Skocz do zawartości
zibro007

Pierwsza kostka i wiele pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w moim pierwszym poście, mimo to wcale nie jestem tutaj taki nowy.
Kiedy dobrych kilka lat temu pierwszy raz zobaczyłem na żywo w sklepie pięknie utrzymane  Fluval Sea M40 zapragnąłem i ja zostać akwarystą morskim  . Ciągłe przeprowadzki, życie na walizkach.  uniemożliwiało i poświecić należytą ilość czasu dla takiego projektu.W głowie cały czas jednak siedziało prowadzenie zbiornika morskiego. I tak w końcu nastała stabilizacja, stały kąt i marzenia czas ziścić. Historia jakich wiele. 
Na dniach planuję zamówić zbiornik będzie to kostka prawdopodobnie o wymiarach 50x45x45h(101l) lub 45x40x40h(72l) takie proporcje podobają mi się najbardziej. Jeszcze nie wiem, który wymiar będzie realizowany dużo zależy od tego jakie odpowiedzi tu uzyskam. Próbuję znaleźć jakiś kompromis pomiędzy ceną i moimi możliwościami finansowymi. 
Akwarium to będzie już raczej maksymalnym rozmiarem, na który będę mógł sobie pozwolić ,więc będzie zrobione tak jak większość tutaj doradza, czyli z sumpem i dużą ilością mediów filtracyjnych. Mimo, że rzadko widzi się takie małe kostki z czymś więcej niż z panelem filtracyjnym, po długich namysłach stawiam na sump z kominem zewnętrznym na tylnej ścianie. Użyje suchej skały być może jeśli uda mi się znaleźć gdzieś w pobliżu fajną żywą skałę to dorzucę do akwarium by przyśpieszyć proces dojrzewania i urozmaicić życie na samym starcie.
Teraz pytanie dobierając sprzęt próbuję znaleźć kompromis. Jeśli ostatecznie stanie na wymiarze 50x45x45 to chciałbym użyć lampy Maxspect Ethereal 130. Nie wiem tylko czy nie jest to  przerost formy nad treścią , lampa raczej z tego co już mi udało się ustalić będzie dość mocna, będzie na pewno sporo skręcona. Jest sens pakować ją w taki zbiornik ? Z drugiej strony lepiej mieć ten zapas skręcić ją i chociaż w teorii będzie miała lżej i być może posłuży na dużej. Jeśli  nie  Ethereal, to co? Dużo słabsza Jump MJ-L165 (w standardzie,bo nie podoba mi się gdy w akwarium jest zbyt niebiesko) Tutaj znów tej mocy na ten litraż pewnie będzie za mało? Przy opcji numer 2 czyli 45x40x40 rozumiem że Jump MJ-L165  powinien wystarczyć ,przy miękkich ,lps i prostych Sps? Nie chciałbym za pół roku znów myśleć o wymianie lampy na nowej bo tego światła jednak będzie za mało.
Na początek planuję standardowo miękkie i lpsy jeśli to opanuje do dobrego poziomu to znając siebie pewnie z czasem pójdę w jakieś Spsy które z każdym tygodniem podobają mi się coraz bardziej, ale do tego jeszcze bardzo długa droga.       
Akwarium  docelowo ma stać w salonie więc chciałbym by ilość sprzętu na widoku ograniczała się do minimum dla tego też ten sump. Chciałbym zastosować komin, w którym będą dwa otwory pod zrzut i rewizję a powrót puścić otworem w tylnej ścianie (minimalnie pod powierzchnią wody)jak ma to miejsce w akwarium z panelem ,nic nie wystaje poza górną krawędzią, fajne, estetyczne rozwiązanie .Stosował ktoś już takie coś u siebie? Jest sens robić kolejny otwór w szkle który może osłabić akwarium ?
A propo komina planuje zrzut 25mm, rewizja 25mm i  jeśli opcja z otworem w tylnej szybie nie wypali to również powrót 20 mm umieszczę w kominie. Ile przy takim litrażu powinno wynosić wycięcie w tylnej ścianie pod grzebień i jak długi ma być sam komin a zarazem grzebień aby to fajnie działało?
Zdaję sobie sprawę, że wiele podobnych zagadnień było poruszanych ale nie znalazłem wszystkich odpowiedzi . Technika idzie cały czas do przodu a  sporo tematów ma już kilka lat i od tamtego czasu sporo się mogło zmienić .
Z góry dziękuję za odpowiedzi, zapraszam do dyskusji. Każda rada będzie mile widziana. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do komina i powrotu.

