Skocz do zawartości
drogba_37

Maleje poziom wody w akwarium a nie w sumpe

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze malał mi poziom wody w sumpie, automatyczna dolewka dolewała wody i wszystko było miesiącami OK. Teraz mam tak ze woda paruje i male w akwarium a w sumpie ani drgnie, dolewka nie dolewa bo poziom jest stabilny, co sie zadziało? Należy skręcić spływ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz skręcić spływ delikatnie, ja raz do roku też reguluje spływ zawsze się coś zmieni albo podkręć pompę jak masz regulację 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skręciłem i się wyrównało ;)

Korzystając z okazji mam jeszcze jedno pytanie, strasznie irytuje mnie chlupanie wody spadającej z przedostatniej komory sumpa do ostatniej, tej w której jest pompa. komin wyciszony, spływ cisza, ale te ostatnie komory sumpa to głośny wodospad. Dzieje się tak zapewne z 2 powodów, po pierwsze pompa idzie 90% swojej mocy, jakby spowolnić to pewnie by było ciszej, druga sprawa ten wodospad z przedostatniej do ostatniej komory jest tak wysoki bo poziom wody w komoerze pompy dosyć niski, jakby go zwiekszyć, czyli wypełnic ostatnia komorę wieksza ilościa wody pewnie było by ciszej, ale to skolei powoduje ze sump nie jest stabilny.... może macie jakieś inne techniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, drogba_37 said:

skręciłem i się wyrównało ;)

Korzystając z okazji mam jeszcze jedno pytanie, strasznie irytuje mnie chlupanie wody spadającej z przedostatniej komory sumpa do ostatniej, tej w której jest pompa. komin wyciszony, spływ cisza, ale te ostatnie komory sumpa to głośny wodospad. Dzieje się tak zapewne z 2 powodów, po pierwsze pompa idzie 90% swojej mocy, jakby spowolnić to pewnie by było ciszej, druga sprawa ten wodospad z przedostatniej do ostatniej komory jest tak wysoki bo poziom wody w komoerze pompy dosyć niski, jakby go zwiekszyć, czyli wypełnic ostatnia komorę wieksza ilościa wody pewnie było by ciszej, ale to skolei powoduje ze sump nie jest stabilny.... może macie jakieś inne techniki

a nie masz pomiędzy przedostatnią i ostatnią komorą jakiejś wąskiej komory?
W sumpach RS dają taką wąską ~6cm gdzie znajduje się gąbka (bubble trap jak masz odpieniacz).
Nie mam odpieniacza lecz gąbkę zostawiłem i dałem tak wysoko, że woda spływa nie wydając żadnych dzwięków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak miałem, ale uznałem że to niepotrzebne bo gąbke mam w 2 komorze i wywaliłem ściankę tej komory, RAZEM Z GĄBKĄ teraz za to mam za swoje:rolleyes:

Edytowane przez drogba_37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, drogba_37 napisał:

skręciłem i się wyrównało ;)

Korzystając z okazji mam jeszcze jedno pytanie, strasznie irytuje mnie chlupanie wody spadającej z przedostatniej komory sumpa do ostatniej, tej w której jest pompa. komin wyciszony, spływ cisza, ale te ostatnie komory sumpa to głośny wodospad. Dzieje się tak zapewne z 2 powodów, po pierwsze pompa idzie 90% swojej mocy, jakby spowolnić to pewnie by było ciszej, druga sprawa ten wodospad z przedostatniej do ostatniej komory jest tak wysoki bo poziom wody w komoerze pompy dosyć niski, jakby go zwiekszyć, czyli wypełnic ostatnia komorę wieksza ilościa wody pewnie było by ciszej, ale to skolei powoduje ze sump nie jest stabilny.... może macie jakieś inne techniki

wypełnic ostatnia komorę wieksza ilościa wody pewnie było by ciszej, ale to skolei powoduje ze sump nie jest stabilny.... może macie jakieś inne techniki

Nie rozumiem co znaczy że sump będzie nie stabilny . 

Podnieś poziom wody w ostatniej komorze i będziesz miał ciszę .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 hours ago, drogba_37 said:

Oczywiście że tak miałem, ale uznałem że to niepotrzebne bo gąbke mam w 2 komorze i wywaliłem ściankę tej komory, RAZEM Z GĄBKĄ teraz za to mam za swoje:rolleyes:

IMO jak masz siłę i chęci to spuść wodę z sumpa i wklej tą przegrodę.
Kombinowałem bez gąbki i też nie było źle bo tak przegroda w RS jest regulowana (plastikowa i można góra|dół zmieniać poziom) tak aby ostatnia z pompą miała odpowiedni poziom bez wahań. Jest to o tyle istotne, że ATO jest w tej komorze i lepiej jakby wahania były minimalne.

Samo podniesienie poziomu wody w tej komorze wymagać będzie regulacji spływu bądź/i pompy dlatego właśnie RS zrobiło to bardzo dobrze dając regulacje.
Dzięki temu możemy w prosty sposób ustawić sobie 3 różne poziomy regulując ostatnią.
Po wielu próbach ustawień przegrody gąbkę zostawiłem bo mi zależy aby akwarium nie wydawało żadnych dźwięków.

1 - regulowana gródź (góra|dół) - mam jakieś ~2cm poniżej ostatniej grodzi, która jest na sztywno wklejona lecz nie to dna
2 - gąbka bądź bez (ja zostawiłem bo jest cicho)
3 - komora z pompą i ATO - najniższy poziom w sumpie, małe wahania, stałe dolewki itp

1841465578_Screenshot2024-06-26at09_15_25.thumb.png.da973f4c6abe2c91954b4030c01c1ce4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.