Skocz do zawartości
sebastian wieden

obsada w 250 litruw

Rekomendowane odpowiedzi

Alef - tak sobie czytam i czytam i mysle, ze napisze cos:) ladne akwarium nie musi miec super spsow, widzialem akwaria z miekasami, ale utrzymane tak, ze skala wygladala jak wylizana, korale byly pieknie napompowane, odpowiednio dobrana obsada ryb i bezkregow, stabilne i zadbane. Przyjemnie sie patrzy na takie akwaria. Co innego zbiorniki, w ktorych hulaja glony, korale marnieja, ryby wygladaja jak w ciaglym stresie - to tez sa akwaria morskie, ale niestety do d*py - nad takimi trzeba pracowac, nie wazne, jaka metoda pomoze zmienic ten stan. Ich wlasciciele zazwyczaj roztaczaja na tym forum debaty naukowe o skutecznosci lub braku skutecznosci pewnych metod zapedzajac sie w slepy zaulek. Co do kasy - uwazam, ze bez swiadomosci, ze to hobby po prostu kosztuje mozna na przyklad przerzucic sie na storczyki albo kota (tez sa fajne). Co zlego widzisz w checi poprawiania poziomu swojego zbiornika a w rezultacie poziomu akwarystyki morskiej w Polsce? Piszesz - odpieniacz BM duzo kosztuje - wg. mnie ten odpieniacz jest do bani, sa lepsze lecz drozsze. I co? Jestem strasznym purysta? Jakbym nie mial kasy, to nie mialbym odpieniacza takiego jaki mam, ale poswiecilem sie temu hobby, czasami nie moge sie skupic w pracy bo mysle o akwarium. Powiedz mi tylko jedno - czy to zbieg okolicznosci, ze super akwaria (niekoniecznie te z spsami) maja podobne systemy, oparte sa na podobnych zasadach dzialania (moga sie oczywiscie roznic, ale nieznacznie)? Nauczylem sie jednego - wielu rzeczy nie obejdziesz, jesli chcesz miec fajne akwarium. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szymon - nie zaprzeczam temu co mówisz. Twierdzę jedynie , że uroda i jakość akwarium nie jest wprost proporcjonalna do wydanej na nie kasy. Wydaje mi się ze jest to kombinacja pracy, pasji, wiedzy i kasy. Nie chcę tu niczego negować - mój pierwszy post w tym wątku był o tym, że nie zawsze warto bazować na 'prawdach objawionych' - czyli takich, które są jedynie słuszne. Chodziło mi tu o skałę (poprzednicy o tym pisali). 'prawda objawiona' mówi o 20-25%, większość ma mniej (bo nie każdy lubi gruzowisko) a jeden z przedmówców ma nawet więcej, niż sie może zmieścić do akwarium :) (30kg w 60L wody). Ja poprostu jestem wrogiem bezmyślnego kopiowania czyiś rozwiązań - ktoś tam ma coś tam to jak ja będę to miał to napewno będę miał takie akwa jak on. I zamiast myśleć, kombinować, czytać o tym JAK TO DZIAŁA to ludzie kombinują kasę na sump do akwa 60L z błaznem i niewielkim sarkopytongiem, w którym stoi ten przykładowy BM a wodę pcha red dragon, bo super fajnie wyglądają te czerwone rurki. Napisałem o 'niektórych przedstawicielach forum' a @rebcio zaraz pomyślał ze to do niego. Nie moja wina - w kolejnych wątkach będę bardziej precyzyjny i napisze 'niektorzy przedstawiciele z WYŁĄCZENIEM rebcia'. Może wtedy pyskówek nie będzie.

pozdrawiam

@rebcio - znowu się powtórze, ale ponownie myli ci sie dzień z nocą - cytujesz mnie i zaraz pod tym cytatem udowadniasz coś, czego w tym cytacie nie powiedzialem. ponownie EOT (mam nadzieje ze ostatni juz)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest,tak mialem teraz stawiac 1000 litrow,ale za rok przeprowadzamy sie.Postanowilismy poczekac troszke,glupio teraz by bylo postawic a za rok przenosic.

Pytanie do Stani napisales ze jak jest dobra filtracja to tak szybko sie dobry system niezalamie i tu jest,moje pytanie.

Co to znaczy zalamanie systemu.

Co do filtraci to duzy odpieiacz az za duzy,do tego akwarium.

