Skocz do zawartości
Szymon

Czy przechodzic na samo t5?

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz bardziej intensywnie mysle o zmianie oswietlenia na samo t5, co o tym myslicie - kieruje to pytanie przedewszystkim do uzytkownikow t5-tek jako jedynego zrodla oswietlenia. Mialem nawet przygotowana tresc ogloszenia sprzedazy mojej aquaconnect power riga, ale ostatecznie nie wstawilem. I kolejne pytanie - widzial ktos te nowe lampy blau - odpowiedniki ati powermodul - jak sa wykonane i czy warto o nich myslec. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam same t5 ale brakuje mi jednak tych blikow swiatla od HQI.I mimo ze mam w tej chwili ponad 1w/l to wydaje mi sie ze jest przy ciemno w akwarium.Osobiscie nawet zastanawiam sie nad zmiana na HQI.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szymon może zaczne tak, po 5 latach mocnego zdania na temat HQI trochę zmiękłem :(, nie wiem na ile moja teoria będzie pomocna ale spróbuje:

otóż, nie ma co kwestionować zasług HQI, ale tworząc za i przeciw w moim przypadku i dla moich 400 lit znalazłem parę plusów na rzecz T5

- temperatura wody zdecydowanie mniejsza przy T5

- nieograniczona kombinacja barw oświetlenia z niebieskiem, "pół niebieskim", różowym, białym,actynic

- oszczędność energii

- wolniejszy przyrost korali ale rekompesujący w temacie wybarwienia

- sama obudowa pod T5 zgrabnieszja niż pod HQI jeśli ktoś kładzie nacisk na walory estetyczne

to tyle o zaletach, a jakie wady, może takie że wg mojej teorii stosowanie samych T5 w akwariach powyżej 800 litrów staje się nieco kłopotliwe takie litraże z powodzeniem obsługuje HQI.

Co do wyboru firmy, osobiście wyrobiłem sobie zdanie na temat ATI czy wspomnienej przez Ciebie Blau Lumina, i zdecydowanie proponuje BLAU, po pierwsze cena w niektórych modelach różnica około 1000 zł w stosunku do ATI, w obudowie Blau pleksja nie obwisa jest zamocowana na wszystkich brzegach, słyszałem że w ATI montowane są steteczniki różnych firm, jedynie co może trochę denerwować w Blau to luźne odbłyśniki, w ATI są montowane w szynach aluminiowych, w Blau montowane na T5 i to utrudnia montowanie samych T5 ale w końcu robimy to raz na 8 miesięcy :(.

Wybór należy do Ciebie :(

aha o refleksach już zapomniałem....

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem juz umowiony, musze osobiscie zobaczyc jak takie swiatelko wyglada, zanim podejme decyzje o ewentualnej wymianie obecnej lampy na t5. pozdrawiam i dziekuje


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam też mam takie pytanie , buduje właśnie solniczke 250l i mam dylemat czy zastosować 5 x 54w w t5 czy 1 x hqi 150w + 2x aktynika t5 ????,nie wiem właśnie jakie światło lepsze i jakie różnice sa w eksploatacji miedzy HQI a T5 pozdro


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów utrzymania to nie jestem pewien czy T5 wyjdzie taniej niz HQI. Świetlówki powinne być wymieniane co 5-6 miesięcy , 8 to zdecydowanie da długo. Juz po 5 miesiącach światlówka traci 20 % światła, więc wymianę całej baterii światlówek trzeba rozłozyć na długi czas. Dobre zarniki np BLV maja zywot 6000 h bez zmiany barwy czyli 2.5 roku. Co do barwy światła to kwestia gustu , ja zostaje przy HQI :(

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi jak to sie ma jeśli chodzi o zużycie energi ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja osobiście skłaniam się do tego co pisze andrniew, sam zmieniłem z samych t5 na HQI + t5 i wydaje mi się że to najwygodniejsze rozwiązanie zarówno dla nas (kosztowo) jak i zwierzaków ze względu na zmianę barwy światła która w t5 postępuje dość szybko.

