Skocz do zawartości
lol12345678903

Bakterie a odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przez ponad 7 lat miałem przerwę w akwarystyce morskiej na rzecz terrarystyki i przyznam sie uczciwie ze sporo już pozapominałem niestety. mam kilka pytań na które nie znalazlem odpowiedzi . za pewne to gdzies jest na tym forum posrod tysiecy innych watków zakopane gdzies ale może ktoś da rade mi odpowiedziec jak to wygląda .

 

chcialbym zaczac dodawac bakterie do akwarium morskiego w celu lepszego rozkladania szkodliwych substancji potencjalnie znajdujacych sie w wodzie / potencjalnie gdyz nie mam pewnosci czy takowe sa /  aczkolwiek spotkalem sie z informacja gdzies na forum ze bakterie te w nastepstwie beda odlowione z wody za pomoca odpieniacza .

 

Na ten moment mam akwarium od poczatku Wrzesnia tego roku 90 l , na ten moment w akwarium mam zywy piasek , zywa skale za pewne zmiksowana ze sztuczna , kilka krabow pustelnikow jako ekipe czyszczaca , 1 kraba Mithraculus sculptus , ostatnio dostalem szczepke Xeni pulsujacej i jedna niebieska rybke / nie pamietam nazwy /.

 

jako sprzet tak na prawde mam tylko podstawy typu pompka napowietrzajaca , grzalka i termometr w akwa . /byl w planie filtr kubelkowy ale po czytaniu wypowiedzi na tym forum po prostu z tego zrezygnowalem /

Przy tak malym zbiorniku nie zakladalem sumpa i nie posiadam odpieniacza ale robie podmianki raz w tygodniu 10% wody.

 

Czy biorac pod uwage brak odpieniacza powinienem zaczac stosowac bakterie do akwarium czy lepiej nie zeby nie zburzyc panujacego tak ekosystemu ? wode do akwarium mam ze sklepu juz tam przygotowana z uzyciem soli red sea i nie mam pojecia czy woda ta jest sprzedawana z jakimis bakteriami juz rozpuszczonymi ale za pewne nie .

Myslalem tez nad metoda Vodka ale czy nie bedzie to ryzykowne jesli nie mam czym odpienic szkodliwych bakterii etc ? ewentualnie czy ktos moze mi polecic jakis nie szkodliwy szczep bakterii ktory bedzie za razem pelnil funkcje ochronna w terrarium i poprawi tez kondycje organizmow zywych w tym korali i potencjalnie przyszlych ryb ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie dodawaj co tydzień po podmianach wody, ja kiedyś ze 3 miesiące nie dawałem to mi cyjano wywaliło, jak zacząłem to cyjano powoli znikło. 

odpieniacz do tak małego zbiornika raczej nie potrzebny ale w kaskadę bym zainwestował 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie bakterie dodajesz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment tak uczciwie to nic nie dodawałem jeszcze . Akwarium działa od ok 4 miesięcy + na samej wodzie morskiej + żywa skala i piasek morski . 

Ale na ten moment nic nie dodaje bo nie wiem czy mogę zacząć dawkowanie nie posiadając odpieniacza który je odpieni. 
 

W akwarium w tej chwili mam kraby pustelniki , krab Mithraculus sculptus , jakiś czas temu zaobserwowałem także jednego z robaków żyjących w żywej skale.  I taką rybkę  ( nie pamiętam już jej nazwy ) 

IMG_8731.jpeg

IMG_8777.jpeg

Edytowane przez lol12345678903 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybka to Parasema hemicyanea, robal to jakiś gatunek wieloszczeta, ten wygląda na pożyteczny.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.