Wywierciłem w bocznej ścianie dwa otwory. Jeden pod pudełko przelewowe z Aqua Trend, a drugi otwór jest ciutek wyżej niż lustro wody. U mnie pomiędzy lustrem, a górna krawędzią akwarium jest ok 10cm. Końcówka wylotu jest skierowana w dół, sięga jakiś 1cm poniżej lustra wody. Gdy zabraknie prądu, to niewielka ilość wody spływa, bo zaraz zasysa powietrze. 

Akwarium mam wysokie na 60cm, z czego zalane do 50cm. Postale 10cm robi za korone. Okleiłem to dookoła czarną folią matową i mi się podoba.  Grubość szkla 8mm. Przy wierceniu otworu ważne jest , aby nie był za blisko krawędzi akwarium. Zminimalizujesz ryzyko pęknięcia przy wierceniu. 

Fajnie że chcesz mieć sump. Będzie elegancko i wygodnie. 

 

Powodzenia,

Rafał

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku że przy tak małej kostce , bez sensu jednak będzie puszczanie powrotu w ściance ponieważ wiekszość tylnej ściany zajmie komin. Najwyżej puszcze kolanko od powrotu pomiędzy zębami grzebienia, takie rozwiązanie widziałem na forum.

Z

W dniu 17.01.2024 o 21:09, pilot napisał:

Akwarium mam wysokie na 60cm, z czego zalane do 50cm. Postale 10cm robi za korone

Fajny patent lecz ja mam nadzieję nie będę musiał stosować korony,osobiście nie za bardzo mi się to podoba. 

Z bieżących spraw to szkło już zamówiłem. Będzie jednak 45x40x40.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie skały. Akwarium chciałbym prowadzić metodą berlińską lub coś  zbliżone  do tego. Wiele osób tu na forum ma spore wątpliwości odnośnie jakości skały obecnej na rynku. Przeczytałem ze suche skały typu Marco Rock mają bardzo małą zdolność filtracji , o ile mają jakąkolwiek, co przy tej metodzie eliminuje ją z użytku czy mam racje??. W dodatku ze względu na twardość , stworzenia nie mają jak drążyć itp. Zatem jaką suchą skałę mam wrzucić do sumpa by spełniała swoje zadanie ,a nie była tylko betonowym wypełniaczem przestrzeni. 

Mam możliwość kupna podobno bardzo dobrej jakości skały co o niej sądzicie? 

fa82ccb8dd835.jpghttps://zapodaj.net/plik-p2ozautNNg

b9a458b4e73a7.jpghttps://zapodaj.net/plik-jryZBq3ZKF

a5a67e1c7e7cb.jpghttps://zapodaj.net/plik-IJzgsiEZTD

84560941ae429.jpghttps://zapodaj.net/plik-fwjEny7DOE

3527f8133f3a9.jpghttps://zapodaj.net/plik-rDrIHtWjhl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Akwarium dotarło całe i naprawdę wykonane pięknie. W oczekiwaniu na szkło w między czasie szukałem szafki, nie znalazłem nic konkretnego więc postanowiłem zrobić ją sam. Z racji tego że to moje pierwsze akwarium i różnie to może wyglądać na początku ,postanowiłem że musi być mobilne. Z tego względu że na początku będzie stało w innym miejscu niż docelowo. Szafkę wykonałem na stelażu z profilu 40x20 . Wyposażona jest w nóżki z regulacja a po podniesieniu nóżek wyżej szafka staje na kółkach i jest możliwość transportu jej wraz z akwarium(sprawdza się świetnie siedząc na szafce ja ponad 100 kg żona pchała mnie bez najmniejszego problemu :D). Myślę ze po spuszczeniu części wody będzie można spokojnie przetransportować akwarium w inną część domu. Płyty docięte na wymiar w Castoramie. Kilka dni temu nabyłem używane akwarium 60x30x30 które przerobię na sumpa. Zmieściłby mi się większy lecz musiałem zostawić trochę miejsca na graty i kable, mimo wszystko myśle ze przy 70 litrach zbiornika ,ten sump procentowo to i tak spory dodatek wody w obiegu. . By dobrze wykorzystać miejsce w sumpie zrobię pewnie tylko dwie komory . Pierwsza to spływ gdzie będzie jakaś skarpeta lub wata(w przyszłość być może odpiemiacz)ze skała a drugi to pompa.  Podsumowując stan na dziś .Akwarium 45x40x40,skała mam jej dużo bo aż 40 kg. Wybiorę to co mi będzie najbardziej pasować resztę sprzedam bądź zostawię bo nie wiadomo co los przyniesie . Akwarium pod sump.

