Skocz do zawartości

ArturNano

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    163
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Pomorskie
  • Akwarium
    "RS 425XL G2+" 343l + 90l sump

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. IMO jak masz siłę i chęci to spuść wodę z sumpa i wklej tą przegrodę. Kombinowałem bez gąbki i też nie było źle bo tak przegroda w RS jest regulowana (plastikowa i można góra|dół zmieniać poziom) tak aby ostatnia z pompą miała odpowiedni poziom bez wahań. Jest to o tyle istotne, że ATO jest w tej komorze i lepiej jakby wahania były minimalne. Samo podniesienie poziomu wody w tej komorze wymagać będzie regulacji spływu bądź/i pompy dlatego właśnie RS zrobiło to bardzo dobrze dając regulacje. Dzięki temu możemy w prosty sposób ustawić sobie 3 różne poziomy regulując ostatnią. Po wielu próbach ustawień przegrody gąbkę zostawiłem bo mi zależy aby akwarium nie wydawało żadnych dźwięków. 1 - regulowana gródź (góra|dół) - mam jakieś ~2cm poniżej ostatniej grodzi, która jest na sztywno wklejona lecz nie to dna 2 - gąbka bądź bez (ja zostawiłem bo jest cicho) 3 - komora z pompą i ATO - najniższy poziom w sumpie, małe wahania, stałe dolewki itp
  2. a nie masz pomiędzy przedostatnią i ostatnią komorą jakiejś wąskiej komory? W sumpach RS dają taką wąską ~6cm gdzie znajduje się gąbka (bubble trap jak masz odpieniacz). Nie mam odpieniacza lecz gąbkę zostawiłem i dałem tak wysoko, że woda spływa nie wydając żadnych dzwięków.
  3. ArturNano

    Nemo 425l

    a pompa leci na full ? znasz przybliżony przepływ przez rolke? chociaż i tak to nie wiele da w obliczeniach bo zależy od ilości karmienia i życia w akwarium. Ja sobie to tak liczyłem. Mam pompę 8K i wg producenta traci na podnoszeniu tak: i wg biegów pompy wydajność jest taka (podnoszenie nie uwzględnione wg opisu) Level LPH 1 3400 2 3642 3 3884 4 4126 5 4368 6 4611 7 4853 8 5095 9 5337 10 5579 11 5821 12 6063 13 6305 14 6547 15 6789 16 7032 17 7274 18 7516 19 7758 20 8000 pompa u mnie leci na 8 biegu także pi razy oko obstawiam, że mam przepływ na poziomie ~4500l/h (część leci rewizją) Rolka z RS oryginał wg producenta przepuści 6000l/h I teraz: oryginalna rolka 28mb ~64zl ~100cm/d -> ~28dni zamiennik 25mb 34zl ~50cm/d -> ~50dni przy połowie kasy. W sumie to nie tylko o kase chodzi ale także parametry które mam bliskie zeru także może więcej syfu podniesie troche NO3. A może ja mam za duży przepływ ustawiony i niepotrzebnie przepalam rolki? Samo szkło to 343l to wg obliczeń lecę o wiele więcej niż x10 zbiornik, prawda? W sumie wyloty dmuchają bardzo konkretnie.
  4. ArturNano

    Nemo 425l

    spróbuje jak Ty przez jakiś czas na tych zamiennikach polecieć i będę patrzeć jaki ma to wpływ u mnie na parametry i życie.
  5. ArturNano

    Nemo 425l

    Rolki do Rollermata - zamiennik czy jest sens. Używam oryginalnych rolek do ReefMat 500 (niby 50g/m2) i dziennie zużywa ~100cm przy pompie ustawionej na 8 biegu co daje wg tabeli wydajności pompy jakieś 5095l przepływu. Zakupiłem na allegro do testu zamiennik 40gr/m2 (wg opisu oferty) i zużycie to jakieś ~50cm dziennie. Niby fajnie bo raz, że prawie połowa ceny, to do tego ~2x mniejsze zużycie ale... no właśnie czy te tańsze rolki to nie jest pic na wodę i przepuszczają za dużo ? Skąd taka różnica przy tak małej różnicy w gramaturze? Chyba, że oferta z allegro to ściema jakaś. Jest sens na tym oszczędzać ? PO4 mam niewykrywalne (Salifert, nie widać odcienia niebieskiego) NO3 w okolicach 2 (JBL) Może jednak warto spróbować na tym zamienniku i niech się woda mocniej zabrudzi? Jakiej gramatury używacie i przy jakim przepływie ?
  6. ArturNano

