Skocz do zawartości
WOJCIECH PYRZEWSKI

Żywy piasek tak czy nie

Rekomendowane odpowiedzi

mam zakończony cykl azotowy w akwarium, wszystko oprócz fosoranów wynosi 0, czy dodać żywy piasek, Gdy mam samą skałę to łatwo odciągnąć jakieś zabrudzenia , czy piasek nie tego nie utrudni.wiem że są tam kultury bakterii ale opinie słyszałem różne.

Skały na 220l mam 40 kg, obsada planowana miękasy +zebrasoma, nemo i kraby , krewetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj znajdą się poglądy skrajnie różne i tak naprawdę niczego się nie dowiesz. Prawie we wszystkim co jest związane z akwarystyką morską są przeciwnicy jak i zwolennicy danych rozwiązań i czasami człowiekowi aż chce się rzucać monetą aby się na coś zdecydować :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne pytanie ale wiąże się z pytaniem Wojtka.

Już za tydzień zaleję swoje pierwsze morskie akwa i chcę do niego wrzucić żywy piasek, ale zastanawiam się nie czy to zrobić ale kiedy. Razem ze skałą i niech dojrzewa, czy po dojrzewaniu jak mina glony nitkowe.

Jeśli włożę razem ze skałą to boję się że zarośnie glonami, pobrudzi się i zzielenieje. Jak włożę do dojrzałego zbiornika to obawiam się że znowu zacznie dojrzewać. Więc kiedy wkładać?

A jeśli chodzi o utrzymanie w czystości cienkiej warstwy piasku to pewnie najlepsza będzie rozgwiazda piaskowa, babki, kraby i co tam jeszcze co ma uciechę z grzebania w piasku:) W każdym razie ja polecam piasek bo jest po prostu ładny a jak żywy to i lepiej, a ewentualnie odessany nożna przecież przepłukać i wsypać z powrotem.


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cienka warstwa piasku nie wystarczy dla rozgwiazdy pisakowej

ja w nowym akwa nie daje i myślę że nie będę żałował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...myślałem o 2 może 2,5 cm grubości, to za mało?


223 l (60dł x 60szer x 62wys) + panel 56 l (60dł x 15szer x 62wys), Aqua Medic Ocean Light 1 x 150W (16000 K) + 2 x T5 24W (aktyniczne) + nocne (2x3 diody), odpieniacz DIY z pompą PF-1000, główna - Atman AT-306, cyrkulacja 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6045, 45kg żywej skały, 9kg żywego piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2-2,5 za malo, zeby rozgiazda przezyla to mysle conajmniej 5 cm ja mam w akwa 60k g skaly i 45 kg piachu w niektorych miescach dochodzi do 10 cm a w innych jest 2-3 cm (prad wody uksztaltowal)

co do sypania piachu ja wsypalem piach (calosc) niecale 2 tygodnie po wsadzeniu skaly, obecnie no3 mam "0" (salifert - akwa zostalo zalane 6 grudnia), jedyne co to odczekalem te 2 tygodnie zeby najwiekszy syf ze skaly wylecial

a teraz jak cos wyleci to sie moje babki ciesza i rozgwiazdy :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to nieporozumienie,zwykły piasek plus szufelkę piachu z działajacego zbiornikai i kultury bakteri masz na start.Jak by nie patrzyć piasek z czasem sam sie ozywi,tak więc po co przepłacać.:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jak DSB robisz w sumpie ?? skąd się tam wezmą wszystkie żyjątka przekopujące piasek ?? choć z drugiej strony w żywym ich raczej nie będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim żywym piachu były jakieś glizgy :)

Może wylazły ze skały a może udało im się przetrwać w jakiś sposób...

Piasek (podobnie jak @Filavandrel) wsypałem po 2 tygodniach od zalania - jak już większość syfku wylazło ze skały.

U siebie w akwarium mam między 5 a 10 cm piachu i całe stado zwierzaków które go przekopują. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie mówiłem, że będą różne opinie :) Może jeszcze moja trochę namiesza :)

Ja jestem za żywym piaskiem, który może być wymieszany w proporcji z martwym ale większość dałbym żywego. Dobrej jakości żywy piasek przyspiesza niesamowicie dojrzewanie zbiornika i bardzo szybko go stabilizuje. Piszę "dobrej jakości" bo są produkty na rynku, które po wsypaniu powodują tylko flustrację i straty np. centymetrowa warstwa cyjano na piasku, do tego NO3 na poziomie 100 mg/l.

