Skocz do zawartości
Darek duzinek

Kostka 25 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Darek duzinek napisał:

Opelin dzisiaj załatwiłem sobie szkło 40 litrów, jutro odbieram więc jutro po południu przesiadka na większe :Smile hura

Nadal troszku mało - ale lepszy rydz niż nic ;)

55 minut temu, Darek duzinek napisał:

Jakieś porady przy przeprowadzce?

Szczerze? Żeby nie było zachwiania parametrów będzie ciężko.

Załatw sobie trochę solanki z działającego akwarium, najlepiej o podobnych parametrach do Twoich. wlej do nowego szkła tą wodę i przenieś skałę razem z koralami.

Oczywiście zanim to uczynisz rozgrzej wodę w nowym szkle.

Jeśli nie masz skąd wziąć takiej wody to trudno, zalej świeżej solanki i po przesiadce uzupełnij resztę wodą z pierwotnego akwarium. Na koniec sprzęt i tyle.

Ps. I dokup skały, większe akwarium = więcej skały

 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i elegancko. Tylko koniecznie dokup tej skały. To zielone po prawej str to Caluastrea? 

Nie za wcześnie na LPSa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Opelin calustrea, narazie ma się dobrze.

Skałę dokupie w poniedziałek bo dzisiaj wszystko było pozamykane.

No i może jeszcze jakieś miękkie na początku podoba mi się papaya.

Jeszcze jakieś porady na początek?

Dzięki serdeczne 

Tak Opelin calustrea, narazie ma się dobrze.

Skałę dokupie w poniedziałek bo dzisiaj wszystko było pozamykane.

No i może jeszcze jakieś miękkie na początku podoba mi się papaya.

Jeszcze jakieś porady na początek?

Dzięki serdeczne 

Opelin a może tą grzałkę dać do kaskady, nie będzie widoczna wtedy, jak myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Darek duzinek napisał:

Tak Opelin calustrea, narazie ma się dobrze.

Skoro trzyma się dobrze to a ok, oby tak zostało :)

32 minuty temu, Darek duzinek napisał:

No i może jeszcze jakieś miękkie na początku podoba mi się papaya.

Fajny i prosty koral, też mam u siebie aktualnie. 

33 minuty temu, Darek duzinek napisał:

Jeszcze jakieś porady na początek?

Trochę kwestia gustu, ale ta kaskada w tle szpeci widok wnętrza. Pomysł o okleinie na tylną ściankę.

Czarna uwydatni kolory korali.

Niebieska wywoła efekt głębi. 

Na razie tyle i rób testy. 3mam kciuki! :)jak pojawią się pytania to wal śmiało. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko kolego dzięki serdeczne za porady, tak właśnie myślałem że trzeba coś zrobić z tym tłem, jutro ogarnę.

A jak mówisz z tą grzałką, wrzucić ja do kaskady czy nie bardzo?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem się odnieść.

Tylko pod warunkiem, że nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z ceramiką. Bo podczas grzania może "zagotować" bakterie. 

Ja trzymam grzałkę w panelu filtracyjnym, ale w komorze odpieniacza. Nie wiem czy u Ciebie jest przestrzeń żeby tą grzałkę tam umieścić. 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to może nie będę kombinował :D

Dzięki i pozdrawiam

Powiem ci że dzisiaj po zmianie tej lampki na belkę LED, capnella odżyła i się podniosła do góry ;)

Jutro zrobię testy rano i napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Darek duzinek napisał:

Powiem ci że dzisiaj po zmianie tej lampki na belkę LED, capnella odżyła i się podniosła do góry ;)

Czyli teoria ze światłem się sprawdziła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opelin a doradz proszę czy do tego mojego akwarium niecałe 40 litrów wrzucić jakiś mały cyrkulator czy wystarczy ruch wody od kaskady?

Jak zrobić przepływ przez kaskadę, na maxa czy lepiej niech woda pomału przepływa przez wkłady a dać cyrkulator?