Kolejnym etapem będzie kupno hydrauliki,pompy obiegowej i cyrkulacji. 

O ile z hydrauliką jakoś sobie poradzę o tyle co do pompy i cyrkulacji muszę poprosić o pomoc. Czy pompa Jebao dcp-2000 będzie to takiego litrażu odpowiednia ? Wydaje być się trochę spora lecz mniejsza z tej serii to już tylko 1200l/h i słup 1.5 m gdzie moja szafka jest dość wysoka. Co do cyrkulacji to myślałem nad Hsbao EW-18 4000 l/godz. Lecz to tylko taka luźna propozycja  gdyż nie mam za bardzo obeznania w sprzęcie dlatego proszę o poradę . Co wybrać aby było dobrze i w miarę optymalnie do tego zbiornika 

IMG_4536288.md.jpeg
IMG_4538290.md.jpeg
IMG_4541293.md.jpeg

Edytowane przez zibro007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu wystartowałem :) Termin trochę się przesuwał z kilku powodów mniej bądź bardziej związanych z samym akwarium ale to już nie ma znaczenia.

Zbiornik odpalony na Tropical Marine Power Reef Base Salt. Lampa z Maxspecta. Obiegówka Jecod 2500 chodzi na 55% jak na razie. Cyrkulacja Jebao SOW-3. Grzałka 75w z Aquela. Bakterie Microbe-lift Special blend oraz Microbe-lift Nite-Out II . Zasolenie 33pp.  Świecę 11h na 50%. W sumpie skała i trochę siporaxu. Docelowo chcę kupić kulki Maxspecta i ustawić je na stojaku .Na razie wymieniam watę którą mam na kratce w sumpie oraz zaczynam szukać odpieniacza lecz jeszcze nie wiem jaki model, w obiegu 90 l.

Pierwszy problem już się pojawił pompa chodzi nie równo, o ile zmniejszenie mocy nie przynosi takiego problemu o tyle potrafi samoczynnie przyśpieszyć co powoduje załączenie dolewki i spadek zasolenia. Skutkiem jest to że na razie auto dolewka jest wyłączona. Nie wiem jak to rozwiązać pompa wysłana do sprzedawcy lecz na następny dzień  już była w drodze do mnie z kartką zwrotną że po sprawdzeniu wszystko jest ok. Po dwóch dniach zaczęła pracować trochę lepiej(tz ma wahania lecz już tylko 3-4 razy na dobę a nie 2-3 na godzinę jak to było wcześniej . Dolewka dalej nie uruchomiona.  

Muszę dokupić drugą grzałkę, w pokoju którym stoi akwarium jest około 20-21stopni i widzę że grzałka praktycznie się nie wyłącza. 

Z niecierpliwością czekam również jak zachowa się moja skała gdyż praktycznie od marca walczyłem z nią by doprowadzić ja do stanu używalności. Kupiłem ją używaną leżała dość długo na dworze. Jest bardzo chropowata i lekka. Przeszła  myjkę następnie miesięczne moczenie w chlorze znów myjkę i wygrzewanie w upalne dni na pełnym słońcu .Ostatnie dwa miesiące to moczenie w RO które było wymieniane co 2 dni. Mam nadzieje że fosforany nie wystrzelą jak oszalałe.

Jutro biorę się za kable w szafce i będę poszukiwał kogoś w okolicy by użyczył trochę zawartości kubełka w odpieniaczu lub kawałka skały. Polećcie czym mierzyć temperaturę mam wrażenie że mój zdecydowanie mnie okłamuje.

Mogę  już wrzucać jakąś kostkę z mrożonką by zacząć cykl czy poczekać w celu namnożenia się bakterii? 

IMG_7206.md.jpg

IMG_7209.md.jpg

IMG_7208.md.jpg

IMG_7210.md.jpg

 

Edytowane przez zibro007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, zibro007 napisał:

Mogę  już wrzucać jakąś kostkę z mrożonką by zacząć cykl czy poczekać w celu namnożenia się bakterii? 

Nawet musisz bo bez tego bakterie się nie namnożą bo nie będą miały pożywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.