Skocz do zawartości
Zbyszek_dev

Akwarium marzeń

Rekomendowane odpowiedzi

Załóżmy, że macie możliwość założyć swoje akwarium "marzeń" : tzn. takie jakie chcielibyście sami widzieć, wyposażyć je od A do Z, biorąc pod uwagę swoje doświadczenia i konkretne przemyślenia. Akwarium ma być oczywiście z Opti Whita, mieć wymiary 120x50x60 (a może 120x55x55 ?) i trzeba by to wszystko jakoś zorganizować. Zaczynając od oświetlenia, aż po sumpa ..tak, aby i korale sobie rosły, i rybcie były zdrowiuteńkie. No proszę Panowie - pokażcie na co Was stać i pofantazjujcie sobie (całkiem serio.

P.S.

Dotyczy nawet projektu komina, hydrauliki czy też wielkości i wypełnienia sumpa. :) Nie muszę dodawać, ale powiem, że najlepszy projekt - będzie nagrodzony ! :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:), fajnie, a może tak trochę i ty pofantazjujesz

akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozmiary, to rzeczywistość a nie fantazja :)


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szlachta chyba mnie nie zrozumieli :) Więc wyjaśniam wszem i wobec: tym niecnym podstępem chcę, abyście mi doradzili co zrobić i co dobrego kupić - a wymiary akwa póki co z przyczyn lokalowych mogą być takie jakie są podane. Reszta oczywiście aktualna jak z pierwszego postu (wraz z nagrodą za najlepszą radę). A napisałem pofantazjować bo nie lubię odstawiać partyzantki i wolę kupić coś raz, a dobre (nawet bardzo dobre). Czy teraz sie już rozumiemy ? :wink

Ad. eltom : no właśnie choćby interesuje mnie co to jest ta Twoja masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli, a na co byś je zamienił gdybyś mógł ?

Ad. dany: masz rację - z przyczyn jw.rzeczywistość, ale to jak go zrobię i czym doposażę...to już może być właśnie fantazja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dany dobrze to określił :) - wielu z nas kończą się pomysły co można jeszcze zmienić w akwarium aby wszystko jeszcze lepiej wyglądało :)

PS. Nagrody pewnie nie zdobędę :)(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam , że powyższa "szlachta" i "poniższe" chłopstwo bez wyjaśnień wie o co chodzi :)

Pozdrawiam

Marcin


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym nieśmiało radził, mimo że tyle lat siedziałeś w słodkim zajrzeć do działu dla nowicjuszy, bo widać że nie wiesz, w ogóle o co biega.

Nikt za Ciebie nie zdecyduje jaki system filtracji wybierzesz(Berlin,DSB,MM,Glony,Plenum,Zeovit,kombinacje itd), czy jakie i ile zwierząt będziesz chciał hodować co bezpośrednio łączy się z tym pierwszym.

Co jest idealne dla jednego będzie beznadziejne dla drugiego.

Naprawdę wcale nie uparłem się na Ciebie:)

Dobrze by było gdybyś wiedział czego chcesz, wtedy będziesz zadawał konkretniejsze pytania, bo temat jest obszerny.

Myślę, że w każdym sklepie morskim otrzymałbyś błyskawiczną informację o idealnym zestawie.

Nagroda....hehehehehe, tu nikt Cię nie wpakuje w maliny dla nagrody:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy i odpieniacz Royala, lub pompa Iwaki. Oświetlenie ATI świetlówki, lub HQI jakiś AM czy AquaConect czy Geisman. Komputer Profi, AM albo IKS. Dozownik Grotech x7, pompy cyrkulacyjne Tunze. to takie podstawowe :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

guliwer dobrze napisał - na serio nie starczy kupić tego co Ci ktoś napisze, proponuję zamiast nagrody iść do dobrego sklepu, wyłożyć tak z 30tys i powiedzieć że mają ci zrobić, jak dostaniesz propozycję napisz co ci zaproponowali i wtedy porozmawiamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek_dev :

Panowie szlachta chyba mnie nie zrozumieli :) Więc wyjaśniam wszem i wobec: tym niecnym podstępem chcę, abyście mi doradzili co zrobić i co dobrego kupić - a wymiary akwa póki co z przyczyn lokalowych mogą być takie jakie są podane. Reszta oczywiście aktualna jak z pierwszego postu (wraz z nagrodą za najlepszą radę). A napisałem pofantazjować bo nie lubię odstawiać partyzantki i wolę kupić coś raz, a dobre (nawet bardzo dobre). Czy teraz sie już rozumiemy ? :wink

Ad. eltom : no właśnie choćby interesuje mnie co to jest ta Twoja masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli, a na co byś je zamienił gdybyś mógł ?

Ad. dany: masz rację - z przyczyn jw.rzeczywistość, ale to jak go zrobię i czym doposażę...to już może być właśnie fantazja.

