Skocz do zawartości
Szymon

Czy przechodzic na samo t5?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jest samo T5 to warto wstawić philipsa super aktynicznego T8, emituje UV.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przed przejściem na T5 pooglądałem sobie do trzech lat wstecz zbiorniki z "Tank of the Month" i faktycznie znalazłem tylko 3 które były prowadzone na T5, dalej podrzymuje swoję teorię że im większy zbiornik to HQI, wymiana oświetlenia to przeważnie 3 lub 4 żarniki i w zależności od długości cyklu świetlnego może odbyć się to raz na 10 miesięcy, jeśli chodzi o T5, 8 miesięcy wydaje się górną granicą.

Obecnie nad akwa 390 lit mam 8x39W, zaczynając od przodu :

Blue

Special

Blue

Special

Actynic

Purple (KZ)

Blue

Special

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczone promieniowanie UV w T5 to tez problem , dlatego wielu akwarystów uzywajacych T5 dokłada dodatkowo belke T8.

Na samych HQI też sa super zbiorniki jak napisał Rebciu.

To jeden z przykladów

http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=11391

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Co do kosztów utrzymania to nie jestem pewien czy T5 wyjdzie taniej niz HQI. Świetlówki powinne być wymieniane co 5-6 miesięcy , 8 to zdecydowanie da długo. Juz po 5 miesiącach światlówka traci 20 % światła, więc wymianę całej baterii światlówek trzeba rozłozyć na długi czas. Dobre zarniki np BLV maja zywot 6000 h bez zmiany barwy czyli 2.5 roku. Co do barwy światła to kwestia gustu , ja zostaje przy HQI :(

pozdrawiam

chyba dane są bardzo nieaktualne. Odnoszą się do starszej generacji T8,

przy t5 gwarantowany czas pracy min. 12 miesięcy, chociaż niektórzy twierdzą że jest dłuższy.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nurosławie - sprobuj utrzymac barwe korala pod oswietleniem wymienianym z czestotliwoscia deklamowana przez producenta:) Andrzej nie ma danych z "kosmusu", to jest na podstawie wlasnych doswiadczen - zgadzam sie z nim, w ciagu roku i trzech miesiecy nowe obecne zarniki to juz trzeci komplet, swietlowki rowniez trzeci. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju / oprócz Hqi jest tam **** masa*** t5-tek a to znaczna różnica. O ile dobrze pamiętam to Ty również masz ich sporo w swojej galerii. Chciałbym zobaczyć to akwarium bez t5 / włączanie ich w galerię ma bardzo ważne i zasadnicze znaczenie dla kondycji i wybarwienia korali. Jeżeli Hqi jest idealną lampą to w jakim celu stosuje się świetlówki super-aktyniczne ??? .. bo uzupełnia się braki tych lamp. Świetlówki są natomiast samowystarczalne ..możemy mieć pełne widmo światła , kolor jaki chcemy , zmieniać zapotrzebowanie korali na określone pasmo poprzez zastosowanie specjalnej lampy o wymaganym widmie itd. Zgadzam się że korale wolniej rosną i nie ma blików na wodzie ale ja z akwarium nie żyję ..nie zarabiam na nim i nie potrzebuję 5cm przyrostów na miesiąc.

Cały czas rozmawiamy o kombinacji oświetlenia Hqi i T5 /// natomiast o T5 mówimy w liczbie pojedyńczej - jako główne żródło światła...a to różnica.

W dużych zbiornikach myślę że bez problemu można z powodzeniem zastosować oświetlenie T5 ale jest to chyba mało opłacalne.

Nie chce mi się już wklejać fotek zbiorników na samych t5 bo nie ma to sensu każdy wie gdzie ich szukać. Ja obstaję za T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R.I.P , oba rozwiazania sa dobre , jednak obserwujac amerykański rynek widac ,że tam T5 nie sa popularne a zbiornik oswiatlany na samych T5 to wyjatek .Pamietajmy , ze to swiatowa kolebka akwarystyki morskiej. Wiekszośc uzywa HQI + niewielkie uzupełnienie swietlówkami. U mnie jest to 50/50 , czyli nie po amerykańsku :(

