Skocz do zawartości
Ciochu

Jakie wybrać świetlówki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bedę teraz robił oświetlenie zbiornika. Składać sie będzie z 6 świetlówek T5 39W. Jakie rodzaje wybrać i o jakiej barwie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ziomka :) Ja robię takie samo oświetlenie. Po przestudiowaniu postów na forum zakupiłem 3 szt AM 15000k i 3 szt ATI blue plus.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Ciochu ja wlasnie wymienilem na 2x ATI blue plus 1x ATI actynic 3x ATI Aquablue spezial i polecam swietlowki z tej firmy sa dobre


140l SHALLOW TANK :p 100x55 28h, Vortech MP10 es, Oswietlenie led 80w (*** loccutus),odpieniacz Deltec MCE300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ATI (patrząc od przodu akwa)

Blue

Actynic

Blue

Special

Actynic

Blue

lub drugi zestaw

Blue

Fiji Purple (KZ)

Blue

Special

Actynic

Blue

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

ATI (patrząc od przodu akwa)

Blue

Actynic

Blue

Special

Actynic

Blue

lub drugi zestaw

Blue

Fiji Purple (KZ)

Blue

Special

Actynic

Blue

Pozdrawiam Roman

Nie będzie za ciemno przy takim zestawieniu ? Korale wolniej rosną pod T5 a przy tak ciemnym świetle już całkiem będzie ciężko ze wzrostem.

To tylko moje prywatne zdanie.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,@CIOCHU,z swietlowkami aquamedica daj sobie lepiej spokoj,mialem z tej firmy piec swietlowek i zadna nie utrzymala sie nawet miesiac,sa bardzo

slabe[wytrzymale],a te 15 000k,daja rozowa poswiate,zdecydowanie inna firma

pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guliwer777 :

Nie będzie za ciemno przy takim zestawieniu ? Korale wolniej rosną pod T5 a przy tak ciemnym świetle już całkiem będzie ciężko ze wzrostem.

To tylko moje prywatne zdanie.

w przypadku jeśli święcą wszysktie 6 absolutnie nie jest ciemno, natomiast w moim przypadku świetlówki gasną po dwie w odstępach 2 godzinnych i faktycznie jak zgaśnie para z świetlówką ATI special - to jest ciemno, natomiast szybkość wzrostu przedłożyłem na wybarwienie korali :), oczywiście Twoje zdanie jak najbardziej szanuje :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Guliwer "Korale wolniej rosną pod T5..." - moglbys rozwinac ten watek?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niedawno Przemek pisal, że nie ma praktycznie różnicy między ATI blue specjal, a AM 15000K. http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=10861&d=0


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z Bronemana:

Metal halide bulbs create strong glitter lines in the aquarium. These are caused by the point source striking ripples on the surface. Ripples can act like moving lenses and magnify the light dramatically (up to 15x), creating very natural looking patterns of rippling lines of shadow and brightness throughout the tank. These flashes are ubiquitous in nature, resulting from sunlight striking waves and ripples on the ocean surface. There is some research that suggests that the periodic amplification of light energy by the glitter lines is important in maintaining the health of light-demanding corals, as it serves to 'punch' light deep into the coral tissue containing the zooxanthellae. The flashes typically amplify light energy by approximately 200% from 1-4 times per second for about 0.1 of that same second. Therefore, for up to one half of each second, corals receive greatly amplified light energy.

---------------koniec cytatu------------

tłumaczyć chyba nie trzeba - mówiąc ogólnie, powierzchnia wody działa jak soczewka powodująca ciągłe, cykliczne zmiany natężenia światła padającego ze źródła punktowego (HQI) co ma bardzo dobry wpływ na zdrowie (a więc pewnie i wzrost) światłolubnych koralowców.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neh, baju baju ... taki joe z korallenfarm.de zlikwidowal wszystkie hqi nad baniakami pare lat temu i jedzie tylko na t5 i krzaczowy wylaza mu z akwariow :). Moze Bronemann pisal to jeszzcze za czasow t8 ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce się spierać o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą :) Moje osobiste zdanie na ten temat to głównie kwestia gustu - co się komu bardziej podoba. Tymbardziej, że żarnik żarnikowi nie równy, znakomity wpływ elektronicznych stateczników na jakość światła HQI (a większość jednak stosuje te zwykle stateczniki bo zazwyczaj takie montują do lamp) - to samo dotyczy T5.

A napisałem to co napisałem bo ktoś wyżej zapytał dlaczego UWAŻA SIĘ, że HQI jest lepsze dla korali niż T5. Chyba własnie dlatego sie tak uważa, bo Broneman to osoba dosyć opiniotwórcza - szczególnie w USA ale nie tylko.

Napisał to w 2004 roku.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość często ludzie piszą że rezygnują z szybkiego wzrostu korali na rzecz ładnego wybarwienia właśnie przechodząc z HQI na T5, więc coś w tym musi być.

Korallenzucht promuje T5 bo je sprzedaje.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydale ze niebagatelnymargumentem jest to ze koral jest rownomiernie oswietlony z kazdej strony co przy hqi nie zawsze jest mozliwe. ale z drugiejstrony zeby uzywkac efekt porownywalny z hqi trzeba zabudowac cale akwarium gesto t5 co znow powoduje problemy z temperatura :/


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak go nie kijem to pałą :) Trzeba zbierać kasiore na lumenarki i będzie HQI plus lepsze doświetlenie :D

A co do koralenzucht i ich promowania to ten sam Broneman pisze, że czerwone widmo światła jest przez koralowce średnio akceptowalne a wręcz niewskazane - ciekawy jestem jak to się ma w kontekscie Fiji Purple ?

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

ciekawy jestem jak to się ma w kontekscie Fiji Purple ?

pozdrawiam

Cyjano je uwielbia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jedną świetlówkę KZ Fiji mam od ponad 2 miesięcy i cyjano nie ma. Rozkręciłem się troszeczkę i dołożyłem jeszcze dwie i cyjano jak na razie nie ma :) Zobaczymy za miesiąc czy dalej nie będzie - może wyjdzie, że mam dziwne akwarium :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swietlowki KZ fiji w dwoch zbiornikach od ponad 3 miesiecy i rowniez nie mam cyjano. u znajomego ta swietlowka swieci od ponad pol roku i tez nie zaobserwowal cyjano.

a cyjano z nieba sie nie biora:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no gdzie jest "TEN" co chciał Fiji Purple oświetlać schowek na miotły :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.