Skocz do zawartości
LUK4344

rdzawy nalot - mam dość

Rekomendowane odpowiedzi

witam

praktycznie od początku mojej przygody z akwarystyką morską mam problem z utrzymaniem czystości w baniaku, mianowicie ciągle zbiera mi się rdzawy nalot na piachu i szybach, raczej nie są to glony tylko jakiś syf.

Dzieje się to bardzo szybko np. po przegrzebaniu żwiru nalot pojawia się po około 3 dniach - już mocno widoczny, szybę natomiast muszę czyścić codziennie a jakbym chciał mieć idealnie czystą to kilka razy dziennie.

Co to za cholerstwo, czy winę ponośić może odpieniacz (miniflotorek)?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz obsadę? Karmisz mrożonkami? Używasz żywicy na ro, masz mozliwość zmierzenia tds?

Wygląda jakby nie wyrabiała filtracja - i tu na pewno przydąłby się mocniejszy odpieniacz.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest 5 ryb, kilkadziesiąt miękkich, dwa twarde, trzy krewetki, małż, wężowidło, jeżowiec, strzykwa i może coś jeszcze:D

żywicy niestety nie używame dostępu do tds nie mam, karmie mrożonkami około 1/3 kostki dziennie i suchym przemiennie, korale karmie 5ml kent dziennie

ogólnie baniak jest raczej w dobrej kondycji, wszystko rośnie i zdrowo wygląda

a tak to wygląda::con

1927-dscf1178.jpg


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze pamiętam (bo grypa mi wyłączyła świadomość na jakiś czas:D) to żwirek był przegrzebywany w środę i do dziś tak to wygląda, licze na dobre rady

pozdrawiam


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Stawiałbym na przyczynę: "..żywicy niestety nie używame dostępu do tds nie mam.." i zmierzył TDS'em RO. Gdy u mnie TDS zaczął pokazywać 001 ppm a później 002 ppm to coś podobnego w jednym miejscu się pokazało.

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz za małą cyrkulację? oczywiscie to co napisano wcześniej też trzeba wziąc pod uwagę. To wyglada na sinice. U mnie woda do akwa mierzone TDS ma 7-8

i sinice pojawiaja się jak np jak zapomnę wyłaczę cześc pompek


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LUK4344,masz za slaba cyrkulacje,1 marea 2400 to za malo,ogranicz karmienie korali(osobiscie nie widze potrzeby lania codziennie pokarmu przy takiej obsadzie korali) i pomysl o lepszym odpieniaczu.Koniecznie dodaj filtr DI.No i ten zwirek mi sie nie podoba strasznie ma gruba granulacje nie wiem czy nie zbiera sie w nim detrytus.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiera się na 100%. też mam taki grys i to jest totalna porażka

jak ruszę żwir to kupa brudu unosi się w wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj wiecej slimakow. zmierz no3 - jak wysoki to pewnie jest przyczyna posrednia. daj jedna pompke przy dnie - o malym przeplywie moze byc. daj na tydzien odpieniacz na mokra piane. u mnie to pomoglo


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecza jaka bym zrobil to podlaczenie DI za RO.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim kentem dokarmiasz korale ?

Ja używałem ChromaPlex i syf mi się pojawiał więc z niego zrezygnowałem.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Di już zamówione

co do kenta to zooplex i phytoplex też odstawiłem i zobaczymy


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiażesz problem to powiedz bo też chyba mam coś takiego.

W drugim baniaku 112l jest 2x2400 poroslo mi troszke marea.też rdzawym tylko sie ciup ciągnie.

Odpieniacz ma nową kostke duzo sciagnelo brudu.Piasku nie mam wogole podmiana wody to około 10l co 2 tyg + około 5-10l wolewki wody.Wode ro kupuje w sklepie.Karmiłem suchym żarciem ale teraz na robale sie przenosze- raz dziennie karmie pod wieczór.Obsada to parka nemo.Stary baniak odpuscilem narazie.

Chce wiedzieć w czym przyczyna i dalej nie moge do tego dojść :(

problem jednak w duzym stopniu sie poprawil jak dalem kostke i zrobilem spora podmiane wody wlącznie z wydaleniem kilku kg skaly ktora byla w tym porosnięta.

Narazie jest ok , ale mam stresa bo mam sladowe ilosci tego i boje sie że znowu sie rozrośnie.

ps.Problem ten ciągnie sie od kilku miesięcy... u mnie musze więcej sprzętac i wtedy sie trzyma w znosnym poziomie.Gdzieś tu jest zonk ale gdzie....

