Skocz do zawartości
lukas_gr

Mieszanie NaHCO3 z NaOH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koleżanki i kolegów. Mam małą prośbę do chemików z naszego forum o wyjaśnienie pewnej kwestii. Po kilku miesiącach od odpalenia zbiornika prowadzonego metodą ballinga z dozowaniem NaHCO3 + CaCl2 + SBS TM miałem trochę za niskie ph. Po zasięgnięciu wiedzy na naszym forum postanowiłem wymieszać NaHCO3 w jednej butli z NaOH (koledzy pisali, że tak można). Chodziło mi o to, żeby zbytnio ph nie poleciało w drugą stronę. Zrobiłem 50/50 NaHCO3 z NaOH w butli kh, ale coś tak mnie tknęło i zacząłem myśleć czy tam jakaś reakcja nie zachodzi i znalazłem takie równanie NaHCO3 + NaOH = H2O + Na2CO3 Nie jestem lotny z chemii i za bardzo tego nie rozumiem, a lubię mniej więcej wiedzieć co robię. Jak działa NaHCO3 w połączeniu z CaCl2 to wiem, NaOH w połączeniu z CaCl2 też już wiem bo wyciąga z wody jeszcze CO2 przez co podnosi bardziej odczyn. Jednak Na2CO3 to już nie mam pojęcia, a wychodzi na to, że taką sól sobie robię w butli KH w tym miksie. Czy jednak nie? Bo jeszcze H2O + Na2CO3 = CO2 + NaOH Czyli reakcja zachodzi, aż do zawiązania węglanu wapnia w koralach? Czy ktoś znający  się na chemii może wyjaśnić to w przystępnych słowach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz bez problemu mieszać kh buffer z naoh. Ja tak robiłem i robię czasem. Było opisywane kilkakrotnie na forum.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że można, to napisałem, że wiem. Pytanie dotyczy samych reakcji, które zachodzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie spotkałem się z równoczesnym dozowaniem NaHCO3 i NAOH. Prędzej z Na2CO3 plus NaOH lub pojedynczo dowolny z nich. To co zyskujesz to lepsza rozpuszczalność / wyższe pH. Ta druga substancja jest dość agresywna (na marginesie to główny składnik kreta w granulkach do przetykania rur) więc póki co  z niego zrezygnowałem - nie na bazie złych doświadczeń, raczej tak na wszelki wypadek.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem, nic się złego nie dzieje. opisywałem na forum co najmniej 2 razy.

Co do reakcji....

o ile się nie mylę to tu zachodzi reakcja hydrolizy, substancje same ze sobą nie reagują. NaHCO3 to sól mocnej zasady i słabego kwasu. Po zmieszaniu z wodą dochodzi do hydrolizy soli wg wzoru:

NaHCO3 +H2O --> H2CO3 +NaOH

A w praktyce w wodzie będzie to:

Na+ + HCO3- +H2O --> H2CO3 + Na+ + OH-

A w jeszcze większej praktyce wodorowęglan w zależności od pH roztworu zmienia się dynamicznie między CO2, HCO3-, CO3 - -

 

Do tego dodajesz NaOH, więc substrat powyższej reakcji.

pomiędzy NaOH a NaHCO3 nie zachodzi żadna reakcja.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.