Skocz do zawartości
gespard

Jaki minerał (substrat ) w akwarium z miekasami..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanko , posiadam 120 litrową nano-rafke ,ok 15-18 kg żywej skały i własciwie same miekkasy w nim trzymam to jest , Sinularia , Grzybowieńce ,Xenia , Clavularia , ukwiały Heteractisy , i mam takie pytanie na jaki substrat-minerał będzie największy zapotrzebowanie ?

Na razie daje tylko magnez i wapń choć wiem ze to dobre dla twardych a nie miekkich , a od jakiegos czasu zauważyłem bielenie korali (Sinulari i Capnnelli ) czy deficytowym materiałem będzie jod i stront , podmiane wody robie co mniej więcej tydzien, ok 10%. Czy jest jakiś preparat który poprawił by stan korali ?

Fotki baniaka mozna zobaczyc na stronie www w moim profilu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A ile juz masz np: Mg?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnez zmierzylem przed chwilką , wychodzi ponad 1200mg/l , niestety inne testy mi sie pokończyły , a wapń dodaje w płynie. Wydaje mi sie ze na bielenie korali moze miec wpływ strond lub jod którego nigdy nie dodawałem , ale moze faktycznie tylko mi sie tak wydaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci radzil zmierzyc kH,bo mozesz miec niskie jesli lales samo Ca w plynie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby czegos nie popsuc, latwiej byloby zawyrokowac, opierajac sie na zdjeciach "bielejacych" korali i wynikach testow.

Masz jakies rybki w tym akwarium ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa ocellarisy i jedną Chrisiptere , w akwarium co ważne nie ma odpieniacz , jedynie robie podmiany wody w miare często.

Moze to jest przyczyna ?

Zdjęcia zaraz zrobie , niech no tylko baterie sie naladują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gespard: niestety twoje linki do www.eternitum nie dzialaja (ten, jak i inny dzis wstawiony) - prowadza do

http://cba.pl/cba.png


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gespard stront jest wazny przede wszystkim dla korali twardych, wchodzi w sklad ich szkieletu. Jesli wymieniasz 10% wody tygodniowo to IMHO wystarczy to zeby uzupelnic wiekszosc pierwiastkow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linki na bank działaja , wystarczy wklepac je recznie do wyszukiwarki , bo nie wiedziec czemu nie dzialaja z klika.

A czemu uparlem sie tak na ten jod i stront , w kazdym sklepie internetowym w opisie np.Sinularii , Cladielli piszą ze dodatkowo trzeba podawać Jod i Stront , a ze mam sporą liczbe miekkich myslaem ze zabieraja caly zapas. W takim razie zupelnie nie wiem czemu bieleja mi korale , moze swietlówki musze wymienic , bo mam te same juz od 9 miesięcy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje podmiany wody uzupelniaja "zuzyte" elementy sladowe. Poniewaz jod jest bardzo niestabilny, mozna go podawac codziennie, ale w bardzo malych dawkach.

Jezeli Mg i Ca sa zbyt nisko (to zalezy tez od testow jakimi mierzysz:D) to mozesz robic podmiany sola "pro", ktora ma troche wiecej tych skladnikow.

Czy mozesz podac NO3 i PO4. Na zdjeciach, te jasne korale wygladaja jakby woda byla b. czysta.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podmieniłem 20L czyli ponad 10% , parametry wody to:

NO3 wynosi 0

NO2 wynosi 0

PH wynosi 8

NH4/NH3 wynosi 0

Mg wynosi ok.1300 - 1400mg/l

Inne testy pokończyly sie.Nie rozumiem stwierdzenia "...te jasne korale wyglądają jakby woda była b.czysta..." - zawsze staram sie utrzymac jak najczystszą wode , dopiero wtedy jest przyjemność z obserwacji , a i wiem ze ryby sie wtedy dobrze czuja , ale czystosc chyba nie rzutuje na bielenie korali , teraz nawet stwierdze ze te korale po prostu umierają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS - @Stani czy masz moze jakies fotki Swojego akwariuma , jestem strasznie ciekaw , 500W HQI i 125W T5 ,ładnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gespard myślę ze czysta odnosi się bardziej do zawartości substancji (jak w metodach z zeovitwm) anie do klarownosci wody


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha , no własnie tez mi sie tak zdawało ze nie o klarowność chodzi, ale jak to mozna ocenic "gołym okiem " ? Jakich substancji może brakowac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys, jak bede mial dostep do jakiegos ludzkiego aparatu to zrobie fotki oswietlenia.

Wyglada na to, ze brakuje NO3 i PO4, dlatego bieleja. Glodne sa.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposob mogę wzbogacic wode o PO4 ?

