Skocz do zawartości
Danielj

Nowy i spragniony wiedzy:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post tutaj , choć nie pierwsza wizyta:)

Czytam forum już od dłuższego czasu spragniony wiedzy na temat morskich baniaczków.

Ale , do rzeczy.

W spadku po kumplu który wybrał Irlandię w oryginale, dostałem akwarium 120x65x50cm z sumpem ok 100l i odpieniaczem AM Midiflotor.

Chciałem założyć w nim kawałek rafy i mam prośbę o radę.

Czy wystarczy do takiego akwarium oświetlenie 6x54W na świetlówkach T5 , czy lepiej HQI 2x150W + 2x39W aktynika?

Jako cyrkulację chcę zastosować pompy tunze nanostream 6045 x3 sztuki. Czy wystarczą?

Czy wystarczy ten odpieniacz , czy muszę kupić coś większego?

Jako wypełnienie baniaka planuję ok 50kg LR

, żywy piasek (nie wiem jeszcze ile) , do tego korale miękkie , kilka ryb w tym na pewno jakaś odmiana Aphipriona(ukłon w kierunku małżonki) , krab i rozgwiazda piaskowa.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny wymiar baniaczka :yes dla miekich z pewnoscia wystarczy 6x54W T5, dla twardzieli (ktore wczesniej czy pozniej na pewno wlozysz) lepiej byloby 8x54. HQI + aktynika to rowniez bardzo dobra opcja, mysle ze w tym przypadku decyduja osobiste preferencje, co sie komu bardziej podoba. Midiflotor jest wbrew pozorom calkiem niezlym odpieniaczem, powinien dac rade uciagnac na poczatku takie akwarium. W miare wzrostu biomasy moze sie oczywiscie okazac ze przestaje wystarczac, ale na poczatek powinien byc OK. Generalnie setup czlkiem sensowny, napisz jeszcze tylko jak bedziesz uzupelnial Ca, weglany, magnez it...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jakie bezkręgowce będziesz hodował. Jeśli myślisz o SPS pompki które proponujesz będą prawdopodobnie zbyt słabe. Zastrzegam, że nie widziałem 6045 w pracy - porównuję ją do Marea 4000 która chodziła w starym zbiorniku.

W moim zbiorniku 130x55x55 w chwili obecnej działają: Tunze. 6000L praca ciągła + 12000 na kontrolerze, docelowo 12000 x 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej Daniel

Pyszczaki zeżre zazdrość jak zobaczą, że więcej uwagi rafie poświęcasz.

Masz nad czym myśleć w kwestii oświetlenia i pewnie nawet, jak już postanowisz to ze trzy razy zmienisz, lub co lepsze dołożysz więcej. Jeśli nadal chcesz mieć w akwarium bliki świetlne to HQI być musi.

Co do odpieniacza, to sporo zależy od tego, co rozumiesz jako kilka ryb. Większość baniaków, jakie widziałem na tym forum prowadzone jest metodą berlińską, z dodatkami. Naturalne więc jest polecanie odpieniaczy przeskalowanych, w stosunku do tego, co podaje producent. Sam w domowym akwarium mam "zbyt" wydajny odpieniacz. Górę biorą plusy takiego rozwiązania - odpieniacz ustawiony na mokrą pianę wyrzuca z wody bardzo dużo syfu. Minus jest oczywiście taki, że wybija przy okazji także to, co przydałoby się choćby koralowcom. Ja zwyczajnie wyłączam odpieniacz na jedną noc w tygodniu, wtedy kiedy karmię koralowce.

Jeśli nie będzie Ci przeszkadzał dźwięk pompy powietrza, to myślę, że Midiflotor da radę, jeśli nie przesadzisz z rybami (nie będą to 3 dorosłe pokolce).

Trzy nano-streamy będą OK, ale może warto pomyśleć nad trzema 6055 wspomaganymi pompą główną? Mógłbyś wtedy podłączyć Multicontroller czyli miałbyś prawie falownik ;] a i ewentualne twardziele byłyby szczęśliwsze. A wersja super, to dwa zwyczajne stream-y 6101. A tak BTW, czy ktoś może wie, co się stało z regulowaną pompą stream 6000? Tunze przestało to produkować?

Żywy piach na początku bym sobie darował. Może kiedyś stwierdzisz, że skała to za mało.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc:)

AquaManiac co do uzupełniania wapnia myślę na razie o mieszaniu CaOH2 z wodą RO i podawaniu za pomocą automatycznej dolewki odparowanej wody.

Harari pompy to jeszcze sprawa dopasowania dlatego prosiłem o radę i jestem otwarty na wszelkie propozycje(byleby tylko mojej mżonce nie opadła szczęka przy kosztorysie:szok)

Co do światła to jeśli 6x54 byłoby za mało to wolę już HQI założyć , bo i mniej prądu zeżre i efekt IHMO ciekawszy.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Daniel

Tylko do tych HQI doloz 2 x 54 a nie 39 W (te sa za krotkie i nie doswietla bokow akwarium).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam i czytam i coraz większe mam wątpliwości co do metody uzupełniania Ca i Mg w wodzie.

Coraz bardziej skłaniam się jednak do metody Ballinga i dozowania płynów za pomocą pomp np. grotech.

Kupiłem już jednak mieszacz wapnias i tu zrodziła mi się myśl , aby za pomocą wody wapiennej stabilizować tylko PH , a Ballingiem dozować wapń i magnez.

Proszę o opinie czy to dobry pomysł:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph sie samo stabilizuje na takim poziomie jaki jest naturalny dla konkretnego baniaka IMO. IMO raz jeszcze - mija sie z celem sztuczne windowanie ph w gore, lejesz swinstwa do wody zebu uparcie wybic baniak z jego naturalnego rytmu. woda wapienna narobisz sobie w przyszlosci tylko problemow. dozuj ballingiem kh, ca i mg, dopoki kh bedzie ok to o ph sie nie martw. na szkopskim forum sa baniaki jak marzenie w ktorych ph w nocy spada do 7.5 i nikt juz tam z tego nie robi tragedii :) - korale i ryby tak jak zyly i rosly tak zyja i rosna nadal. czytalem ostatnio post faceta ktory ma euphylie jak marzenie w akwa ze u niego jak siedza z malzonka w nocy przy tv w pokoju akwa to ph leci momentami w dol do 7.3 i tez nie ma strat


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tom_Wildtom_Kurpanik , dziękim za podpowiedź:)

Jednak pyszczaki były o wiele prostsze:D

I jeszcze jedno pytanko odnośnie Ballinga, a mianowicie , przy średniej obsadzie miękkich korali(o twardych na razie nie myślę) można zostać przy trzech roztworach , czy od razu zacząć od pełnej metody z sześcioma roztworami?

Do tej pory byłem przeciwnikiem jakiejkolwiek chemii w akwarium , ale w morskim , widzę że nie można się bez tego obejść.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiele osób stosuje Ballinga tylko na trzech roztworach,a ich akwaria sa piekne.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.