Testy firma Merck na Po4 i na No3

Jak na razie wszysko jest wporzadku.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz Alef - ja "skopiowalem" rozwiazania i sobie chwale:) a czerwone rurki sa fajne, ale lepiej wygladalyby rozowe w zolte kropki. pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam propozycję - niech wszyscy z Bubble Kingami pokarzą zdjęcia swoich zbiorników i dla porównania niech zdjęcie pokarze alef i nie pisz mi, że bezsensownie karzę komuś pokazywać swoje zdjęcia. Jeśli jesteś zdania, że można praktycznie bezkosztowo mieć super akwarium to ja chce je zobaczyć. Teraz dyskusja opiera się na szyderstwie ze sprzętu z górnej półki. Ja chce zobaczyć jak to się robi w Twojej wersji finasowej. Chce zobaczyć jak działają zastosowane rozwiązania techniczne, zdrowe i piękne zwierzęta bez względu na to co hodujesz. Pochwal się czy nie masz glonów itp. bo jak dotychczas tylko piszesz aby coś pisać i szczekasz na mnie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) @rebciu :) nie denerwuj się tak :) ...praktycznie bezkosztowo... to też cytat ze mnie ?? hmmmm :)

ponownie EOT :D :D :D


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alef Rebciu ma racje, czy tego chcesz czy nie:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli tak mowisz ..


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisałem, że to Twój cytat? Może być niskim kosztem?

Czekam na zdjęcia i jeśli jesteś z twardej gliny ulepiony to mam nadzieję, że je zobaczę i przekonam się w końcu, że Twoje samodzielne przemyślenia techniczno-filtracyjne są najlepsze i będę miał kogo naśladować w dążeniu do optymalnych warunków dla moich podopiecznych.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekaj ...


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle mam pompe "tylko" Delteca, odpieniacz "tylko"BM DIY by thcskiba, cyrkulacje tylko maree,"tylko" HQI + T5 a i tak wzoruje się na kilku zbiornikach, głównie andrniewa, Rebcia, Szymona, ale efektu nie ma narazie w akwa glony:( ale cóż akwa ma 6 tygodni:D Zobaczymy co dalej, ale widocznie będe musiał kupić BK, biobale, jakiś kubełek, i barwe światła dac tylko 10.000K :) Chociaż nic nie wiadomo, jeszcze później będzie, ze szpanuje BK:D Oczywiście żartuje, osobiście uważam, że naśladowanie rozwiązań technicznych ze zborników które powalają na kolana są dobrym pomysłem na zakładanie akwa. Niekoniecznie wszytsko musi być tak jak w zbiorniku który chcemy "odwzorować". Mój nowy zbiornik pod wzgledem technicznym jest praktycznie kopią zbiornika rebcia i chwała mu za to, że mi pomagał wszytsko zaplanować (jeszcze raz dzięki za akwa). Osobiście jestem za kopiowaniem rozwiązań technicznych z innych zbiorników, bo niektóre rzeczy są nie do obejscia.

Pozdrawiam


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz jestesmy w centrum dyskusji na temat doboru obsady w 250l:) to dorzuce cos od siebie: robcie testy!.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian,

chyba gdzies do piwnicy zejdziemy i sobie pogadamy w spokoju:D

Piszac o zalamaniu systemu myslalem o sytuacji, w ktorej skala, odpieniacz i coraz wieksze podmiany wody nie potrafia utrzymac jej parametrow na stalym poziomie. Woda pogarsza sie z tygodnia na tydzien, cos w nocy zdycha, rozmnazaja sie bakterie, ktore dodatkowo zuzyja tlen, rano albo np: po przyjsciu z pracy nie ma zywych ani ryb ani korali. To takie apokaliptyczne zalamanie systemu. Na szczescie wystepuje przewaznie tylko w akwariach bez odpieniacza. W razie Niemca :D, Twoj odpieniacz zacznie po prostu wyrzucac wiecej piany a kraby posprzataja resztki i nawet nie zauwazysz, ze cos zdechlo.

