Skocz do zawartości
XylorCK

Euphyllia - RED / BLACK BUGGS

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Zwracam się z prośbą o pomoc w identyfikacji problemu i ewentualnej walki.

Z nieznanych mi na początku powodów 3 moje Euphyllie Glabrescens zaczęły obumierać. Z dnia na dzień pompowały się coraz mniej aż na końcu obumierały główka po główce. Przy Euphylli Dragon Soul zupełnie przypadkowo podczas obserwacji zauważyłem małe poruszające się punkciki po szkielecie i w miejscach gdzie tkanka zaczęła obumierać. Włączyłem latarkę żeby doświetlić szkielet korala i zauważyłem masę małych czarnych (w świetle latarki) punkcików które jak mrówki chodziły po Euphylli. W niebieskim świetle kolor "robaków" wygląda na czerwony. 

Oczywiście robiłem reaserch forum i trafiłem na tematy gdzie na Acroporach są tzw. red buggs lub black bugs i nie do końca ludzie mają pomysł jak pozbyć się nieproszonych gości.

Po przyjrzeniu się całemu akwarium widzę, że te "robaki" chodzą też po skale (więc zakładam, że są w całym akwarium).

Z Euphylli została mi jedna tylko, że Paraancora. Cała ładnie się pompuje i nie widać żeby na ten moment coś się z Nią działo, jednak kilka "robaków" już po niej chodzi.

Euphyllie które niestety nie dały rady były przeze mnie dipowane ale walka była nieskuteczna. Cała reszta życia w akwarium jest ok, ale są to w większości korale miękkie: dużo zoa, lobophytum, sinularia, dunka (która jest na tą chwilę cała czysta).

 

I teraz pytanie do Was drodzy Akwaryści, co to może być? Jakie ewentualne próby ratunku sytuacji? Natrafiłem, że pomocna może być ryba Chrysus - wargacz złocisty lub Mandaryn ale nie zdołałem się pokopać do informacji, że faktycznie rybka dała sobie rade z problemem.

HELP :(

 

Poniżej zdjęcia:

https://ibb.co/BVY8PMnP

https://ibb.co/Fb7ktSsq

https://ibb.co/MDgLZf44

https://ibb.co/pjbBJr9h

https://ibb.co/jPC3T6rX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak wirki, miałem to dziadostwo. Padło 3/4 Glabr. 
Płukałem w RODI, płukałem w dipach, wpuściłem mandaryny marmurkowe i stosowałem Tropic Marin Elimi-PHOS Rapid. Preparat do zbijania po4, ale zabija również wirki. Przy tym trzeba używać dużo węgla, wirki uwalniają toksyny gdy się rozkładają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

Tropic Marin Elimi-PHOS Rapid.

Super produkt i można sobie fajnie dozować , bez szkody dla ryb . 


„Właściwą funkcją człowieka jest życie, a nie istnienie. Nie będę marnował swoich dni, próbując je przedłużyć. Będę wykorzystywał swój czas”.

. I to by było na tyle.  .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.