Skocz do zawartości
rafal19

obsada

Rekomendowane odpowiedzi

Co myslicie o dozuceniu do mojego akwarium stadka chromisów 4-5 sztuk. W akwarium już pływa żóltek, hepatus i parka błazenków - ostatnio wyskoczyła babka i kilka dni po niej salarias :/ nad akwarium mam juz ramke antyskoczkową na wysokosc 12 cm wiec nic wiecej niepowinno wyskoczyć. Oczywiscie są jeszcze slimaki turbo (około 30-40sztuk 1-2cm tectusów) 2 kreewetki wundermani + 1 czyszcząca.

Co do filtracji to wyglada nastepująca: zywa skała około 26-28kg, zywy piasek (w akwarium 18kg + 18 kg w refugium) w refugium 10cm warstwa piasku (dsb, o ile można to nazwać dsb) + glony spagetti, odpieniacz poziomu tunze przewidziany do akwarium 800L. Wody w całym systemie jest około 250L.

i pytanie, czy takie stadko chromisów z 4-5 sztuk niezałamie systemu w baniaku ?

aha, obsada koralowców to spsy, lpsy miekkie - korale karmie 2x w tygodniu (miks z mrozonek oraz cyclop-eeze).

Pozdrawiam

Rafał

...jezeli chodzi o pokolce w tym akwarium, to planuje je przeniesc do wiekszego baniaka około 400-500L zeby im za ciasno niebyło ale to moze dopiero za rok jak wszystko pójdzie po mojej myśli :/ ...ewentualnie jak sie niewyrobie z baniakiem to je sprzedam w dobre ręce lub wymienie na małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Samo stado 5 sztuk chromisów nie załamie Ci systemu, ale jakoś trzeba będzie wyżywić to stadko, i tu kłania się skuteczny odpieniacz , czy Twój taki jest to już musisz sam ocenić badając NO3, a sprawa ilości ryb w 180 L czyli razem z tymi chromisami byłoby 10 ryb, hmmm

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie wstrzymal- wg. mnie za duzo tych ryb, a wiem co mowie- ostatnio sam przerybilem zbiornik i mam duzy problem.

Dobry odpieniacz by sie przydal- jak pisze Roman.

Od ilu miesiecy/lat masz taka obsade?

Czy te 18kg piasku tworzy funkcjonujace DSB?

Jak wyglada sprawa z NO3 u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

NO3 to tez rozkladajace sie odchody, ja w swoim akwa mam te same pokolce i dwa blazny .Faktem jest ze z NO3 bylo wszystko OK do pewnego momentu , a teraz nie moge sobie z nim dac rady.W miedzy czasie przelozylem kilka kg skaly do sumpa bo nie bylo juz gdzie jej ustawiac ( a jest jej ok 50 kg)

Mam nadzieje ze przyczyna wysokiego NO3 jest dodatkowo rozkladajace sie zycie ktore bylo na skale ktora trafila do sumpa (glony , gabki , itp)

Jesli dokupisz ryb i NO3 skoczy do gory to naprawde nie latwo jest je zbic, a jeszcze trzeba znalezc nowy dom dla nadmiary ryb.

pozd. Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz mam taki http://colisa.com.pl/?/m-Tunze-filtm-odpie.shtml tunze 230 tylko moze troche starszy model, producent przewiduje jego wydajnośc na akwarium 400-1000L. Prawde mówiąc u mnie odpieniacz pieni mało, najwiecej wywala piany dzien/dwa po nakarmieniu korali po czym wyraźnie "zwalnia". Jak bardzo mało karmiłęm korale to myślałęm że ten odpieniacz jest do D bo słabo pienił, ale najwyrażniej niemiał co odpieniać. Dsb w refugium dopiero jest w trakcie tworzenia, drugi worek piasku do refugium dopypałem 3 tyg. temu, warstwa piasku 10 cm - jakieś tunele w piasku powoli powstają!!. ...poza odpieniaczem no3 redukują także glony w refugium więc moze niebedzie źle? ...niemam zadnego dobrego testu na no3 wiec niepytajcie ile tego mam w wodzie.

@olekszwarc, tą obsade mam od hmmm... mysle ze ponad 2 miesiące, jeszcze niedawno były w akwarium 2 rybki wiecej (duzy salarias i babka) ale wylądowały na dywanie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na odpieniaczach to ja sie nie znam ..mam pierwszy ..i drugi bede mial dopiero z wiekszym zbiornikiem...jesli u mnie ustabilizuje sie poziom NO3 i bedzie ok to napewno zaryzykuje i dokupie kilka malych ryb. W Twoim przypadku zrobil bym pomiary i jesli jest dobrze to ...decyzja nalezy do Ciebie


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@rafal19, jak sam widzisz za dużo niewiadomych:

- brak info na temat poziomu NO3

- nie dokońca działajęce DSB

Akwarium/system naprawdę potrzebuje trochę oddechu aby ustabilizować się, ciągłe dokladanie lub zmiany wpływają negatywnie i zdolność przetwarzania związków "złych" w "dobre" jest coraz mniejsza.

Moim zdaniem doprowadził sprawę DSB do końca, czyli usypał odpowiednią warstwę i badał poziom NO3 ( i nie tylko NO3) jak będzie NO3=0 tzn że DSB zadziałało.(choć dojdziesz kiedyś do tego że "0" to wcale nie takie dobre ,ale to inna historia :D)

Pozdrawiam Roman

P.S. oczywiście Test SALIFERT na NO3


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten odpieniacz przez 10 lat napewno!:D Innych wtedy nie jeszcze nie bylo (poza takimi na kostke). Wtedy jeszcze pisano, ze nadaje sie do 1000 czy 1200 litrow:D. Moje akwarium mialo 240 l. Jak karmilem ryby, to pol dnia trwalo, zanim znowu zaczal pienic. To samo, gdy go umylem. Takze polowe czasu dzialala pompa "nieefektywnie":D. Dlatego raczej nie wierz, ze nie pieni, bo nie ma nic do odpienienia. W nim jest taka zwezka, ktora podaje dosyc duze babelki, stad mala ilosc kloaki w kubelku. Przyznac musze, ze jego obsluga jest zadowalajaco - prosta. No i jest plaski - pasujacy do niskiej szafki.

Moze ze dwie rybki jeszcze pociagnie ale 5 to juz sporo, choc wiemy, ze chodzi Ci o stadko.

Moze, skoro chcesz zmienic w przyszlosci akwarium, jednoczesnie z zakupem stada, zainwestowalbys w nowy, "przyszlosciowy" odpieniacz?:D

Nie podales wynikow testow NO3 i PO4, i czym mierzysz?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Nie podales wynikow testow NO3 i PO4, i czym mierzysz?

Pozdrawiam

niemierze :D testy saliferta na no3 bede miał niebawem. testu na po4 raczej mieć niebede bo drogi :D chyba, że zżucimy sie z morszczakami z miasta i okolic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STani bratku a ile Ty juz czasu bawisz sie w morszczyzne? Cos mi si zdaje ze sporo....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc AquaManiac

Nie jestem juz pewien ale zaczalem chyba w 1989 lu 90. To wtedy wcale nie bylo modne. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.