Tak jak Olekschwarz :D napisal - robiac co tydzien lub dwa testy, mozesz zauwazyc tendencje, czy system jest stabilny czy nie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie ze sie wetne miedzy wódkę a zakąskę :D

Alef cale te dyskusje :D maja jeden IMHO powod: mamy my, tj. "purysci" inne podejscie do akwarystyki morskiej i chyba hodowli zwierzat ogolnie. Ty masz racje piszac ze ryby jakos zniosa te kilkadzisiat miligramow NO3 w litrze. I nie widzisz wiekszego problemu w tym NO3. A my uwazamy, ze skoro w wodzie morskiej jest NO3 ledwie ledwie obecny, to znaczy ze TAK MA BYC BO TAK JEST W NATURZE. I skupiamy sie na utrzymaniu w naszych akwariach DOKLADNIE TAKICH SAMYCH PARAMETROW, bo przciez nie szpanowaniu maja sluzyc te ogromne odpieniacze, komputery czy dozowniki drogich markowych preparatow. Tylko wlasnie utrzymaniu prawidlowych, czytaj: NATURANYCH parametrow wody.

A jesli sie ten cel uda sie osiagnac to uwierz: korale "hoduja sie same" :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w pełni sie z tym zgadzam.

przecież na rafie twardziele, miękasy, ryby, żyją w tej samej wodzie.

Nie rozumiem dlaczego akurat rybie miałbym żałować lepszej wody, skoro w dzisiejszych czasach można to bez problemu zapewnić. Tylko dlatego ze nie zdechnie tak szybko jak twardziel?

Hodowałem miękasy z rybami i dokładnie robiłem to samo co robię teraz z twardzielami.

Dbanie o jakość wody, naśladowanie natury i gdybym wyjął wszystkie koralowce i zostawił tylko ryby, na pewno dalej bym pilnował NO3,Ca,KH,Mg,fosforany...

Dlaczego miały by mieć gorzej?

To jest akwarystyka morska - woda ma być morska:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dygresja

to moze zaczac od:

- prawidlowego KH ? - kto z Was ma 6

- stabilnego PH ? - kto z Was ma caly czas 8

- nie zawyzonego Ca i Mg? - raczej standard

- dozowania reszty pierwiastkow sladowych z 70 ? - a pomiar ?

a moze nawet bez pedzenia korali roznymi zeo-vitami i innymi MM + tony pokarmu i potem absorwer fosforanow - pseudo DSB i inne wynalazki, typu odpieniacz wielkosci wiezowca

- nad baniakiem elektownia swiatla + dzeisitaki super dodatkow bez ktorych baniak nie przezyje - szczegolnie ten z SPS :D

.niestety tak sie nia da.. to troche jak sztuka tajemna, ktos cos wie, drugi ktos cos skopiuje, ktos cos podlaczy i zazwyczaj to dziala, wiec dlaczego nie mamy sprobowac zrobic dobrego domku dla naszych podopiecznych - takze eksperymentujac i stosujac wszelkie dostepne srodki - za 10 lat bedzie duzo latwiej - na to licze

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam proste pytanie: GDYBY NO3 oraz PO4 nie powodowało wzrostu alg, to kto by walczył ze zbiciem NO3 z poziomu 5 na 2 ?? Dlatego nie manipulujmy faktami, nie opowiadajmy bajek o 'odwzorowaniu' naturalnych warunków. Kto mierzy pozostałe parametry wody ? (poza tymi, ktore maja wplyw na kondycje i wyglad zbiornika) Kto posiada testy na 3/4 tablicy mendelejewa i ich regularnie używa ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym walczył bo przy poziomie 2mg/l kolory korali byłyby o wiele ciekawsze.

Mędrkujesz dalej choć racji nie masz. Po co udowodnianie, że Twoje podejście jest jedyne i słuszne. Zaraz napiszesz, że wszystkie oceany świata mają te same parametry. Jakbyś porównał dokładne wyniki testów wody - czyli całej tablicy Mendelejewa - z morza czerwonego i wybrzeży Australii to byś się zdziwił. Mało tego jakbyś zbadał wodę z tego samego regionu lecz z różnych głębokości też byś uzyskał różnicę. Przecież te nasze zwierzaki żyją w różnych rejonach świata i różnych warunkach - dlatego jest tak ważne aby utrzymywać w miarę stabilne parametry wody, przypominające naturalne środowisko.

Jeśli jesteś taki drobiazgowy to pisz pisma do firm, które produkują sole do celów akwarystycznych, a w nich miej do nich pretensję że w składzie nie ma pierwistków złota, uranu itp. bo w naturze takie występują.

Życzę sukcesów i produkcji NO3 - tylko tych Twoich zwierząt mi szkoda.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac ten wątek mam wrażenie że kolega ALEF akwarium nie posiada a jesli posiada to prośba o jakieś foto .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba właśnie Robert trafił w dziesiątkę :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega @alef zbiornik ma, byłem i widziałem, ale mógłby się pochwalić innym:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.