Skocz do zawartości
Rebciu

Piana sucha i mokra - fakty i mity

Rekomendowane odpowiedzi

A mnie nadal ciekawi jak to jest z tym odpienianiem na sucho czy mokro ?

Mokra piana wywala więcej PO4 , czy może nie wywala nic ?

Może podyskutujmy , ja od niedzieli ustawiłem odpieniacz na mokro , po 24 godzinach około 1 litr syfu , w piątek i sobotę wieczorem podałem mrożonki dla korali po 3 kostki ( nie płukane ) PO4 poszło z 0,04 do uwaga 0,08 , dzisiaj rano sprawdzalem PO4 spadło do 0,06 , czy jest to zasługa odpieniania na mokro , tego nie wiem , ale do końca tygodnia będę sprawdzał co się dzieje z parametrami.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewna mala ilosc jonow znajdujacych sie w akwarium moze byc odpieniona, wiec rowniez PO4. Niemniej jednak jest to znikoma czesc. Wiekszosc PO4 bedzie odpieniona w skladzie bialek lub bakterii.

W odpieniaczu zbiera sie piana, ktora im wyzej sie znajduje, tym jest suchsza. Im bardziej "mokro" bedziemy odpieniac, tym szybciej bedziemy zapelniac kubek. Plyn w kubku bedzie rzadszy (jasniejszy), ale w sumie, ilosc wyprowadzonych zwiazkow w tym samym czasie bedzie wieksza (duza ilosc szybko wyprowadzanych babelkow porywa rowniez unoszace sie w wodzie wieksze kawalki, takze bakterie lub plankton).

Przy suchym odpienianiu, wieksza czesc babelkow powietrza nawet nie dojdzie do kubka i pekajac zostanie porwana spowrotem do obiegu, razem ze swoja zawartoscia.:clowning


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe zauważyłem wzrost potencjału redox , z 415 do 435 czy to może być efektem odpieniania na mokro ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli przykręciłeś odpieniacz i jest dłuższy kontakt powietrza z woda co za tym idzie większe natlenienie,wzrasta potencjał redox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak obserwuję odpieniacz i jestem w szoku jak dużo syfu wywalił w przeciągu 24 godzin , tego jest z 2 litry , zresztą zobaczcie sami

3092-dsc_5993.jpg

co więcej ten syf nie jest aż tak bardzo przeźroczysty.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to pisałem wielokrotnie, na moim własnym zbiorniku sprawdziłem że lepiej mniejszy odpieniacz i odpienianie na mokro niż większy i na sucho:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kiedy jest na mokro a kiedy na sucho ? jak to dokładnie rozróżnić ?

ta fota fala to na sucho czy mokro ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal to na średnio bym powiedział:clowning Mogę Ci napisać dokładnie kiedy jest na mokro, jeśli sprzęt w stopce masz aktualny :( w APF-ie masz taką rurkę przezroczystą przy wypływie z odpieniacza, to ustaw sobie zaworem poziom wody w odpieniaczu tak żebyś miał mniej więcej w połowie tej przezroczystej rurki, tylko wtedy otwór w kubku i wężyk do jakiegoś baniaka obowiązkowo.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie przy od pienianiu na mokro trzeba pilnować zasolenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331378 Kubaaas :

Moze to jest glupie pytanie ale co z zasoleniem wody w baniaku jak duzo wywalacie wody przez mokre odpienianie.

Rozumiem, ze odpieniona woda jest slona wiec trzeba bardziej slona woda podmiany robic zeby wyrownac, tak?