Pozdrawiam

Marcin Kloc


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
azja-83 :

a powiedz mi jak to sie ma jeśli chodzi o zużycie energi ?

zużycie energii jest zależne od mocy lamp i czy będzie to np. 500w HQI

czy 500W w T5 to wyjdzie na to samo (choć uważam, że w przypadku t5 1W światła na 1l wody może nie wystarczać , szczególnie w zbiornikach których wysokość jest większa niż 45cm)


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem długie akwa oświetlone pół na pól HQI+2xT5/ 8x80W T5 i część z HQI wyglądała znacznie lepiej, "żywiej". Najbardziej zastanowił mnie fakt że wszyystkie ryby pływały w cześci z HQI, widać było wyraźną granicę, wpływały kawałek pod T5 i zaraz zawracały hehe :( Zastanawiające ??????


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę guliwer777, że może i zastanawiające, ale odpowiedź jest może banalnie prosta : HQI chyba bardziej przypomina rybkom słońce i naturę - a z T5-mi w akwarystyce morskiej przecież kombinuje się głównie dla korali (może one wyłapują konkretne barwy światła; lepiej się wybarwiają). Ale to wcale nie oznacza, że nie są przez to troszkę sztucznie dobarwione (gęsi karmione na siłę kukurydzą też mają inny wygląd niż te w naturze, wydają się pulchne, ale czy mają zdrowe wątroby ?) :(

Cieszę się jednak, że kolega Szymon wrzucił ten temat, bowiem niejednemu zmienią się teraz poglądy, na pewno kogoś będzie to gryzło i za jakiś czas szerzej poczytamy o praktycznej konfrontacji HQI vs T5:) Rozsądnym rozwiązaniem wydają się być lampy mieszane. Już widać (choćby Blau), że producenci wychodzą na przeciw pozwalając pomieścić w jednej obudowie HQI....i coraz to wiecej T5. IMO to bardzo dobry trend. Jedyne co martwi - a niektórych cieszy - to czuje, że niebawem wzrośnie sprzedaż chłodziarek :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek czytając twój post odniosłem wrażenie, że HQI ma wybarwiać sztucznie ryby, a T5 lepiej wpływać na korale - czy możesz to rozwinąć? Skąd takie wnioski?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon jak masz duzo czasu to poczytaj sobie te tematy (80 stron), powinny tez znalezc sie tam gdzies zdjecia, ale sporo grzebania w tym jest:

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1256520&perpage=25&pagenumber=1

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1297256&perpage=25&pagenumber=1

Zauwazylem tendencje ostatnio ze sporo ludzi przechodzi na T-5, szczegolnie ci ktyorzy maja wysokosc zbiornikow do 60-65cm

@andrniew pierwsze slysze zeby T-5 wymieniac co 5-6 miesiecy (co nie znaczy ze nie masz racji), wszedzie trabia spece na reefcentral, takze ci ktorzy testuja te zarowki (ich PARy itd) ze 18 miesiecy to data graniczna. Powtarzam ze nie twierdze ze to oni maja racje, ale z taka opinia jak twoja spotkalem sie pierwszy raz.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku dla pewności (:() czytałem swój własny post dwa razy, aby się upewnić czy coś nie tak. Dobrze, iż dopisałeś "odniosłem wrażenie" co pewnie wcale nie oznacza, że to był konkretny wniosek z mego tekstu. A suma sumarum było to tylko gdybanie, że może to właśnie przyciąga rybki. Nigdzie nie pisałem, że HQI ma wybarwiać sztucznie ryby, natomiast wydaje mi się, że widmo żarników HQI i sam sposób świecenia (choćby dlatego powstają te słynne odblaski) upodabnia to światło do naturalnego (słonecznego). Akwarystyka już dość długo wykorzystywała żarniki, natomiast T5 (T8 chyba nie miały tylu zwolenników morszczaków) pojawiły się całkiem niedawno i dopiero podbijają masowo rynki. Myślę też, że problem istnieje i sam Szymon ma słuszny dylemat. Wielu hobbistów akwarystyki morskiej dałoby wiele, aby mieć choćby takie korale jak Szymon, Andniew i paru innych z tego forum. Skąd w takim razie sie biorą wzdychania co do barw SPS-ów z farm (np. z ostatniej dostawy dla Przemka)? Co jest nie tak... że mając tak piękne koralowce chciałoby się mieć je jeszcze piękniejsze ? Chyba tylko po to aby to forum sie pomniejszyło o kilka osób, którym na razie opadła szczęka, a potem to już pewnie padną trupem widząc jeszcze lepsze zbiorniczki :( Ano nic...wszystko jest OK, bo jest to nowe wyzwanie, dylemat w poszukiwaniu alternatywy. I zapewne nie jest to tylko kaprys - może trzeba wreszcie udowodnić tezę, że na światełku HQI korale szybciej rosną, a na T5 ładniejsze mają barwy (ponoć, zresztą na forach się o tym rozpisują, i wcale nie mam zamiaru czegokolwiek udowadniać. ). Żeby to wychwycić są dwie możliwości : albo mieć możliwość porównania, albo podporządkować oko autosugestii :( Każdy poparty faktami lub też tylko teoretyczny post coś jednak wnosi do tematu. Choćby to, że prowokuje, aby to sprawdzić. Wiem jak to działa bo sam dopiero wejdę na tą drogę, ale już sobie wmówiłem, iż z czasem to sprawdzę. W przyszłości czytając archiwum, może sie już będziemy śmiać o czym żeśmy tu rozprawiali. Ale dziś widać jeszcze, iż temat nie jest definitywnie skończony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze napisane. Ja dodam od siebie, że moim zdaniem można uzyskać niesamowite korale zarówno na HQI jak i T5. Zresztą rozpatrując kwestie oświetlenia jest wiele czynników które powodują końcowy efekt - odbłyśniki, stateczniki, barwa lub kombinacja barw świetlówek i żarników HQI. Temat złożony niesamowicie i ciężko rokować co lepsze dla zwierzaków bo wiele zależy od konfiguracji.

