlana jest najlepsza. Jak to przewieziesz przez granicę... Twója w tym głowa. A jak nie to sucha naturlana (trzeba przepłukać, wyczyscic, trochę zabawy) albo bdb syntetyczna (dobrze wypłukać).

5. Piach : wydaje mi się , że na pierwsze akwarium lepiej bez piachu. Później zawsze możesz dodać "dla oka" warstwę 1cm. Sprawa na przyszłość.

6. W panelu: ceramika , grzałka, może trochę skały. Jeśli gąbka to będzie wymagać częstego płukania (tylko jako filtr mechaniczny).

7. Filtr RO : musisz wymienić wkłady i dodać komorę na DI.

8. Pompa obiegowa 1000/1500L styknie.

9. Pompa cyrkulacyjna : te co masz wystarczą.

10. Żadnego jedzonka nie kupuj jeszcze. Napisz jaką obsadę chciałbyś mieć, to wtedy można dokładniej dobrać sprzęt i resztę eci-peci. Np. parka błazenków, jakieś krewetki, krabiki, ślimaki, kilka miękasów. Wtedy same podmianki i ujedziesz BEZ odpieniacza. Nie żałuj na ilości skały jakakolwiek to by była. 

11. Automatyczna dolewka - jeśli byłbym w domu każdego z dnia, to w tak małym akwarium dolewałbym z ręki. Za dużo tych kabli i ustrojstwa. Przy takiej kosteczce minimalizm chyba sprawidzi się lepiej. Ja mam automatyczną dolewkę , bo właśnie siedzę w Mo i Rana.

 

Pozdrawiam,

Rafał

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Mapet napisał:

Mieszkam w Norwegii i nad otwarte morze mam 15 minut

Witaj

A w której części Norwegii jeśli to nie tajemnica?

Tez mieszkam w Norwegii i zaczynam przygodę.

13 godzin temu, Mapet napisał:

pomyślałem sobie, że akwarium wystartuję na wodzie morskiej i podmianki też zapewne bym robił tą metodą – co o tym sądzicie?

Tez się bardzo nad tym zastanawiałem. Mieszkam nad fiordem i dużo farm rybnych.

Można by wypłynąć w otwarte morze, ale w zimie w czasie sztormów może nie być możliwości do pobrania wody. A nie wiem jak by akwarium reagowało jak bym zaczął podawać nagle robiona solankę :mellow: Słyszałem ze kilka osób jest tak prowadzących akwarium. Wodę z morza trzeba ponoć tylko dosolić. I zalecają pobierać w czasie przypływu.

Ale z pewnością są tutaj osoby które się lepiej na tym znają i sam chętnie poczytam.

Edytowane przez Sevarar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam info o zbiornikach zalozonych na morskiej wodzie. Jedno forum wydaje sie juz nieaktywne. Drugie akvaforum.no zrzesza akwarystow slodko i slonowodnych.

Poki co znalazlem tzw. zimnowodne morskie. Zycie i woda z morza:

https://akvaforum.no/akvarium/?id=17992

A tu z podlaczeniem ciaglym do wody morskiej z glebokosci 8m:

https://akvaforum.no/akvarium/?id=16466

Osobiscie to bym sobie darowal start na takiej wodzie, chyba ze chcesz eksperymentowac. Szkoda nerwow. Nie wiadomo tez, co (mikroskopijne zyjatka, plankton) w tak zimnej wodzie zyje i czy przy 25st C dalej bedzie zylo. 

Skupilbym sie na przygotowaniu dobrej wody z RO+DI, zainwestowal w dobry miernik TDS. I jesli pojawia sie jakies plagi w przyszlosci, to bedziesz wiedzial, ze to nie z powodu zlej jakosci solanki.

Sorki za brak polskich znakow. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziękuję za odpowiedzi :)

Mieszkam w okolicy Stavanger i wodę planowałem brać z plaży od strony otwartego morza a nie z fjordu. Założenie było takie, że naturalna woda morska przyśpieszy start i dojrzewanie zbiornika, ale ten plan w zasadzie po uwagach powyżej traktuję jako zamknięty i zacznę normalnie czyli na robionej wodzie (część na start może skombinuję z działającego baniaka), plus jakieś bakterie czy żywy piach. Trudno, będę musiał odczekać swoje jak wszyscy inni :)

Chciałbym cały sprzęt upchnąć w panelu więc odpieniacz też się musi tam zmieścić. Na początku pewnie będzie działało bez odpieniacza ale może kupię jakiś już na zapas jak mieszkańców akwarium będzie przybywać. Co do obsady to będzie mieszana - miękkie, lps i jak się uda kilka sps. Na bank para błaznów, jakieś krewetki, ślimaczki, rozgwiazda czy jeżowiec. Ryb raczej niewiele bo nie bardzo będą miały gdzie pływać, a jak już to jakies małe. 