Przy laniu ballinga u mnie zasolenie wzrasta,mimo ze tygodniowo caly kubek wylewam.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca o to mi chodzilo, raczej o to że przy odpienianiu na mokro mamy mały "margines bezpieczeństwa" i duże ryzyko że odpieniacz przeleje. A zasolenia to trzeba pilnować zawsze:waving

Pozdrawiam

seb

edit. kliku w tym samym czasie wysłaliśmy posty:D mój tyczył sie posta krzlewa


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331371 seb :

Fal to na średnio bym powiedział:clowning Mogę Ci napisać dokładnie kiedy jest na mokro, jeśli sprzęt w stopce masz aktualny :( w APF-ie masz taką rurkę przezroczystą przy wypływie z odpieniacza, to ustaw sobie zaworem poziom wody w odpieniaczu tak żebyś miał mniej więcej w połowie tej przezroczystej rurki, tylko wtedy otwór w kubku i wężyk do jakiegoś baniaka obowiązkowo.

Pozdrawiam

seb

mam APFa i nie wiem o którą rurkę ci chodzi :/ jest szansa na jakąś fotkę i zaznaczenie na niej ??

co do zasolenia to u siebie mam 1,026 i jakoś kombinuje żeby obniżyć trochę.

zaraz dam fotkę jaki mam poziom wody, ale przy zakręconym powietrzu mam trochę ponad wejście wody z pompy odpieniacza a przy puszczonym powietrze troszeczkę poniżej tego czarnego pierścienia, do którego przymocowany jest kubek

ale mam bardziej czarną wodę niż fal, więc pewnie bardziej na sucho jest

no i fota:

1766-apf.jpg

czerwona kreska to przy baardzo przydławionym powietrzu, czarna to taka umowna granica gdzie niby widać że jeszcze woda jest a dalej już samo powietrze. teraz i powietrze i zawór na wyjściu z odpieniacza odkręcony na maximum, więc jest pole do regulacji (no i jeszcze można na zasilaniu bardziej odkręcić, żeby więcej wody szło)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorem zielonym zaznaczyłem poziom wody jaki najczęściej utrzymywałem w apf-ie, a kolorem czerwonym poziom wody przy odpienianiu na mokro, ale w miarę bezpiecznie, tzn z minimalnym ryzykiem przelania kubka, im wyżej poziom wody będzie w tej rurce, tym bardziej na mokro odpieniamy.

apf6003.jpg

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kubek napełnia Ci w jakim czasie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mój apf jest stuningowany porządnie bo ma i inny kształt i inne rurki :/ choć pieni za***iście

to co jak nie mam tej rurki przeźroczystej ? da radę jakoś to sprawdzić ? choć boję się że przy takim wysokim poziomie to bym kubek co 2-3 godziny musiał opróżniać :/ i teraz widzę skąd problem u mnie z różnymi drobinkami w wodzie - odpieniacz za bardzo na sucho chodzi (chyba)

i o ile to pytanie do mnie o czas to z tydzień mu potrzeba (no powiedzmy 4 dni)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby było smieszniej to akurat zawiesinę wybiera lepiej odpienianie na sucho :clowning przynajmniej z moich obserwacji tak wynika. A węgla używasz?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten wątek w sumie już trzeci raz w przeciągu dwóch lat.Opiszę moje spostrzeżenia.

Mając kiedyś Turboflotora 1000 z AB2000 igła pomimo początkowego okresu posiadania zbiornika mało co wywalał a brązowego koloru nigdy nie widziałem.Za radą forumowiczów zakupiłem ATI 200 i w kilka dni wywaliłem sporo brązowej mazi więc wymiana okazała się trafna.W tej chwili różnie ustawiam odpieniacz,raz na mokro raz na sucho gdzie na sucho to w dwa tygodnie nic by nie uzbierał a na mokro woda raczej jest lekko żółta.Pomimo odpieniania na mokro NO3 i PO4 nie maleje.Miałem okres,jak miałem idealne parametry to karmiąc dość mocno odpieniacz wtedy dopiero wywalał konkretny syf więc teraz myślę,że nie ma co odpieniać dlatego taki ma urobek.Moje Ph mam 8.05 do 8.20,ale jak wyłączę pienidło na noc to mam 7.68.Słyszałem wiele opinii,że przy takiej maszynie nie powinienem mieć z tymi parametrami kłopotów,a jednam mam.