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem przez jakiś czas,to są zdecydowanie glony niższe. U mnie pomogło dokładne płukanie mrożonek przed karmieniem i włożenie absorbera fosforanów do sumpa.

Pozdrawiam Tomek.


160x60x60 ,sump 100x40x40, deltec hlp 5250,deltec TS1060s, mixer KM500,IKS Aquastar z dodatkami, dozownik aquastar4pro,lampa Arcadia series3-3x250W HQI(BLV14k)+2x80W actinic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho, na podstawie mojego doswiadczenia : kiedy ostatnio wymieniales filtry w RO ? nie koniecznie membrane bo ona moze dlugo pociagnac, ale jak pamietam PJR pisale swego czasu , ze u niego woda w kranie byla taka, ze filtr weglowy i ten drugi w osmozie wymienial co kwartal.

jesli piszesz, ze masz ten problem od poczatku to na Twoim miejscu dodalbym DI. mocniejsza cyrkulacja owszem, ale to jest walka z objawami , a nie z przyczyna jako taką.

@Ben_sage : jesli masz niska jakosc wody z osmozy to czeste podmiany nic nie pomoga.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy to nie srodek na wirki a nie bakterie/glony aby?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

ale czy to nie srodek na wirki a nie bakterie/glony aby?

"Dodatkowe pytania prosze kierowac na nr 512 746 274."

i wszystko będzie jasne ,

pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten środek ma w nazwie "Levamisol" - odsyłam zainteresowanych do artykułu zamieszczonego w ostatnim, polskim wydaniu magazynu Coral o wirkach. Jest tam opisany eksperyment z tym środkiem i wnioski po stosowaniu - wnioski bardzo destrukcyjne dla całego ekosystemu akwarium.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny sposob na "zabicie" swojej zywej skaly.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i praktycznie wsystkiego co jest mniejszenie niż kilka ładnych centymetrów - wieloszety, większość ślimaków i tak dalej i tak dalej.

Aż zadzwoniłem pod podany nr telefonu przez Adama i usłyszałem, że Adama nie ma i zaszła pomyłka, a tak chciałem się przekonać jak to jest gdy wszystko "jest jasne".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - nadmienię tylko że są ludzie którym levamisol pomógł pozbyć się wirków raz na zawsze bez większych strat zwierząt w zbiorniku. Przykładem jestem właśnie ja i piszę to z pełną swiadomością.

Niestety nie czytałem tego artykułu i nie wiem jakie dawki zastosowano i jak wyglądał cały przebieg tego experymentu ale aż mnie zastanawia dlaczego efekt był tak drastyczny jak piszecie. Przyznam sie że ja też obecnie experymentuję z kilkoma odczynnikami chem. ( mają one zastąpić drogie preparaty firmy KZ). Stosowałem już wiele chemikaliów na różne plagi ( pozbyłem się Bryopsis , nitki cyjano - obecnie walczę z C.racemosa) ale jak napiszę tu na forum co lałem i leję to mnie chyba zjecie (więc siedzę cicho). Stosuję też bardzo krytykowaną metode filtracji przy użyciu etanolu ( plus dodatkowo jeszcze jeden składnik) z BBBBardzo pozytywnym skutkiem. Może to wina szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ja mogę teraz napisać. To Twoje akwarium. Mogę tylko zachęcić do przeczytania jednak tego artykułu, o którym wcześniej pisałem.

PS. W tym samym numerze jest artykuł o denitryfikacji i jest tam poruszony temat filtracji zwiększającą się masą (czyli liczebnością) bakterii uzyskiwany dzięki laniu do akwarium np. etanolu. Jest opis niebezpieczeństwa z tym związany oraz przyczyny "śnięcia" całego życia w takich zbiornikach - co czasami ma miejsce.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
R.I.P :

....Stosowałem już wiele chemikaliów na różne plagi ( pozbyłem się Bryopsis , nitki cyjano - obecnie walczę z C.racemosa) ale jak napiszę tu na forum co lałem i leję to mnie chyba zjecie (więc siedzę cicho).

spoko RIP. wal jak załatwiłeś bryopsis. nitki cyjano tez mnie interesują....


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego są piękne zbiorniki, które nigdy nie miały okazji "zapoznać się" z tą różnego rodzaju chemią bakteriobójczą lub podobną. Czyżby właściciele tych zbiorników nie wiedzą co tracą?

Ja rozumiem jeszcze brak jakiegoś wyjścia przy ataku naprawdę specyficznych pasożytów żerujących np. na Acroporach czy Montiporach ale chyba nikt nie wierzy, że takie środki działają wybiórczo na organizmy jak snajper. Tak to tylko w erze.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.