Akwarium prawie takie same jak moje, wiec zaproponuje ci to co ja uważam za stosowne:

- sump max jak największy

- pompa główna HLP 4745

- odpieniacz BK mini 200

- oświetlenie 2 x 150 W (np. BLV) + 4 x 54W (np. ATI)

- profilux II Plus w wersji podstawowej wystarczy

- cyrkulacja 2 x Turbelle Stream 6000

- pompa GroTech - TEC III NG na początek wystarczy, no chyba że chcesz reaktor i miker

- Aquafilter - osmoza 50gpd 3 korpusy

- Aquafilter - kompletny filtr DI z żywicą MB-400

- sól Preis - Meersalz

- testy salifert Kh, No3, Mg, Ca

- test PO4 ROWA

Nie liczę życia, piachu, hydrauliki, chłodziarki i innych dupereli potrzebnych i niepotrzebnych :)

Czy już wygrałem :)


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu GroTech a nie pompy razem z Profiluxem ?? napisz jeszcze co masz w sumpie (DSB, glony, może nic ??)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MiQ :

czemu GroTech a nie pompy razem z Profiluxem ?? napisz jeszcze co masz w sumpie (DSB, glony, może nic ??)

:) za dużo na raz, może będzie drugi konkurs :)

Wolę mieć pompy dozujące na oddzielnym sterowaniu.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siadam coś komuś odpisać to się chwilę coś nad tym zastanawiam rozgraniczając żarty od tego co na serio. Póki co..to w miarę oczekiwań eltom i guliwer777 coś wymyślili w temacie (i oczywiście to doceniam). Czasem coś piszę,ale staram się też nikogo nie urazić. Może dlatego nie chcę pisać wprost pewnych rzeczy i spraw, bo na tym forum są zapewne potencjalni sprzedawcy - u których to wcześniej czy później jednak kupię. A propozycji już dostałem ze 4 i to właśnie po ich analizie - moja prośba do Was o poradę. Jeśli ktoś w najbliższej okolicy za 30 tyś. zł próbuje mnie zbyć kitem to niestety, ale nie trafił na naiwne dziecko. Sądziłem więc, że nie tak trudno podobnie jak eltom choćby napisać :

odpieniacz BK 180, pompa główna Deltec (bo cicha i tylko wydajność zasugerować), oświetlenie 2x150 HQI i ze 4 T5, komputer Profilux z dwoma pompami dozującymi (2x4) falownik Tunze Wavebox (a dlaczego by nie?), a sump to taki i taki i np. DSB to zrób w nim (najlepiej takie coś jak ma kolega Lotnik z tego forum). Ale po co to pisać i doradzać rzeczowo (znając litraż i wymiary akwa) skoro taki gość jak ja może sobie poczytać setki postów z archiwum i już będzie mądrala - a co, niech się pomęczy. Sorrki, ale czy każdy planował tu od razu ile i jakich korali czy rybek będzie miał ? Co jak co, ale sprzęt sie kupuje deko na wyrost i tak. No ale tak..czytałem na forum jak niektórzy zaczynali. Nie ma lekko, trzeba swoje przejść. Ok..może i racja. A że już miałem pewien plan to pewnie sobie poradzę. Niemniej dziękuję za każde miłe i nie tylko słowo i radę. Przyjmuję też i krytykę (bo któż jest nieomylny).

Ad. MiQ...może i bym tak zrobił, tylko jakby się czuli wiedząc, że ich ktoś poprawia i to czasem boleśnie ?

Ad. Jarosław...ależ wiem, że się na mnie nie uparłeś :)Masz dużo racji w tym co piszesz, a już na pewno, że temat jest obszerny. ale wierz mi, że z tym ostatnim "myślę" to nie do końca jest tak różowo :)

Ad. Rebciu...no właśnie Czarku tu też racja, wielu z Was kończą się pomysły co by tu zmienić, ale są i tacy którzy chcieliby na początek dobrze wystartować. A jak już jestem tu..to przy okazji powiem (na dowód że czytam i czytam...to archiwum), że w październiku też byłem w Sharm na pięknej rafie, i w tym roku również będę w tym samym hotelu (może reflektujesz towarzystwo ? :))

Ad. marclo...wyrażenie szlachta było żartobliwym, ale wyrazem szacunku...dla całego grona forumowiczów :)

Ad guliwer777...dziękuje za wskazanie ogólnej drogi.

Ad. eltom...dziękuję bo o to właśnie chodzi (jesteś na czele peletonu) hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym "myślę" to muszę sie z tobą zgodzić:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe. Jak czytasz od jakiegoś czasu to forum, to zapewne zauważyłeś, że takich tematów jak, "chcę założyć akwarium morskie, pomóżcie" jest bez liku, i naprawdę, już czasami nie chcę sie w kółko pisać tego samego, dlatego delikatni odsyła się takich nowych kolegów do czytania archiwum :)

Jest to za bardzo obszerny temat, żeby tak sobie w jednym poście wszytko napisać, np. temat barwy żarników, ile morszaczów tyle opinii, jedni lubią żółte światło, drugi białe, a jeszcze inny niebieskie, i tak samo jest ze świetlówkami, nie wspominając już czy ma być piach czy nie i czy żywy czy czy suchy ... itd.