Mam dość mocną cyrkulację(teoretycznie,bo Chińska)karmię mega oszczędnie,jedną kostkę płukaną IT rano i wieczorem,mam dużo skały,zmniejszam ilość ryb,mam 2 pokolce i 15 raczej małych rybek.

Czy dobrze rozumuję,że trzeba mojemu odpieniaczowi pomóc ? Kiedyś stosowałem wódkę jak i zeostart2 przez dłuższy okres,ale u mnie się nie powiodło i parametry nie schodziły,co źle robiłem nie wiem.

W tej chwili mam konkretny,Sebastkowy filtr i BioPellets,ale na razie brak efektów.Wczoraj dosypałem kulek i teraz kula mi się około 750g i niedawno zmieniłem na wolniejsze ich ruch więc pozostaje tylko czekać na jakiś pozytywny efekt.

Tyle mi się przypomniało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie używam i zastanawiam się co zacząć używać bo te pyłki mnie dobijają :/ (jak się domyślam węgiel :clowning ) choć na razie wpakuję gąbkę i zobaczę czy coś pomoże

OK a jak widzisz u mnie możliwość regulacji odpieniacza ? bez tej rurki przeźroczystej się nie da ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wygląda to tak... wydawało mi się że odpienia na sucho ale stan wody wskazuje na mokro. w piątek wieczorem czyszczony kubek.4934-img_3107 (800 x 533).jpg


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miq, masz jakikolwiek zawór regulacyjny w tym odpieniaczu? Adamus, jeśli to od piątku, to na sucho raczej pieni niz na mokro, APF na mokro to pełny kubek w dwa gora trzy dni. Jeśli cokolwiek tłumi dopływ powietrza to mimo że poziom wody w rurce jest jaki jest, odpieniacz będzie pienił na sucho, nie na mokro, po prostu stosunek powietrza do wody będzie za mały. Kiedy czyściłeś króciec na który zakłada sie wężyk? Ten przy pompie? Z ciekawości nie wkładając łap do wody, spróbuj zdjąć tłumik, ciekawe czy odpieniacz przyspieszy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopływ powietrza spadł bo mam wyciągnięty wężem za szafkę, więc jakies opory przy zasysie sa... no ale zwalę tłumik zobaczymy


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331435 adamus_23_as :

dopływ powietrza spadł bo mam wyciągnięty wężem za szafkę, więc jakies opory przy zasysie sa... no ale zwalę tłumik zobaczymy

...Piszesz ze masz waz za szafka...rozumie ze pobiera on powietrze z zewnatrz zza okna...by odpieniacz lepiej ciagnal powietrze,mozesz kupic gruby waz,dac go za okno i przykleic szczelnie do niego cienki wezyk,ktory zakladasz na odpieniacz...Ja akurat tego nie zrobilem,gdyz dobrze pieni,nawet jak cienki waz dlugosci kolo 5m wywalony jest na zewnatrz...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w swoim apf600 tez od piątku mam jeszcze raz tyle syfu w kubku co adamus 23 i takiej samej konsystencji

wąż doprowadzajacy powietrze za szafą grubości palca jest wyprowadzony na balkon

tylko co tydzień trzeba maxi jeta wykałaczką czyścic tam gdzie pobiera wode,bo sie szybko za***prza i co za tym idzie

woda w przezroczystej rurce obok kubka już nie ma 2 cm,tylko mniej i opada,tego musze pilnować


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wężą fi 12mm wywalonego za okno od dawna.Takiego urobku to nie widziałem u siebie jak na zdjęciu wyżej chyba nigdy.Albo mój mesh nie robi takiej piany jak trzeba,albo woda jest czysta i nie ma co robić.Wyłączyłbym go na kilka dni dla próby,ale boję się o te niskie Ph.Co myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.