W przypadku Szymona wiem, że trochę marudzi na wygodę związaną z zastosowanymi do tej pory rozwiązaniami i całość oświetlenia chce mieć w jednej lampie, a narzekać nie może na kondycję korali więc podejrzewam, że podejmie decyzję oglądając na żywo ładne zbiorniki oświetlone T5 jak i same lampy. Mi tak jak wielu innym światło tylko z T5 się nie podoba ale to kwestia gustu, a co do nich nie ma co się spierać :(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zgodze sie z Rebciu.Teraz mam 10 sztuk t5 5 sztuk coral light i 5 sztuk coral light fiji purple,niepowiem jest ladnie az do memontu,kiedy z zonka zobaczylismy hqi,nastepny zbiornik 150*80*70 ktury juz stoi bedzie na hqi plus t5.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zostaje przy swoim oświetleniu i nic nie ruszam.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osad ma t5 i wiadomo jaki wypaśny baniak z spsami, więc można i tak i tak. Zaletą t5 jest równomierne oświetlenie - jak ktoś chce dopchać akwa przy rogach i możliwość kombinowania barw


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zbyszek

"T8 chyba nie miały tylu zwolenników morszczaków", mialy mialy, przejrzyj stare ksiazki czy gazety o akwarystyce morskiej, wiele zbiornikow jechalo swego czasu na T8 i to nie tylko tych z miekimi koralami.

Wrzuce swoj kamyczek do tego ogrodka: uwazam ze HQI daje bardziej "naturalny" efekt, zbiorniki na T5 wygladaja czasami nieco sztucznie. Kondycja korali jest w obu przypadkach porownywalna, wiec IMHO jest to glownie sprawa gustu. Znam gusta Szymona :( wiec polecalbym mu przejscie na wylacznie swiatlo T5. Pozycz Szymek od kogos jakas lampe i swietlowki i zobacz po prostu jak to bedzie u Ciebie wygladalo. Stawiam dobre wino na to ze Ci sie spodoba :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, widze, ze mnie dobrze rozumiesz:) jesli widok zbiornika na samych t5 spelni moje wyobrazenia i oczekiwania to raczej bedzie tylko t5, ale stara lampe zostawie na wszelki wypadek;)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