Nie wyobrazam sobie zbiornika o wysokosci 60-70 cm na samych T5 , aczkolwiek takie są nap zbiornik Iwana. Jednak obserwując zauwazymy , że lampa ATI powermodule 10x80 +2x80 wiszą 3 cm nad lustrem wody , a wszystkie SPS-y sa umieszczone pod sama lampą. Czyli takie oswiatlenie nie gwarantuje wystarczajacej penetracji swiatła i trzeba rozwaznie umieszczac korale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju masz 100% rację odnośnie zastosowania T5 w akwariach 60cm i wyższych...nawet nie mam zamiaru z tobą polemizować bo wiedza i doświadczenie mi na to nie pozwala. Jedyny problem jaki mamy tu na tym zadupiu Europy to bardzo drogi prąd. Uwierz mi że gdyby mnie było stać na oświetlenie mojego 360l zbiornika lampami Hqi 2x400w + t5 to już bym to dawno zrobił. Poszukiwałem odpowiedniej barwy światła i skończyłem na t5. Nie mam już stresów kupujac świetlówki w odpowiedniej konfiguracji barwowej. Wiem z góry jak będzie wyglądało światło w moim akwarium. Dawniej kupując żarnik 150W 14K BLv który okazywał się bardziej żółty niż 10K trafiał mnie szlag. Teraz już nie mam tego problemu. Mam za biało dokładam Blu+ i po ptokach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zbiorniki tylko na HQI to przykład pierwszy z brzegu:

http://reefkeeping.com/issues/2007-09/totm/index.php

R.I.P - mi chodziło o brak podstaw to zdecydowanych stwierdzeń, że korale na T5 lepiej wyglądają. To samo dotyczy stwierdzenia, że korale przy oświetleniu T5 gorzej rosną - wszystkie duże hodowle w Niemczech oświetlają zbiorniki szczepkowe właśnie świetlówkami T5.

Jeśli chodzi o barwę jaką emitują źródła światła - to ja chyba jestem w strasznie przedziwnej sytuacji bo światło z samych żarników (reeflux) podoba mi się dużo bardziej niż z kombinacji HQI+T5 choć świetlówki dobierałem chyba miesiąc i przerobiłem bardzo dużo wariantów.

Nie faworyzuję takiej czy innej metody i nie chcę wprowadzać niepotrzebnego zamieszania, złej atmosfery lub fermentu na forum ale chyba rozumiesz, że jeśli mam inne zdanie to o nim piszę :(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon jeszcze dorzucę swoje trzy grosze.

Jak byś mógł, to weź taką lampę np. Powermodul czy Blau, pożycz z zaprzyjaźnionego sklepu i dużo różnych świetlówek, i sprawdź to światło u siebie, na swoim akwarium nie u kogoś.

Ty masz inne koralowce, układ skały, wysokość, niż ktoś i sam je najlepiej znasz i zauważysz różnicę, w tedy podejmiesz decyzję.

U kogoś, może to zupełnie inaczej wyglądać.

Ja ostatnio dzięki uprzejmości Łukasza mogłem sobie taką przymiarkę zrobić i pożyczyłem Powermoduł z pół na pól bodajże Ati blue plus i Aqua blue.

O różnicach w kolorach i czy ładniej na T5, HQI czy HQI i T5 to nie będę się wypowiadał bo to kwestia gustu.

Tylko chciałbym poruszyć kwestię grzania się systemu na T5 czy HQI.

U mnie mimo wydajnej wentylacji HQI grzeje wodę i pomieszczenie, w którym stoi akwarium.

Jak wchodzę do pokoju z akwarium, to czuję leciutkie muśniecie ciepła na twarzy.

Trzymałem cały dzień świecącego Powermoduła nad akwarium, HQI tylko jeden żarnik włączyłem bo Powermodul zajął mi dwa miejsca pod pozostałymi dwoma żarnikami.

Jednak wchodząc do pokoju miałem nadzieję, że odczuję po całym dniu mniejszą temperaturę. Poczułem chyba jednak cieplejsze powietrze niż przy moich trzech żarnikach.

Może się mylę, ale ten Powermodul też się mocno grzeje, duża patelnia aluminiowa, i dmucha jak wydajny farelek gorącym powietrzem na pokój.

W moim odczuciu, to taka lampa podobnie się grzeje jak HQI.

Z tym że moje obudowy żarników mają wyższą temperaturę, Powermodul ma niższą temperaturę obudowy, ale dmucha gorącym powietrzem z wnętrza.

Dlatego jeśli możesz, to sprawdź to u siebie najlepiej.

Moim zdaniem, jeśli chodzi o na maksa cukierkowe, nierealne kolorki, to tylko Powermoduł lub podobne, niskie akwarium, nisko powieszona lampa, kombinowanie świetlówkami i już, jeszcze zeovit(aczkolwiek, jak wszyscy wiemy niekoniecznie) i odfruwamy.