Odnośnie przewożenia przez granicę - nie zamierzam przewozić skały żywej ani innego życia. Możliwości mam w sumie duże bo mam busa z przetwornicą prądu więc na luzie mógłbym np. wstawić beczkę lub wiadro i odpalić grzałkę, cyrkulator i nawet lampę ale nie chcę denerwować celników ;) Minus jest taki, że jak patrzę na to co jest dostępne w Polsce w sklepach i na olx i na ceny jakie są to aż serce boli żeby nie spróbować :D Tutaj nie ma nawet jednej dziesiątej tego co w Polsce i ceny około 4-5 razy wyższe ale nie ma co wieźć zwierzaków jak akwarium nie jest gotowe. Jakby działało to można by coś kupić w sklepie i wieźć z papierami pochodzenia ale tak to nie ma sensu.

Wracając do panelu - gąbek nie będę chyba używał bo nie widzę potrzeby ale może coś mi umyka. Pierwsza komora - skarpeta filtracyjna plus węgiel na dole (sugerując się zawartością zestawu), druga komora ceramika (jaka i ile tego wkładać) plus może pokruszona żywa skała plus odpieniacz, trzecia komora pompa obiegowa, dolewka i grzałka. W trzeciej może jeszcze by się coś zmieściło nad pompą (jakiś mokroglon może czy coś).

Nie bardzo wiem czy dawać węgiel... I po co on jest (że niby aktywny węgiel czyści wodę to wiem, tylko pytanie czy tej wody nie wyjałowia z tego co jest jej potrzebne).

Zaraz chyba zacznę wertować forum i google bo kilka rzeczy mnie zastanawia, a nie chcę dopytywać bez sensu :D

Edytowane przez Mapet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z solanka jest przez ludzi praktykowany z tego co wiem do w UK nawet jest troche takich zapaleńców. Tylko tak filtr ro i tak potrzebujecie a po wodę na każda podmiankę trzeba dymać ;) A te benefity na start kto tam wie :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglbys sprobowac z tymi slimakami , ktorych jak mrowek pomiedzy skalami. Z wygladu przypominaja popularne gatunki, ktore trzymamy w akwariach.

Tylko uwazaj z krabami. Mialem cala bande z Chorwacji, to jeden drugiego likwidowal az do ostatniej sztuki. Wykonczyly tez slimaki. 

 

Z malych odpieniaczy to moze Tunze Comline DOC 9001 ?

Ewentualnie zeby nie isc w koszty to taki na kostke lipowa i pompke powietrza. Bardzo dobrze pieni. Wdzialem swietne akwaria na takich odpieniaczach. Gdzies tu na forum musi byc watek Romana z Gdanska (nick chyba Roman678, czy jakos podbnie) z dawnych lat. Akwarium dopieszczone, cukierek. 

 

Edytowane przez pilot (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :)

Dziękuję za podpowiedź co do odpieniacza - na wymiar pasuje, opinie ma dobre i jest kilka używanych na sprzedaż w serwisie na O więc można zredukować trochę koszty. Postanowione, będzie ten model. 

Z lampą skłaniam się chyba w stronę Red Sea tylko jeszcze nie wiem czy 90 czy 50. Świeci chyba nieźle, jakość chyba dobra i ma odchylane ramię więc łątwiej pogrzebać w akwarium.

Coś patrzyłem za żywą skałą i z tym raczej jest ciężko w Norwegii - ich podejscie do środowiska chyba nie idzie w parze z wywożeniem rafy z Indonezji... Zamiast tego jest Real Reef Rock i chyba na tym będę startował - podobno plusy takie jak z żywą skałą a nie ma żadnych niechcianych plag w pakiecie. 

Odnośnie soli, chemii itp to chciałbym postawić wszystko na jedną firmę, żeby się jakoś to wzajemnie uzupełniało. Czy fioletowa AF będzie dobra?

Piasek jednak jakis bym chciał - czarny albo biały, pytanie tylko czy brać żywy czy nie.

I teraz dochodzimy do hipotetycznego startu - załóżmy, że startuję na RRR jako skała i Life Bio Fill w panelu. Czy powinienem dać jeszcze żywy piach i zakraplać bakterie czy już nie? Chciałbym możliwie bezboleśnie przejść przez dojrzewanie a najlepiej ten okres skrócić do minimum, bądź najlepiej wystartować tak żeby było już dojrzałe i po powiedzmy dwóch tygodniach wkłądać jakieś życie. Wiem, że to szybko ale już nie mogę wytrzymać czekania :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie przysłowie "Hastverk er lastverk". 