Dodam jeszcze ze na noc daje po 3 krople preparatu Kent MicroVert , ale ostroznie z nim bo od niego szyby się troche brudzą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gespard - nie napisales ile tego PO4 masz...:)

Gdybys go nie mial, to mozesz wylaczyc odpieniacz, czesciej karmic ryby rozpuszczajac mrozonke w wodzie z akwarium i dodajac razem z ta woda spowrotem, mozesz tez dodawac aminokwasy.

Tylko potrzebujesz dobrych testow na NO3 i PO4, zeby nie przedobrzyc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test na PO4 jeszcze nie dotarły do mnie.. bo z allegro.

Odpieniacza u mnie brak.

Mrozonki podaje codziennie , nawet czasem dwie lub trzy jak ukwiały karmię.A co do tych białych korali , za pare dni ich juz nie bedzie, perfidnie widac ze umierają :) szkoda troche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie masz dobrych testow to na jakiej podstawie wyliczasz, ile Mg, Ca i innych takich powinienes dodawac ? Chyba troche sobie uprosciles sprawe :)

Bielenie korali moze byc spowodowane np. zbyt duza zawartoscia Mg. Wierzysz temu Twojemu testowi, ze masz tylko 1200 ?

Byc moze wszystkie parametry sa zupelnie rozjechane...

Niezbyt pocieszajace jest to, ze nawet gdy korale padna, nadal nie bedziesz wiedzial z jakiego powodu, i zamiast kupic testy, kupisz nowe korale...

Przepraszam za moze zbyt ostre sformulowania.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Niezbyt pocieszajace jest to, ze nawet gdy korale padna, nadal nie bedziesz wiedzial z jakiego powodu, i zamiast kupic testy, kupisz nowe korale...

Przepraszam za moze zbyt ostre sformulowania.

Pozdrawiam

Oczywiście masz rację, ze trzeba zrobić wszystko zeby dojść dlaczego padają korale. Ale niedawno miałam taką historię. Strasznie podobają mi się ricordee. Kupiłam 2 w renomowanym sklepie internetowym-pomarańczową i zieloną - podróz zniosły dobrze, Zamówiłam też jeszcze trzy (pomarańczowo niebieska, zielona i niebieską) u kogos z naszego forum. Po tygodniu te dwie pierwsze wygladały nie najlepiej, nie chciały się rozwijać. No ale tego drugiego zakupu juz nie było jak wycofać (przez allegro)

Powiedziałam trudno poszukam kogoś z kimś się wymienie na coś łatwiejszego. Z tych trzech jedna dwukolorowa cięzko przeszła podróż -zrobiła się przeźroczysta w jakieś ciemne kropki. Po trzech dniach te nowe pieknie się rozwineły. Te pierwsze dwie jedna skurczyła się zupełnie, a druga jescze przybrała jasnozielonozólty dziwny kolor.Po miesiącu zoztały z nich twarde kawałki wielkości pół centymetra i malały... Z drugiej partii ricordee są piękne dzielą się rosną i pompują.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna byla w woreczku z wieksza iloscia powietrza, druga stala w paczce blizej zimnej scianki itd... To tez moga byc przyczyny.

Wiele jest takich zadziwiajacych zjawisk np: twarde korale rosna od lat w akwarium, az tu nagle jeden pada, a drugi, taki sam, rosnie sobie spokojnie dalej... Wszystkie parametry o.k i nie zmieniane b. dlugo.

Ale to sa przypadki inne od takiego, gdzie korale w akwarium bieleja a wlasciciel nic nie wie o wodzie.

Gespard

Moze to tez jest jakies dziwne zjawisko, na ktore nie mozna nic poradzic, ale przewaznie rade mozna znalezc po przetestowaniu wody dobrym testem. :D

Swoja droga caly czas nie wiem, dlaczego sklepy caly czas sprowadzaja testy takich znanych juz przeciez firm, a nie tych, ktore sami im polecamy? To zjawisko zauwazylem nie tylko w Polsce ale i w Niemczech. Wszedzie JBL, Sera, Tetra i inne gowna.:) Nawet cale kompletne walizki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Jedna byla w woreczku z wieksza iloscia powietrza, druga stala w paczce blizej zimnej scianki itd... To tez moga byc przyczyny.

jeżeli chodzi o zjawiska niewyjaśnione to spokojnie mogłabym napisać epopeję z archiwum x. Np po wprowadzeniu nowego cerianthusa wszystkie cerianthusy mi w akwarium padły :)

w przypadku ricordei podróz przeszły doskonale(z styripianie kazda w osobnym woreczku-woday duzo -woda klarowna) i nawet pierwsze dni w akwarium niczego złego nie zapowiadały... ale gdybym mogła odwołać drugi zakup to stwierdziłabym ze u mnie nie rosną (podejrzewałam swiatło-dawno nie wymieniane... nie najwyzsze parametry wody itp...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.