Jest tylko jedno, chyba najważniejsze pytanie - kasa, jak jest jej sporo to lepiej inwestować w ten dobry markowy sprzęt, a wtedy nie będzie tych niepotrzebnych dupereli, albo przynajmniej ograniczą sie do minimum :)

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do waveboxa trzeba troche wyzsze scianki zrobic w akwa - buja poteznie.

Eltom, grotech sie zacina :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tom_Wildtom_Kurpanik :

do waveboxa trzeba troche wyzsze scianki zrobic w akwa - buja poteznie.

Eltom, grotech sie zacina :haha

ale tylko moduł rozszerzony (+4 pompy), wersja podstawowa nie :)


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tom_Wildtom_Kurpanik :

do waveboxa trzeba troche wyzsze scianki zrobic w akwa - buja poteznie.

Eltom, grotech sie zacina :haha

eltom :

ale tylko moduł rozszerzony (+4 pompy), wersja podstawowa nie :)

Do waveboxa najlepiej zrobić komin na srodku tylnej ścianki - mniej chlupa :)

Grotecha można zabezpieczyć, a nawet trzeba bo wszystko przez ten ich kabel kiepski się pie... :)

@eltom masz edycję zrobioną przez Rebcia ale to przez przypadek Rebciu nacisnął nie ten przycisk :) i nic nie zostało zmienione broń Boże - przepraszam bardzo :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co wavebox jak kupujesz profiluxa i możesz sterować pompami tak samo a nawet lepiej ?? tak wynika z opinni jakie tutaj ludzie piszą bo jeszcze profi nie mam (ba nawet akwa nie mam :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profilux potrafi symulować pracę waveboxa za pomoca zwykłej sterowanej pompy Tunze ale fale będą mniejsze ponieważ brak obudowy - chyba, ze zrobisz sobie DIY. Gdzieś w necie wiszą fotki, jeśli mnie pamięć nie myli to któryś z TOTM na reef central - chyba ktoś ze skandynawii.

Tak że pisanie, że potrafi zastąpić waveboxa to przesada, ale mozna kupić waveboxa w wersji bez sterownika - bo sterować potrafi tak samo jak orginalny kontroler a nawet lepej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i widzicie sami...może jeszcze nie akwarium marzeń..ale dyskusja marzeń :)To są właśnie cenne uwagi z których niejeden poprzez archiwum potem skorzysta. Podpowiem od siebie więcej w takim razie (w innym wątku toczy trwa jeszcze mój dylemat (profilux vs AT), ale zamierzam kupić całkowicie w pełni rozbudowaną wersję profiluxa EX (wraz z pompami tunze, dwoma poczwórnymi pompami dozującymi, itp.) Najprawdopodobniej pompą główną będzie też Deltec HLP 4745 (same pochlebne chyba opinie plus cisza w szafce). Odpieniaczem będzie prawie już na pewno Bubble King mini 180i lub 200i (waham się co do wielkości jeszcze).Oświetlenie planowałem lampę Blau Aquaristic 220C HQI 2x150 + 2x54W T5 120cm. nie wiem tylko jakie tam są żarniki (czy da się na przykład kupić BLV) oraz czyje świetlówki (jeśli ATI to jakie włożyć). Po wypowiedzi kolegi froolk - zastanawiam się czy jednej z pomp Tunze Turbelle Stream 6000 nie zastąpić jednak rozszerzeniem Waveboxa i sterować to profiluxem.

P.S. Po nitce do kłębka i już sie jakiś tam obraz klaruje. Ciekawią mnie jeszcze rozwiązania sumpa, dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Profilux potrafi symulować pracę waveboxa za pomoca zwykłej sterowanej pompy Tunze ale fale będą mniejsze ponieważ brak obudowy - chyba, ze zrobisz sobie DIY. Gdzieś w necie wiszą fotki, jeśli mnie pamięć nie myli to któryś z TOTM na reef central - chyba ktoś ze skandynawii.

Tak że pisanie, że potrafi zastąpić waveboxa to przesada, ale mozna kupić waveboxa w wersji bez sterownika - bo sterować potrafi tak samo jak orginalny kontroler a nawet lepej :)

Mógłbyś podać link gdzie można kupić samego waveboxa ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś ma bezposrednio w ofercie ale napewno Ci zamówią. Nazywa sie to Wavebox extension i jest to nic innego jak Wavebox bez kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - jesli ma byc to zbiornik marzen, to swiatlo 2*150w, nawet z dodatkiem t5 to za malo. Radze 2*250 plus dodatek t5 albo same t5 w duzej ilosci. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.