Jeśli już tak bardzo zależy Tobie na czasie, to załatwiłbym sobie wodę z działającego zbiornika, najlepiej 100% potrzebnej objętości. Wtedy na pewno to zadziała. Niedawno kolega tak zakładał i poszło naprawdę gładko. 

Nie zmienia to faktu, że akwarium i tak będzie potrzebowało czasu zanim się ustabilizuje i zacznie żyć własnym trybem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Mapet napisał:

Coś patrzyłem za żywą skałą i z tym raczej jest ciężko w Norwegii

W Norwegii sklepów z akcesoriami dla akwariów morskich jest kilka. I dużo rzeczy na zamówienie.

Ja startuje na suchej skale i suchym piasku. Leje tylko bakterie i cierpliwie czekam. Pospiech tutaj nie jest wskazany.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeden sklep, który ma naturalną żywą skałę więc ta opcja wraca na stół :D

Mój pośpiech wynika po części z fakt, że bardzo już bym chciał się cieszyć działającym akwarium, a po częśći z tego, że jeżeli jest opcja skrócić proces dojrzewania poprzez np zastosowanie wody z działającego akwarium to czemu tego nie zrobić?

Napisałem właśnie do kogoś kto prowadzi zbiornik niedaleko mnie - zobaczymy czy poratuje wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony obserwowanie zmian w czasie cyklu azotowego też jest interesujące. W pewnym momencie coraz więcej mikro żyjątek na skale i szybach. Uczymy się ich rozpoznawać, poznajemy funkcje i znaczenie. To proces nazywany w psychologii zajebiozą akwariową sprzężenia zwrotnego. Sprawia, że akwarysta ma problemy ze snem, koncentracją w pracy, a nawet może zaniedbywać drugą połowkę siedząc po nocach z latarką przy szybie. Zdarzały się  przypadki z niekontrolowanym chlastaniem uszami z radości :googleye

 

To też dobry czas ,aby dokonać ewentualnych zmian w cyrkulacji, ustawieniu skał zanim wpuścimy rybsony i krabsony. Można pomoczyć łapska na spokojnie  :scub:

Edytowane przez pilot (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mapet napisał:

jeżeli jest opcja skrócić proces dojrzewania poprzez np zastosowanie wody z działającego akwarium to czemu tego nie zrobić?

Oczywiście, jakbym miał taka możliwość to bym wlał na start wodę z działającego akwarium.

Ale niestety nikogo w pobliżu nie mam. Do najbliższego sklepu z akcesoriami mam 450 km ;)

I wszystko zamawiam przez pocztę. Ty masz w pobliżu sklep który co nie co ma w Ålgård.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę już dogadałem, będę miał całą jaka mi potrzebna z ładnego, działającego baniaka na start :D 

A sklep w Algard muszę sprawdzić, bo nawet nie wiedziałem, że jest - dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 lat temu był sklep z morszczyną w Stavanger, tam gdzie cumuje prom i te małe wycieczkowce. Może jeszcze istnieje.

 

Edytowane przez pilot (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pilot napisał:

0 lat temu był sklep z morszczyną w Stavanger

Zamknięty, w Bergen tez zamknięty. Pozostaje Oslo i okolice :veryangry:

Oraz lokalne sklepy zoologiczne w których robią wielkie oczy jak im mówisz co chcesz kupić :shock:

W Norwegii to wyzwanie aby się bawić w morszczaki :D

Edytowane przez Sevarar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze cos na finnie z uzywek znajdzie sie. 

Zgodze sie - to wyzwanie. A niby taki bogaty kraj ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, pilot napisał:

Zgodze sie - to wyzwanie. A niby taki bogaty kraj ...

Ale ludzi mało... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki update: kupiłem używany odpieniacz tunze 9001 za 150 i lampę Red Sea 90 za 1200 (jeszcze 23 miesiące na gwarancji). 

Muszę dobrze posprawdzać cały sprzęt, który dostałem w pakiecie z akwarium bo podłączyłem falownik jebao i nie działa (diody na kontrolerze migają, falownik nie kręci).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mapet napisał:

Muszę dobrze posprawdzać cały sprzęt, który dostałem w pakiecie z akwarium bo podłączyłem falownik jebao i nie działa

Jak chcesz to mam na zbyciu nie używaną Tunze Nanostream 6040

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, już ogarnięte. Zły zasilacz i niepotrzebnie paniki narobiłem :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję wszystkim za pomoc :)

Dalsze doświadczenia i przygody będą opisane tutaj:

Pozdrawiam,

Maciek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.