Pozdrawiam 

https://allegro.pl/oferta/pompa-malych-gabarytow-montowana-na-przyssawce-14261817427

Np coś takiego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Darek duzinek napisał:

Skała dokupiona a to nowy nabytek

Widzę Clavularia Papaya i chyba jakiegoś ukwiała? :D Sorry filmy nie działają (nic się nie rusza), a i samą jakość tu jest kiepska.

22 godziny temu, Darek duzinek napisał:

Opelin a doradz proszę czy do tego mojego akwarium niecałe 40 litrów wrzucić jakiś mały cyrkulator czy wystarczy ruch wody od kaskady?

Do tak małego akwarium ja na początku bym nie wrzucał cyrkulatora, a później - się okaże.

Przykładowo w mojej kostce 100L producent pokazuje projekty gdzie wszystko kręci się wyłącznie na pompie obiegowej.

Cyrkulator nawet niewielki może zrobić wirówkę. Ale to już Ty musisz zaobserwować czy nie masz martwych stref i czy użycie cyrkulatora będzie konieczne czy też nie. Jednak na samym początku przy tak małych szczepkach i obsadzie wydaje mi się że cyrkulator jest Ci zbędny.

Gdybyś jednak chciał spróbować i sprawdzić czy nie masz martwych stref.

To Jest na to prosty sposób. Poszolontaj nieco taflą wody np przy użyciu jakiejś łyżeczki tak żeby wytworzyły się bombeli powietrza, lub chwilowo zdejmij kubek z odpieniacza i ustaw na zaworku od powietrza max pobór (pozwól mu pienić na maxa) Poczym obserwuj jak bąbelki powietrza wędrują po akwarium i sprawdź czy gdzieś nie zatrzymują się "na dłużej".

22 godziny temu, Darek duzinek napisał:

Jak zrobić przepływ przez kaskadę, na maxa czy lepiej niech woda pomału przepływa przez wkłady a dać cyrkulator?

Powyższe wiąże się z tym co napisałeś. Żeby filtracja była wydajna przepływ wody przez media filtracyjne powinien być jak największy.

Także odpowiedź jest prosta - filtr na maxa. Kaskady nie słyną z wydajnego przepływu, a funkcja zmniejszania przepływu służy jedynie do wyeliminowania efektu wirówki - jeśli takowy zaistnieje. W twoim przypadku myślę jednak, że Ci to nie grozi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam tidala i przez jakiś czas nie miałem cyrkulatora, przepływ wody był taki sobie. Koralowce praktycznie stały w miejscu a mam ciut mniejsze akwarium niż Ty. Zakup sobie falownik ale nie jvp, ten jest za mocny, polecam sicce voyager nano 1000, jest idealny do nano bo nawet ustawiony bezpośrednio na koralowce zapewnia fajny przepływ, ale w granicach rozsądku. No i jest na magnes. 
 

Jak często robisz podmiany? Na jakiej soli? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Tidalem nie mam najlepszego doświadczenia - padł po 6 miesiącach w mojej "trzydziestce" - więc zamieniłem go na Aquaela FZN 2 - który działa już ponad 3 lata - jest to moim zdaniem konstrukcja wybitna - nawet na tle zachodnich "znanych marek" - w środku mam tylko oryginalne gąbki .

Jeśli chcesz dobry cyrkulator do takiej nano kostki to rozważ Tunze Turbelle nano stream 6040 z zewnętrznym sterownikiem - nie jest on tani ale ma fantastyczny tryb "uczenia się " dostosuje moc falowania - łącznie z czasem trwania pauzy pomiędzy falowaniami - u mnie działa fantastycznie - co prawda mam litraż większy o 5 litrów - ale specyfikacja podaje że nadaje się do zbiorników od 20 litrów.

Dołączając się do słusznych rad Kolegi Opelina, myslę że przede wszystkim za wcześnie ładujesz tam koralowce, ja bym to zrobił po jakichś 2 a nawet 3 miesiącach - takie projekty typu pico rafa - wymagają znacznie większej cierpliwości niż większe akwaria - wiem bo przerobiłem to osobiście ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.