Skocz do zawartości
soszi24

Walka z glonem pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem "klubowiczem" nazywam się Patryk a w internecie znajdziecie mnie pod nickiem Soszi24 sprawa wygląda następująco posiadam akwarium od 13 lutego po dziś dzień czyli 11.07.2024 i mam problem z glonem. Wiem parametry wody na to już mam obsesję odnośnie tych testów robię regularnie testy po4 zero tak jaki No3 wiem że z tego wziął się glon w sensie i on ma wpływ na to co zachodzi w akwarium. Tylko pytanie jak podbić parametry tak by No3 wzrosło i zachamowało rozwoju glonu czy też żeby zaczął znikać. Sprzęt który mam to jest kaskada tidal75 oświetlenie hyperbar skylight rm45 falownik jakiś Chińczyk akwarium pojemność 60l piszę obecnie bo ona jest na zbiornik 300l oczywiście akwarium bez odpieniacza wymieniana wata co 3 dni bo syf odnośnie korali wszystko ładnie otwarte tylko w glonie to słabo wygląda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw jakąs  fotke jak to wyglada  ,masz jakąs "ekipe czyszczaca" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wrzucam fotke tak to u mnie wygląda 

moje akwarium.jpg

Co do ekipy czyszczącej mam ślimaki i salariasa ale to nie dało efektu w piasku jest rozgwiazda piaskowa ona robi robotę z tego co widać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam świeżą duszyczkę! :)

Wiesz coś o skale, którą wsadziłeś do baniaka? Skąd pochodzi co to za typ skały?

Na zdjęciu widać, że nie wszędzie masz Bryopsis (glon włosowaty) a tylko na kilku kawałkach skały.

Ten glon rośnie świetnie jeśli skała nie została właściwie odgazowania. Jeśli tak jest - to najlepsze co możesz zrobić to uzbroić się w cierpliwość ...

Dokupić sobie Mitraxa (krab zielony) - choć z nimi to różnie bywa. Raz jedzą tego glona, a raz nie i szukają innych np Valonii.

Niestety. Tego glona wytępić jest strasznie trudno, a i tak zawsze odrasta do puki skała "gazuje". 

Akwarium nie wygląda źle wierz mi. Widziałem gorsze. Piękny biały piach!

Ten glon wyje co ma wyjeść z wody i sam zdechnie. To właśnie dla tego masz zerowe parametry. Bo ten glon wszystko wpiernicza.

Chcesz go trochę stłumić zmniejsz oświetlenie i skróć czas świecenia. Glon to roślina i jak każda roślina potrzebuje światła.

Zastanawia mnie ten zielonkawy odcień wody. Lejesz coś do baniaka? Np fito? Jeśli tak to stop! Nie karm korali. Wystarczy im światło żeby wegetować. Ewentualnie raz na tydzień wlej nieco fito lub innego pokarmu jaki tam posiadasz, ale to max i ani kropli więcej. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć witam nie nic nie leję tylko przez filtr robiłem zdjęcie by pokazać tego glona. Tak zdecydowanie mniejszy czas świecenia lampy. Glon też staram się mechanicznie usuwać tylko nie wiem czy to czasem nie wspomaga przyrostu :mellow: poczekamy zobaczymy mam nadzieję że to dziadostwo szybko wyplewię. A co do skały Nature's Ocean Purple Base Rock. Dzięki za pocieszenie chodź ten piach tylko dobrze wygląda hehe. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała, którą posiadasz to skała syntetyczna. Nie powinna oddawać do wody nic poza ewentualnymi krzemianami. 

W sumie fakt. Glonem masz porośnięte tylko podstawki pod korale i te mniejsze skałki, które zakładam dostałeś w sklepie.

To dobrze, nie przejmuj się tym i bierz na przeczekanie. Akwarium masz ledwo 6 miesięcy. Wciąż dojrzewa - takie moje zdanie.

Zdecydowanie zmniejsz oświetlenie. Zarówno natężenie jak i czas. Jest "szkoła", że podczas dojrzewania w ogóle nie powinno się świecić

 No ale Ty masz już korale - to zmienia postać rzeczy.