Ja wsypałem piach po tygodniu przedmuchiwania skały i nie miałem problemów. Zeletą jest jednoczesne dojrzewanie skały i DSB. Po 1,5 miesiąca od wsadzenia skały było po dojrzewaniu i zwierzęta ze starego zbiornika zostały przeniesione do nowego - bez strat.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grudniu stawialem wiekszy zbiornik w ktory włożylem skałę zalałem wodą z działających zbiorników okolo 60% reszta swiezej solanki, na drugi dzien wylądowaly w nim zwierzeta czyli ryby oraz akropory. po 2 tygodniach odessałem to co sie wysypało ze skały i wsypałem piasek. Zywy jest znacznie drobniejszy i z tego wzgledu zrobilem DSB w sumpie a w akwarium okolo 20 kg zywego i 20 kg martwego. Martwy nie jest tak bardzo pomiatany przez pompy przez co podłoze jest bardziej stabilniejsze. Tym razem nie wiem czy zbiornik przeszedl dojzewanie bo takowego nie bylo widac. Zero glonów a parametry jak w stabilnym zbiorniku. Nie starciłem absolutnie ani jedno stworzonko a wrecz wszystkie wykazywaly chęci do przyrostów.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze niech ktos poda jakiej firmy waszym zdaniem zywy piasek jest dobry.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie CaribSea - Ocean Direct Live Sand i jest OK. Ale nie mam porównania z innymi :)

Ten ma w sobie zarówno drobny piasek jak i maleńkie muszelki i troszkę kawałków większej średnicy - takich drobnych skałek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Rebciem że są różne szkoły co do baniaków, co robić i jak. Żywy piasek jest jak najbardziej bo lepiej wygląda niż martwy wrzucony do akwarium.

Ja na 500l wrzucam 18 kg żywego piasku i wystarcza jego dla 4 rozgwiazd piaskowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pepsi,18 kg na 500l. to chyba że masz pionowa rurę a nie akwarium.Ja mam małą panoramę 112 l. i wsypałem worek 18 kg CaribSea i ledwie wychodzi średnio 4-5 cm grubości podłoża.

18 kg. w typowym 500l. to rozgwieździe kostek nie przykryje...

Ale mogę się mylić-dopiero zaczynam...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy chcesz żeby to wyglądało tylko estetycznie czy jako filtr DSB. Wierz mi że wystarczy żeby nie było widać kostek rozgwiazdy:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam inne pytanie- skoro zywy piach zawiera cos zywego- to moze jest wazne nie jakiej firmy ale jaką ma date wazności i jak był przechowywany?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK

Ale to co jest zywe w zywym piasku dostepnym w Polszy to przetrwalniki bakterii. Nic innego zywego w nim nie ma. Nie wiem, czy warto kupowac zywy piasek tylko dla tych bakterii - kazdy musi to sam ocenic. Ja osobiscie wole spokojnie poczekac i w konsekwencji miec tyle samo bakteri, ale po dluzszym czasie.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK, nigdzie nie widzę na worku daty ważności.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite napewno jest data ważności


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o niżej pokazanych rodzajach żywego piasku? Dla nowicjusza do 54l solniczki który polecicie?

4759348_20160330_132750.jpg

lub

4759349_20160330_135000.jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem różne, każde z nich działa natomiast optycznie Samoa Pink jest bardziej biały i nie brałbym drobnego, który pyli jeśli wpuścimy babkę kopiącą.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten z Red Sea jest bardzo drobny i strasznie pyli. U mnie po wsypaniu mleko było ponad dzień i niestety ciągle cyrkulator wymywa piasek z jednej strony. Ten drugi będzie lepszy bo jest gruszy i nie pyli tak (miałem go w mniejszym akwa i żałuję że teraz inny kupiłem)

Wysłane z mojego YOGA Tablet 2-1050L przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.