Jednak HQI ma na maksa szlachetności w sobie i kolory z innej bajki, kryształek, poezja.

Dlatego według mnie najlepsza opcja to duża ilość świetlówek, a pomiędzy HQI jak u Andrzeja.

Ktoś chyba coś o kosztach pisał… zapomnieć, jak się chce mieć kolory z bajki.

Moim marzeniem jest mieszanie barw żarników bez T5 w odpowiednio dużym akwarium, za aktynikę robiły by żarniki 20000K

@R.I.P z żarnikami jest podobnie, też po jakimś czasie wiesz jakie kupować, żeby zmienić barwę, a jeszcze dodatkowo kombinujesz świetlówkami, które też znasz.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to mit ze nie mozna trzymac sps w akwariach o wysokosci 60cm, widzialem takich wiele, na samych T-5. Znowu powtarza sie tekst o wymianie swietlowek t-5 co "pare" miesiecy, nie wiem skad to sie bierze, ja spotkalem sie z haslem 12-18 miesiecy.

Zgodze sie z Andrzejem ze t-5 nie sa bardzo popularne jako jedyne zrodlo swiatlo w akwariach rafowych w Stanach, ale wiem ze bardzo dobrego zrodla (miejscowe sklepy akwarystyczne) ze coraz wiecej osob sie do nich przekonuje i je kupuje. Moze koszt utrzymania i pradu za uzytkowanie 2x250watt HQI a 5x54watt T-5 nie jest jakas wielka roznica w skali roku, niemniej jednak nikt nie wmowi mi ze ta pierwsza wytworzy taka sama czy podobna ilosc ciepla jak ta druga, nie ma bata zeby tak bylo. Kolory to oczywiscie kwestia gustu, sa piekne akwaria na halogenach i piekne akwaria na T-5, jak i na "mieszankach".

Tu znalazlem ciekawy linka o lampach i pomiarach PAR zarowek 250 watt:

http://www.cnidarianreef.com/lamps.cfm i choc to moze nie do konca zwiazane z tematem, moze komus sie to przyda.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem nikogo przekonywać czy wmawiać komuś ze T5 bardziej grzeje wodę od HQI. To tylko luźne przemyślenia, które czasami maja duże znaczenie. Napisałem tylko o konkretnej sytuacji używając słów: "Może się mylę", "W moim odczuciu".

Dlaczego częsta wymiana świetlówek? Bo gołym okiem widać jak kolory siadają.


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak odnośnie grzania wody:

HQI wisi na wysokości powiedzmy 30cm nad wodą a T5 5cm nad wodą i łatwiej powietrzem ochłodzić akwa z HQI niż z T5 - tak mi się przynajmniej zdaje, a sprawdzę to za 2-3 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danp :

Moze koszt utrzymania i pradu za uzytkowanie 2x250watt HQI a 5x54watt T-5 nie jest jakas wielka roznica w skali roku, niemniej jednak nikt nie wmowi mi ze ta pierwsza wytworzy taka sama czy podobna ilosc ciepla jak ta druga, nie ma bata zeby tak bylo.

To porównanie nie ma sensu 2x250W daje 500W a 5x54W to 270W.

To logiczne że 500W będzie bardziej grzało i więcej prądu ciągnie. Ale jest 2 razy mocniejsze.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie faworyzuję jakiegoś oświetlenia / ja tylko dzielę się spostrzeżeniami bo miałem Hqi + t5 a teraz mam samo 10xt5. Rebciun / już nie udowadniaj mi że można trzymać zbiornik na samych Hqi ( mnie chodziło o żarniki 150 i 250w)... a przezentowany zbiornik to 5x400W więc porównanie mało trafne do t5. A Niemcy mają w szczepkariach T5 ale wysokośc tych zbiorników to dużo mniej niż 60cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer777 oczywiscie chodzilo mi o popularne 8x54watt a nie 5x54

Edit:

Zeby nie bylo jakichs niepotrzebnych niejasnosci, ze co jak tak bronie tych samych t-5, jak mam 150watt MH w stopce. Mam i nie narzekam, ale ze nowe akwa bedzie to sie powaznie zastanawiam nad samymi t-5, ze wzgledu raz ze wilgotnosc powietrza w chicago jest straszna i temperature akwarium ciezko utrzymac bez chillera, dwa mnie bardziej kreca lps i z nimi w roli glownej mam zamiar miec akwarium, "patyki" jakos mnie nie kreca, swoje rozsprzedalem albo oddalem za darmo. Niemniej jednak uwazam ze mozna zrobic i miec zdrowe, ladne akwarium na HQI jak i na samych t-5, na oczy jeszcze nie narzekam, widzialem oba "rodzaje".