    Nemo 425l

    Cyrkulacja: Aktualnie mam ReefWave 45 (15000l/h) na lewym boku akwa i pracuje na 80% w trybie randomowym. Korale falują, nie widzę martwych stref itp Mam okazje dokupić używany cyrkulator w dość dobrej cenie ReefWave 45 lecz zastanawiam się czy faktycznie jest sens. Według RS na ten zbiornik piszą, że najlepiej x2 45 lecz nie wiem na ile jest to marketing a na ile faktyczna potrzeba. Z drugiej strony korale urosną i przepływ będzie coraz gorszy, prawda? Myślałem aby dać cyrkulatory na tylną szybę aby mieć czyste boki. Jest sens dokładania kolejnego 45 (wydajność 15000) do 330l? Jak sprawuje się cyrkulacja ustawiona na tylnej ścianie? (zawsze miałem w akwa na bokach)
  7. ArturNano

    MAXSPECT JUMP

    używam taśmy montażowej dwustronnej Pattex. Powoli da się oderwać i wyczyścić taśmę.
  8. IMO spokojnie jeśli chodzi o błazenki. Miałem kostkę, miałem 100cm, teraz 120cm Błazny nie zajmują więcej jak 30x30cm. Wypływają tylko po żarcie i to nie zawsze bo częściej czekają aż im nurt do paszczy przyniesie bo nie wyłączam cyrkulacji do karmienia Aktualnie u mnie mieszkają w Zoaskach i mogłbym mieć 5 metrów akwarium a im to totalnie obojętne. Zajmują się tylko i wyłącznie sobą.
  9. ArturNano

    MAXSPECT JUMP

    w sumie to nie zastanawiałem się nad tym, ponieważ nie montuję sprzętu na wkręty (generalnie staram się nie wiercić w szafce niczego) tylko montuję na dobrą taśmę dwustronną. Od tyłu są dwa pasy wklejone taśmy i nie da się kontrolera bez siły oderwać. Mam tak każdy sprzęt przyklejony i w razie zmiany nie mam dziur w szafce EDIT: heh dopiero teraz zobaczyłem, że wątek tyczy się pompy (ostatnio o falowniku był stąd w pośpiechu odpisałem). Nie mniej jednak kontroler/uchwyt najlepiej na taśmę dwustronną a te kwadraciki nie mam pojęcia do czego. Raczej zbędne.
  10. ArturNano

    Monti nano

    nie mam doświadczenia z ATM Colony na starcie ale przy przekładce u mnie zrobiły robotę! Sam czytałem jak do tego podejść bo nie miałem czasu na trzymanie dwóch zbiorników i zabawy na tygodnie przekładania. Akcja przebiegła pomyślnie i szybko bez żadnych strat także nie ma się tutaj co doszukiwać teorii spiskowych, że ATM sprzedaje wodę w butelkach bądź nazywanie ich "dziwnymi bakteriami" a śmierdziuchy cudownymi itp (tak, wiem, przekładka to nie to samo co świeży start) Wujek G znajdzie setki różnych wątków i w większości są to pozytywne opinie odnośnie ATM Colony. Swoją drogą nie tylko ATM bo i Seachem ma preparaty (pewnie i kilka innych firm), które "przyśpieszają" obsadzanie zbiornika jeśli robi się to z głową. Czytając ten wątek przypomniała mi się akcja sprzed ~15 lat jak kupowałem jedno auto. Mechanik mówi "wymień olej na mineralny bo tak będzie lepiej..." Pytam się dlaczego lepiej? bo "tak", bo silnik/głowica cieknie i takie tam. To mówię jemu, że producent silnika nic takiego nie pisze... Minęło ponad 200K km w tym samochodzie i jeździ do dzisiaj na oleju syntetycznym, dokładnie takim jaki jest w dokumentacji silnika. Nie widzę, żadnego racjonalnego powodu, dla którego taka firma jak ATM miałaby spiskować przeciwko swoim klientom To nie działa tak, że prezes ATM pewnego dnia się budzi i mówi "weźmy sprzedajmy milion litrów wody w butelkach". 3mam kciuki za projekt
  11. ArturNano