Chodziło o to, że T8 w tamtych czasach nie miały zbytnio alternatywy. A już na pewno nie w naszym kraju. Oczywiście może nielicznych milionerów było stać, ale pamiętam jak trudno było zdobyć nawet dobry odbłyśnik ( kombinowanie ze srebrną folią do oklein itd.). O jakich morskich akwariach mówimy ? Bo dla niektórych posiadanie nano-rafy to już morskie. Masz racje w sumie - T8 były w sklepach i niektórzy zakładali nawet MarineGlo (o ile jeszcze dobrze pamiętam nazwę) do skalarów a potem do malawi. A jakże - światełko było mocne, tylko roślinki jakoś dziwnie gniły. Już nie piszę nawet ile to żarło prądu, a o elektronicznych statecznikach mało kto słyszał. Świetlówki były w takich cenach, że w akwariach świeciły aż zgasły (Boże żeby wtedy ktoś napisał tak jak andrniew o wymianie po 6 miesiącach to by go ukamienowali chyba):wink Nierzadko były to T8 kupowane w sklepach elektrycznych (takie co się nadawały do lampy sufitowej w biurze). Generalnie więc miałem na myśli powszechność, dostępność i cenę oraz różnorodność barw. Masz rację, że wiele zbiorników jechało - bo i taka jest w przyrodzie chęć życia, że i roślinka na skale będzie rosła. Teraz przy T5 jest w czym naprawdę wybierać i można ponoć robić świetlne cuda :( Z morskimi będzie niebawem tak -jak kiedyś z posiadaniem samochodu,video czy satelity. Społeczeństwo staje się bardziej zamożne i wcale nie chodzi o snobizm w stylu sąsiad ma to ja też chce. Kawałek własnej rafy jest po prostu piękny na tyle, że warto podjąć rękawicę i ponieść niemałe zresztą koszty założenia. IMHO przełomem będzie jeśli wymyślone zostaną żarniki o długości T5 z super cienkim drucikiem żarnika. Po pierwsze umożliwi to konstruowanie ładnych jednolitych i mieszanych z T5 konstrukcji lamp dając tym samym 95 % pokrycie powierzchni doświetlenia. Umożliwi pewnie również stosowanie aktywnego chłodzenia co ma ogromne znaczenie i nieraz jest właśnie powodem wyboru samych T5 (nie każdy może czy chce inwestować w chłodziarkę itp.) Wyobraźcie sobie ładną lekką i cienką lampę z układem żarników niekoniecznie w środku tylko np. 3xT5-HQI-2xT5-HQI-3xT5. Do tego możliwość doboru ilości T5 lub żarników do szerokości akwa tak, aby lampa wisiała nisko nad wodą i maksymalnie spełniała swoja rolę. Jak do tego jeszcze dodamy możliwość płynnego sterowania (ściemnianie, burze itd.) to już normalnie full wypas. No...ale póki co zejdźmy na ziemię :(

P.S. Ktoś mi kiedyś powiedział, że jest sens pisać takie rzeczy. Działa to jak wpis w supermarkecie (czasem to ktoś czyta, czasem nie). Ale zawsze jest bynajmniej szansa, że ktoś (czyt. producent) ten temat kupi i pociągnie. Rynek morski się powiększa - może warto pisać co byłoby dobre i potrzebne, a co jest "bee" i zarazem bez przyszłości.

@AquaManiac

Mogę postawić Szymonowi dobre wino - nawet jak mu się to nie spodoba. Tak czy tak będzie to tylko 40 % sukcesu, bo problem w tym czy i koralikom się to aby od razu na pewno spodoba :( I wreszcie będzie jasne (badanie na tych samych koralach i w tym samym zbiorniku) i może skończy się nasze gdybanie.

Dodałem :

@R.I.P

Piękne fotki, piękne SPS-y, i racja, na pewno coś w tym jest. Ale przyjrzałem się też rybiej obsadzie. Nie widzę nic co by skubało polipy i choćby płetwą drażniło korale. A przecież to są zwierzęta tak samo narażone na "szczyny" (ops pardon - amoniak) i stres :) Tym może i żartem chcę wyrazić, iż zapewne jest więcej czynników wspaniałego wyglądu korali i nie dałbym sobie palca uciąć upierając się tylko przy świetlnej teorii (choć jest to pewnie jakieś 89 % racji). Chcę tym samym jeszcze raz powiedzieć, że zbiorniki w Stargardzie Gdańskim, Łodzi czy w Grajewie są równie piękne i osobiście (@Szymon) nic bym nie zmieniał.

IMHO podobnie jak z żoną - zmienia się dopiero jak są poważne kłopoty lub...no właśnie...jak się już znudzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sprawa UV dla sps-ów? Ponoć potrzebują go, a jak mamy tylko T5 to skąd się ono pojawi?


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.