Skocz do zawartości
sebastian wieden

kolegi zbiornik 1500 litruw

Rekomendowane odpowiedzi

1931-dsc00100.1.jpg

tak jak wyzej napisalem kolegi zbiornik gdzie ma tylko 100 kg skaly a reszta to riffkeramik zdjecie zrobila zona swoim telefonem gdzie nawet niewiedzialem wczoraj zobaczylem pokazuje to ze tez mozna prowadzic zbiornik przy tak malej ilosci skaly zywej

jak ktos bedzie w wiedniu to przejedziemy sie do niego i zobaczy sam i uwiezy


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem kozacki.

Da prosze wiecej foto.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian - po pierwsze popraw pisownie, uzywaj kropek, przecinkow, lepiej sie wtedy czyta. Poza tym to Ameryki nie odkryles i nie wiem co chcesz udowodnic - od dlugiego czasu wiadomo, ze akwarium mozna z powodzeniem prowadzic z mala lub zerowa iloscia zywej skaly. U siebie na 1000l w obiegu mam okolo 85 kg. Z czasem bedzie tylko ceramika i na pewno bedzie ok. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale niech da więcej fotek bo zbiornik ładny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymek ale co jakis czas dokladaj pare kilogramow swierzej zywej skaly, ceramika jest OK ale niech sie zycie w niej jednak rozwija. Ja bym sie bal na dluzsza mete rezygnowac w ogole z zywej skaly. Wlasnie niedawno robilem szczepki zoanthusow i rozlupalem dosc stara, ponad 2-letnia skale. Tam w srodku bylo zupelnie bialo i bardzo porowato, pachnialo to morzem :) na pewno dzieje tam sporo zarowno z biologicznego jak i chemicznego punktu widzenia. Denitryfikacja odchodzi tam na calego, i pewnie jeszcze kupa innych procesow. Ja wszelkie moje dotychczasowe "sukcesy" akwarystyczne tlumacze tym ze mam duzo dobrej, bardzo porowatej skaly. To co z nia przylazlo rozmnozylo sie i zyje w niej w duzych ilosciach, to tez musi miec olbrzymi wplyw na ekosystem. Wlasnie: EKOSYSTEM. Skoro celem akwarystyki morskiej jest jak najdokladniejsze odwzorowanie EKOSYSTEMU rafy koralowej to IMHO musimy pamietac o tym ze:

EKOSYSTEM = BIOCENOZA + BIOTOP

I jak sie zastanowimy nad tym na pozor oczywistym faktem to wyjdzie na to ze akwarystyka morska jest bez zywej skaly niemozliwa :) Jeszcze biotop od biedy daloby sie moze nasladowac jakac wyrafinowana ceramika, z drobnymi kanalikami itd... tak jak w zywej skale - chociaz IMHO daleko jestesmy jeszcze od tego. Natomiast biocenoze nie jestesmy w stanie dostarczyc inaczej jak tylko z zywa skala.

To dlugi i zlozony temat, wedle mojej filozofii morszczyzny nie da sie bez zywej skaly. Praktyka pokazuje ze sie niby da. Natomiast dla mnie kazda ceramika bedzie zawsze sztucznym produktem, to tak jak kwiaty w sztucznym podlozu: da sie, ale IMO wyglada to nienaturalnie. Kwestia gustu w zasadzie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,nic niechce udowodnic.Ale jak zaczynalem,to pare osub muwilo,aby funkcjonowalo potrzebuje miec przynajmnie 20 procent zywej skaly.

Jak widac na tym zdjeciu,funkcjonuje i umnie tez mam tez,tylko 30 kg i 12 rybek i nic,zlego sie niedzieje.

Ciekawe jest dlamnie,dlaczego muwili mi zeby zaczac,potrzebuje duzo ruznych zeczy,polowe z tego nieposiadam.

I przepraszam za pisownie,ale polskich liter nieposiada moja klawiatura.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj,jede do niego wezme zone z soba to porobi telefonem pare zdjec.Obiecuje ze wstawie.

AquaManiam widzialem,pare zbiornikuw na riff i jest pieknie ulozone.Widzialem ruzne ksztalty mysle ze skaly niepoukladal bys tak.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zawsze zamiat "u" w miejsce ó mozna pisac "o", nie? Wyglada to o wiele estetyczniej, a i w netykiecie jest dopuszczalne.