Generalnie zalecam cierpliwość. Wymieniaj watę filtracyjną, nic nie lej. Rób podmianki raz na 1-2 tygodnie, zwłaszcza że masz ryby   - zależy od testów. Ale do puki masz 0'we parametry to znaczy, że akwarium dojrzewa i glon wszystko wyjada.

Nie szczotkuj skały, daj glonom wyżreć co trzeba aż padną z głodu... Naszczotkujesz się jeszcze przy dojrzałym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje napewno dostosuję się do porady którą dostałem.Jak to mówią "Koniec języka za przewodnika" jeszcze raz wielkie dzięki :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Opelin napisał:

Na zdjęciu widać, że nie wszędzie masz Bryopsis (glon włosowaty) a tylko na kilku kawałkach skały.

Hmmm... wszystko fajnie  tylko na jakiej podstawie sądzisz ten glon włosowaty to właśnie bryopsis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Hmmm... wszystko fajnie  tylko na jakiej podstawie sądzisz ten glon włosowaty to właśnie bryopsis?

No dobra, po prostu glon włosowaty. Niekoniecznie Bryopsis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę coś zasugerować to jeżeli ten glon jest tylko na podstawkach to możesz spróbować się go pozbyć przez kąpiel w wodzie utlenionej (stosunek 1:5 z solanką) - nie musisz całego korala tak dipować a wystarczy tylko zaglonioną podstawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Jak mogę coś zasugerować to jeżeli ten glon jest tylko na podstawkach to możesz spróbować się go pozbyć przez kąpiel w wodzie utlenionej (stosunek 1:5 z solanką) - nie musisz całego korala tak dipować a wystarczy tylko zaglonioną podstawkę.

Słuszna uwaga Krzysiek! Jeśli nie ma konieczności deepowania całego korala to może wystarczy po prostu oblać podsatawkę korala wodą utlenioną? Oczywiście trzymając korala w ręku i poza akwarium.

Tylko wiesz... To bez sensu jeśli podstawka... Z czegokolwiek by nie była... Nie została odgazowania... 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Opelin napisał:

Tylko wiesz... To bez sensu jeśli podstawka... Z czegokolwiek by nie była... Nie została odgazowania... 

Nie wiem co rozumiesz przez odgazowanie - tak jak skałę z frachtu? Używałem już bardzo różnych podstawek i nie spotkałem się żeby glon wracał tylko na podstawce. Zresztą co szkodzi spróbować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, chris_ek napisał:

Nie wiem co rozumiesz przez odgazowanie - tak jak skałę z frachtu? Używałem już bardzo różnych podstawek i nie spotkałem się żeby glon wracał tylko na podstawce. Zresztą co szkodzi spróbować?

Rozumiem tak jak odgazowanie suchej skały. Czyli wyjęcie z oceanu/morza pozostawienie do wyschnięcia, a następnie przekazanie do handlu.

Taka skała winna pracować kilka miesięcy w obiegu wodnym w celu odgazowania - oddania martwej tkanki.

Poprzez  podstawkę nie mam na myśli  kawałka ulepu np z wapnia tylko skałę pod spodem. Często gęsto korale - Zoanthusy zwłaszcza, są sprzedawane w formie porośniętej kolonii na skale. A co to za skała to już nikt nie pyta. O to mi chodzi.

U kolegi na zdjęciu ewidentnie widać, że problem nie jest globalny, a lokalny.

A sugestię z użyciem wody utlenionej nie neguję. Wręcz uważam to za świetny pomysł. 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób używacie wody utlenionej? Macie jakieś proporcje stosowania punktowo czy jak ? Z doświadczenia kolegów wiem żeby za bardzo nie kombinować... być cierpliwym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje podałem Ci wyżej, nalej tyle wody żeby zakrywała tylko podstawkę z glonem, zostaw na 5 min. Cierpliwość jest ok ale jak można trochę pomóc to dlaczego tego nie zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie nie wiem co się stało ale glon zaczął zamieniać się w taką ciemną papkę która salaris zaczął zajadać :D

IMG_20240722_110304-min.thumb.jpg.36f1a0c49b379c334618d3e526b0e98a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.