    MAXSPECT JUMP

    IMO najlepiej na silikonowym np takim https://coralhouse.pl/pompy-obiegowe/33610-waz-silikonowy-do-pomp-obiegowych-25-mm-dlugosc-15-cm jest jest jeszcze 32mm. Zaciskasz plastikowymi trytkami i wystarczy.
  12. ArturNano

    Nemo 425l

    ICP musze przestać jod dodawać. Nie mam pojęcia skąd taka zawartość alu.
  13. ArturNano

    Nemo 425l

    pompy obiegowe RedSea - moja opinia dla potomnych Jak wcześniej pisałem przez 3 dni używałem "Red Sea ReefRun 7000 DC". Niestety albo trafiłem na felerny egzemplarz albo te pompy "tak mają". Hałas (buczenie na niskich tonach) nie był akceptowalny do pomieszczenia, w którym na codzień żyjemy. Pompa hałasowała już od 10% wydajności. Oddałem pompę i przeszedłem na "Maxspect JUMP MJ-DC8K" - jak dotąd nic złego powiedzieć nie mogę. Działa bardzo cicho. Nie mniej jednak jakiś tydzień temu dałem szansę "Red Sea ReefRun 5500 DC". No i ? heh, działała u mnie może z 5h no nie dałem rady i zamontowałem z powrotem Maxspecta. Pompa była trochę cichsza od 7000, lecz nie i jeszcze raz nie. No może jakbym jechał na <50% to jeszcze dałoby radę się przyzwyczaić lecz na ten zbiornik to za mało. Nie mam nic co do wykonania pompy. Jest zintegrowania z ekosystemem RS (np klikasz feed/maintenance mode i wszystkie sprzęty reagują wg ustawień), super ! lecz hałas jaki te pompy generują to głowa wielka Po dwóch testach pomp dałem sobie spokój i poczekam aż RS wyprzeda towar z magazynów i może za rok albo dwa zreflektuje się i wypuści towar zgodny ze swoją ofertą oraz odpowiedniej jakości. Może po prostu mam pecha i nie trafiłem na tą "silent"
  14. mi się mega widzi to randomowe falowanie plus cofka. Faktycznie jak RS pisze jest to zbliżone do naturalnego ruchu wody bo np Euphylie ładnie czuprynami majtają na lewo i prawo ale w różnych odstępach czasu i nasileniem. W jebałkach ten random nie robił takiego efektu. Po prostu raz mocniej a raz lżej falowały no i jak piszesz wydajność szybko leci oraz jebałki słychać na > 80% (miałem SOW i MOW) a tutaj mam dosłownie ciszę. Widzę, że podobne konstrukcje ma także "Maxspect JUMP Gyre" lecz nie wypowiem się bo mam prawie wszystko od RS nie licząc pompy obiegowej od Maxspect (pompa superaśna także stawiam, że cyrkulator także). Cenowo tańszy od RS bo nie ma kontrolera wifi oraz apki. Chociaż jak na to patrzę po czasie, to o ile parametry jak temperatura, poziom dolewki ma IMO sens w telefonie to prędkości pomp jakoś nie bardzo bo tak jak ustawiłem 2 miesiące temu tak tego nie ruszam bo w sumie i po co Jeśli padnie mi RS kiedyś to chyba będę szedł w sprzęt z serii "Maxspect JUMP" - ale zobaczymy wpierw jak długo pompa od nich pociągnie.
  15. dopiero po Twoim wpisie się nad tym zastanowiłem i już z alledrogo leci kilogram kwasku także pierwsze czyszczenie jakoś pojutrze czyli po 2 miesiącach. Sądzę, że raz na miesiąc(max 2) trzeba będzie akcję wykonać bo jest dość mocno oblepiony ale dmucha nadal mocno lecz lepiej nie zapuszczać go, ponieważ gorzej będzie z rozłożeniem. Na YT widzę, że akcja powinna być bardzo prosta. Wcześniej miałem jebałki i ich wydajność mega spadała jak się za mocno zapuściły.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.