Zdjecie kiepskie, ale widac, ze zbiorniczek niczego sobie :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maniak - oczywiscie, ze im bardziej jest zlozony ekosystem, tym to wszystko jest bardziej stabilne biologicznie. Ceramike zamierzam wlozyc do baniaka za rok - poltora (czyli dwa - dwa i pol roku od startu). Zastapie nia calosc zywej skaly. Zapas mikroorganizmow i tych troche wiekszych jest w piachu i w MM w sumpie, z czasem rownowaga sie ustali na nowo. Co innego akwarium od zera zakladane na ceramice - tutaj pewnie trzeba duzo wiecej czasu i dodatkowego zaszczepienia jakims mikrozyciem. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze wpływ żywej skały na cykl azotowy jest śladowy. W akwariach żywa skała w mniejszym czy większym stopniu pełni tą role właśnie ze względu na niemożność odwzorowania warunków środowiska naturalnego. Na ile robi to efektywnie ciężko stwierdzić, nie widziałem nigdy wyników jakiś poważniejszych badań w tej materii. Kiedyś przyjęto to jako pewnik i tego sie trzymamy.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew musisz jednak przyznać że więcej udanych zbiorników widziałeś ze skała niż bez niej :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano tak, tylko małe pytanie ile jej ma być, gruzowisko po brzegi akwa, 20%, 10% a może wystarczy z 5 i ceramika? Ja nie wiem, aktualnie trzymam się wersji 'tyle żeby ładnie wyglądało' :). Dla mnie jest konieczna choćby ze względów estetycznych. W każdym razie zacząłem ostrożnie podchodzić do wielu prawd objawionych. Bo jak zaczyna się głębiej wchodzić w temat to się okazuje że naprawdę sensownych źródeł tego na czym się opieramy jest niewiele albo zero. Kiedyś jeszcze na grupie dyskusyjnej wieszano psy na każdym kto nie miał tzw firmowej lampy hqi ze względu na zastosowaną superhiper-szybkę (którą oczywiście można było dokupić do samoróbki za set złotych), bez której korale padały jak muchy a ryby wyskakiwały z akwa.

Co do skały moda sie powoli zmienia, raczej dominują zbiorniki z jej mniejszą ilością, bez problemów dla równowagi jak się okazuje.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to inna sprawa ze wiedzy mało a sporo "magi" na razie mamy w naszym hobby - ale to tez niestety nasza wina - zbyt mało robimy zaplanowanych eksperymentów a za dużo chcemy uzyskać w krótkim czasie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dlatego wlasnie Qbab jest malo zbiornikow z mala lub zerowa iloscia zywej skaly:) ale to sie zmieni, jeszcze kilka latek. Co do kwestii estetyki - sprawa indywidualna - kiedys cieszylem sie, ze cos mi wyrasta ze skaly, teraz mysle o ceramice, bo dobija mnie to, co wyrasta ze skaly. Pozdrawiam

tdew - pieknie napisales, w koncu jakis "swiezy" glos na forum:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew często ma oryginalne podejście :) ale jego zbiornik przekonuje mnie że warto działać na własną rękę - ja takiego to nie będę miał chyba nigdy :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widze ze on tam nie piasku? To by tlumaczylo mniejsza ilosc skaly, musi byc duzo silniejsza cyrkulacja niz zwykle przy braku piachu, na reef central coraz popularniejsze staja sie zbiorniki BB. Choc odsysanie "kup" co pare dni chyba jednak nie nalezy do wielkiej przyjemnosci, ze o ich widoku w rogu akwarium nie wspomne.

Zanim ktos spyta czemu mniej skaly a silniejsza cyrkulacja juz odpowiadam. Wszystko musi trafic do opieniacza (ktory tez musi byc przesadzony nie dwa razy w gore a conajmniej trzy, o HOB nalezy zapomniec), a skala nie moze blokowac cyrkulacji. Podobno ujdzie sie tez ze swiatlem slabszym niz zwykle.

Nie madrze sie, nie mialem takiego akwarium, nie zamierzam, widzialem, czytalem, rozmawialem i slyszalem od wlascicieli na chicagowskich zjazdach akwarystow.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze wyjasnij mi te dwa skroty BB i HOB, bo jakos nie moge skojarzyc ocb:)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BB-bare bottom

HOB-hang on the back czyli remora, deltec mce600 i 300 itd

edit:

Pamietam o jednym takim czlowieku na reefcentral ktory pokazywal swoja 90-tke (czyli jakies 380 litrow)i uwazal sie za jednego ze specow od BB. Przerybione akwa (tangi i anhtiasy) zeby dostarczac wiecej pozywienia koralom, 3 pompy vortecha, TRZY! Cyrkulacje mial prawie albo przekroczona 100 razy, i o ile sie nie myle gora 25kg zywej skaly, niby musi byc ponizej 10%. Powtarzam ze to nie moje doswiadczenia. Aha i jakis miesiac, moze 1.5 temu wiekszosc sps zaczela mu zdychac, niestety nie moge teraz odnalezc linka, typ wysylal wode do jakiegos laboratorium zeby dostac "dokladne" testy wody, nie wiem co dalej z jego akwa, zastanawiam sie jednak ile wspolnego ma to BB z tymi jego klopotami.

edit2:

Ciele ze mnie, nie wiem ile to jest 90gal, raczej ok 340litrow a nie 380. Skaly nie mial 25kg, tylko 20kg, nie wiem ile to 45lbs hmm cos ze mnie tak dzisiaj :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.