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MiQ :

a co nie można mieć LPS i HQI ??

Oczywiscie ze mozna, ale powtarzam ze przy grzejacym wode HQI i mieszkajac w strefie o duzej wilgotnosci bez chillera nie ma szans miec stabilnej temperatury wody, albo jest to bardzo bardzo trudne. Tu nie masz tak jak w Polsce ze otworzysz okno i czujesz przyjemny chlod, otworzysz okno i jestes ugotowy, mokry, zgrzany itd.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe szczególnie w lato ...

zamiast chillera dajesz klimatyzator i masz chłodek i w domu i w akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ MiQ

HQI wisi na wysokości powiedzmy 30cm nad wodą a T5 5cm nad wodą i łatwiej powietrzem ochłodzić akwa z HQI niż z T5

Reasumując można by stwierdzić, że firmy które robią lampy kombinowane robią nas w bambuko ? Nie da się sensownie takiej lampy zawiesić 5cm nad lustrem wody, a jak sie trzymać tych 30 cm (bo HQI) to co : świetlówki T5 to tylko ozdoba i 30 % sensu ich stosowania ? (bo wiszą wtedy też 30cm nad wodą i marne światełko z tego). Hmm... to faktycznie po cholerę robią takie lampy ? :(

Oj oj...coś czuję, że pomimo chłodziarki trzeba się będzie rozglądnąć za klimatyzacją do mieszkanka :con I wtedy chyba jako pierwszy przetestuje HQI + T5 = 5cm nad wodą. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko wtedy trzeba ustawic cyrkulacje tak, zeby powierzchnia wody byla mozliwie spokojna, to da zdecydowanie mniej blinkow, ale i tak powierzchnia lampy bedzie zachlapana sola, co z czasem coraz trudniej sie usuwa. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon

Generalnie nie wiem skąd trendy, aby robić te cyrkulacje na samej powierzchni tak silne. Rafa to nie rwące Orinoko - wprawdzie na własne oczy widziałem tylko w Egipcie, ale to co widziałem mi wystarczy. Na powierzchni woda jest dosyć spokojna, a prądy odczuwalne są pod wodą. Jeśli już to najbliżej sensu i oryginałowi jest więc cyrkulacja uzyskana z falowników (np. Wavebox). Co do soli : sam zamierzasz Szymonie przejść na same T5. Pewnie powiesisz lampę 5cm na wodą. I co wtedy - znaczy się na lampie T5 to się sól nie będzie osadzała ? :( A;e OK czyli podniosę lampę (hmm..strzelę) np. na 8cm. I nie będzie to więc 5cm, ani 30cm). Skoro w teorii ustalono mniej więcej 8cm jako minimum na DSB, to może też adekwatnie można ustalić np. maksimum cm nad powierzchnią dla T5. I będzie jasne czy warto stosować te lampy kombinowane, i czy światło z T5 to nie tylko ozdoba w nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje:) u siebie musialem cyrkulacje ustawic tak, zeby prady byly "wewnatrz" wody a nie na powierzchni. Film z powierzchni dalej jest usuwany przez splyw do komina, woda jest dotleniana i tak przez odpieniacz, wiec daje to naprawde duza wygode - po prostu nie trzeba sie babrac z czestym myciem lampy octem od spodu a i tez nizej ja mozna powiesic. Teraz praktycznie jedyne zabrudzenia na lampie pochodzace od soli robia anthiasy jak halasliwie zeruja:) pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I kolejne pytanie - widzial ktos te nowe lampy blau - odpowiedniki ati powermodul - jak sa wykonane i czy warto o nich myslec.

Dzisiaj odebrałem lampę 6x39W Lumina Blau. Pierwsze wrażenie bardzo dobre, lampa estetycznie wykonana. Prostota, bez bajerów. Jak dla mnie jedyny minus, że odbłyśnik mocowany do świetlówki, ale stosunek jakości do ceny sprawia, że nie narzekam. Lampę wieszam na próbę w poniedziałek nad swoim prywatnym baniakiem, wtedy będę mógł powiedzieć nie tylko jak wygląda, ale też jak działa. Trochę tylko żal ściągać pokrywę...jednak na 3x39W długo bym nie pociągnął.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.